!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Konstruktor odzieży - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Konstruktor odzieży - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Z wypiekami na twarzy przeglądasz magazyny modowe lub dedykowane portale internetowe? Interesuje Cię, jak powstają kreacje, które następnie są prezentowane na wybiegach? Jesteś osobą kreatywną i pomysłową? Potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i współpracować z większą grupą osób? W takim razie pomyśl o pracy jako konstruktor odzieży.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega zawód konstruktora odzieży;
 • kto najlepiej odnajdzie się w tym zawodzie;
 • na jakie zarobki może liczyć konstruktor odzieży;
 • jakie studia, a także kursy bądź szkolenia należy ukończyć;
 • jak wygląda organizacja pracy na tym stanowisku;
 • gdzie może pracować konstruktor odzieży;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Konstruktor odzieży - na czym polega praca?

Najprościej rzecz ujmując, konstruktor odzieży przygotowuje projekt tak, aby możliwe było uszycie danej części odzieży. Na czym zatem polega ta praca?

Zakres obowiązków na stanowisku konstruktora odzieży:

 • dokładna analiza rysunków stworzonych przez projektanta, pierwsze konsultacje z projektantem; 
 • ustalenie, jak przebiegają szwy i cięcia - to bardzo ważny etap, polegający na rozłożeniu projektu na czynniki pierwsze;
 • przygotowanie siatki konstrukcyjnej danego fragmentu garderoby - jest to dopasowanie projektu do modelowej sylwetki i stworzenie bazy do dalszej pracy; 
 • modelowanie projektu, czyli umożliwienie uszycia tej samej części garderoby w kilku rozmiarach.

Jaki jest efekt pracy konstruktora odzieży? Powstają szablony, czyli poszczególne części, np. sukienki lub żakietu, które po złożeniu tworzą gotowy element garderoby. Te są następnie staranie wycinane przez krojczego z uwzględnieniem wytycznych od konstruktora odzieży, np. miejsce na szwy czy nacięcia. Kolejny etap, to szycie próbne, po którym krawcowa zgłasza swoje uwagi. Przed przystąpieniem do szycia, krawcowa konsultuje się z technologiem odzieży, który dopasowuje materiały tak, aby uszyty wyrób był jak najbardziej zgodny z projektem. Po użyciu próbnym przychodzi czas na konsultację z projektantem i ewentualne poprawki.

Video

Kto ma największe szanse na zostanie konstruktorem odzieży?

Praca jako konstruktor odzieży jest bardzo wymagającym zajęciem, podobnie jak praca krojczego. Wbrew powszechnej opinii, ubrań nie tworzą tylko projektanci i krawcowe. Aby zostać instruktorem odzieży, konieczne jest ukończenie kierunkowych studiów, które oferują m. in. placówki w Krakowie i Katowicach. Dalszą naukę można kontynuować w Łodzi, w ramach studiów podyplomowych. Jest to zdecydowanie zawód dla osób sumiennych, skrupulatnych oraz lubiących zajęcia w stylu back office. Dlaczego? Ponieważ na pierwszym planie zazwyczaj stoi projektant i to on jest najbardziej kojarzony z daną kolekcją. Sam proces edukacji wymaga wiele samozaparcia i zaangażowania, a także zainteresowania branżą modową. Rozwój technologii sprawia, że pojawiają się nie tylko co raz to nowe wersje ubrań, ale także i techniki szycia czy dopasowywania odzieży do różnych rodzajów sylwetek. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku konstruktora odzieży:

 • dobry wzrok - konieczność dokładnej analizy rysunków i wychwytywania nawet najdrobniejszych detali; 
 • dobra kondycja fizyczna - praca przez wiele godzin przy stole projektowym lub przed monitorem komputera;
 • odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu - często poprawki są wykonywane tuż przed pokazem kolekcji, co wymaga pracy po godzinach i i pod presją czasu.

Ile zarabia konstruktor odzieży?

Poniższa tabela przedstawia zarobki, na jakie mogą liczyć konstruktorzy odzieży.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 400 zł 3 329 zł
ŚREDNIE 4 900 zł 3 671 zł
WYSOKIE 5 900 zł 4 352 zł

Czy do pracy na stanowisku konstruktora odzieży potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tabela przedstawia ścieżkę kształcenia, jaką może podążyć przyszły konstruktor odzieży.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - W zawodzie konstruktora odzieży przydatna jest znajomość programu komputerowego CAD, więc warto ukończyć kurs, który wyjaśnia funkcjonalności tego programu. Aby nauczyć się całościowo zawodu konstruktora odzieży można wziąć udział w dedykowanym kursie, który wyjaśnia wszystkie tajniki tego zawodu.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku konstruktora odzieży?

Konstruktor odzieży jest jednym z ogniw w łańcuchu tworzenia ubrań. Cały proces zaczyna się od projektanta. Następnie rysunki i projekt trafiają do rąk konstruktora odzieży. Konstruktor może pracować manualnie lub przygotowywać szablony w dedykowanym programie komputerowym. Niemniej zanim konstruktor zabierze się do przygotowywania szablonów, musi dokonać bardzo dokładnej analizy projektu. W razie wątpliwości może skonsultować się z projektantem i dopytać o szczegóły jego wizji danej części garderoby.

konstruktor odzieży

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako konstruktor odzieży:

 • dobrze rozwinięta wyobraźnia przestrzenna; 
 • wiedza z zakresu matematyki - szczególnie proporcje, geometria, bryły przestrzenne; 
 • wiedza z zakresu anatomii człowieka - wymiary są podstawą szablonów tworzonych przez konstruktora odzieży; 
 • umiejętność obsługi programów do projektowania lub rozwinięte zdolności manualne; 
 • cierpliwość i dokładność, zwracanie uwagi na detale; 
 • umiejętność pracy w zespole oraz organizacja własnej pracy tak, aby nie dezorganizować pracy zespołu projektowego.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie konstruktora odzieży?

Konstruktor odzieży może starać się o zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach produkujących ubrania lub zdecydować się na współpracę nieco mniejszą manufakturą. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się mniejsze, lokalne firmy, które nie produkują ubrań na masową skalę. Klienci obecnie cenie sobie możliwość kupienia ubrań z limitowanej serii, a nie z sieciowymi, gdzie te sama rzecz może trafić do milionów innych osób. Konstruktor odzieży może poszukiwać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Wówczas przyda się znajomość języka obcego, nie tylko angielskiego, ale również kraju, w którym konstruktor chce pracować. 

Praca w dużej firmie pozwala konstruktorowi odzieży zapoznać się z wieloma technologiami produkcji odzieży oraz zdobyć cenne doświadczenie. Z kolei mała manufaktura to miejsce, gdzie konstruktor ma szansę zostać zauważony i doceniony, o co dużo trudniej w rozbudowanej organizacji.

konstruktor odzieży

Czy zawód konstruktora odzieży jest przyszłościowy?

Jest to zdecydowanie jeden z przyszłościowych zawodów. Dlaczego? Ponieważ ludzie od wieków potrzebują różnego rodzaju strojów, od codziennych po wizytowe, a na specjalnych okazjach, jak ślub skończywszy. Konstruktor odzieży na etapie modelowania projektu bazuje na własnej wiedzy, a przede wszystkim doświadczeniu. Dlatego dobrze wykształcony konstruktor odzieży z odpowiednim doświadczeniem zawodowym może liczyć na zatrudnienie w czołowych domach mody. To w dużej mierze od pracy konstruktora odzieży zależy sukces konkretnej kolekcji ubrań.

Najczęściej zadawane pytania

Czy konstruktor odzieży jest krawcem?

Nie, konstruktor odzieży nie jest krawcem. Zadaniem konstruktora jest opracowanie projektu danej części garderoby tak, aby mogła ona zostać wielokrotnie powielona przez szwaczki i krawcowe. Tworzy także szablony, przy użyciu których możliwe jest szycie tego samego projektu w wielu rozmiarach.

Czy krawcowa może być konstruktorem odzieży?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak było. Niemniej ma to miejsce zazwyczaj w przypadku, gdy krawcowa szyje na własny rachunek lub hobbystycznie. W dużych firmach produkujących odzież te dwie funkcje są podzielone między odrębnych pracowników.

Czy konstruktor odzieży może mieć własną firmę?

Tak, konstruktor odzieży może pracować w ramach samozatrudnienia. Niemniej warto wówczas rozważyć współpracę z krawcową, a samemu zdobyć wiedzę z zakresu projektowania odzieży. Prowadzenie własnej firmy, to także kampania marketingowa oraz księgowość.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.