Zawody i ich potencjał

Sekretarz sądowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Sekretarz sądowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Sekretarz sądowy, najogólniej rzecz ujmując, wykonuje w sądzie czynności administracyjne, które związane są z przebiegiem danej sprawy. Jego zakres obowiązków jest stosunkowo szeroki, a osoby ubiegające się o pracę na tym stanowisku muszą spełnić szereg wymagań. Jakie są warunki pracy sekretarza sądowego oraz kto może starać się o zatrudnienie w tym zawodzie?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca sekretarza sądowego,
 • ile zarabia sekretarz sądowy,
 • kto może zostać sekretarzem sądowym,
 • w jakich warunkach pracuje sekretarz sądowy,
 • jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc pracować na tym stanowisku,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód sekretarza sądowego jest przyszłościowy?

Sekretarz sądowy - na czym polega praca?

Sekretarz sądowy przejmuje opiekę nad administracyjnymi aspektami toczących się w sądzie spraw. Aby ubiegać się o pracę na tym stanowisku, trzeba spełnić kilka wymogów formalnych. Ponadto, należy wykazać się odpornością na stres oraz umiejętnością pracy pod presją czasu. 

Do obowiązków sekretarza sądowego należy:

 • prowadzenie ksiąg sądowych,
 • protokołowanie na rozprawach i posiedzeniach,
 • dbanie o porządek w aktach,
 • kontrolowanie przygotowania sali do posiedzenia sądu,
 • prowadzenie terminarzy,
 • sporządzanie odpisów orzeczeń,
 • pobieranie i kasowanie znaczków opłaty sądowej za określone czynności sądowe i kancelaryjne.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Sekretarz

Sekretarka

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik Biurowy - Sekretarka

MEAT-PROS Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Sekretarz ds. obsługi sekretariatu

Państwowa Agencja Atomistyki w Warszawie

 • Warszawa
Dodana

Sekretarka

GÓRNICZA SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA LUIZA

 • Zabrze
Dodana

Osoba zatrudniona na stanowisk]u sekretarza sądowego ma więc do wykonania wiele obowiązków i choć pozostaje nieco w tyle na tle sędziów i innych pracowników, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania sądu i tego, aby jego praca przebiegała w normalnym trybie.

Ile zarabia sekretarz sądowy?

Wynagrodzenie, jakie miesięcznie otrzymuje sekretarz sądowy, zależy w głównej mierze od posiadanego doświadczenia zawodowego. Najczęściej początkujący sekretarz zarabia niewiele ponad najniższą krajową, podczas gdy osoby z wieloletnim stażem pracy może liczyć na pensję, oscylującą w okolicach średniej krajowej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 124 zł
WYSOKIE 4 700 zł 3 534 zł

Kto ma największe szanse na zostanie sekretarzem sądowym?

Aby zostać sekretarzem sądowym, należy spełnić kilka wymogów formalnych. Kandydat musi posiadać wykształcenie wyższe, minimum pierwszego stopnia. Od przyszłych pracowników wymaga się nieposzlakowanej opinii oraz pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z praw publicznych. Kandydaci nie mogą być karani za żadne przestępstwo, a wobec nich nie powinno toczyć się żadne postępowanie. Od kandydatów nie wymaga się posiadania wykształcenia prawniczego ani doświadczenia w pracy w instytucjach sądowych, choć mogą one stanowić niemały atut. 

Kompetencje dobrego sekretarza sądowego to:

 • umiejętność wyznaczania priorytetów,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • szybkie przyswajanie nowej wiedzy,
 • chęć poszerzania kompetencji zawodowych,
 • umiejętność pracy w stresujących warunkach.

Największe szanse na pozyskanie zatrudnienia w tym zawodzie mają osoby zorganizowane, które nie boją się nowych wyzwań, a także potrafią wyznaczać priorytety. Bywa, że liczba obowiązków do wykonania zaczyna się nawarstwiać, zatem sekretarz nierzadko pracuje pod presją czasu.

W jakich warunkach pracuje sekretarz sądowy?

Warunki pracy sekretarza sądowego uznawane są za dobre. Jest to praca siedząca, o charakterze biurowym. Niemniej jednak sekretarz sądowy często pracuje pod presją czasu, a większość dnia spędza przed komputerem, w jednostajnej pozycji. Dlatego też praca ta, w dłuższej perspektywie czasowej, może okazać się męcząca zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Od kandydatów wymaga się więc posiadania pewnych predyspozycji zdrowotnych, takich jak:

 • gotowość do pracy przed komputerem powyżej 4 godzin dziennie,
 • dobra kondycja psychiczna,
 • brak stwierdzonych chorób stawów, mięśnie czy nerwów w obrębie dłoni - w tej pracy liczy się umiejętność szybkiego pisania na komputerze.
sekretarz sądowy

Czy do pracy na stanowisku sekretarza sądowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Kandydaci na stanowisko sekretarza sądowego muszą ukończyć przynajmniej studia pierwszego stopnia. Przepisy nie określają, jaki dokładnie tytuł musi posiadać kandydat - czy licencjata, czy inżyniera. Nie jest wymagane ukończenie studiów na kierunku prawo, choć nie ulega wątpliwości, że tego dyplom może w znaczącym stopniu pomóc uzyskać zatrudnienie. Na to stanowisko nie są wymagane dodatkowe szkolenia, jednak posiadanie kolejnych kompetencji jest cenione przez pracodawców.

