Zawody i ich potencjał

Projektant mody - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Projektant mody - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Projektanci mody nieustannie tworzą nowe ubrania bądź całe kolekcje odzieżowe, wykazując się przy tym wyczuciem stylu i niemałą kreatywnością. Zawód ten wymaga więc wyjątkowych zdolności artystycznych, bogatej wyobraźni oraz otwartości na nowe idee. Jednak praca projektanta nie polega jedynie na rysowaniu ubrań – w zakres jego obowiązków wchodzi także wiele innych czynności.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda praca projektanta mody,
 • co zrobić, aby zostać projektantem,
 • jakie są zarobki w tym zawodzie,
 • kto może zostać projektantem mody,
 • czy ten zawód wymaga ukończenia studiów,
 • jakie są możliwości zatrudnienia,
 • czy projektant mody to zawód przyszłościowy.

Projektant mody - na czym polega praca?

Praca projektanta mody to przede wszystkim tworzenie projektów ubrań oraz akcesoriów odzieżowych, takich jak torebki, kapelusze, czapki, buty czy biżuteria. Niemniej ważne jest także testowanie własnych koncepcji oraz wprowadzanie ulepszeń, aby produkty były jak najwyższej jakości i spełniały oczekiwania klientów. W tym zawodzie liczy się więc nie tylko zmysł artystyczny i kreatywność, ale również znajomość trendów rynkowych i upodobań konsumentów.

Podczas pracy projektant rysuje dane ubranie lub całą kolekcję odzieży – na papierze lub w programie komputerowym – a następnie dobiera odpowiednie tkaniny do stworzonych przez siebie projektów. Zarządza on również procesem przygotowywania szablonów, które zostaną użyte do produkcji. Współpracuje przy tym z wieloma osobami, takimi jak producenci tkanin, technicy, agencje modelek czy inni projektanci. Praca ta wiąże się więc z wykonywaniem rozmaitych zadań.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku projektanta mody?

 • Projektowanie, modelowanie oraz nadzorowanie wykonania odzieży.
 • Dobór odpowiednich tkanin.
 • Udział w przygotowywaniu reklam ubrań.
 • Współpraca zarówno z producentami, jak i użytkownikami.
 • Monitorowanie zmian w trendach mody.
 • Przygotowywanie pokazów mody.
 • Śledzenie trendów we wzornictwie odzieży.

Jak zostać projektantem mody?

Jeśli planujemy swoją karierę w zawodzie projektanta mody, warto zacząć od solidnych podstaw, takich jak nauka szycia i projektowania ubrań. Można zapisać się na kurs krawiecki, rozpocząć naukę w szkole zawodowej lub policealnej, bądź też rozpocząć studia na kierunku związanym z projektowaniem odzieży. Ważne jest także zdobycie doświadczenia i stworzenie własnego portfolio, które możemy pokazać podczas rekrutacji do wybranego pracodawcy.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Projektant

Inżynier Elektryk-Automatyk

Elenco Sp. z o.o.

 • Jędrzejów
Dodana

Inżynier Projektant - rekuperacja, pompy ciepła

Eco Comfort Sp z o.o. Sp.k.

 • Głogoczów
 • 6 000-8 000 zł / mc
Dodana

Projektant modeli 3D

WARSZAWSKIE ZAKŁADY MECHANICZNE „PZL-WZM” w Warszawie S.A.

 • Jawczyce
Dodana

Projektant branży drogowej

"PROSYSTEM" BIURO PROJEKTÓW I REALIZACJI INWESTYCJI JULIAN KALUBA

 • Poznań
Dodana
Dodana

Projektant mody należy do zawodów artystycznych, dlatego bardzo ważne jest doskonalenie swoich umiejętności manualnych, ćwiczenie wyobraźni i kreatywności. Dobry projektant powinien cechować się także dokładnością i cierpliwością, gdyż tworzenie ubrań wymaga wielu godzin pracy i dbałości o szczegóły. W tym zawodzie ważna jest także przedsiębiorczość we wprowadzaniu na rynek własnych projektów oraz umiejętność dobrego zorganizowania swojego czasu. Aby zostać projektantem mody, warto więc zadbać o te cechy charakteru, a także nabyć pewne umiejętności.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako projektant mody?

