Zawody i ich potencjał

Jak zostać przedszkolanką - wykształcenie, cechy nauczyciela i kwalifikacje

8 grudnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Jak zostać przedszkolanką - wykształcenie, cechy nauczyciela i kwalifikacje
Przedszkolanka to osoba, która jest odpowiedzialna za planowania, organizowanie oraz prowadzenie zajęć dla dzieci w przedszkolu. Podstawowe obowiązki przedszkolanki to sprawowanie opieki nad dziećmi, nauka pisania i czytania, opowiadanie bajek oraz prowadzenie ćwiczeń gimnastycznych. Zadaniem przedszkolanki jest przygotowanie maluchów do rozpoczęcia nauki w szkole. Jakie wykształcenie należy posiadać, aby zostać przedszkolanką? Co wyróżnia dobrą przedszkolankę? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Charakterystyka stanowiska pracy przedszkolanki i powołanie do zawodu

Przedstawiciele tego zawodu odpowiadają za przygotowanie dzieci do przyszłej nauki w szkole. Odpowiadają za organizowanie różnego rodzaju form aktywności dla maluchów, m.in. opowiadają bajki, uczą czytać i pisać, organizują zajęcia plastyczne, ćwiczenia gimnastyczne a także pomagają dzieciom wykonywać codzienne czynności. Przedszkolanka jest także zobowiązana, aby informować rodziców o postępach w rozwoju psychofizycznym ich dziecka.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla przedszkolanek w miastach

Nauczyciele wychowania przedszkolnego zazwyczaj są zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Jest to profesja bardzo odpowiedzialna oraz wymagająca. Kandydatki oraz kandydaci na to stanowisko powinni wyróżniać się szeregiem ważnych umiejętności oraz przede wszystkim powołaniem do wykonywania tego zawodu. Przedszkolanka powinna czuć, że jej praca to misja.

Co ważne, zawodu przedszkolanki nie mogą wykonywać osoby niepełnosprawne z wadami słuchu i wymowy a także osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa.

Przedszkolanka praca z dziećmi

10 najważniejszych atutów nauczyciela przedszkola

Nauczyciel przedszkola powinien posiadać konkretne cechy charakteru, które są niezbędne do tego, aby efektywnie pracować z dziećmi.

Oto 10 najważniejszych atutów nauczyciela przedszkola:

 1. Umiejętność nawiązywania kontaktów z maluchami.
 2. Pozytywne nastawienie do życia oraz otaczającego świata.
 3. Cierpliwość.
 4. Empatia.
 5. Odpowiedzialność.
 6. Wrażliwość.
 7. Kreatywność.
 8. Spostrzegawczość.
 9. Punktualność.
 10. Uprzejmość.

Idealna przedszkolanka – jak ją znaleźć, jak rozpoznać?

Idealna przedszkolanka to taka, którą wyróżniają wszystkie powyżej omówione cechy. Przede wszystkim, musi ona posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów z maluchami. Łatwo to sprawdzić obserwując, jak wygląda praca danego nauczyciela przedszkolnego z grupką dzieci.

Szukasz pracy?
Dodana
Polecana
Dodana
Dodana

Młodszy diagnosta weterynaryjny

VETLAB Sp. Z o.o.

 • Wrocław
Dodana
Polecana

Pracownik produkcji

CD S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

To powinno Cię również zainteresować: Wzór CV dla nauczyciela wychowania przedszkolnego

Oprócz tego, przedszkolanka musi być uczynna, cierpliwa, łagodna, punktualna, uprzejma, wrażliwa, kreatywna, empatyczna, odpowiedzialna oraz pozytywnie nastawiona do otaczającego ją świata. Wszystkie te cechy są niezbędne przy zajmowaniu się małymi dziećmi, które wymagają specjalnego traktowania oraz uwagi.

Kreatywny zawód przedszkolanki

Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych

Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych przebiega na analogicznych zasadach jak w przypadku nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Nauczyciel wychowania przedszkolnego zaczyna swoją pracę na stanowisku stażysty. Ma wówczas możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w danej placówce edukacyjnej oraz zbiera cenne doświadczenie. Później przedszkolanka ma możliwość zdobycia następnego tytułu, jakim jest nauczyciel kontraktowy. Następne stopnie awansu u nauczycieli wychowania przedszkolnego to nauczyciel mianowany oraz nauczyciel dyplomowany.

Praca w przedszkolu: nauczyciela przedszkolnego, nauczyciela wspomagającego i pedagoga

W polskich przedszkolach zatrudniani są:

 • nauczyciele przedszkolni (pedagodzy przedszkolni),
 • nauczyciele wspomagający (nazwa zwyczajowa),

Jakie są obowiązki i kompetencje nauczycieli przedszkolnych, nauczycieli wspomagających oraz pedagogów w przedszkolach?

Zalety zawodu przedszkolanki

Nauczyciel przedszkolny - wymagania i obowiązki

Aby wykonywać zawód nauczyciela przedszkolnego, należy posiadać kierunkowe wykształcenie wyższe wraz z przygotowaniem pedagogicznym (akceptowane kierunki to wychowanie przedszkolne, pedagogika wczesnoszkolna, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza).

Do obowiązków pedagoga przedszkolnego należy:

 • opowiadanie bajek,
 • organizowanie zajęć plastycznych,
 • organizowanie aktywności fizycznej,
 • nauka czytania i pisania,
 • czuwanie nad prawidłowym rozwojem psychofizycznym dziecka,
 • informowanie rodziców o postępach dziecka oraz wszelkich nieprawidłowościach.

Nauczyciel wspomagający — wymagania i obowiązki

Przy charakteryzowaniu profesji nauczyciela wspomagającego w przedszkolu należy przede wszystkim zasygnalizować, że w polskich przepisach oświatowych nie ma definicji pojęcia "nauczyciel wspomagający" a także ich kompetencji czy obowiązków, które powinni wykonywać.

Nauczyciel wspomagający nie może być traktowany w kategoriach pomocy dla pozostałych nauczycieli czy też jako asystent, gdyż zajmuje on zwyczajne, samodzielne stanowisko. Nazwa "nauczyciel wspomagający" jest stosowana wyłącznie zwyczajowo i warto o tym pamiętać. Zazwyczaj nauczyciele określani jako wspomagający mają bardzo szeroką wiedzę w określonej dziedzinie oraz wyróżniają się szerokim wykształceniem w kierunku pedagogiki specjalnej.

Video

To powinno Cię również zainteresować: Wzór listu motywacyjnego dla nauczyciela wychowania przedszkolnego

Nauczyciel wspomagający jest odpowiedzialny za współorganizowanie kształcenia integracyjnego. Jego zadaniem jest pełnienie nadzoru nad procesem nauki dzieci niepełnosprawnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz niedostosowanych społecznie. O stworzeniu takiego stanowiska w przedszkolu zawsze decyduje dyrekcja, która powinna brać pod uwagę wytyczne poradni psychologiczno-pedagogicznej mającej praco do wystawienia orzeczenia o konieczności wprowadzenia kształcenia specjalnego dla konkretnego ucznia.

Praca w przedszkolu jako intendentka, dozorca i woźna

W przedszkolu można pracować także w charakterze intendenta. Intendent to osoba, która jest odpowiedzialna za przygotowywanie jadłospisów oraz prowadzenie dokumentacji żywnościowej, kontrolowanie warunków sanitarnych obowiązujących w danej placówce, prowadzenie dokumentacji finansowej odnośnie żywienia oraz ustalanie stawki za żywność dla rodziców dzieci. Intendent powinien posiadać jak najszerszą wiedzę na temat funkcjonowania danego przedszkola oraz zawsze postępować zgodnie z jego regulaminem. Aby móc zatrudnić się w przedszkolu jako intendent, wystarczy posiadać wykształcenie średnie. Placówki mają jednak prawo do tego, aby zwiększać swoje wymagania wobec kandydatów na to stanowisko.

Dozorca jest osobą, która odpowiada w przedszkolu za naprawę sprzętów eksploatowanych w placówce, kontrolowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych, zapobieganie zniszczeniom i kradzieżom, zgłaszanie dyrekcji usterek a także za prace na zewnątrz takie jak odśnieżanie, grabienie liści, zamiatanie oraz podlewanie roślinności. Aby zostać dozorcą, nie trzeba spełniać żadnych wymagań w zakresie wykształcenia. Wystarczy chęć do wykonywania pracy fizycznej.

Do obowiązków woźnego w przedszkolu należy podawanie posiłków dzieciom, sprzątanie po posiłkach, mycie naczyń oraz sprzątanie łazienek i sali dydaktycznej. W tym przypadku również nie ma wygórowanych wymagań odnośnie wykształcenia.

Przedszkolanka i jej zawód

Gdzie szukać ofert pracy w przedszkolu

Ofert pracy w przedszkolu można poszukiwać w następujących miejscach:

 • Biuletyn Informacji Publicznej - jest to strona internetowa, na której znajdują się ogłoszenia pochodzące od wszystkich instytucji publicznych,
 • strona internetowa Kuratorium Oświaty,
 • portale ogłoszeniowe,
 • grupy zrzeszające nauczycieli,
 • placówki przedszkoli.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest przedszkolanka?

Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest odpowiedzialny za sprawowanie opieki nad małymi dziećmi w wieku 3-6 lat. Do jego obowiązków należy m.in. organizowanie zajęć plastycznych, nauka czytania i pisania, organizowanie zajęć gimnastycznych, opowiadanie bajek itp.

Co wyróżnia idealną przedszkolankę?

Idealna przedszkolanka powinna być komunikatywna, szczera, uśmiechnięta, punktualna, empatyczna, odpowiedzialna oraz wrażliwa.

W jakich miejscach przedszkolanki mogą poszukiwać pracy?

W tej chwili liczba miejsc, w których kandydaci na nauczycieli wychowania przedszkolnego, mogą poszukiwać ofert pracy, jest wyjątkowo duża. Ogłoszenia o pracy dla przedszkolanek można znaleźć w:- Biuletynie Informacji Publicznej, - stronach internetowych Kuratoriów Oświaty,- portalach ogłoszeniowych,- grupach zrzeszających nauczycieli, - placówkach przedszkoli.

Podziel się

4 komentarze

Meg

Meg

Chryste, jaka PRZEDSZKOLANKA?! Czy jest też podstawianka, była gimnazjanka, jest liceanka czy uniwersanka czy akademianka?! Puknijcie się w końcu w te puste łby! Nawet wy, sjp... WSTYD!
Anka

Anka

W każdej pracy jest na początku ciężko....A juz nie przesadzajmy- panie przedszkolanki nie pracują codziennie po 8 godzin...
Kasia90

Kasia90

Prace jako nauczyciel wspomagający u nas w przedszkolu zaczęłam już kilka lat temu i dzięki niej spełniam się każdego dnia :) Studia wyższe ukończyłam w trochę innym kierunku, ale znalazłam podyplomówke na WSKZ z oligofrenopedagogiki, która dała mi kwalifikacje i bez problemu dostałam posade. Teraz jeszcze Pani Dyrektor chce w placówce wprowadzić więcej zajęć z wykorzystaniem IS, i zastanawiam się nad podjęciem integracji sensorycznej z terapią ręki, bo współpracę z uczelnią i samą nauke online wspominam naprawdę dobrze :)
Piotrek

Piotrek

Koleżanka skończyła studia i nią została od razu. Owszem na początku ciężko ale potem jak się awansuje to lepiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka