Zawody i ich potencjał

Audytor energetyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Audytor energetyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ceny energii elektrycznej stają się coraz wyższe. W takiej zasadzie nie powinno nikogo dziwić, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi na optymalizację kosztów. Wykonywaniem tego typu zadań zajmuje się tzw. audytor energetyczny. Na czym polega praca specjalisty do spraw audytu energetycznego? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań, znajdziesz je w poniższym artykule poradnikowym.

Znajdują się w nim przede wszystkim informacje na temat:

 • specyfiki pracy audytora,
 • przeciętnych zarobków osiąganych przez przedstawicieli tego zawodu,
 • cech wymaganych od dobrego, profesjonalnego audytora energetycznego,
 • perspektyw zawodowych dla branży.

Audytor energetyczny — na czym polega praca?

Audytor energetyczny zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie wykorzystania energii. Jeśli wskutek przeprowadzonego audytu zostaną stwierdzone nieprawidłowości oraz nieefektywne użytkowanie instalacji energetycznej, zadaniem audytora znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu.

Efektem pracy wykonywanej przez specjalistę z tego zakresu jest audyt energetyczny. Jest to dokument, w którym zamieszcza się m.in. informacje na temat:

 • stanu instalacji energetycznej w budynku,
 • opłacalności aktualnego stanu pod kątem finansowym,
 • możliwości modernizacji instalacji w danym obiekcie budowlanym.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku audytora energetycznego? Zakres kompetencji na tym stanowisku jest dość szeroki i obejmuje między innymi następujące rodzaje zadań:

 • bieżące doradztwo klientem biznesowym (firmowym, korporacyjnym) oraz indywidualnym (prywatnym),
 • wybór rozwiązań pozwalających na sprawne przeprowadzenie termomodernizacji obiektu budowlanego,
 • ocenę opłacalności poszczególnych metod termomodernizacji pod kątem planowanych kosztów oraz rentowności działań inwestycyjnych.

Ile zarabia audytor energetyczny?

Ile zarabia audytor energetyczny? Na podstawie analiz ofert pracy oraz raportów dotyczących branży energetycznych można zauważyć, że przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku to około pięć tysięcy złotych brutto w przypadku zatrudnienia etatowego. Jeśli chodzi o stawki dla osób prowadzących firmę wykonującą audyty energetyczne, to stawki wahają się przedziale od około dwustu do tysiąca złotych w zależności od poziomu skomplikowania zlecenia.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Audytor

Audytor wewnętrzny

Zakład Karny w Siedlcach

 • Siedlce
Dodana

Audytor Energetyczny

Krajowy Instytut Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o.

 • Rzeszów
Dodana

Audytor Energetyczny

Krajowy Instytut Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o.

 • Kielce
Dodana

Audytor Energetyczny

Krajowy Instytut Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o.

 • Katowice
Dodana

Audytor zgodności

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Poznań
Dodana

Jeśli poszukujesz aktualnych informacji w tym zakresie, zapoznaj się z danymi zamieszczonymi w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 600 zł 3 405 zł
ŚREDNIE 5 300 zł 3 852 zł
WYSOKIE 7 000 zł 5 025 zł

Cechy dobrego audytora energetycznego

Jak można łatwo się domyślić, nie każdy jest stworzony do wykonywania pracy na stanowisku audytora elektrycznego. Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako audytor energetyczny? Generalnie nie istnieje uniwersalna lista kwalifikacji i cech, których wymaga się od przedstawicieli tego zawodu. Mimo tego, na podstawie ofert pracy oraz analizy specyfiki tego stanowiska można wywnioskować, że skuteczny audytor to taki pracownik, który:

 • ma analityczny umysł,
 • posiada dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne — umiejętność prowadzenia uzgodnień to podstawa owocnej współpracy z klientem,
 • ma bardzo dobra znajomość zagadnień technicznych z zakresu termodynamiki oraz energii odnawialnej,
 • posiada co najmniej podstawową znajomość zagadnień z zakresu prawa budowlanego. 

Warto przy tym pamiętać, że istotne są nie tylko twarde kompetencje oraz cechy osobowościowe, ale również odpowiednie uwarunkowania zdrowotne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku audytora energetycznego? Zasadniczo, audytor energetyczny powinien wyróżniać się:

 • dobrym wzrokiem,
 • logicznym myśleniem oraz zdolnością do kojarzenia faktów — zawód audytora energetycznego wymaga jednocześnie wiedzy technicznej oraz umiejętności przeprowadzania analiz ekonomicznych,
 • brakiem przeciwwskazań co do pracy w terenie — epilepsja, a nawet choroba lokomocyjna mogą uniemożliwić wykonywanie pracy audytora energetycznego, w przypadku którego wizyty u klienta zajmują ważną część działalności,
 • dobrą pamięcią.

audytor energetycznyCzy do pracy na stanowisku audytora energetycznego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zdecydowanie tak. Studia wyższe są wręcz obowiązkowe w przypadku wykonywania pracy na stanowisku audytora energetycznego. Audytor powinien być osobą z wykształceniem na poziomie co najmniej inżyniera (preferowani kandydaci to specjaliści z tytułem magistra) zdobytym na jednym z następujących kierunków:

 • budownictwo,
 • inżynieria chemiczna,
 • inżynieria środowiskowa

lub podobnym. Przepisy nie precyzują tego, jakie konkretnie kierunek należy ukończyć. Jedno jest pewne: jednak zdobyta na wyżej wymienionych studiach będzie z pewnością przydatna podczas codziennej pracy. Obecne prawo nakazuje jednak ukończenie profilowanych studiów podyplomowych.

Więcej informacji na temat wymogów dotyczących wykształcenia znajdują się w poniższej tabeli:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Audytor energetyczny musi posiadać wykształcenie techniczne z zakresu energetyki, inżynierii środowiska lub budownictwa. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie audytora energetycznego?

Dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych pracą audytora energetycznego stanowi to, że przedstawiciele tego zawodu są chętnie zatrudniani w przedsiębiorstwach z różnych branż. Pracodawcami audytorów są przedsiębiorcy działający w takich branżach jak na przykład: energetyka, montaż urządzeń grzewczych, budownictwo, chłodnictwo i montaż systemów klimatyzacyjnych.

Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba z kwalifikacjami audytora energetycznego założyła własną działalność gospodarczą i świadczyła profesjonalne usługi we własnym imieniu.

audytor energetyczny

Czy zawód audytora energetycznego jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Audyt instalacji elektrycznych zamontowanych w obiektach budowlanych to zadanie, które powinien wykonywać człowiek z odpowiednimi kwalifikacjami. Nowoczesne technologie cyfrowe mogą być przydatne podczas codziennej pracy.

Znaczenie usług profesjonalnego audytora elektrycznego znacznie wzrosło w ostatnich latach. Rosnące koszty energii elektrycznej (zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw) sprawiają, że racjonalizacja kosztów zużycia prądu jest już nie tylko działaniem proekologicznym, ale wręcz koniecznością. W takiej sytuacji praca audytora energetycznego — jako osoby zajmującej się optymalizacją wykorzystania energii w organizacji — staje się kluczowa. Branża audytu energetycznego nie jest jeszcze zbyt rozwinięta, ale w wyniku zwiększającej się świadomości ekologicznego działania obecny stan rzeczy powinien ulec zmianie.

Podsumowanie:
  • Audytor energetyczny to osoba zajmująca się profesjonalnym doradztwem w zakresie wykorzystania energii, w tym znajdowaniem sposobu na rozwiązywanie problemów związanych z użytkowaniem instalacji energetycznych.
  • Przeciętne wynagrodzenie dla audytora energetycznego to około 5 tysięcy złotych brutto w przypadku zatrudnienia etatowego. Stawki dla osób prowadzących firmę wykonującą audyty energetyczne wahają się w przedziale od około 200 do 1000 złotych w zależności od poziomu skomplikowania zlecenia.
  • Cechy dobrego audytora energetycznego to analityczny umysł, dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, bardzo dobra znajomość zagadnień technicznych z zakresu termodynamiki oraz energii odnawialnej, oraz co najmniej podstawowa znajomość zagadnień z zakresu prawa budowlanego. Studia wyższe z zakresu energetyki, inżynierii środowiska lub budownictwa oraz ukończenie profilowanych studiów podyplomowych są obowiązkowe w przypadku wykonywania pracy na stanowisku audytora energetycznego.
  • Przedstawiciele zawodu audytora energetycznego mają perspektywy zatrudnienia w różnych branżach, w tym energetyce, budownictwie, chłodnictwie i montażu systemów klimatyzacyjnych. Branża audytu energetycznego jest przyszłościowa, ponieważ w wyniku zwiększającej się świadomości ekologicznego działania audytorów, racjonalizacja kosztów zużycia energii staje się koniecznością.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest audytor energetyczny?

Audytorzy energetyczni wykonują analizy oraz ekspertyzy, których celem jest ocena opłacalności instalacji w badanym obiekcie budowlanym. Jeśli to konieczne, audytor może opracować plan termomodernizacji budynku.

Gdzie pracują specjaliści z zakresu audytu energetycznego?

Audytorzy pracują w tak odmiennych miejscach jak na przykład firmy zajmujące się montażem klimatyzacji, przedsiębiorstwa budowlane czy biura projektowe.

Na jakie zarobki mogą liczyć audytorzy energetyczni?

Zarobki audytorów różnią się w zależności od poziomu doświadczenia, ale także formy współpracy. Przykładowo, osoba na etacie otrzymuje średnie wynagrodzenie na poziomie ok. 5 tysięcy złotych, zaś przedsiębiorca wykonuje pojedyncze zlecenia w zamian za wynagrodzenie na poziomie nawet do tysiąca złotych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Targosz

Targosz

Ciekawi mnie branża audytu energetycznego jako potencjalne miejsce pracy. Chociaż wymagania co do wykształcenia są dość wysokie, myślę, że warto zastanowić się nad podjęciem studiów związanych z energetyką, aby zdobyć potrzebne kwalifikacje.
puzon

puzon

Jako przedsiębiorca prowadzący firmę związaną z montażem urządzeń grzewczych, zdecydowanie polecam współpracę z audytorami energetycznymi. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom bardziej efektywne rozwiązania energetyczne.
Piotr C

Piotr C

Zastanawiam się, czy warto inwestować w dalsze kształcenie na kierunkach związanych z energetyką, w celu podjęcia pracy jako audytor energetyczny. Czy w przyszłości będą dostępne dobrze płatne stanowiska w tej branży?
ida21

ida21

Jako audytor energetyczny pracuję od kilku lat i fakt, że moja praca ma znaczenie dla ochrony środowiska i oszczędzania energii jest dla mnie dużym motywującym czynnikiem. Natomiast co do liczby możliwości zatrudnienia, to moim zdaniem ta branża ma jeszcze duży potencjał rozwoju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.