 • Zmysł i talent artystyczny.
 • Wyczucie stylu, kolorów i fasonów.
 • Znajomość różnego rodzaju tekstyliów.
 • Bardzo dobra znajomość trendów w świecie mody i umiejętność ich przewidywania.
 • Umiejętność skupienia uwagi i koncentracji.
 • Zdolność do pracy zespołowej.
 • Znajomość języków obcych.
projektant mody

Ile zarabia projektant mody?

Przeciętne wynagrodzenie projektanta mody wynosi około 6 000 złotych brutto miesięcznie, jednak zarobki osób pracujących w tym zawodzie mogą mieścić się w przedziale od 4 000 złotych brutto do nawet kilkunastu tysięcy. Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników – wielkości i specyfiki firmy, prestiżu marki czy sektora branży, w której projektant jest zatrudniony. Niemałe znacznie ma także siła zbudowanej marki osobistej – przykładowo osoba projektująca własną kolekcję ubrań będzie zarabiała więcej niż pracownik wykonujący zlecenia dla sklepów sieciowych.

Przedstawiamy informacje, które zebraliśmy, w formie tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 700 zł 3 469 zł
ŚREDNIE 6 500 zł 4 672 zł
WYSOKIE 12 000 zł 8 130 zł

Kto ma największe szanse na zostanie projektantem mody?

Najważniejszy w zawodzie projektanta jest zmysł artystyczny, kreatywność i wrodzone wyczucie stylu, i to właśnie osoby z takimi przymiotami mają największe szanse na sukces w świecie mody. Pamiętajmy jednak, że sam talent nie wystarczy – niezwykle istotne jest zdobywanie doświadczenia i ciągłe rozwijanie i udoskonalanie swoich umiejętności. Aby zostać projektantem mody, warto więc cechować się cierpliwością, otwartością na doświadczenia, determinacją oraz dobrą organizacją pracy. Oczywiście ważne jest także, by nie posiadać przeciwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku projektanta mody?

 • Brak problemów ze wzrokiem (prawidłowe rozróżnianie barw, widzenie przestrzenne).
 • Bardzo dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.
 • Prawidłowo funkcjonujący zmysł dotyku.
 • Zręczność rąk i palców.

Czy do pracy na stanowisku projektanta mody potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby zostać projektantem mody, nie jest wymagane wykształcenie wyższe, podobnie jak w przypadku innych zawodów artystycznych. W świecie mody cenione są przede wszystkim umiejętności, kompetencje miękkie oraz kreatywność. Jednakże ukończenie technikum, szkoły zawodowej lub studiów związanych z tekstyliami czy projektowaniem umożliwia zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także pozwala na zdobycie doświadczenia w zawodzie. Pracodawcy przy wyborze kandydata często kierują się portfolio, czyli zrealizowanymi przez niego projektami ubrań. Dlatego niewątpliwie warto zadbać o praktyki przed ubieganiem się o stanowisko projektanta mody.

Zobacz naszą tabelę poniżej z najważniejszymi informacjami o szkołach i szkoleniach dla projektantów mody:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Osoby, które swoją przyszłość wiążą z projektowaniem mody mogą prowadzić swoją karierę w dowolny sposób. Naukę można zacząć już od specjalistycznych szkół średnich z profilem włókienniczym. Dla tych co wybrali drogę kariery projektanta mody dopiero po ukończeniu szkoły, możliwe jest kontunuowanie nauki zawodu w szkołach policealnych. Ci, co chcą wyspecjalizować się w projektowaniu mogą ukończyć studia wyższe na ASP. W pracy projektanta mody bardzo przydaje się znajomość języków obcych, dlatego ukończenie wszelkich kursów językowych jest bardzo przydatne i przyszłościowe.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie projektanta mody?

Projektant mody może zostać zatrudniony przez różnego rodzaju firmy odzieżowe – zarówno wielkie sieciówki, jak i mniejsze, wyspecjalizowane sklepy. Wybór ścieżki zawodowej zależy przede wszystkim od preferencji samego projektanta – może on zajmować się kreowaniem ubrań codziennych, sportowych czy eleganckich, od T-shirtów przez spodnie i spódnice, na sukniach wieczorowych kończąc. Warto też zaznaczyć, że projektanci mody mogą wyrobić swoją własną markę osobistą i rozpocząć własną działalność.

projektant mody

Czy zawód projektanta mody jest przyszłościowy?

