!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Wynagrodzenie minimalne w 2015 roku

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

6 komentarzy

Wynagrodzenie minimalne w 2015 roku
Aktualnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1680 zł brutto. Od przyszłego roku wzrośnie ono o 70 zł. Oznacza to, że na umowie o pracę pracownika zatrudnionego za najniższą krajową pojawi się kwota 1750 zł. Kto i kiedy ustala minimalne wynagrodzenie?

Zanim zostanie ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności. W pierwszej kolejności Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej składa Radzie Ministrów propozycję wysokości płacy minimalnej. Rada zobowiązana jest zaopiniować otrzymaną propozycję. Jeżeli zostaje ona przyjęta, to niezbędne jest jej skonsultowanie z Komisją Trójstronną. Ta składa się z przedstawicieli rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Komisja do 15 lipca musi przedstawić Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeżeli tego nie zrobi, to rząd do 15 września samodzielnie ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warto jednak pamiętać, że nie może być ono niższe od pierwotnej propozycji, która została przyjęta przez Radę Ministrów.

Rząd zdecydował o podwyższeniu minimalnej płacy o 70 złotych i jednocześnie zrezygnował z jej zregionalizowania. Czytaj więcej: Minimalne wynagrodzenie - od stycznia 2015 roku o 70 złotych brutto wyższe.

 

Minimalne wynagrodzenie

Z punktu widzenia każdego pracownika minimalne wynagrodzenie ma wpływ na szereg świadczeń. Przede wszystkim pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin nie mogą zaproponować im niższej stawki. Ponadto, pracownikom świadczącym pracę w godzinach od 22 do 7 rano (w godzinach nocnych) przysługuje dodatek do pensji w wysokości 20% stawki godzinowej, która wynika z płacy minimalnej. Również wynagrodzenie za przestój w zakładzie pracy zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Czynniki, które wpływają na wysokość minimalnego wynagrodzenia

Trzeba pamiętać, że wysokość płacy minimalnej nie jest ustalana przypadkowo. Zgodnie z przepisami, jest ona ustalana w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokością wzrostu cen (inflacja). Warto przy tym pamiętać, że ważne są tu wyliczenia ekonomistów. Ewentualne podniesienie płacy minimalnej o zbyt dużą kwotę może spowodować, że firmy rozpoczną likwidację stanowisk pracy lub też zaproponują swoim pracownikom przejście na tak zwane umowy śmieciowe, czyli cywilnoprawne (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że każdorazowo podwyżka płacy minimalnej przekłada się bezpośrednio na sytuację osób, które zarabiają najmniej.

 

Ile w 2015 roku?

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby płaca minimalna wynosiła 1750 zł. Na posiedzeniu rządu w dniu 10 czerwca 2014 roku przyjęta została propozycja ministerstwa. Oznacza to, że jeżeli Komisja Trójstronna nie dojdzie do porozumienia w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, to rząd samodzielnie ustali jego wysokość. Jednocześnie trzeba pamiętać o wyżej przedstawionych wytycznych, które odnoszą się do tego, że kwota ta nie może być niższa od pierwotnej propozycji, która została przyjęta przez Radę Ministrów, czyli właśnie od 1750 zł.

 

Kwota wolna od potrąceń

Trzeba też zauważyć, że płaca minimalna zawsze ? niezależnie od wysokości ? jest w szczególny sposób chroniona przez ustawodawcę. Mowa tu o tym, że jest to kwota wolna od potrąceń. Zgodnie bowiem z art. 871 § 1 Kodeksu pracy, wolna jest kwota w wysokości ?minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ? przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne?. Oznacza to, że pracodawca może potrącić z najniższego wynagrodzenia tylko kwoty, które wynikają ze świadczeń alimentacyjnych (w tym przypadku nie ma kwoty wolnej od zajęcia).

To może Cię również zainteresować

Płaca minimalna - jak jest ustalana?

Podziel się

6 komentarzy

Pajdo

Pajdo

Śmieszne to jest ale wtedy inne życie było i teraz jest inne ale warto aby ta stałą wzrostu pozytywnie dawała nam korzyści.
Internata ER

Internata ER

Artykuł dotyczy roku 2015. Jest rok 2019. Pozwolę sobie podać aktualne dane. Od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wyniesie 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. PŁACA MINIMALNA 2020 ma wynieść 2600 złotych. W stosunku do tego roku jest to wzrost o 350 zł brutto.
Marian Bułka

Marian Bułka

teraz wcale nie jest lepiej jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny oraz wszystko inne jak życie kosztuje. dobrze jednak, że jakiś progres jest tylko póki ludzie nie odczują czegoś więcej poza socjalem to nic nie zmieni.
Iza

Iza

Artykuł fajny. Faktycznie wszystko wytłumaczone. Jedynie podam, że płaca minimalna 2019 w Polsce wynosi 2250 zł...
Wezuwiusz

Wezuwiusz

Jeśli chcesz przyciągnąć odpowiednich ludzi, musisz dopasować stawki rynkowe. Stawka rynkowa jest częściej większa niż minimalna stawka płacy. Z każdym rokiem minimalnie wzrasta.
Fama

Fama

Dobrze, że wzrasta wynagrodzenie, ale jeżeli np. ceny też wzrastają to jest to w sumie bez znaczenia. Teraz po czterech latach to jakoś jest chyba półtora tysiąca na rękę?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.