Zawody i ich potencjał

Ilustrator - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Ilustrator - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W XXI wieku możemy zaobserwować szczególnie silny rozwój nowoczesnych technologii. Kolorowe animacje zapewniają rozrywkę nastolatkom, osobom dorosłym oraz dzieciom. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że tradycyjna, pięknie wykonana ilustracja odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie — ilustrowane książki (zarówno bajki dla dorosłych, jak i na przykład nowe wydania klasycznych powieści sienkiewiczowskich) to rozwiązanie, które przeżywa renesans. Prowadzeniem prac w tym zakresie zajmuje się ilustrator.

Przeczytaj poniższy tekst. Dzięki naszemu artykułowi poradnikowemu poznasz ciekawe informacje na temat tego:

 • czym zajmuje się ilustrator w XXI wieku i jakie ma możliwości zatrudnienia?
 • jakie są dochody ilustratorów?
 • czy profesja ilustratora ma przed sobą pomyślne perspektywy?

Ilustrator — na czym polega praca?

ilustratorZadaniem ilustratora jest przygotowywanie ilustracji nawiązujących do przygotowanej już treści, w tym np. tekstu książki, wiersza, materiałów reklamowych czy folderów informacyjnych. Należy przy tym zaznaczyć, że „ilustrator” oraz „grafik komputerowy” nie oznaczają tego samego. Ilustrator pracuje przede wszystkim nad ilustracjami do materiałów papierowych, natomiast grafik zajmuje się np. opracowaniem strony internetowej od strony graficznej.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ilustratora? Do obowiązków ilustratorów należy między innymi:

 • przygotowanie rysunków zgodnie z życzeniem klienta,
 • proponowanie własnych rozwiązań,
 • konsultacje z innymi pracownikami, w tym np. z przedstawicielami firmy poligraficznej.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ilustrator? Atuty, które dają ilustratorowi przewagę na rynku pracy, to między innymi:

 • zmysł artystyczny,
 • umiejętność posługiwania się różnymi stylami — inny styl będzie odpowiedni dla książeczek dziecięcych, inny zaś w przypadku opracowywania ilustracji do komputerowej gry akcji,
 • kompetencje miękkie — konsultacje to podstawa owocnej współpracy w dzisiejszym świecie,
 • znajomość obsługi komputerowych programów graficznych.

Jak zostać ilustratorem?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca ilustrator

Fotograf/grafik

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Nekla
Dodana

Grafik

Merkury Market

 • Krosno
Dodana

Grafik ds projektowania opakowań

Zakłady Mięsne Silesia S.A.

 • Goczałkowice-Zdrój
Dodana

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. marketingu, social media, grafik

SĘKPOL JAN KOWAL SPÓŁKA JAWNA

 • Gręboszów
Dodana

Jeśli masz talent artystyczny i zastanawiasz się nad karierą w branży ilustratorskiej, musisz koniecznie pamiętać o pewnym ważnym aspekcie. W przeciwieństwie do większości „typowych” branż (księgowość, logistyka, obsługa klienta itp.) rekrutacja na stanowiska ilustratorów wymaga przede wszystkim posiadania portfolio z przykładowymi pracami. CV czy list motywacyjny, dokumenty tak w przydatne w przypadku rekrutacji na inne stanowiska, odgrywają tu znacznie mniejsze znaczenie.

Generalnie, pracę ilustratora można zdobyć na dwa sposoby:

 • zatrudnienie pełnoetatowe — w tym przypadku należy zgłosić się do wydawnictwa bądź odpowiedzieć na umieszczone (najczęściej w sieci) ogłoszenie o wakacie,
 • szukać klientów do pojedynczych/cyklicznych zleceń. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się grupy na mediach społecznościowych (Facebook, LinkedIn czy GoldenLine to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań) bądź platformach pośredniczących w zawieraniu umów z freelancerami.

Jeśli chodzi o kwestie związane z karierą ilustratorską, to czasem zapomina się o uwarunkowaniach zdrowotnych. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ilustratora? Kluczowe w tej branży są:

 • sprawny wzrok,
 • brak schorzeń reumatycznych itp., które mogą utrudnić pracę dłońmi.

Ile zarabia ilustrator?

Zarobki ilustratorów, którzy są zatrudnieni na etacie w jednej firmie, nie należą niestety do wyjątkowo atrakcyjnych. Mediana zarobków w tej branży to niewiele więcej niż cztery tysiące złotych brutto, a wielu przedstawicieli tego zawodu zarabia nawet mniej niż trzy tysiące złotych netto.

Z drugiej strony ilustratorzy mogą dorabiać na zleceniach w ramach umowy cywilnoprawnej lub własnej działalności gospodarczej. Stawki za prace są ustalane w takim przypadku w sposób indywidualny i zależą od wielu czynników. W zależności od typu zlecenia, stawki wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Więcej informacji odnośnie stawek znajdziesz w poniższym zestawieniu:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 5 500 zł 3 980 zł

Czy do pracy na stanowisku ilustratora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W pracy ilustratora ważny jest przede wszystkim zmysł artystyczny. Mimo to warto studiować na jednym z następujących kierunków:

 • projektowanie graficzne,
 • malarstwo,
 • grafika komputerowa.