Świat mody jest niezwykle dynamiczny, a w obecnych czasach coraz więcej ludzi śledzi aktualne trendy i sięga po modne ubrania wysokiej jakości. Dlatego też zawód projektanta odzieży niewątpliwie jest przyszłościowy. Małe, średnie i duże firmy stale szukają tego typu pracowników, a budowa własnej marki osobistej niesie ze sobą możliwość osiągnięcia spektakularnego sukcesu. Zawód projektanta mody stwarza możliwość nie tylko atrakcyjnych zarobków, ale również ciągłego rozwoju i wspinania się po kolejnych szczeblach kariery.

Podsumowanie:
 • Praca projektanta mody polega na tworzeniu projektów ubrań i akcesoriów odzieżowych, jak również testowaniu i udoskonalaniu ich jakości, przy uwzględnieniu trendów rynkowych i preferencji konsumentów.
 • Aby zostać projektantem mody, warto zdobyć umiejętności manualne i kreatywność na kursach krawieckich, w szkołach zawodowych lub na studiach związanych z projektowaniem odzieży. Wymagane są także cierpliwość, determinacja i przedsiębiorczość.
 • Przeciętne wynagrodzenie projektanta mody wynosi około 6000 złotych brutto miesięcznie, ale zależy od wielu czynników, takich jak specyfika firmy czy prestiż marki.
 • Do pracy na stanowisku projektanta mody nie jest wymagane wykształcenie wyższe, ale ukończenie szkoły lub studiów związanych z tekstyliami lub projektowaniem umożliwia zdobycie wiedzy i doświadczenia w tym zawodzie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać projektantem mody?

Aby pracować jako projektant mody, warto ukończyć szkołę zawodową, kurs lub kierunek studiów związany z tworzeniem ubrań. Niezwykle ważny jest także zmysł artystyczny, kreatywność oraz takie cechy jak dokładność, cierpliwość i umiejętność koncentracji uwagi.

Ile zarabia projektant mody?

Zarobki w tym zawodzie mieszczą się w przedziale od 4 000 do 12 000 złotych brutto miesięcznie, a przeciętne wynagrodzenie wynosi około 6 000 zł. Kwota ta zależy m.in. od wielkości firmy oraz sektora, w którym działa pracodawca.

Czy zawód projektanta mody jest przyszłościowy?

Projektant mody zdecydowanie jest przyszłościowym zawodem, gdyż rynek odzieżowy dynamicznie się zmienia. Ludzie podążają za bieżącymi trendami i kupują modne ubrania, dlatego zapotrzebowanie na projektantów stale rośnie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Wiola

Wiola

Jako pracodawca z branży mody, potwierdzam, że artykuł jest bardzo trafny i dobrze odzwierciedla wymagania stawiane przed projektantami mody. Cechy takie jak zmysł artystyczny, kreatywność i dokładność są niezbędne w tej dziedzinie. Warto także zwrócić uwagę na siłę zbudowanej marki osobistej, która może wpłynąć na poziom wynagrodzenia.
Magdalena

Magdalena

Artykuł bardzo dobrze opisuje, czym zajmuje się projektant mody oraz jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w tej dziedzinie. Bardzo ważne jest również zdobycie doświadczenia i tworzenie portfolio. Z pewnością wykorzystam te informacje w swojej poszukiwaniu pracy jako projektant mody.
Ryszard

Ryszard

Jako osoba bezrobotna zainteresowana pracą w projektowaniu mody, artykuł dał mi wiele cennych informacji na temat tego, jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne dla tego zawodu. Zdecydowanie będę starał/a się zdobyć doświadczenie i stworzyć portfolio, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w tej dziedzinie.
Daniel

Daniel

Jako pracownik w dziedzinie mody, potwierdzam, że artykuł jest bardzo rzetelny i zawiera wiele ważnych informacji na temat pracy projektanta mody. Zawód ten wymaga nie tylko kreatywności, ale także znajomości trendów i upodobań klientów. Polecam tym, którzy mają zamiłowanie do mody i chcą rozpocząć karierę w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka