Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

ZFŚS tylko u niektórych pracodawców

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
ZFŚS tylko u niektórych pracodawców
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) ma obowiązek utworzyć tylko część pracodawców. Mowa tu o tych należących do sfery budżetowej i tych, którzy na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Co więcej, ostatnia grupa może zrezygnować z utworzenia funduszu.

Spis treści

Nie każdy pracodawca musi utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Przepisami prawa są zobowiązani do tego:

  • pracodawcy należący do sfery budżetowej ? niezależnie od tego, ile osób zatrudniają (nie mogą oni zrezygnować z tworzenia funduszu),

  • pracodawcy pozabudżetowi, którzy na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Ci drudzy ? w odróżnieniu od pierwszej grupy zatrudniających ? mogą zrezygnować z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i to w dowolnym momencie roku kalendarzowym. Nie mają przy tym całkowitej dowolności. Dzieje się tak dlatego, że konieczne jest tu dopełnienie wymogu związanego z wprowadzeniem do regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy zapisu o tym, że fundusz nie zostanie utworzony. Warto przy tym pamiętać, że pracodawca fakt ten powinien skonsultować z zakładową organizacją związkową lub też z przedstawicielem pracowników, jeżeli w zakładzie pracy nie działa taka organizacja.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Ostrów Mazowiecka
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

 

Pracodawca ma wybór

Pracodawcy, którzy nie zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników i nie działają w sferze budżetowej, nie muszą ? choć mogą ? zdecydować o utworzeniu funduszu. Inną możliwością jest wypłacanie przez nich świadczeń urlopowych. Taką możliwość przewidują przepisy, dokładniej zaś ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jednocześnie należy pamiętać, że pracodawca może całkowicie zrezygnować zarówno z tworzenia funduszu, jak i wypłaty wymienionych właśnie świadczeń urlopowych. W takim przypadku konieczne jest jednak zrezygnowanie z tych świadczeń zgodnie z przepisami zakładowymi, jakie obowiązują w danej firmie.

 

Kiedy regulamin wynagradzania?

Inną kwestią jest konieczność stworzenia regulaminu wynagradzania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mowa tu o tych podmiotach zatrudniających, którzy nawiązali stosunek pracy z mniejszą liczbą pracowników niż 20 w przeliczeniu na pełen etan, choć ? licząc osoby ? stan zatrudnienia wynosi minimum 20 pracowników. Wówczas też ewentualną decyzję o tym, że w zakładzie pracy nie powstanie fundusz świadczeń socjalnych należy koniecznie umieścić w tym akcie. Nie będzie to jednak konieczne w sytuacji, w której w zakładzie pracy będzie przygotowany układ zbiorowy pracy. Trzeba też pamiętać, że ewentualne uzgodnienie tej kwestii jest możliwe z przedstawicielami pracowników.

 

Poniżej 20 pracowników

W zakresie rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych najłatwiej mają ci pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 20 pracowników ? przeliczając na pełne etaty i licząc poszczególnych zatrudnionych. W takim przypadku nie tylko nie mają oni obowiązku utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale również nie są objęci układem zbiorowym pracy. Rezygnacji dokonać powinni w myśl art. 3 ust. 3a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem powinni oni przekazać informację w tej sprawie w sposób, jaki został przyjęty w danym zakładzie pracy, na przykład przez oświadczenie. Jednocześnie trzeba pamiętać tu o terminie, który jest niezwykle ważny. Otóż, zgodnie z wytycznymi należy tego dokonać w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego.

To może Cię również zainteresować

Fundusz socjalny - ustawa, zapomoga, świadczenia

4 komentarze

u nas jest

u nas jest

ZFŚS tylko u niektórych pracodawców. Przydatny artykuł. Szczęśliwcy Ci, co u nich w zakładzie jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych....
Franek

Franek

ZFŚS co to jest- nie miałem pojęcia. A to takie proste- - po prostu jest to - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Z niegosą organizowane wycieczki dla pracowników, na święta wypłacane bony...
Olina

Olina

A to jest bardzo korzystne w firmach gdzie to jest. Popieram takie inicjatywy. Szczególnie korporacje ze związkami zawodowymi takie coś mają obowiązek stworzyć.
Mirosław

Mirosław

W tym funduszu w pracy korzystne jest branie np. pożyczki, którą spłaca się przez automatyczne odprowadzanie raty z wypłaty. Jest to z pewnością bardziej korzystne od innych pożyczek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.