Najwięksi pracodawcy na Pomorzu Zachodnim

Praca Fosfan S.A. - wiodący producent nawozów rolniczych

25 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Praca Fosfan S.A. - wiodący producent nawozów rolniczych
Fosfan S.A. jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją i dystrybucją wysokiej jakości nawozów rolniczych i ogrodniczych. Firma dzięki dekadom doświadczeń regularnie rozwija swoją ofertę i serwuje klientom środki chemiczne wykonywane w oparciu o najnowocześniejsze zdobycze technologii.

Firma z siedzibą w Szczecinie ma swoje korzenie aż w XIX wieku i do dziś stara się być w czołówce polskich producentów nawozów. Fosfan stał się cenioną marką, co przyciąga nie tylko klientów, ale także zwraca na siebie uwagę potencjalnych pracowników. Warto bliżej poznać historię przedsiębiorstwa, jego obszary działalności oraz to, co w rzeczywistości oferuje swoim pracownikom.

Historia firmy Fosfan S.A.

Korzenie firmy luźno sięgają do końca XIX wieku, kiedy to Justus von Liebig prowadził badania nad związkami chemicznymi mogącymi pomóc w rozwoju rolnictwa. Efektem jego prac była odpowiedź szczecińskich przedsiębiorców, którzy założyli kilka fabryk nad Odrą mających sprostać wyzwaniu wsparcia rolników. Jednym z zakładów był "Union", Fabrik Chemischer Produkte. Fabryka powstała w 1872 roku na brzegu Odry tuż przy stacji kolejowej. Doskonała lokalizacja pozwoliła na dynamiczny rozwój.

W 1945 roku obiekty zakładów zostały w poważnym stopniu zniszczone przez alianckie naloty. Jednak już rok później ruszyła odbudowa, a majątek fabryki przekazano specjalnie utworzonej Państwowej Fabryce Superfosfatu w Szczecinie. Rok 1949 przyniósł zmianę nazwy na Zakłady Przemysłu Fosforowego w Szczecinie, a następnie na Pomorskie Zakłady Przemysłu Fosforowego.

Lata 90-te okazały się bardzo trudne dla firmy i wymagały podjęcia wielu kroków w celu przetrwania zmian ustrojowych. Przedsiębiorstwo musiało zbudować nową sieć dystrybucji opartą o handel wolnorynkowy. W tym czasie finanse firmy ratowano świadczeniem usług w oparciu o własne nabrzeże portowe i infrastrukturę. Lata 1998-2005 minęły pod znakiem wielkich przemian. Między innymi przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę Fosfan S.A. z prywatnym, całkowicie krajowym kapitałem.

Działalność firmy Fosfan S.A.

Przedsiębiorstwo Fosfan S.A. przede wszystkim skupia się na produkcji nawozów dla rolnictwa oraz ogrodnictwa. Firma przygotowuje w swoich zakładach produkty ogólnodostępne, nawozy na specjalne zamówienie oraz produkty na wyłączność konkretnych dystrybutorów. Fosfan zaopatruje nie tylko krajowe sieci sprzedaży, ale również eksportuje swoje produkty na rynki zagraniczne.

Oferta produktowa obejmuje:

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Zdzieszowice
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Zdzieszowice
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Krapkowice
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Gogolin
Dodana
 • Nawozy przeznaczone dla rolnictwa;
 • Nawozy produkowane standardowo;
 • Nawozy na indywidualne zamówienie;
 • Nawozy przeznaczone dla ogrodnictwa i rolnictwa;
 • Nawozy przeznaczone dla ogrodnictwa.

Głównym trzonem działalności firmy Fosfan S.A. jest produkcja nawozów, ale przedsiębiorstwo świadczy także inne usługi. Oprócz organizacji transportu swoich produktów spółka świadczy usługi przeładunku towarów sypkich, kruszyw, i chemikaliów płynnych w swoim nabrzeżu portowym.

Dzięki dostępowi do nabrzeża portowego Fosfan organizuje transport towarów na szlaku Szczecin-Świnoujście. Działania te są prowadzone pod marką Port nad Odrą. Oprócz przeładunku firma umożliwia również magazynowanie towarów. Ta część działalności jest także ważna dla przedsiębiorstwa, a w czasach przemian ustrojowych pozwoliła utrzymać firmę.

Fosfan S.A. inwestuje również w rozwój technologii oraz nauki. Firma nie tylko posiada własne laboratorium analityczne, które w 2009 roku przeszło gruntowną modernizację, ale także jest współzałożycielem Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Chemiczny "Zielona Chemia". Fosfan angażuje się także w życie lokalnej społeczności, wspiera miejscowe instytucje oraz kluby sportowe takie, jak Dom Kultury Klub „Skolwin”, OKS Hutnik, OKS Świt, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Sukcesy branżowe i nagrody firmy Fosfan S.A.

Przez lata swojej działalności firma zapisała na swoje konto liczne sukcesy. Wiele jej produktów zgarniało nagrody podczas targów rolniczych, a sama firma była doceniana za działania biznesowe oraz innowacyjność w produkcji.

Fosfan S.A zgromadził na swoim koncie m.in.:

 • statuetkę za 20 lat realizacji programu "Odpowiedzialność i Troska";
 • Bursztynowy Laur Bałtyku 2017;
 • Nagrodę Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Szczecinie dla Najlepszej Firmy podczas Targów Rolnych Agro Pomerania 2017;
 • tytuł Najlepszej ECO Firmy Targów Rolnych Agro Pomerania 2016;
 • nagroda podczas Targów Agrotech 2016 za Innowacyjność;
 • wyróżnienie w Plebiscycie Równa Firma;
 • nagroda Orzeł Eksportu w kategorii Najlepszy Eksporter i Eksportowy Produkt.

Tak wygląda tylko część z licznych nagród, jakie w czasie swojej działalności zgromadziła firma Fosfan S.A.

Praca w firmie Fosfan S.A.

Fosfan S.A. odnosi wiele sukcesów branżowych i sprawia wrażenie solidnej firmy. To zaś przekłada się na zainteresowanie potencjalnych pracowników. Przedsiębiorstwo prowadzi na swojej stronie internetowej dział kariery, co pozwala na zapoznanie się z ofertami pracy w tej firmie. Aktualne ogłoszenia znajdziecie pod linkiem:

Osoby zainteresowane pracą w Fosfan S.A. mogą się także posiłkować portalami zajmującymi się rynkiem pracy takimi, jak Aplikuj.pl.

Przedsiębiorstwo poszukuje sporadycznie laborantów do swojego działu badań, ale głównie szuka osób do pracy na produkcji. Firma potrzebuje operatorów maszyn, operatorów dźwigów i suwnic oraz specjalistów od elektryki. W ogłoszeniach pracodawca wspomina o atrakcyjnym pakiecie socjalnym, choć nie ujawnia jego szczegółów.

W przypadku braku oferty na interesujące stanowisko Fosfan zachęca do złożenia spontanicznej aplikacji. Te mogą być wysyłane na adres mailowy rekrutacja@fosfan.pl.

Opinie o firmie Fosfan S.A.

Wiele osób przed aplikowaniem do pracy stara się pozyskać jak najwięcej informacji o danym pracodawcy. W sytuacji, w której nie jest możliwe bezpośrednie zaczerpnięcie wiedzy od pracowników, spora część osób posiłkuje się portalami zbierającymi opinie o pracodawcach. Takie działanie jest dobre, ale należy pamiętać, że opinie wystawiane w sieci to często sposób na wylanie swoich żalów.

Jak sprawa wygląda w przypadku firmy Fosfan S.A.? Wygląda na to, że większość wpisów dotyczących firmy jest właśnie daniem upustu emocjom. Jednak z wielu wpisów można wyciągnąć kilka wniosków. Spora część osób donosi o niskich zarobkach, jak na tę branżę oraz szkodliwych warunkach pracy w towarzystwie chemikaliów. Wydaje się jednak, że firma ma standardowe dla branży wady, a ciężko szukać faktycznie konstruktywnych opinii.

Wygląda na to, że o warunkach pracy w Fosfan S.A. trzeba się przekonać samemu. W najgorszym wypadku zatrudnienie w tej spółce może dać cenne doświadczenie i być przystankiem w rozwoju kariery. W CV zaś pracownik doda sobie wpis dotyczący nagradzanej firmy.

Kontakt z firmą Fosfan S.A.

Kandydaci do pracy w firmie Fosfan S.A. mają możliwość kontaktowania się z firmą za pośrednictwem adresu mailowego podanego powyżej. Pozostali interesanci mogą skorzystać z ogólnodostępnych danych kontaktowych.

Fosfan S.A.

PRODUKCJA

ul. Nad Odrą 44/65

71-820 Szczecin

BIURO / KORESPONDENCJA

UL. Dubois 23

71- 610 Szczecin

tel.: 91 44 55 600

fax.: 91 44 55 610

Na stronie internetowej firmy www.fosfan.pl można również znaleźć dane do konkretnych oddziałów i kluczowych osób. Przedsiębiorstwo prowadzi również oficjalne kanały w social mediach, które warto sprawdzić w celu zapoznania się z działalnością firmy:

 https://www.facebook.com/fosfan/
https://www.youtube.com/user/DomowyOgrodnik

Fosfan S.A. sprawia wrażenie solidnej firmy, a przynajmniej odnosi liczne branżowe sukcesy. Czy jest także dobrym pracodawcą? W sieci jest mało konstruktywnych opinii, więc można założyć, że w najgorszym wypadku przedsiębiorstwo może być cennym przystankiem w rozwoju kariery i miejscem zdobycia doświadczenia w branży chemicznej.

Podsumowanie:
 • Firma Fosfan S.A. ma korzenie sięgające końca XIX wieku, kiedy to powstała fabryka chemiczna "Union" mająca sprostać potrzebom rolnictwa.
 • Przedsiębiorstwo skupia się na produkcji nawozów dla rolnictwa oraz ogrodnictwa, ale także świadczy usługi przeładunku towarów sypkich, kruszyw i chemikaliów płynnych w swoim nabrzeżu portowym.
 • Firma aktywnie inwestuje w rozwój technologii i nauki, posiada własne laboratorium analityczne oraz jest współzałożycielem Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Chemiczny "Zielona Chemia".
 • Pracodawca poszukuje głównie operatorów maszyn, operatorów dźwigów i suwnic oraz specjalistów od elektryki, a w ofertach pracy wspomina o atrakcyjnym pakiecie socjalnym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Piotrek

Piotrek

Jako przedsiębiorca podziwiam odwagę zarządu Fosfan S.A. podczas trudnych przemian ustrojowych. Firma wydaje się być solidna i innowacyjna. Doceniam także zaangażowanie w lokalną społeczność.
Pekinek

Pekinek

Po przeczytaniu artykułu jestem zainteresowany ofertami pracy w Fosfan S.A. Firmie wydaje się dobrze prosperować, a jej produkty zdobywają liczne nagrody. Zastanowię się nad złożeniem aplikacji.
Marzena

Marzena

Bardzo cieszę się, że firma Fosfan S.A. oferuje wiele możliwości zatrudnienia. Jestem aktualnie bezrobotny i byłbym zainteresowany ofertami pracy na produkcji.
kola

kola

Pracuję w Fosfan S.A. od kilku lat i jestem bardzo zadowolony z pracy. Firma dba o swoich pracowników i oferuje wiele benefitów, takich jak pakiet socjalny czy możliwość rozwoju zawodowego.
filozof

filozof

Dobra firma i przedstawiona zgodnie z faktami rzeczywistymi. Znajomi mówią, że warto tutaj szukać pracy. Dobrze, że są podane namiary.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.