Zawody i ich potencjał

Audytor środowiskowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Audytor środowiskowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Audytor środowiskowy zaliczany jest do grupy zawodów eksperckich. Jego wodzącym zadaniem jest określenie spełnienia przez daną jednostkę kryteriów wynikających z audytu ekologicznego. Audytor środowiskowy może świadczyć swoje usługi jako audytor zewnętrzny jak i wewnętrzny. Z pewnością w przyszłych latach coraz większe będzie zapotrzebowanie na tych specjalistów.

Audytor środowiskowy - na czym polega praca?

Głównym zadaniem wykonywanym przez audytora środowiskowego jest przeprowadzenie oceny zgodności przedsiębiorstwa z obowiązującym prawem i normami. Weryfikacja opiera się o przyjęte kryteria dla ochrony środowiska. 

Audytor środowiskowy powinien umiejętnie analizować procesy, także technologiczne, w odniesieniu do ryzyka środowiskowego i ich potencjalnego wpływu na środowisko. Ponadto zajmuje się także analizowaniem dokumentów, które znajdują się w danej jednostce odnoszące się do sposobu korzystania ze środowiska oraz decyzji administracyjnych. Audytor środowiskowy odpowiada także za przeprowadzenie analizy pomiarów wykonanych przez daną jednostkę, które odnoszą się do ochrony środowiska, a także kontrolowania ich zgodności z przepisami i decyzjami środowiskowymi. 

Zadaniem audytora środowiskowego jest analizowanie sposobu zarządzania gospodarką odpadami. Dodatkowo określa także ryzyko zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, na audytorze środowiskowym ciąży obowiązek zweryfikowania wypełnienia obowiązków sprawozdawczych, które odnoszą się do emitowania zanieczyszczeń do powietrza i wytwarzania odpadów.

Na stanowisku Audytor środowiskowy do obowiązków należy:

 • analizowanie procesów technologicznych w odniesieniu do ich wpływu na środowisko, 
 • analizowanie poprawności zapisów w dokumentacji związanej z ochroną środowiska, 
 • określenie poprawności wykonanych pomiarów i ich zgodności z zapisami prawa i decyzjami, 
 • ocena sposobu zarządzania odpadami, a także określenie prawdopodobieństwa zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego. 

Ile zarabia Audytor środowiskowy? 

Zarobki audytorów środowiskowych mogą być mocno zróżnicowane. Kształtują się pod wpływem wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia. Wpływ posiada także rodzaj zawartej umowy. W sektorze prywatnym zarobki są zdecydowanie wyższe niż w instytucjach publicznych. 

Szczegółowe zależności wpływające na kwestię uzyskiwanych zarobków przedstawia załączona tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 780 zł / msc

3 588 zł / msc

ŚREDNIE

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Audytor

Audytor-Laborant / Audytorka-Laborantka

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Audytor Energetyczny

SMART-HR

 • Wrocław
Dodana
Dodana

Audytor Energetyczny

SMART-HR

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Audytor Energetyczny

SMART-HR

 • Łódź
Dodana

6 200 zł / msc

4 556 zł / msc

WYSOKIE

8 350 zł / msc

6 022 zł / msc

W jakich warunkach pracuje Audytor środowiskowy?

Praca audytora środowiskowego może być wykonywana zarówno w biurze, np. podczas przygotowywania raportów jak i w terenie. Audytorzy środowiskowi zewnętrzni muszą liczyć się z koniecznością częstych wyjazdów służbowych. 

Audytor środowiskowy w swojej pracy wykorzystuje urządzenia biurowe i komputer, który pozwala mu m.in. na przygotowanie raportów i sprawozdań. Audytor powinien posiadać także sprawny aparat fotograficzny, aby móc dokumentować badane w terenie zdarzenia. 

Praca przez audytora środowiskowego zazwyczaj świadczona jest w systemie jednozmianowym i w stalych godzinach. Bardzo rzadko się zdarza, że spoczywa na nim obowiązek pracy na inną zmianę.Najczęściej pracuje samodzielnie, jednak przy większych projektach zachodzi konieczność utworzenia zespołu audytorów. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku Audytor środowiskowy?

Audytor środowiskowy:

 • nie powinien posiadać chorób psychicznych i upośledzenia umysłowego, 
 • powinien posiadać sprawny wzrok i słuch, 
 • mieć dobrą kondycję zdrowotną i sprawność ruchową

Czy do pracy na stanowisku audytora środowiskowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Osoby zatrudnione na stanowisku audytora środowiskowego powinny posiadać wyższe wykształcenie pierwszego stopnia. Najlepszym wyborem jest ukończenie studiów na kierunku ochrona środowiska, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji. Jednocześnie respektowane są także studia podyplomowe, które swoją tematyką obejmują zarządzanie środowiskowe lub audyty ekologiczne. Audytorem środowiskowym mogą zostać także absolwenci innych kierunków, których zakres zajęć obejmuje kwestie związane z zarządzaniem środowiskiem, audytowaniem, a także aspektów prawnych odnoszących się do ochrony środowiska. 

Audytor środowiskowy powinien wykazywać wiedzę interdyscyplinarną, która skutecznie scala wymienione wyżej zagadnienia. W konsekwencji często konieczne jest ukończenie dodatkowych kursów, które pozwalają na poszerzenie wiedzy i umiejętności. 

Oczekiwania związane z wykształceniem posiadanym przez audytorów środowiskowych prezentuje poniższa tabela. 

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Ukończenie studiów na kierunku ochrona środowiska czy inżynieria środowiska jest niezbędne do pracy na danym stanowisku 

 

-

 

PRZYDATNE

Posiadanie wykształcenia średniego technicznego jak np. technik architekt krajobrazu etc. może być wielkim autem podczas zatrudnienia

Wszystkie kursy, które mają w programie szkoleniowym, wiedze na temat przyrody np. kurs ochrony środowiska może pomóc w zdobyciu niezbędnej wiedzy na stanowisku audytora środowiska

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie audytor środowiskowy?

Audytor środowiskowy może znaleźć pracę w jednostkach certyfikujących, a także w firmach, które prowadzą działalność usługowo-doradczą. Ponadto zapotrzebowanie na autorów środowiskowych wykazują jednostki produkcyjne, które muszą nadzorować aspekty środowiskowe. Równolegle pracę może znaleźć w instytucjach publicznych, które zostały powołane do ochrony środowiska. Szczególnie dotyczy to podmiotów, które wdrożyły system zarządzenia środowiskowego (urzędy marszałkowskie, inspektoraty ochrony środowiska, urzędy miast i gmin). Audytor może być zatrudniony jako audytor wewnętrzny, czyli przeprowadza audyty dla swojego zakładu pracy. Często obowiązki na tym stanowisku powierzane są dla innych pracowników o potrzebnej wiedzy i umiejętnościach np. specjalisty ds. ochrony środowiska. Z kolei audytor zewnętrzny jest zatrudniony najczęściej w ramach umowy zlecenie, która odnosi się do wykonania odpowiedniego audytu

Przed audytorem środowiskowym stoi perspektywa prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wówczas oferuje poszczególne rodzaje audytów, które są wykonywane w ramach świadczonych usług. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako audytor środowiskowy?

Audytor środowiskowy powinien charakteryzować się:

 • zdolnością koncentracji uwagi przez dłuższy czas, 
 • wytrwałością i cierpliwością, spostrzegawczością, wnikliwością, dociekliwością;
 • zdolnością logicznego rozumowania i kojarzeniem faktów, 
 • tworzeniem przemyślanych wniosków, 
 • łatwością nawiązywania kontaktów;
 • posiadaniem obiektywnych i niezależnych opinii.  

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku audytor środowiskowy?

W swojej pracy, audytor środowiskowy jest narażony na zagrożenia, które są powiązane z miejscem przeprowadzania audytu. Najczęściej jest to hałas, emisje różnych substancji, skrajne temperatury - wysokie lub niskie, promieniowanie. Audytor może mieć kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Może przytrafić się sytuacja, że będzie znajdował się w miejscach zagrożonych wybuchem i być narażonym na różne odory. Audytor musi przestrzegać zasad BHP związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń na halach produkcyjnych. 

Video

Czy zawód audytor środowiskowy jest przyszłościowy?

Z pewnością zawód audytora środowiskowego jest zaliczany do grupy zawodów przyszłościowych, ponieważ coraz większy nacisk jest kładziony na ochronę środowiska, dlatego potrzebne są osoby, które będą zajmowały się obiektywną weryfikacją wypełniania obowiązku przez dane jednostki gospodarcze. Wraz z postępującym ociepleniem klimatu, zapotrzebowanie na audytorów środowiskowych będzie wzrastało, aby móc skutecznie uniknąć katastrofy klimatycznej, na którą wpływ posiadają działania poszczególnych podmiotów. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać audytorem środowiskowym?

Najlepszym posunięciem jest wybór studiów na kierunku ochrona środowiska, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji. Alternatywną drogą jest wybór studiów podyplomowych, które związane są z zarządzaniem środowiskiem lub audytów ekologicznych. 

Ile zarabia audytor środowiskowy?

Zarobki audytorów środowiskowych są bardzo zróżnicowane. Na większe kwoty mogą liczyć osoby z większym doświadczeniem, wiedzą i lepszymi kwalifikacjami, m.in. ukończeniem dodatkowych kursów. Większe zarobki otrzymują audytorzy zewnętrzni. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Dominika

Dominika

Praca audytora środowiskowego wymaga dużej dbałości o szczegóły. Trzeba dokładnie analizować dokumenty i pomiarów wykonanych przez daną jednostkę. Ale w końcu nasza praca przyczynia się do ochrony naszego pięknego środowiska.
Pracująca

Pracująca

Słyszałem, że w sektorze prywatnym zarobki są lepsze niż w instytucjach publicznych. Czy ktoś może mi polecić jakąś firmę, która zatrudni audiotorów środowiskowych?
Marek

Marek

W firmie, której jestem właścicielem, zawsze staram się zachować i zadbać o zasady ochrony środowiska. Praca audytora środowiskowego jest więc bardzo ważna. Jeśli ktoś ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, to naprawdę warto zainteresować się tym zawodem.
ShakeShake

ShakeShake

Zawsze myślałem, że praca audytora środowiskowego jest nudna i monotonna, ale teraz widzę, że to mniej więcej to, co lubię robić. Muszę zdobyć odpowiednie wykształcenie i szkolenia, żeby móc na to pracować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka