W Kodeksie pracy uregulowane zostało nawiązywanie i rozwiązywanie umów o pracę. Podmioty, które zatrudniają pracowników muszą pamiętać, że ewentualny brak dotrzymania pisemnego wymogu w stosunku do umowy o pracę ? choć nie pociąga za sobą nieważności umowy ? może być podstawą surowych sankcji. Dzieje się tak dlatego, że przepisy prawa określają dokładnie, jakie konsekwencje może ponieść pracodawca, który dopuszcza się takiego uchybienia. Warto przy tym pamiętać, że w umowie musi się znaleźć pewna pula informacji, która dokładnie została określona przez ustawodawcę również w Kodeksie pracy.
Składniki umowy o pracę
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę musi ustalać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Ponadto, konieczne jest, aby strony porozumiały się w zakresie:
-
rodzaju pracy,
-
miejsca jej wykonywania,
-
wynagrodzenia za pracę, które będzie odpowiadało rodzajowi pracy ? konieczne jest też wskazanie składników wchodzących w skład tego wynagrodzenia,
Szukasz pracy?DodanaDodanaPolecanaDodanaPolecanaDodanaPolecanaDodanaPolecana -
terminu rozpoczęcia pracy.
Dodatkowy zapis powinien znaleźć się w umowie o pracę na niepełen etat. Mowa tu o tym, że strony powinny ustalić tak zwany limit godzin, po przekroczeniu których pracownikowi przysługuje prawo do dodatku za nadgodziny.
Zawsze na piśmie
Umowa o pracę musi być zawarta na piśmie. Jeżeli strony nie dopilnowały tej kwestii, to zastosowanie ma art. 29 § 2 Kodeksu pracy. W takim przypadku pracodawca powinien ?najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków?. Dzieje się tak dlatego, że w innym przypadku znacznie trudniej ? zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy ? dochodzić swoich roszczeń. Z drugiej strony, warto wiedzieć, że na gruncie prawa pracy akceptowana jest nawet umowa zawarta w formie dorozumianej. Mowa tu o określonym zachowaniu zainteresowanych stron, z którego wynika chęć nawiązania stosunku pracy.
Brak umowy to wykroczenie
Jeżeli podmiot zatrudniający zaniecha zawarcia z pracownikiem umowy o pracę lub też zaniedba pisemnego potwierdzenia jej warunków, to popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy, zaś pracodawcy grozi kara grzywny od 1000 do nawet 30 000 złotych. Choć na razie potwierdzenie pracownikowi na piśmie warunków może nastąpić w ciągu całego pierwszego dnia roboczego, to trzeba pamiętać, że już niedługo w tym zakresie może sporo się zmienić. Planowane są bowiem przez ustawodawcę liczne zmiany w zakresie nawiązywania stosunku pracy właśnie w oparciu o umowę o pracę.
Nowelizacja w zakresie prawa pracy
Aby ukrócić nielegalne zatrudnienie planowane są zmiany, o których wspomniano powyżej. Ponieważ pracodawca aktualnie ma dowolność w zakresie nawiązywania i przede wszystkim potwierdzania pracownikowi warunków pracy, często dochodzi do nadużyć w tej kwestii. Inspektorom bardzo trudno udowodnić, że danym podmiot zatrudnia nielegalnie, gdyż wystarczy, że wytłumaczy się on z braku podpisanej umowy z pracownikiem wskazując, że świadczy on pracę pierwszy dzień, zaś podpisanie umowy zaplanowano na koniec dnia. W takim przypadku wynik kontroli jest pozytywny ? nie można zarzucić pracodawcy, że złamał on prawo. Takie działania ma ukrócić skierowany poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zakłada on, że treść art. 29 § 2 Kodeksu pracy zostanie tak zmodyfikowana, że pracodawca będzie zobowiązany potwierdzić warunki umowy pracownikowi przed rozpoczęciem przez niego pracy.
To może Cię również zainteresować
Wypowiedzenie umowy o pracę - poznaj możliwości i normy prawne