Poszukiwanie pracownika

Wszystko o pokoleniu Alfa - czym nadchodzące pokolenie będzie się kierować?

18 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Wszystko o pokoleniu Alfa - czym nadchodzące pokolenie będzie się kierować?
Rynek pracy jest coraz bardziej skomplikowany, a zarówno pracodawcy, jak i pracownicy chcą mieć jak największą wiedzę o procesach zatrudnienia. Zmieniające się pokolenia na rynku pracy, mogą być cennym nabytkiem dla pracodawcy. A czym jest pokolenie Alfa i co czyni je wyjątkowym? Dlaczego może być cenne dla pracodawców?

Zobacz także artykuł: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/514/na-rynek-wkracza-pokolenie-c.

Nowe pokolenie Alfa – co o nim wiemy?

Pokolenie alfa to osoby urodzone w XXI wieku, młodzi ludzie, którzy dopiero powoli wkraczają na rynek pracy. Nazywa się ich także dziećmi millenialsów. Wychowali się w czasach rewolucji technologiczno-społecznej, a zatem są biegli w obsłudze wszelkich urządzeń, a świat cyfrowy jest dla nich bardzo ważny. Internet, nowoczesne smartfony, szybkie szukanie informacji w sieci i media społecznościowe - to ich domena. Uznaje się ich za dość zmiennych i nie przywiązują się za bardzo do jednej pracy, lubią szukać nowych wyzwań i zmieniać miejsce zamieszkania. Życie prywatne i zawodowe ma dla nich wyraźne rozgraniczenie. To młode pokolenie zdaje sobie sprawę ze swojej wartości i nie waha się sięgać po nowe możliwości. Jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, to również tutaj lubią go spędzać w sieci, dlatego są biegli w obsłudze wszelkich kanałów społecznościowych, blogów i komunikatorów. Uwarunkowania społeczno-gospodarcze mają ścisły wpływ na każde z pokoleń i kształtują jego podejście do pracy, a także do życia osobistego. 

Czym nas może zaskoczyć to nowe pokolenie?

Nowe pokolenie Alfa to osoby, które lubią zmiany, natomiast nuda jest im obca. Z racji swojego naprawdę młodego wieku, większość z nich nie ma ściśle określonych planów zawodowych. Można powiedzieć, że nie przywiązują się oni do konkretnego miejsca, ale bardziej do tego, co może im zaoferować dany pracodawca. Czyli są to szkolenia, możliwości awansu, nauki języków, przyjazna atmosfera w pracy, a także do dla nich bardzo istotne, podejście work-life balance. Zatem z jednej strony można powiedzieć, że nie widzą oni w pracy centrum swojego świata, a z drugiej, szukają równowagi pomiędzy możliwością rozwoju a satysfakcjonującym życiem prywatnym. Tego właśnie można się od nich uczyć. Poczucie własnej wartości i pewność siebie jest u nich wysoko w hierarchii wartości, a jest to dobry punkt wyjścia do rozwijania się i dobrych wyników w pracy. Pokolenie Alfa cechy to ciekawe zagadnienie, bo mówi się o grupie młodych ludzi, którzy wymagają elastyczności od pracodawcy. To dzięki nim, firmy mogą chcieć, a nawet muszą naprawdę zmieniać swoje podejście, na przykład wprowadzić ruchomy czas pracy i nowoczesne narzędzia cyfrowe. Młode pokolenie może być motorem zmian w wielu organizacjach i wyznaczać nowe trendy związane z kulturą pracy. Biorąc pod uwagę to, że nie zawsze tradycyjne rozwiązania się sprawdzają, to mówi się o pozytywnych zmianach idących za tym pokoleniem.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Kiedy pokolenie Alfa wejdzie na rynek pracy?

Jeśli zapytamy pokolenie Alfa, od kiedy wejdzie na rynek pracy, to przyjmuje się, że obecnie mają koło 20 lat, a zatem niektórzy z nich już mogą pracować. Sporo publikacji mówi o osobach urodzonych po 90. roku. Warto zapytać też, jaka ścieżka kształcenia będzie w ich przypadku. Wydaje się, że studia są oczywistą drogą, więc mogą zaczynać pracę w wieku 24 lat, tuż po studiach. Pokolenie Alfa ceni sobie elastyczność warunków pracy, stąd praca zdalna to dla nich codzienność i nie będą oni chcieli przywiązywać się do jednego miejsca na dłużej. Ma to swoje plusy i minusy, a rolą i wyzwaniem dla pracodawcy, jest utrzymać ich jak najdłużej u siebie i odpowiednio przekonać do miejsca pracy.

Co czyni to pokolenie wyjątkowym?

Świat technologii na dobre opanował nie tylko środowisko pracy, ale i życie prywatne. Nowe pokolenie odnajduje się z ogromną łatwością w tym cyfrowym świecie, stąd stanowiska związane z tą dziedziną, będą dla nich idealne. Specjalista do spraw mediów społecznościowych, a nawet programista?  Dla tego pokolenia nie będzie z tym problemu, ponieważ lubią nowości, szczególnie te dotyczące wirtualnego świata. Ich sposób pracy może wynikać z warunków, w jakich się wychowali, dlatego wszelkie krótkie komunikaty, podsumowania, feedback - to dla nich codzienność. To ogromny plus, bo dzięki temu mogą być bardziej zadaniowi i sprawnie realizować zadania. Świat technologii towarzyszy im od urodzenia i nie znają oni innego świata niż ten, gdzie powszechnie używa się nowych technologii. Przeciwnie do swoich rodziców, millenialsów, którzy częściowo musieli się uczyć nowinek technologicznych od pewnego momentu.

Jakie plany zawodowe ma ta grupa? Cenią sobie pracę w znanych korporacjach, ale i spora część z nich, chce pracować we własnej firmie. Tutaj pokazuje to dużą niezależność i samodzielność, a także kreatywne podejście do pracy. Wydaje się, że pokolenie Alfa ma duże możliwości zawodowe, jeśli tylko dobrze wykorzysta swój potencjał. Pracodawcy muszą sami wypracować sobie podejście do różnych pokoleń na rynku pracy. Jest to wyzwanie, ale i zachęta do zmian.

Podsumowanie faktów na temat pokolenia Alfa

Pokolenie Alfa to osoby urodzone w XXI wieku, które albo już są na rynku pracy, albo dopiero na niego wkroczą. Ci młodzi ludzie to dzieci nowoczesnych technologii, którzy wychowali się wśród smartfonów, tabletów i kanałów społecznościowych. Jest to grupa silnie inspirowana technologią, świadoma swojej wartości, która dorastała w dość dobrych warunkach społecznych i raczej nie jest obciążona trudnymi sytuacjami społeczno-gospodarczymi. Ich pewność siebie i dążenie do zmian, może być bardzo przydatne na rynku pracy, a pracodawcy mogą już zacząć zmieniać dla nich warunki zatrudnienia. Elastyczny czas pracy, work-life balance i zadaniowość, to tylko niektóre z cech, które są ważne dla Alfy. Mówi się o nich, że będą najlepiej wykształconym i najzamożniejszym pokoleniem. Te fakty będą miały okazję się potwierdzić już wkrótce, kiedy Alfy na dobre opanują rynek pracy. Ich zderzenie z innymi pokoleniami to wyzwanie, a pracodawcy muszą się przygotować na dostosowanie warunków pracy do różnych pokoleń, a także do ich wzajemnych interakcji. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Co wyróżnia pokolenie Alfa?

Uwielbienie technologii cyfrowych, płynne poruszanie się w sieci i mediach społecznościowych oraz to, że szybko przetwarzają informacje. Alfy dorastały wśród urządzeń cyfrowych i poruszanie się w świecie technologii to dla nich codzienność.

Czy pokolenie Alfa jest wartościowe dla pracodawcy?

Owszem, bo niesie ze sobą obietnicę zmian. Jako pracownicy ceniący sobie dokształcanie i nowoczesne technologie, będą umieli zadbać o swój interes na rynku pracy. Ich pokolenie może wyznaczać rynek pracownika, bo mają oni duże oczekiwania względem miejsca pracy.

Jak określić pokolenie Alfa?

Są nazywani dziećmi millenialsów, a ze względu na dość dobre warunki, w jakich przyszło im dorastać, są pewni siebie i chętnie sięgają po nowe wyzwania zawodowe. Technologie cyfrowa to ich drugi imię, więc są biegli w obsłudze urządzeń, aplikacji i programów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

rre

rre

Jestem dumny, że należę do pokolenia Alfa. Jesteśmy biegli w technologiach i widzimy swoją wartość na rynku pracy. Nie boimy się zmian i wyruszamy na poszukiwanie lepszych możliwości rozwoju.
Natalia

Natalia

To miłe, że młode pokolenie może zmieniać rynek pracy. Mam nadzieję, że dają one dobre przykłady dla innych szukających pracy, że warto być elastycznym i otwartym na nowości.
drukarz

drukarz

To cieszy, że pokolenie Alfa jest świadome swojej wartości i chętnie sięga po nowe możliwości. Jako pracodawcy, musimy dostosować się do ich wymagań, aby przyciągnąć i zatrzymać młodych, zdolnych pracowników.
Buiba

Buiba

Mam nadzieję, że pracodawcy docenią nasze umiejętności i elastyczne podejście do pracy. Szukamy pracy, która pozwoli na rozwój i równocześnie umożliwi nam satysfakcjonujące życie prywatne.
Witek

Witek

Ciekawe, co pokaże przyszłość z tak dynamicznym pokoleniem Alfa. Ich elastyczność od pracodawcy może wymusić pozytywne zmiany w wielu firmach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.