Zawody i ich potencjał

Researcher - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Researcher - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Każdego dnia z różnych przekaźników medialnych do społeczeństwa docierają informacje i wiadomości. Ich ogromna ilość oraz często sprzeczna treść sprawiają, że wiele osób nie jest w stanie wyszukać tych rzetelnych, sprawdzonych i prawdziwych. Selekcja treści, inaczej nazywana researchem, to bardzo pożyteczna umiejętność, która pozwala na sprawne korzystanie z sieci, a także umieszczonych tam informacji na różne tematy. Potrzeba wyszukiwania informacji sprawiła, że coraz większą popularnością cieszy się zawód researchera. Kim jest researcher oraz na czym polega jego praca?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca researchera?
 • ile zarabia researcher?
 • kto może zostać researcherem?
 • czy zawód "poszukiwacza informacji" jest przyszłościowy?

Researcher - na czym polega praca?

Duża ilość informacji w intrenecie oraz różnych przekaźnikach medialnych sprawia, że zawód researchera staje się coraz bardziej popularny na rynku pracy. Duża ilość firm decyduje się na zatrudnienie reaserchera, który jest osobą odpowiedzialną za poszukiwanie, sprawdzanie, a także analizowanie informacji, niezbędnych do wykonywania pracy przez inne osoby zatrudnione w firmie lub przedsiębiorstwie.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku researchera?

 • Pomoc osobom, które potrzebują konkretnej informacji.
 • Wyszukiwanie konkretnych danych, niezbędnych dla innych pracowników..
 • Gromadzenie oraz przetwarzanie informacji związanych z branżą, w której pracuje researcher.
 • Docieranie jedynie do wiarygodnych źródeł informacji.
 • Wnikliwe filtrowanie oraz selekcja informacji.
 • Analizowanie treści archiwalnych.
 • Tworzenie wymaganych raportów o rzetelnej treści.

Researcher to bardzo przyszłościowa profesja, która stale zyskuje na popularności. Aby zostać dobrym pracownikiem na tym stanowisku ważna jest nie tylko determinacja, ale również stan zdrowia fizycznego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku researchera?

 • Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.
 • Brak problemów ze wzrokiem podczas długotrwałej pracy przed ekranem komputera lub tabletu.
 • Dobre działanie układu kostnego.
 • Duża sprawność palców rąk oraz nadgarstków.
 • Brak problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa.

Warto wiedzieć, że dobrym researcherem może zostać również osoba niepełnosprawna. Niemniej jednak, niepełnosprawność nie powinna dotyczyć wzroku, szyjnego odcinka kręgosłupa czy też kości rąk.

Ile zarabia researcher?

Szukasz pracy?

Operator maszyn - produkcja lodów - hala ciepła

Covebo Work Office

 • 16 € / h
 • Holandia
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 2 200-2 700 € / mc
 • Katowice
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Rzeszów
Dodana

Researcher jest zawodem, który coraz bardziej pożądany jest na rynku pracy. Jego popularność sprawia, że osoba zatrudniona w tej właśnie profesji może cieszyć się godziwą pensją. Wysokość wynagrodzenia jest zależna od wielu czynników, do których bez wątpienia należy wielkość firmy, w której pracuje researcher, a także miejscowość, w której mieści się siedziba przedsiębiorstwa.

Poniższa tabelka szczegółowo odpowiada na pytanie, ile właściwie zarabia researcher. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 850 zł 2 926 zł
ŚREDNIE 4 850 zł 3 564 zł
WYSOKIE 7 200 zł 5 166 zł

Cechy dobrego researchera

Cechy personalne oraz indywidualne predyspozycje zazwyczaj decydują o tym, czy dana osoba sprawdzi się pracując na stanowisku researchera. Aby być dobrym researcherem, czyli inaczej mówiąc menedżerem informacji lub selektorem, należy przede wszystkim charakteryzować się dociekliwością, ambicją, a także komunikatywnością.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako researcher?

 • Zdolność do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji - nie tylko internetowych, ale również pisemnych i archiwalnych.
 • Umiejętność pracy i działania pod dużą presją czasu.
 • Odporność na stres.
 • Wysoko rozwinięte opanowanie i spokój osobisty.
 • Wytrwałość w poszukiwaniach.
 • Otwartość oraz chęć do rozwijania się. 
 • Cierpliwość w analizowaniu informacji.

Kolaboracja wyżej wymienionych cech personalnych sprawia, że osoba pracująca na stanowisku researchera będzie odpowiednio wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Cierpliwość oraz zdolności analityczne pozwalają we właściwy sposób rozpoznawać informacje, które są niezbędne do tworzenia raportów, badań lub analiz.

researcher

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku researchera?

Zawód researcher jest świeżą profesją na rynku pracy. Ze względu na dobre zarobki, a także ciekawe zajęcie, coraz więcej osób z predyspozycjami decyduje się na wykonywanie tego właśnie zawodu.

Dla kogo szczególnie kierowana oferta pracy na stanowisku researchera? Osoba na tym stanowisku powinna przede wszystkim wyróżniać się osobistymi predyspozycjami, czyli zdolnością do wnikliwego i krytycznego myślenia. Dodatkowo, dobry researcher powinien charakteryzować się cierpliwością oraz wytrwałością, które są niezbędne w poszukiwaniu naprawdę wartościowych informacji wśród wielu, które dostępne są w sieci, a także pisemnych źródłach. Dodatkowo, pracownik na tym stanowisku powinien doskonale radzić sobie z obsługą komputera i innych sprzętów elektronicznych, a dodatkowo umiejętnie korzystać z języków obcych.

Czy do pracy na stanowisku researchera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Osoba chcąca pracować na stanowisku researchera powinna przede wszystkim być dobra w wykonywaniu swoich obowiązków. Oznacza to, że pracownik powinien charakteryzować się określonymi cechami osobowości, które ułatwiają wykonywanie zadań. Researcherem zazwyczaj zostają osoby, które ukończyły studia dziennikarskie lub socjologię, niemniej jednak obecnie nie ma konkretnego kierunku studiów o nazwie researcher.

Poniższa tabelka przedstawia możliwości zawodowego kształcenia, które ułatwia znalezienie pracy na stanowisku researcher.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Ukończenie studiów na stanowisko researchera nie jest wymagane, ale takie kierunki jak informacja naukowa, bibliotekoznawstwo, socjologia, psychologia, filozofia itp. uczą analitycznego myślenia i wyszukiwania rzetelnych informacji. W pracy researchera przydaje się znajomość języków obcych, które umożliwiają sprawne wyszukiwanie informacji także na zagranicznych portalach.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie researchera?

Researcher to nowoczesny zawód, który jest dość nowy na rynku pracy. Mimo to, rozwój profesji jest bardzo dynamiczna, co sprawia, że możliwości zatrudnienia na tym stanowisku są coraz większe.

Researcher to zawód, który może być uprawiany wszędzie tam, gdzie konieczne jest wnikliwe wyszukiwanie, a także selekcjonowanie informacji, czyli branży handlowej, HR, IT czy też medialnej. Głównym miejscem, gdzie może pracować menedżer informacji jest archiwum oraz redakcja gazety czy portalu informacyjnego. Dodatkowo, researcherów bardzo chętnie zatrudniają działy HR różnych firm oraz osoby prywatne, którym niezbędne są osoby wyszukujące sprawdzone informacje, na przykład dla reporterów czy też copywriterów.

researcher

Czy zawód researchera jest przyszłościowy?

Researcher to zawód, który każdego roku staje się coraz bardziej popularny. Wynika to przede wszystkim z coraz większej ilości informacji dostępnej na tak zwane wyciągnięcie ręki i potrzeby jej selekcji i sprawdzenia, co przekłada się na konieczność zatrudniania specjalistów od ich analizy w różnych branżach.

Researcher to bardzo przyszłościowa profesja, na której wykonywanie decyduje się coraz szersze grono społeczeństwa. Posiadanie osobistych predyspozycji i kompetencji daje szansę na zatrudnienie z dobrymi warunkami pracy oraz naprawdę godziwym wynagrodzeniem. Dodatkowo, praca researchera jest bardzo ciekawa i absorbująca, co daje możliwość nieustannego rozwoju zawodowego.

Podsumowanie:
 • Praca researchera polega na poszukiwaniu, sprawdzaniu i analizowaniu informacji niezbędnych dla wykonywania pracy przez inne osoby zatrudnione w firmie lub przedsiębiorstwie.
 • Wynagrodzenie researchera zależy od wielu czynników, takich jak wielkość firmy i lokalizacja, a zarobki mogą sięgać od 3 850 zł do nawet 7 200 zł brutto na miesiąc.
 • Dobry researcher powinien charakteryzować się dociekliwością, ambicją, komunikatywnością, zdolnością analityczną, cierpliwością i wytrwałością, a znajomość języków obcych oraz obsługa komputera i sprzętów elektronicznych to dodatkowe umiejętności.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca researchera?

Researcher, inaczej menedżer informacji jest osobą, która zajmuje się wyszukiwaniem, analizowaniem oraz sprawdzaniem informacji. To profesja, która opiera się na selekcjonowaniu wszechobecnych danych, dzięki czemu pozostali pracownicy danej firmy mają szansę na korzystanie jedynie ze sprawdzonych i rzetelnych danych.

Jakie cechy powinien posiadać dobry researcher?

Dobry researcher powinien charakteryzować się przede wszystkim cierpliwością oraz zdolnością do analizowania i selekcjonowania informacji dostępnych w sieci. Dodatkowo, osoba zatrudniona w tej profesji powinna posiadać umiejętność pracy pod presją czasu, a także zdolność do przeszukiwania różnych źródeł informacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Hojny

Hojny

Bardzo ciekawa i przydatna profesja w obecnych czasach, gdy informacji jest tak dużo. Dobre wynagrodzenia to oczywiście plus, ale dla mnie najważniejsza jest umiejętność rzetelnego i efektywnego wyszukiwania informacji przez pracownika.
battus

battus

Myślę, że jeśli ktoś ma predyspozycje do analizy i selekcjonowania informacji, to może spróbować swoich sił na tym stanowisku. Warto jednak zacząć od zdobywania wiedzy i doświadczenia.
qwerty

qwerty

Brzmi interesująco, ale chyba trzeba mieć sporo wiedzy i doświadczenia, żeby zostać researcherem. A co z osobami bez specjalistycznych kwalifikacji?
Magnus

Magnus

Ciekawy artykuł, sam jestem researcherem i potwierdzam, że dobra pensja w tym zawodzie to nie tylko mit! Praca wymaga wprawdzie dużo cierpliwości i skupienia, ale jest bardzo satysfakcjonująca.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.