Zawody i ich potencjał

Barber - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

17 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Barber - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Wystylizowana broda czy wyraźny zarost stają się coraz bardziej trendy. Widoczna broda do niedawna była jedynie oznaką niechlujstwa czy też zaniedbania ze strony panów, niemniej jednak dziś jest symbolem męskości, dlatego mężczyźni z dumą prezentują wystylizowany i wypielęgnowany zarost na swojej twarzy. Rosnące grono brodaczy sprawiło, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularne korzystanie z usług barbera. Kim jest barber? Co warto wiedzieć o świadczonej przez niego pracy? Jak zostać barberem?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca praca barbera?
 • jak zostać barberem oraz jakich zarobków się spodziewać?
 • czy zawód barbera jest przyszłościowy?

Barber - na czym polega praca?

Mężczyźni coraz większą uwagę przywiązują do swojego wyglądu, a jednym z najważniejszych symboli męskości jest wyraźny zarost oraz broda. Posiadanie brody wymaga jej starannego pielęgnowania, przycinania i układania, dlatego zawód barbera cieszy się coraz większą popularnością. Na czym polega praca barbera?

Barber jest osobą, którą wiele osób myli z męskim fryzjerem, niemniej jednak zawód ten ma o wiele więcej wspólnego z niegdyś znanym tak zwanym golibrodą. Barber zajmuje się świadczeniem usług, w których zakres wchodzi przede wszystkim golenie brody lub jej strzyżenie, a także holistyczna pielęgnacja zarostu oraz jego układanie. Dodatkowo, dobry barber oferuje tak zwaną usługę "combo", która łączy stylizowanie i strzyżenie brody z przycinaniem włosów. 

Barber jest zawodem, który najczęściej wykonywany jest w pozycji stojącej, dlatego osoba decydująca się na pracę w tym zawodzie powinna cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku barbera?

 • posiadanie sprawności ruchowej dłoni oraz palców,
 • dobra kondycja układu kostno-stawowego,
 • brak rozwijających się chorób mięśni oraz całego układu mięśniowego,
 • brak wad stóp, jak płaskostopia,
 • prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, brak predyspozycji do powstawania żylaków kończyn dolnych czy też choroby zakrzepowej,
 • brak problemów z kręgosłupem.

Ile zarabia barber?

Barber to zawód, który wśród męskiej części społeczeństwa cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z mody na posiadanie brody i zarostu, która wymaga regularnego strzyżenia, układania oraz pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Zarobki barbera są zależne od wielu czynników. Duże znaczenie ma lokalizacja salonu barberskiego, a także doświadczenie i opinia klientów.

Poniższa tabelka szczegółowo przedstawia zarobki barbera, które można osiągnąć decydując się na pracę w tym właśnie zawodzie.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 660 zł
WYSOKIE 10 000 zł 6 937 zł

Jak zostać barberem?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Stylista

Sprzedawca/stylista do salonu z modą damską MAKALU

Makalu Fashion Sp. z o.o. Sp. K.

 • Radom
Dodana
Polecana

Sprzedawca/stylista do salonu z modą damską MAKALU

Makalu Fashion Sp. z o.o. Sp. K.

 • Radomsko
Dodana
Polecana

Sprzedawca/stylista do salonu z modą damską MAKALU

Makalu Fashion Sp. z o.o. Sp. K.

 • Bełchatów
Dodana
Polecana

Stylista paznokci manikiurzystka pedikiurzystka

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kraków
Dodana

Stylista rzęs

E&E EWELINA PIESZKO

 • Toruń
Dodana

Aby zostać barberem konieczne jest ukończenie odpowiedniej, kierunkowej szkoły, najczęściej zawodowej, studium policealnego lub technikum fryzjerskiego. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się również za odbycie specjalnych kursów, które najczęściej prowadzone są przez doświadczonych i rozpoznawanych w branży barberów. Do zdobycia uprawnień konieczne jest również odbycie praktyk zawodowych, które ułatwiają zdobycie umiejętności, przydatnych podczas pracy z klientem.

Oprócz zdobycia odpowiednich kwalifikacji zawodowych i uprawnień ważne są posiadane cechy osobowości, przydatne do pracy z klientem. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako barber?

 • posiadane zdolności manualne, niezbędne do sprawnego strzyżenia i układania włosów,
 • rozwinięty zmysł estetyki, potrzebny do dobrania kształtu oraz ogólnego wyglądu zarostu,
 • staranność, a także dokładność, które są pomocne przy zachowaniu najwyższych standardów pracy barberskiej,
 • rozwinięte umiejętności społeczne i interpersonalne, które gwarantują dobrą atmosferę w salonie oraz odbywanie interesujących rozmów z klientem.

Mimo, że barber jest zawodem zaliczanym do profesji rzemieślniczych, niezwykle ważne są jego osobiste predyspozycje i zdolności, które ułatwiają komunikację z klientem, a także usprawniają oferowane przez niego usługi. 

barber

Czy do pracy na stanowisku barbera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Barber to zawód, który ściśle związany jest z fryzjerstwem męskim. Aby uzyskać uprawnienia do jego wykonywania nie ma konieczności ukończenia studiów, niemniej jednak należy uzyskać dokument poświadczający posiadanie kwalifikacji do pracy, jako barber.

Poniższa tabelka prezentuje różne możliwości, które pozwalają uzyskać kwalifikacje do pracy w zawodzie barbera lub otwarcia własnego salonu barberskiego.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - Wymagane jest ukończenie kursu barberskiego, który obejmuje zarówno teorię i praktykę i kończy się uzyskaniem certyfikatu barberskiego.
PRZYDATNE Ukończenie szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub szkoły policealnej, które zakończone są egzaminem zawodowym. Dodatkowo, możesz brać udział w praktykach organizowanych przez profesjonalne barber shopy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie barbera?

Zawód fryzjera męskiego, czyli barbera stale zyskuje na popularności. Specjaliści zajmujący się goleniem lub brody, pielęgnowaniem zarostu, a także dobieraniem fryzury znajdują zatrudnienie przede wszystkim w salonach barberskich oraz centrach urody. Stale rosnąca popularność korzystania z usług barberskich wśród mężczyzn sprawia, że barberzy zatrudniani są także w dużych ośrodkach spa, barber shopach, a także tradycyjnych salonach fryzjerskich, oferujących usługi damskie i męskie.

Zdobycie wiedzy, umiejętności praktycznych, a przede wszystkim własnych klientów sprawia, że coraz więcej barberów decyduje się na otwarcie własnego salonu. Praca na własny rachunek przynosi duże korzyści finansowe, a dodatkowo daje szansę na swobodny rozwój oraz zatrudnianie pracowników o podobnym usposobieniu oraz umiejętnościach. 

Czy zawód barbera jest przyszłościowy?

Coraz większa grupa mężczyzn dużą uwagę przykłada do troski o swój wygląd zewnętrzny. Bardzo modne stało się zapuszczanie brody lub zarostu, a także posiadanie ciekawej, zwracającej uwagę fryzury. Aby cieszyć się staranną stylizacją włosów konieczne jest skorzystanie z usług barbera, który dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom w prosty sposób jest w stanie zadbać o właściwy kształt brody i fryzury, a także estetyczny wygląd włosków.

Barber jest bardzo przyszłościowym zawodem. Popularność usług barberskich jest coraz większa, dlatego otwieranie własnego barber shopu czy też ukończenie kursów uprawniających do pracy w zawodzie jest bardzo dobrym pomysłem na znalezienie nowego źródła dochodu.

barber

Jak wygląda praca na stanowisku barbera?

Barber to bardzo wymagający zawód. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna nastawić się na ciężką pracę fizyczną, a także konieczność nieustannego rozwoju, który pozwoli podążyć za trendami. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku barbera?

 • modelowanie brody i wąsów do pożądanego kształtu,
 • tworzenie modnych fryzur o różnej złożoności,
 • pielęgnacja włosków brody, poprzez ich mycie, stylizację i aplikację odpowiednich kosmetyków,
 • golenie twarzy, a także przycinanie brudy i wąsów,
 • dobieranie kosmetyków o działaniu dopasowanym do potrzeb klienta.

Odpowiednia osoba do pracy na stanowisku barber powinna także powiadać wysokie zdolności manualne, a także charakteryzować się kreatywnością, twórczym myśleniem oraz zaawansowanym poczuciem estetyki i higieny. Połączenie cech osobowości ze zdolnościami manualnymi daje szansę na powodzenie i dobrą pozycję na rynku barberskim.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca na stanowisku barbera?

Barber jest osobą, która zapewnia kompleksowe usługi z zakresu pielęgnacji i kształtowania zarostu raz brody. Dodatkowo, wiele barberów posiada zdolność i kwalifikację do strzyżenia włosów i dobierania fryzury do kształtu twarzy.

Jakie kwalifikacje zawodowe powinien posiadać barber?

Barberem można zostać, dzięki ukończeniu specjalnych kursów, przygotowujący do pracy w tym zawodzie. Niemnie jednak, połączenie pracy barbera i fryzjera w jednej osobie wymaga ukończenia odpowiedniej szkoły, która poświadcza zdolność do wykonywania zawodu.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka