Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28309        SUBSKRYBUJE: 7162
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę

Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę
Pracodawca właśnie poinformował Cię, że wyruszasz w delegację za granicę. Poza spakowaniem walizki powinieneś dowiedzieć się, jakie obowiązki i prawa przysługują Tobie właśnie na zagranicznym wyjeździe służbowym. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wyjazdy służbowe można podzielić według kryterium, jakim jest docelowe miejsce podróży. Stosując taki wyznacznik, wskazać można na delegacje krajowe i zagraniczne. Niezależnie jednak od tego, o których mowa, kwestie formalne zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Z punktu widzenia osób wyjeżdżających ważne jest, że rozporządzenie nie obejmuje wszystkich pracowników, ale tych, którzy są zatrudnieni w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej. Pozostali pracodawcy mogą we własnym zakresie ustalać warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej, choć trzeba podkreślić, że ustalenia te znaleźć powinny się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

 

Środki transportu

Podróż służbowa za granicę wiąże się ze skorzystaniem z transportu przez pracownika, który został oddelegowany. Czas podróży liczy się w zależności od tego, jaki środek podróży strony ustalą. Może to być komunikacja:

  • lądowa ? przy wyborze takiego środka transportu czas podróży liczy się od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze do celu do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej,

  • lotnicza ? czas podróży liczy się od chwili startu samolotu w drodze do celu usytuowanego za granicą (chodzi o ostatnie lotnisko w kraju) do momentu wylądowania samolotu w drodze powrotnej (na pierwszym lotnisku),

  • morska ? w takiej sytuacji czas podróży liczyć należy od wyjścia statku z ostatniego polskiego portu aż do jego wejścia w drodze powrotnej również do pierwszego portu polskiego.

Z powyższego wynika, że delegacja zagraniczna zawsze dzieli się na część krajową i zagraniczną. Do momentu skorzystania ze środku transportu, pracownik porusza się po kraju. Co więcej, w sytuacji, gdy podróż służbowa dotyczy więcej niż jednego kraju, możliwe jest ustalenie przez strony więcej niż jednego punktu docelowego, co wpływać będzie na wysokość świadczeń przysługujących zatrudnionemu.

 

Przysługuje dieta

Osobie wykonującej czynności służbowe na wyjeździe zagranicznym przysługuje dieta. Za każdą pełną dobę przysługuje ona w pełnej wysokości, zaś jeżeli podróż trwa:

  • do 8 godzin ? pracownik otrzymuje 1/3 diety,

  • ponad 8 do 12 godzin ? zatrudnionemu przysługuje 50% diety,

  • ponad 12 godzin ? pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta powinna być przeznaczona przez pracownika na wyżywienie. Z drugiej strony należy pamiętać, że dieta nie będzie przysługiwała każdemu w pełnej wysokości. Dzieje się tak dlatego, że czasem pracodawca może zagwarantować pracownikowi całodniowe wyżywienie. Wówczas pracownikowi przysługuje jedynie 25% diety. Co więcej, wysokość diety zróżnicowana powinna być w zależności od kraju, do którego został wysłany zatrudniony. Szczegółowy wykaz wysokości diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach został zawarty w załączniku do wymienionego powyżej rozporządzenia.

To Cię powinno też zainteresować: Delegacja

 

Zwrot kosztów za nocleg

Pracownikowi należy się również zwrot kosztów za nocleg. Aby taki uzyskać, zatrudniony jest zobowiązany gromadzić rachunki, przy czym wybierając hotel powinien kierować się określonym limitem, który obowiązuje go w poszczególnych krajach. Jeżeli nie przedłoży rachunku, to nie będzie przysługiwać mu zwrot kosztów w pełnej wysokości ? otrzyma od pracodawcy jedynie 25% kwoty, która jest górną granicą przewidzianego limitu. Dodatkowo, pracownik musi pamiętać, że zwrot kosztów nie przysługuje mu w sytuacji, gdy pracodawca zadba o to, aby miał on bezpłatny nocleg.

 

Pieniądze na dojazd

Gdy mowa o podróży służbowej za granicę, należy zauważyć, że pracownik przemieszcza się również po kraju. Z tego też względu przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu w formie ryczałtu. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której strony ustalą, że na terenie kraju pracownik będzie poruszał się własnym lub służbowym pojazdem. Jeżeli pracodawca zapewni podwładnemu bezpłatne dojazdy, to pracownik nie będzie mógł żądać pieniędzy na pokrycie wydatków na ich rzecz. Analogicznie będzie w takiej sytuacji, w której nie poniesie on kosztów, gdyż nie będzie korzystał z komunikacji miejskiej.

Oceń ten wpis
Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę
Ocena: 4.0, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.