Najwięksi pracodawcy w Małopolsce

Praca Philip Morris Polska Distribution - jeden z liderów rynku tytoniowego na świecie

27 maja 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Praca Philip Morris Polska Distribution - jeden z liderów rynku tytoniowego na świecie
Philip Morris International (PMI) jest koncernem, który znają wszyscy palacze i nie tylko. Amerykańskie przedsiębiorstwo jest liderem rynku tytoniowego, co zawdzięcza produkcji takich marek papierosów, jak Marlboro czy L&M. Firma obejmuje swoim zasięgiem cały świat i w wielu lokalizacjach utworzyła spółki zależne składające się na tytoniowe imperium.

Koncern jest obecny także na rynku polskim, gdzie reprezentują go cztery spółki Philip Morris Polska S.A., PMI Service Center Europe Sp. z o.o., Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. oraz Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o. Każda z firm jest odpowiedzialna za działania w innych sektorach.

W tym artykule przyjrzymy się działalności koncernu w Polsce oraz możliwościom prowadzenia kariery w jego strukturach. Skupimy się przede wszystkim na krakowskiej spółce Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. odpowiedzialnej za dystrybucję produktów tytoniowych, w tym innowacyjnego wyrobu IQOS.

Historia przedsiębiorstwa Philip Morris Polska

Historia koncernu tytoniowego Philip Morris International związała się z Polską w 1973 r. Wtedy też podpisano umowę licencyjną na produkcję papierosów marki Marlboro z Zakładami Przemysłu Tytoniowego w Krakowie (ZPTK). Współpracę zacieśniono w 1996 r. gdy koncern PMI zakupił od Skarbu Państwa pakiet akcji ZPTK. Dwa lata później polskie przedsiębiorstwo zostało przemianowane na Philip Morris Polska S.A. (PMPL).

W 2003 roku PMPL ukończyło siedmioletnią modernizację i otworzyło w Krakowie jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów produkcyjnych wyrobów tytoniowych. Rok 2005 przyniósł utworzenie spółki PMI Service Center Europe Sp. z o.o. w Krakowie. Zajęła się ona świadczeniem usług finansowych, informatycznych oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi dla spółek zależnych PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój polskich oddziałów koncernu, co przełożyło się na konieczność restrukturyzacji struktur przedsiębiorstwa. W efekcie w 2008 roku PMPL zostało podzielone na trzy różne spółki. Od tego momentu na rynku rozpoczęły działalność spółki: Philip Morris Polska S.A., Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. oraz Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o.

Koncern zbudował nowe biurowce oraz obiekty produkcyjne, rozwijając swoje struktury i umacniając się na polskim rynku. W 2017 roku Philip Morris wprowadził na polski rynek wyrób tytoniowy IQOS mający być wielkim krokiem w przyszłość przemysłu tytoniowego.

Video

Działalność firmy Philip Morris Polska

Philip Morris Polska zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów tytoniowych. Przedsiębiorstwo zaopatruje nie tylko sieci sprzedaży na terenie Polski, ale także dystrybuuje swoje produkty do innych krajów na światowych rynkach. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez spółkę aż 70% produkcji z lokalnych zakładów trafia na eksport.

Nowoczesna fabryka w Krakowie zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych. To w tych zakładach powstają papierosy znanych marek, jak Marlboro, L&M oraz Chesterfield. Liczne inwestycje w modernizacje sprawiły, że krakowska fabryka jest obecnie jednym z kluczowych centrów produkcyjnych PMI.

Od kwietnia 2017 roku PMI oferuje na polskim rynku innowacyjny wyrób tytoniowy IQOS, czyli markę tak zwanych e-papierosów. Produkt wykorzystuje technologię podgrzewania tytoniu, co ma generować średnio od 90 do 95% mniej szkodliwych substancji z wykluczeniem nikotyny, niż tradycyjne papierosy.

Obecnie w Polsce funkcjonują cztery spółki zależne PMI:

Philip Morris Polska S.A. (PMPL) - siedziba oraz główna fabryka spółki mieści się w Krakowie. Celem PMPL jest produkcja wyrobów tytoniowych.

Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. (PMPL-D) - spółka posiada swoją siedzibę Krakowie, a także biuro w Warszawie oraz centra dystrybucji zlokalizowane w całym kraju. Celem PMPL-D jest sprzedaż oraz dystrybucja wyrobów tytoniowych na lokalnym rynku.

Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o. (PMPL-T) - spółka posiada główną siedzibę w Krakowie oraz liczne stacje wykupowe w wybranych rejonach uprawowych. Celem spółki jest koncentracja uprawy tytoniu przez plantatorów. Przedsiębiorstwo zajmuje się także skupem tytoniu oraz jego magazynowaniem. Specjaliści firmy odpowiadają również za skrupulatne przygotowywanie mieszanek tytoniowych oraz nadzór ich produkcji.

PMI Service Center Europe Sp. z o.o. (PMI SCE) - spółka powstała w Krakowie. Przedsiębiorstwo powstało, jako europejskie centrum usług, świadczące usługi finansowe, zakupowe i informatyczne (IS). PMI SCE zajmuje się także wsparciem z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi (HR) spółkom zależnym PMI. Działania firmy obejmują wsparcie spółek w 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Firma udziela się także w programach charytatywnych mających na celu poprawę warunków życia w miejscach, w których żyją i pracują pracownicy PMI. Przedsiębiorstwo skupia działania na takich kwestiach, jak dostęp do edukacji, poprawa warunków życia w społecznościach lokalnych, wyrównanie szans ekonomicznych czy wsparcie dla kobiet oraz pomoc w sytuacjach klęsk żywiołowych. Philip Morris Polska bierze także czynny udział w działaniach mających na celu oszczędzanie wody oraz promowanie zrównoważonego zarządzania wodą. Koncern ma w planie certyfikować wszystkie swoje zakłady zgodnie ze standardem Alliance for Water Stewardship (AWS) do 2025 roku.

Praca w spółce Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Philip Morris Polska oferuje szerokie możliwości podjęcia pracy. Przedsiębiorstwo składa się z czterech spółek zajmujących się odrębnymi przedsięwzięciami. W efekcie osoby chcące związać się zawodowo z tą firmą mogą szukać zatrudnienia w zakładach produkcyjnych lub w dystrybucji. Nie brakuje również ofert pracy dla specjalistów IT, handlowców, speców od administracji czy w końcu ekspertów HR.

W przypadku spółki Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. można się realizować przede wszystkim w handlu i dystrybucji produktów tytoniowych. Ta spółka skupia w swoich szeregach handlowców zarówno działających na wyższych szczeblach, jak i przedstawicieli handlowych dbających o pozyskanie indywidualnych klientów.

Praca dla Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. może być bardzo dobrą okazją do zdobycia doświadczenia w handlu. Wzmianka o pracy dla tak dużego gracza na rynku tytoniowym w życiorysie może być kusząca dla kolejnych pracodawców.

Osoby szukające zatrudnienia w Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. oraz w całej grupie PMI mogą szukać ofert pracy na stronie poświęconej karierze w spółkach PMI:

Kandydaci do pracy mogą docenić regularne utrzymywanie przez PMI tytułów Top Employer Polska, Top Employer Europe oraz Top Employer Global. Przedsiębiorstwo może się także pochwalić Certyfikatem Równych Płac. Powyższe wyróżnienia pozwalają sądzić, że PMI jest faktycznie dobrym pracodawcą.

Opinie na temat pracy w Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

W sieci dużą popularność zyskują portale skupiające opinie o pracodawcach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoby szukające pracy chcą się dowiedzieć, jak najwięcej o potencjalnym nowym pracodawcy. Niestety często takie strony pełnią rolę miejsca do wylewania żalów. Mimo to z wielu opinii da się wyciągnąć pewne wnioski na temat pracy dla Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Wśród opinii można wyczytać, że Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. oferuje możliwości rozwoju, przyzwoite wynagrodzenie oraz atrakcyjne benefity. Pracownicy podkreślają jednak, że praca w dystrybucji produktów PMPL nie jest łatwa, a cele sprzedażowe są naprawdę wysokie. Pojawiają się także typowe zarzuty kierowane w stronę korporacji, czyli sprowadzanie pracowników do liczb w tabelkach, czy nie zawsze odpowiednie osoby na wyższych stanowiskach. Wygląda jednak na to, że mamy do czynienia z klasycznymi korporacyjnymi problemami.

Większość pracowników Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. podkreśla, że jest to dobre miejsce dla początkujących handlowców i osób chcących zebrać doświadczenie zawodowe. Praca dla takiego koncernu da nam dobry wpis do CV i będzie dobrym startem w budowaniu kariery.

Źródło: goldenline.pl

Kontakt z firmą Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Osoby szukające zatrudnienia w polskich spółkach koncernu PMI mogą się posiłkować danymi z ofert pracy. Natomiast w przypadku innych spraw możliwe jest skorzystanie z tradycyjnych metod komunikacji.

Dane kontaktowe poszczególnych spółek prezentują się następująco:

Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Al. Jana Pawła II 196,

31-982 Kraków

Biuro w Warszawie

ul. Inflancka 4C

Gdański Business Center D

00-189 Warszawa

Tel. +48 22 606 2222

Philip Morris Polska S.A.

Al. Jana Pawła II 196,

31-982 Kraków

Tel. +48 12 646 4646

Fax. +48 12 646 4000

Philip Morris International udziela się także w social mediach, więc warto odwiedzić oficjalne profile przedsiębiorstwa. Można z nich się dowiedzieć więcej o produktach firmy oraz o działaniach koncernu na globalnym rynku.

Praca w spółce Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. wydaje się być dobrym pomysłem, szczególnie na początku swojej kariery. Związanie się zawodowe z firmą będącą częścią tak znanego i dużego koncernu może przynieść wiele profitów. Warto więc będąc handlowcem spróbować swoich sił w branży tytoniowej. Także w pozostałych spółkach zależnych od PMI można znaleźć ciekawe wyzwania zawodowe.

Podsumowanie:
  • Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. jest jednym z trzech polskich oddziałów koncernu Philip Morris International odpowiedzialnych za dystrybucję produktów tytoniowych, w tym e-papierosów IQOS.
  • Spółka zajmuje się sprzedażą i dystrybucją wyrobów tytoniowych na lokalnym rynku, a także eksportuje aż 70% swojej produkcji.
  • Koncern PMI angażuje się również w działania charytatywne i proekologiczne, mające na celu poprawę warunków życia pracowników oraz społeczności lokalnych.
  • W strukturach spółki PMPL-D istnieją możliwości kariery w zakresie sprzedaży, handlu, logistyki oraz marketingu, w tym programów rozwoju kierowniczej kariery.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Kaz

Kaz

Jako pracodawca innej branży jestem zdumiony, jak dużo PMPL-D oferuje swoim pracownikom. Widzę, że firma inwestuje nie tylko w swoje produkty, ale również w pracowników. To jest bardzo ważne, by mieć zadowolony i zmotywowany zespół.
Habsburg

Habsburg

Słyszałem, że PMPL-D poszukuje pracowników do swoich centrów dystrybucyjnych w różnych miastach kraju. Chętnie tam bym pracował, gdyż słyszałem same pozytywne opinie o firmie oraz warunkach pracy.
BHP-owiec

BHP-owiec

Jestem bezrobotny od kilku miesięcy i chętnie zacząłbym pracę w tak dużej firmie jak Philip Morris Polska. Wydaje mi się, że taka firma może dać dużo możliwości rozwoju zawodowego.
Ryszard

Ryszard

Pracuję w PMPL-D i muszę powiedzieć, że firma oferuje bardzo dobre warunki pracy. Zadowalające wynagrodzenie, benefity oraz możliwości rozwoju kariery. Dzięki temu czuję się doceniony i zmotywowany do pracy.
Beata

Beata

U lidera rynku w każdej branży dobrze jest pracować. Aby osiągnąć ten cel wszystkie przydatne informacje są korzystne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.