W Polsce dostępne są zarówno studia licencjackie/magisterskie, jak i studia podyplomowe w tym obszarze. Szczegółowe informacje na temat kursów/szkoleń/kierunków studiów znajdziesz w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Do pracy jako ilustrator nie jest wymagane żadne doświadczenie, a jedynie portfolio i umiejętności. Najlepszą sytuację mają Ci, którzy uczyli się w szkole średniej na profilu plastycznym lub na uczelni wyższej na kierunku plastycznym, bądź graficznym. Szkolenia i kursy nie są wymagane, jednak warto udać się na kurs doszkalający swoje umiejętności. Możliwe jest także w ten sposób przygotowanie się do zawodu ilustratora przez osoby bez żadnego doświadczenia, ani umiejętności.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ilustratora?

Ilustrator może pracować między innymi w takich miejscach jak:

 • czasopisma i redakcje gazet (zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych),
 • wydawnictwa książek papierowych oraz elektronicznych,
 • studia odpowiedzialne za przygotowywanie gier komputerowych,
 • agencje reklamowe,
 • firmy przygotowujące kartki okolicznościowe, ubrania i akcesoria z nadrukami itp.ilustrator

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku ilustratora?

Przez lata podstawą pracy ilustratora były tradycyjne narzędzia, w tym np. papierowe arkusze czy ołówek. Obecnie jednak zaczyna się to zmieniać — wraz z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii powstają także nowoczesne, a jednocześnie proste w obsłudze programy komputerowe do profesjonalnej grafiki. Dzięki temu wysyłka prac przez internet czy dodawanie ich do gotowego już tekstu nie powinno stanowić większego problemu.

Czy zawód ilustratora jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Czasem można spotkać się z opinią, że społeczeństwo dwudziestego pierwszego wieku to społeczeństwo obrazkowe. Taki stan rzeczy oznacza, że w natłoku informacji obraz jest skuteczniejszym przekaźnikiem informacji niż suchy tekst. Ilustrator może także zająć się tworzeniem bardziej wysublimowanych, klasycznych ilustracji. Takie małe dzieła zostaną z pewnością docenione przez osoby lubiące klasykę.

Podsumowanie:
 • Ilustrator tworzy ilustracje do publikacji, materiałów reklamowych czy folderów informacyjnych. Nie jest to to samo co grafik komputerowy.
 • Do pracy na stanowisku ilustratora niezbędne jest posiadanie odpowiedniego portfolio, a nie CV czy listu motywacyjnego. Można pracować na etacie lub jako freelancer.
 • Zarobki ilustratorów na etacie nie są wyjątkowo atrakcyjne, ale stawki za prace w ramach umowy cywilnoprawnej lub własnej działalności gospodarczej są ustalane indywidualnie.
 • Istnieją studia podyplomowe oraz kierunki studiów związane z ilustracją. Szkolenia i kursy są przydatne, ale nie są wymagane.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się na co dzień profesjonalny ilustrator?

Ilustrator jest pracownikiem, który — jak sama nazwa wskazuje — zajmuje się tworzeniem ilustracji do książek, poradników, baśni czy bajek dla dzieci. Celem ilustratora jest sprawienie, by lektura danej pozycji była bardziej atrakcyjna dla czytelnika.

Na jakie zarobki może liczyć ilustrator?

Stawki na etacie nie są zbyt atrakcyjne. Według raportów oraz informacji znalezionych na forach internetowych, przeciętne wynagrodzenie ilustratora w Polsce to nie więcej niż cztery i pół tysiąca złotych brutto. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że profesja ilustratora daje szerokie pole manewru oraz możliwość pracy w charakterze freelancera. Umiejętne połączenie etatu i pojedynczych zleceń to dochody miesięczne na poziomie wynoszącym nawet 8-10 tysięcy złotych.

Czy do pracy na stanowisku ilustratora potrzebne są studia?

Studia z zakresu grafiki to cenny atut, ale doświadczenie pokazuje, że nie każdy profesjonalny ilustrator posiada wykształcenie wyższe. Najważniejszy w tym przypadku jest talent artystyczny. Mimo to, warto ukończyć np. szkolenie z zakresu nowoczesnej grafiki komputerowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Irena

Irena

Jestem pracodawcą i zainteresowany jestem zatrudnieniem ilustratora w mojej firmie. Z pewnością poszukuję kreatywnych osób, które działają na bieżąco z nowymi technologiami i prognozują trendy w branży.
Fania

Fania

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy warto inwestować w kursy doszkalające dla ilustratorów. Czy to doda wartości naszemu portfolio i przyciągnie więcej klientów?
Dagmara

Dagmara

Jako osoba bezrobotna zainteresowana jestem możliwością rozwoju kariery na stanowisku ilustratora. Cieszę się, że nie trzeba mieć studiów, ale jedynie umiejętności i portfolio.
Gowin

Gowin

Praca ilustratora wymaga nie tylko talentu artystycznego, ale także wytrwałości i systematyczności w pracy. Ale to może być bardzo satysfakcjonujące zajęcie dla osób kreatywnych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka