Najwięksi pracodawcy na Mazowszu

Praca Poczta Polska - wiodący operator pocztowy nad Wisłą

10 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

1 komentarz
Praca Poczta Polska - wiodący operator pocztowy nad Wisłą
Poczta Polska S.A. pełni rolę narodowego operatora pocztowego i może się pochwalić 460-letnią tradycją. Dziś firma ta jest ciągle jednym z czołowych operatorów pocztowych w Polsce, choć konkurencja ze strony firm kurierskich mocno dała się we znaki spółce należącej do Skarbu Państwa.

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o Poczcie Polskiej. W końcu listonosze codziennie odwiedzają nasze osiedla. Spółka nie tylko odpowiada za transport przesyłek, ale też jest jednym z największych pracodawców w naszym kraju. Zgodnie z oficjalnymi danymi przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 80 000 osób, a taka liczba robi naprawdę spore wrażenie.

Warto więc się przyjrzeć Poczcie Polskiej pod kątem tego, jakim jest pracodawcą. Czy planowanie kariery w strukturach pocztowych ma sens? Omówmy sobie kilka faktów dotyczących tej spółki.

Historia Poczty Polskiej

Poczta Polska jest jedną z najstarszych instytucji funkcjonujących w Polsce. Przedsiębiorstwo ma niezwykle bogatą historię, a pierwsi posłańcy oraz późniejsi listonosze czynnie wpływali na rozwój Państwa Polskiego oraz odgrywali ważne role w historii. Opis historii Poczty Polskiej mógłby przyjąć formę pokaźnego podręcznika, dlatego skupmy się tylko na najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły firmę do obecnej postaci.

Zacznijmy od 18 października 1558 roku, kiedy to Zygmunt August doprowadził do utworzenia Poczty Królewskiej. Instytucja publiczna rozpoczęła działania na stałych połączeniach pocztowych między Krakowem i Wenecją przez Wiedeń. Na kolejny przełom w usługach pocztowych trzeba było czekać do 1 marca 1848 roku, gdy po raz pierwszy pocztę przetransportowano koleją.

Video

W 1919 roku dekret o tymczasowych przepisach pocztowych uznał usługi pocztowe, telegraficzne oraz telefoniczne za własność państwa. Dopiero w 1928 roku powstało przedsiębiorstwo Polska Poczta, Telegraf i Telefon. Funkcjonariusze Poczty Polskiej wzięli czynny udział w kampanii wrześniowej na terytorium całego kraju, a jednym z bardziej znanych wydarzeń konfliktu stała się obrona Poczty Polskiej w Gdańsku.

Działania wojenne nie przerwały działalności Poczty Polskiej, ponieważ jej działalność wznowiono w oparciu o agencje pocztowe na okrętach wojennych. W 1944 roku uruchomiono okręg pocztowy w Lublinie, co się uznaje za początek współczesnej Poczty Polskiej. Państwowe przedsiębiorstwo w 1985 roku zostało przekształcone w państwową jednostkę organizacyjną Polska Poczta, Telegraf i Telefon.

Kolejne restrukturyzacje oraz zmiana systemu doprowadziły w 1991 roku do rozdziału przedsiębiorstwa na państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Poczta Polska, oraz spółkę akcyjną Telekomunikacja Polska S.A. W 2009 roku Poczta Polska również zostaje przekształcona w spółkę akcyjną. Rok 2012 przyniósł restrukturyzację firmy i z 62 oddziałów rejonowych utworzono 17 Regionów Sieci. Firma postawiła także na cyfryzację i rozwój swoich usług w celu sprawniejszego konkurowania z firmami kurierskimi.

Działalność Poczty Polskiej

Poczta Polska przede wszystkim zajmuje się usługami pocztowymi, czyli odbiorem i dostarczaniem przesyłek listowych lub paczek. Jednak przez lata swojej działalności przedsiębiorstwo znacząco poszerzało zakres swoich usług i nie chodzi jedynie o tworzenie w punktach pocztowych swoistych sklepów z różnościami.

Przedsiębiorstwo realizuje transport przesyłek pocztowych zarówno na terenie kraju, jak i za granicę. Poczta Polska obsługuje także przesyłki biznesowe oraz prowadzi działalność finansową. Spółka realizuje przekazy pieniężne oraz świadczy usługi płatnicze. W swoim portfolio posiada również produkty bankowe i ubezpieczenia.

Firma dba także o miłośników filatelistyki, wydając własne kolekcje znaczków. Całość dopełniają usługi online związane z przesyłkami pocztowymi, a także usługi logistyczne z wykorzystaniem floty pojazdów samochodowych przedsiębiorstwa.

Poczta Polska jest jednym z czołowych operatorów przesyłek w kraju. Wystarczy rzucić okiem na oficjalne liczby, aby zobaczyć, z jak dużym przedsiębiorstwem mamy do czynienia.

Poczta Polska w liczbach:

 • 6 000 samochodów;
 • 30 000 listonoszy i kurierów;
 • 15 mln punktów adresowych;
 • 5 mln listów dziennie;
 • 350 tys. paczek dziennie;
 • 7600 placówek pocztowych;
 • 28,5 mln klientów rocznie.

Takie liczby robią wrażenie i pokazują, że działalność Poczty Polskiej to naprawdę potężne przedsięwzięcie. Co prawda usługi spółki nie raz zbierały mało pochlebne opinie, ale przy tak ogromnej infrastrukturze oraz działalności nie ma się co dziwić, że czasami jakiś list "idzie" dłużej.

Warto również wspomnieć, że Poczta Polska S.A. jest spółką nadrzędną Grupy Poczta Polska. W skład całej grupy kapitałowej wchodzą spółki działające na rzecz Poczty Polskiej.

Spółki zależne od Poczta Polska S.A.:

 • Bank Pocztowy S.A.;
 • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych;
 • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.;
 • Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o.;
 • Pocztylion - Arka PTE S.A.
 • POSTDATA S.A.;
 • Poczta Polska Dystrybucja S.A.

Nagrody i sukcesy branżowe Poczty Polskiej

Poczta Polska pod różnymi postaciami świadczy swoje usługi od niemal pięciu wieków. To oznacza między innymi bogate doświadczenie, a przynajmniej tradycje, które się przekładają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przez lata swojej działalności Poczta Polska otrzymywała wiele nagród i wyróżnień doceniających jej usługi.

Poczta Polska w ostatnich latach zdobyła między innymi:

 • certyfikat przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami;
 • pierwszą nagrodę w konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020;
 • trzy lata z rzędu została uwzględniona wśród laureatów rankingu TOP Marka w kategorii Firmy kurierskie;
 • drugie miejsce w kategorii Otwarty Rynek Pracy w konkursie Lodołamacze na szczeblu centralnym;
 • zwycięstwo w plebiscycie flotowym FLEET DERBY 2020;
 • certyfikat HR Najwyższej Jakości oraz wyróżnienie w konkursie HR Dream Team 2019.

To tylko kilka wyróżnień, jakimi może się pochwalić przedsiębiorstwo pocztowe. Poczta Polska w wielu rankingach i konkursach cyklicznie zdobywa laury, co potwierdza niezmienną jakość prowadzonych usług.

Praca w Poczcie Polskiej

Poczta Polska przez swój ogrom i historię jawi się jako interesujący pracodawca. Niestety przedsiębiorstwo na swojej stronie nie opisuje możliwości, jakie daje w rozwoju kariery potencjalnym kandydatom do pracy.

Za to na poniższej stronie:

można znaleźć aktualne oferty pracy w Poczcie Polskiej. Osoby szukające zatrudnienia mogą także posiłkować się portalami publikującymi ogłoszenia pracy, jak np. Aplikuj.pl.

Przeglądając oferty udostępnione na stronie Poczty Polskiej, można stwierdzić, że największe zapotrzebowanie jest na listonoszy dysponujących własnymi samochodami. Sporadycznie pojawiają się także oferty dla pracowników administracji lub logistyki. Zdecydowana większość to jednak stanowiska związane bezpośrednio z doręczaniem listów i przesyłek.

Bezpośrednio w ogłoszeniach kierowanych do listonoszy można przeczytać o trzynastej pensji i dodatkach stażowych oraz dofinansowaniach wypoczynku, oraz wydarzeń kulturowych. Poczta Polska oferuje także atrakcyjne warunki zakupu prywatnej opieki medycznej i karty Multisport. Przedsiębiorstwo zachęca do aplikowania osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, powyżej 50 lat oraz po dłuższej przerwie w pracy. Oferty nie mówią jednak nic o ewentualnych możliwościach rozwoju lub awansów.

Opinie o pracy w Poczcie Polskiej

Kandydaci do pracy najczęściej starają się dowiedzieć czegoś o potencjalnym pracodawcy. Właśnie dlatego popularność zyskały serwisy zbierające opinie pracowników o pracodawcach. Trzeba jednak pamiętać, aby podchodzić do takich wpisów z pewną rezerwą. Bardzo często przybierają one formę wylewania żalów, ale spośród wielu wpisów można wyciągnąć pewne wnioski.

Poczta Polska jest szeroko komentowana w sieci i niestety większość wpisów nie należy do zbyt optymistycznych. Najczęściej pracę w spółce komentują byli i obecni listonosze. Pośród wielu opinii regularnie powtarzają się wpisy o zbyt niskim wynagrodzeniu względem odpowiedzialności. Przypomnijmy, że listonosze mają przy sobie często przekazy finansowe oraz pisma urzędowe, których zagubienie wiąże się ze sporymi karami.

Wiele osób wskazuje na chaos organizacyjny, praktyki rodem z uprzedniego systemu oraz przestarzałe narzędzia pracy. Oczywiście wiele zależy od konkretnych placówek, ale wygląda na to, że dla młodych i ambitnych osób praca w Poczcie Polskiej może być co najwyżej przystankiem na drodze rozwoju kariery.

Źródło: gowork.pl

Źródło: absolvent.pl

Kontakt z Pocztą Polską

Kandydaci do pracy mają możliwość kontaktowania się z Pocztą Polską za pośrednictwem formularzy i danych kontaktowych z ofert pracy. Pozostali interesanci mogą skorzystać z oficjalnej infolinii lub tradycyjnych danych kontaktowych.

Centrala Poczty Polskiej S.A.

ul. Rodziny Hiszpańskich 8

00-940 Warszawa

tel.: 22 656 50 00

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 20:00

z telefonów stacjonarnych: 801 333 444

z telefonów komórkowych i stacjonarnych: (+48) 438 420 600

e-mail: kontakt@poczta-polska.pl

Możecie również odwiedzić oficjalne konta Poczty Polskiej w social mediach:

https://www.facebook.com/pocztapolska/
https://www.instagram.com/polskapoczta/
https://www.youtube.com/c/pocztapolska/videos

Poczta Polska przez swój ogrom może się jawić jako interesujący pracodawca. Jednak praca w tej spółce ma dość osobliwy charakter i wiele wskazuje na to, że ambitne osoby powinny traktować zatrudnienie w Poczcie Polskiej, jako przystanek w karierze. Mimo to wiele osób szukających stabilności może się zainteresować zatrudnieniem w oddziałach poczty.

1 komentarz

admin

admin

Główny gracz na rynku tych usług w kraju. Wielki podmiot i co najważniejsze dobrze się kojarzący.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka