Zawody i ich potencjał

Tatuażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Tatuażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Tatuaże cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. W niepamięć odeszły czasy, kiedy tatuaże były okryte złą sławą i kojarzyły się jedynie z osadzonymi w zakładach karnych. Tatuażysta obecnie uważany jest za artystę. Również same tatuaże ewoluowały, jeżeli chodzi o kwestie estetyczne oraz bezpieczeństwo i metody ich wykonywania. Czy zatem zawód tatuażysty to ścieżka kariery, którą warto pójść?

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Na czym polega praca tatuażysty?
 • Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tatuażysta?
 • Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tatuażysty?
 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tatuażysty?
 • Jaki powinien być dobry tatuażysta? 
 • Ile zarabia tatuażysta?
 • Co wpływa na wysokość zarobków tatuażysty? 
 • Jakie wykształcenie powinien mieć tatuażysta?
 • Gdzie może pracować tatuażysta? 
 • Czy jest to przyszłościowy zawód? 

Tatuażysta - na czym polega praca?

Praca tatuażysty polega na zdobieniu skóry klientów za pomocą kolorowych lub czarnych rysunków, czyli tatuaży. Można powiedzieć, że to rodzaj malarstwa, tylko wykonywanego innymi narzędziami niż pędzel. Płótnem jest zaś w tym przypadku ludzka skóra. Jest to zatem wyjątkowa przestrzeń do pracy, która nie wybacza pomyłek. Pracac ta polega też w dużej mierze na projektowaniu i przygotowywaniu nowych wzorów. Co za tym idzie, tatuażysta poświęca także sporo czasu na szukanie inspiracji. Te nie powinny ograniczać się do jednego źródła, warto postawić na wszechstronność źródeł inspiracji. Praca tatuażysty to także dbanie o narzędzia pracy oraz porządkowanie stanowiska pracy. Szczególnie na początku kariery, tatuażysta wykonuje te czynności samodzielnie. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku tatuażysty:

 • dobra kondycja fizyczna, szczególnie zdrowy kręgosłup (praca wymagająca długotrwałego siedzenia w jednej pozycji);
 • ponadprzeciętna sprawność manualna; 
 • bardzo dobry wzrok lub odpowiednio dobrane szkła korekcyjne.

Cechy dobrego tatuażysty

Dobry tatuażysta powinien przede wszystkim pasjonować się tym, co robi. W tej pracy nie ma bowiem miejsce na tzw. produkcję taśmową. Tatuażysta musi skrupulatnie przygotować projekt, zadbać o najdrobniejsze szczegóły oraz uwzględnić preferencje klienta. Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tatuażysta? 

Pożądane cechy dobrego tatuażysty to w szczególności:

 • cierpliwość - zarówno podczas wykonywania samego tatuażu, jak i w stosunku do klientów, którzy tatuaż wykonują po raz pierwszy; 
 • dokładność i zwracanie uwagi na szczegóły; 
 • odpowiedzialność - dotyczy to w głównej mierze kwestii higieny i sterylność narzędzi oraz miejsca pracy tatuażysty. Niedopuszczalne jest np. aby tatuażyście czy klientowi podczas wykonywania tatuażu towarzyszyło jakieś zwierzę; 
 • precyzja i zdolności manualne; 
 • empatia i szacunek do klienta - tatuażysta powinien umieć nawiązać nic porozumienia z klientem, aby móc doradzić w kwestii wybranego wzoru czy dostosować tempo pracy do progu bólu klienta. Tatuażysta powinien także przeprowadzić z klientem wywiad odnośnie stanu zdrowia i odmówić, gdy wykonanie tatuażu niesie ze sobą zbyt duże ryzyko; 
 • dobra kondycja fizyczna - praca tatuażysty to wiele godzin spędzonych w wymusznej pozycji.
Szukasz pracy?

Kierownik Zakładu Produkcji Wyposażenia Łazienek

EXCELLENT PROFILE GRZYBCZYK, ROGODA, SZCZEPOCKI, ZIĘBICKI SPÓŁKA JAWNA

 • Podłęże
Dodana
Polecana

Starszy Inspektor ds. Zamówień Publicznych

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Junior SEO Specialist

Selleo Labs sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana
Dodana

Dodatkowo tatuażysta jest zobowiązany dbać o higienę i sterylność narzędzi, którymi pracuje. Także samo studio tatuażu musi być miejscem bezpiecznym i regularnie dezynfekowanym. 

Ile zarabia tatuażysta?

W poniższej tabeli przedstawiamy szacunkowe zarobki, na jakie może liczyć tatuażysta.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 6 000 zł 4 319 zł
WYSOKIE 10 000 zł 6 937 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy tatuażysty?

Poza wspomnianymi już aspektami, na wysokość zarobków w pracy tatuażysty bez wątpienia wpływa talent artystyczny. Klienci coraz częściej są świadomymi konsumentami, którzy wiedzą doskonale, jakie mają oczekiwania. Dlatego tatuażysta musi tym oczekiwaniom sprostać, oferując ciekawe i niepowtarzalne wzory. Powinien być także otwarty na przeróbki projektów dostarczonych przez klientów. Tatuażysta powinien także dbać o swoją opinię wśród klientów. Jak w wielu innych branżach, jedna negatywna opinia może sprawić, że potencjalni nowi klienci zrezygnują z usług danego tatuażysty w obawie o jakość jego pracy. Wizerunek branżowy jako tatuażysta ciężko odbudować, ponieważ usuwanie nieudanego tatuażu wiąże się z serią bolesnych zabiegów, które mogą pozostawić szpecące blizny. Dlatego tak ważne jest cierpliwe budowanie własnej marki i szczególna dbałość o potrzeby klientów, tak estetyczne jak i higieniczne. Jeżeli chodzi o umiejętności miękkie tatuażysty, to przede wszystkim będą to otwartość na drugiego człowieka, umiejętność słuchania oraz konstruktywnej krytyki. Może się bowiem zdarzyć tak, że pomysł klienta nie będzie strzałem w dziesiątkę. Oczywiście ostatecznie decyzję podejmie klient, ale tatuażysta powinien umieć w profesjonalny sposób przedstawić swoje zdanie. 

tatuażysta

Czy do pracy na stanowisku tatuażysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W poniższej tabeli przedstawiamy możliwe ścieżki kształcenia, jakie może wybrać kandydat na tatutażystę. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Największą szansę na zostanie tatuatorami mają Ci, którzy ukończą ASP na kierunku z rysunku czy malarstwa. Oprócz kształcenia się na uczelniach wyższych istnieje możliwość ukończenia specjalistycznego kursu tatuażu, gdzie pod okiem doświadczonego profesjonalisty można przygotować się do zawodu.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tatuażysty?

W zależności od stopnia zaawansowania w branży, tatuażysta może prowadzić własne studio lub pracować dla innego tatuażysty i doskonalić swój warsztat. W wielu przypadkach początkujący tatuażyści wykonują tatuaże rodzinie i znajomym. W ten sposób budują portfolio i potwierdzają tym samym posiadane umiejętności. Miejscem zatrudnienia tatuażysty może być też studio o nieco szerszym zakresie usług, jak np. piercing czy wykonywanie dredów. Bez względu na miejsce wykonywania zawodu, tatuażysta powinien dbać o swoje stanowisko pracy i wysokie standardy higieniczne. 

Zakres obowiązków na stanowisku tatuażysty:

 • zdobienie ciał klientów z zachowaniem zasad higieny; 
 • utrzymywanie w czystości własnego stanowiska pracy i dezynfekcja narzędzi wielokrotnego użytku;
 • kontakt z klientem - telefoniczny, mailowy, osobisty celem - ustalenia konkretnego wzoru, jaki ma być wykonany u klienta.

Zakres obowiązków może być modyfikowany w zależności od wybranego modelu pracy. 

tatuażysta

Czy zawód tatuażysty jest przyszłościowy?

W dobie rosnącej promocji indywidualizmu i wyrażania siebie na różne sposoby, popularność tatuaży nie powinna maleć. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób może zdecydować się na tego typu zdobienia. Tatuażysta powinien być jednak otwarty na nowe trendy i sposoby wykonywania tatuażu, aby sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom klientów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy tatuażysta może liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy? 

Zarobki tatuażysty zależą w dużej mierze od tego w jakiej formie wykonuje swój zawód oraz czy posiada już na rynku własną, ugruntowaną markę. Nie bez znaczenia jest też miejscowość, na terenie której działa. Studio tatuażu będzie generować zdecydowanie większe obroty w dużym mieście niż w małej miejscowości. Warto także rozważyć profesjonalną promocję swoich usług w mediach społecznościowych. 

Czy tatuażysta musi być jednocześnie artystą?

W tej pracy zdecydowanie przyda się talent artystyczny, który ułatwi przygotowywanie projektów tatuaży. Nie mniejsze znaczenie ma też dbałość o szczegóły, precyzja i cierpliwość. Rysunki muszą być bowiem przygotowane perfekcyjnie zanim zostaną przeniesione na skórę klienta. Teoretycznie nie trzeba zatem być artystą, ale konieczne będzie opanowanie sztuki rysunku. 

Czy są przeciwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu tatuażysty?

Tatuażysta powinien szczególnie dbać o kręgosłup oraz wzrok. Przygotowanie rysunku, czyli projektu tatuażu, wymaga często spędzenia wielu godzin w tej samej pozycji, aby projekt by, jak najbardziej drobiazgowy. Tatuażysty nie może mieć też problemów zdrowotnych, które powodują drżenie rąk lub mięśni. Ze względów sanitarnych, sam tatuażysta powinien dbać o to, aby swoim stanem zdrowia nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia klientów.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka