!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Delegacje krajowe i zagraniczne

Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

10 komentarzy

Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę
Pracodawca właśnie poinformował Cię, że wyruszasz w delegację za granicę. Poza spakowaniem walizki powinieneś dowiedzieć się, jakie obowiązki i prawa przysługują Tobie właśnie na zagranicznym wyjeździe służbowym. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wyjazdy służbowe można podzielić według kryterium, jakim jest docelowe miejsce podróży. Stosując taki wyznacznik, wskazać można na delegacje krajowe i zagraniczne. Niezależnie jednak od tego, o których mowa, kwestie formalne zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Z punktu widzenia osób wyjeżdżających ważne jest, że rozporządzenie nie obejmuje wszystkich pracowników, ale tych, którzy są zatrudnieni w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej. Pozostali pracodawcy mogą we własnym zakresie ustalać warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej, choć trzeba podkreślić, że ustalenia te znaleźć powinny się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

 

Środki transportu

Podróż służbowa za granicę wiąże się ze skorzystaniem z transportu przez pracownika, który został oddelegowany. Czas podróży liczy się w zależności od tego, jaki środek podróży strony ustalą. Może to być komunikacja:

  • lądowa ? przy wyborze takiego środka transportu czas podróży liczy się od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze do celu do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej,

  • lotnicza ? czas podróży liczy się od chwili startu samolotu w drodze do celu usytuowanego za granicą (chodzi o ostatnie lotnisko w kraju) do momentu wylądowania samolotu w drodze powrotnej (na pierwszym lotnisku),

  • morska ? w takiej sytuacji czas podróży liczyć należy od wyjścia statku z ostatniego polskiego portu aż do jego wejścia w drodze powrotnej również do pierwszego portu polskiego.

Z powyższego wynika, że delegacja zagraniczna zawsze dzieli się na część krajową i zagraniczną. Do momentu skorzystania ze środku transportu, pracownik porusza się po kraju. Co więcej, w sytuacji, gdy podróż służbowa dotyczy więcej niż jednego kraju, możliwe jest ustalenie przez strony więcej niż jednego punktu docelowego, co wpływać będzie na wysokość świadczeń przysługujących zatrudnionemu.

 

Przysługuje dieta

Osobie wykonującej czynności służbowe na wyjeździe zagranicznym przysługuje dieta. Za każdą pełną dobę przysługuje ona w pełnej wysokości, zaś jeżeli podróż trwa:

  • do 8 godzin ? pracownik otrzymuje 1/3 diety,

  • ponad 8 do 12 godzin ? zatrudnionemu przysługuje 50% diety,

  • ponad 12 godzin ? pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta powinna być przeznaczona przez pracownika na wyżywienie. Z drugiej strony należy pamiętać, że dieta nie będzie przysługiwała każdemu w pełnej wysokości. Dzieje się tak dlatego, że czasem pracodawca może zagwarantować pracownikowi całodniowe wyżywienie. Wówczas pracownikowi przysługuje jedynie 25% diety. Co więcej, wysokość diety zróżnicowana powinna być w zależności od kraju, do którego został wysłany zatrudniony. Szczegółowy wykaz wysokości diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach został zawarty w załączniku do wymienionego powyżej rozporządzenia.

 

Zwrot kosztów za nocleg

Pracownikowi należy się również zwrot kosztów za nocleg. Aby taki uzyskać, zatrudniony jest zobowiązany gromadzić rachunki, przy czym wybierając hotel powinien kierować się określonym limitem, który obowiązuje go w poszczególnych krajach. Jeżeli nie przedłoży rachunku, to nie będzie przysługiwać mu zwrot kosztów w pełnej wysokości ? otrzyma od pracodawcy jedynie 25% kwoty, która jest górną granicą przewidzianego limitu. Dodatkowo, pracownik musi pamiętać, że zwrot kosztów nie przysługuje mu w sytuacji, gdy pracodawca zadba o to, aby miał on bezpłatny nocleg.

 

Pieniądze na dojazd

Gdy mowa o podróży służbowej za granicę, należy zauważyć, że pracownik przemieszcza się również po kraju. Z tego też względu przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu w formie ryczałtu. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której strony ustalą, że na terenie kraju pracownik będzie poruszał się własnym lub służbowym pojazdem. Jeżeli pracodawca zapewni podwładnemu bezpłatne dojazdy, to pracownik nie będzie mógł żądać pieniędzy na pokrycie wydatków na ich rzecz. Analogicznie będzie w takiej sytuacji, w której nie poniesie on kosztów, gdyż nie będzie korzystał z komunikacji miejskiej.

To może Cię również zainteresować

Delegacja

Podziel się

10 komentarzy

Balbina

Balbina

Sytuacja teraz przez covid-19 stała się trochę inna - pracownicy co nie chcą się szczepić przecież nie mogą wyjechać.
Tomasz

Tomasz

No ciekawe chyba stawka za granicą musi się różnić??? Przecież inne ceny są? Z drugiej strony jadąc przykładowo do Albanii mamy niższe więc też mnie ciekawi skąd stawki do danego miejsca na świecie?
Michał

Michał

A jak ze stawką taka sama jak w Polsce
del.Karol

del.Karol

Często wyjeżdżam na delegacje zagraniczne. Mam za to płacone, am dietę- osobiście dużo zyskuję i to nie tylko pieniędzy. Jestem w nowych miejscach, zwiedzam je za darmo, bo jestem na delegacji.
Penny

Penny

Dobrze jest poznać to wszystko by odpowiednio zrealizować to jak należy. Warto zaplanować to wszystko z korzyścią, dieta, rachunki do zwrotu i całągame innych działań.
Walerian

Walerian

U mnie w zakładzie w którym pracuję posiadamy regulamin wyjazdów służbowych- delegacji. Jest tam wykaz, za co pracodawca może zwrócić pieniądze. Wyjeżdżając na delegację np. do Niemiec lub Francji, pracodawca daje pewną sumę pieniędzy ( EURO), z których należy po powrocie się rozliczyć. Na wszystko muszą być rachunki.
Roksana

Roksana

Aby skutecznie delegować zadania, firma musi wybrać odpowiednie zadania, które chcesz przekazać, wskaż odpowiednie osoby, którym chcesz delegować zadania, i deleguj je we właściwy sposób.
gośc

gośc

Organizacja podróży służbowych, z oczywistych powodów, wymaga indywidualnego podejścia. Specyfika każdej takiej podróży zakłada stworzenie ekskluzywnego programu, począwszy od rezerwacji hoteli i biletów, a skończywszy na planowaniu spotkań, organizowaniu transferów, planowaniu programu kulturalnego.
Klimek

Klimek

Dieta w euro zawsze ciekawa :) niektórzy wolą ją zachować. Ja jednak lubię wykorzystać czas w nowym miejscu i płace gdy nie jest to np. opłacane w kwestii całego wyjazdu przez firmę.
yeti18

yeti18

Każdy kto porusza się zgodnie z prawem robi to odpowiednio. Przeważnie to co się należy uczciwa firma daje tylko dobrze jest wiedzieć jak to ma wyglądać. Niewiedza u ludzi może także po cichu powodować nieścisłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.