Sekretarz sądowy musi także ciągle aktualizować posiadaną wiedzę, tak aby móc w prawidłowy sposób wykonywać swoje obowiązki. Najczęściej organizacja właściwych szkoleń pozostaje w gestii pracodawcy, który musi zadbać o to, aby sekretarze byli na bieżąco ze zmianami w prawie, które dotyczą ich stanowiska.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie studiów wyższych, przynajmniej pierwszego stopnia. -
PRZYDATNE Przydatne jest posiadanie wykszałcenia na kierunku prawniczym. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie sekretarza sądowego?

Sekretarz sądowy może znaleźć pracę w sądzie rejonowym, okręgowym bądź w innego rodzaju sądach. Możliwości zatrudnienia są więc nieco ograniczone, gdyż jedyne miejsce, w którym sekretarz może wykonywać swoje obowiązki zawodowe, to właśnie sąd. Warto mieć na uwadze, że sądy należą do sektora państwowego, zatem sekretarz nie ma możliwości pozyskania zatrudnienia w sektorze prywatnym, który często oferuje lepsze warunki pracy i płacy.

sekretarz sądowy

Czy zawód sekretarza sądowego jest przyszłościowy?

Zawód sekretarza sądowego można uznać za stosunkowo pewny oraz przyszłościowy w tym aspekcie, że osoby go wykonujące będą potrzebne bez względu na to, jakie zmiany zajdą na rynku. Warto mieć na uwadze, że choć wymagania formalne stawiane kandydatom nie są wygórowane, to jednak największe szanse na pozyskanie zatrudnienia mają osoby, które wcześniej miały styczność z prawem. Ponadto, praca ta wymaga ciągłego aktualizowania posiadanej wiedzy, jednocześnie dając niewielkie możliwości rozwoju. Oczywiście, w sądzie można awansować, jednak wyłącznie w obrębie stanowisk administracyjnych.

Podsumowanie:
 • Sekretarz sądowy zajmuje się administracyjnymi aspektami toczących się w sądzie spraw, wymagającymi specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
 • Wynagrodzenie sekretarza sądowego zależy głównie od doświadczenia zawodowego, a dla początkujących może oscylować w okolicach najniższej krajowej.
 • Osoby zorganizowane, odporne na stres i bezposzlakowanej opinii mają największe szanse na został sekretarzem sądowym. Warunki pracy w sądzie są uznawane za dobre, choć praca ta może być męcząca zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
 • Choć nie jest wymagane ukończenie studiów prawniczych, posiadanie takiego dyplomu może pomóc w uzyskaniu zatrudnienia na stanowisku sekretarza. Sekretarz sądowy powinien ciągle aktualizować swoją wiedzę, aby wykonywać swoje obowiązki w sposób prawidłowy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się sekretarz sądowy?

Sekretarz sądowy nadzoruje przebieg poszczególnych spraw pod kątem administracyjnym. Zakres jego obowiązków jest stosunkowo szeroki.

Czy aby zostać sekretarzem sądowym, trzeba ukończyć studia prawnicze?

Obecnie nie wymaga się od kandydatów na stanowisko sekretarza sądowego posiadania dyplomu ukończenia prawa. Niemniej jednak studia w tym zakresie okazują się bardzo pomocne przy szukaniu pracy, zwłaszcza a samym początku kariery zawodowej.

Ile zarabia sekretarz sądowy?

Zarobki sekretarza sądowego zależą w dużej mierze od posiadanego doświadczenia zawodowego. Początkujący mogą liczyć na pensję nieco wyższą od minimalnego wynagrodzenia krajowego, lecz doświadczone osoby otrzymują wynagrodzenie oscylujące w okolicach średniej krajowej. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Conan

Conan

Praca sekretarza sądowego może być wymagająca, ale jestem dumny, że mogę przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania sądu. To stanowisko daje mi wiele satysfakcji oraz możliwości rozwoju zawodowego.
Bolek

Bolek

Ciekawy artykuł, ale szkoda, że takie wymagania są stawiane kandydatom na stanowisko sekretarza sądowego. Ja niestety nie spełniam wielu z tych wymagań i nie mam szans na zatrudnienie jako sekretarz sądowy.
Andrzej

Andrzej

Wprowadzacie Państwo w błąd. Na stanowisko sekretarza sądowego wymagane jest wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny. Dopiero do awansu na starszego sekretarza sądowego potrzebny jest dyplom studiów I stopnia i 5 lat doświadczenia zawodowego na stanowisku sekretarza. P.S. A jakim cudem do tego artykułu został dodany film o pracy sekretarza... meczu piłkarskiego w koszykówkę? Wystarczyło by odtworzyć dosłownie pierwsze 15 sekund filmu, aby się zorientować, że tytułowy sekretarz temu sądowemu nierówny.
Obywatel

Obywatel

Wydaje mi się, że na tym stanowisku nie tylko trzeba spełnić wiele wymogów, ale także konkurować z wieloma innymi osobami. Nie wydaje mi się, żeby to było łatwe, ale chętnie podjąłabym wyzwanie i spróbowałabym swoich sił w tej dziedzinie.
Koliksa

Koliksa

Na pewno praca sekretarza sądowego jest wymagająca i wymagająca nie tylko formalnych, ale także psychicznych i emocjonalnych umiejętności. Niemniej jednak, jest to praca, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania sądu i dlatego uważam, że jest to bardzo ważne i potrzebne stanowisko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka