Najwięksi pracodawcy w Małopolsce

Praca Uniwersytet Jagielloński - kariera na najstarszej uczelni w Polsce

27 maja 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy
Praca Uniwersytet Jagielloński - kariera na najstarszej uczelni w Polsce
Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą polską uczelnią wyższą i zazwyczaj, gdy się o niej mówi, to ma to miejsce w aspekcie nauki. Krążył kiedyś żart, w którym dziecko pytane o pracę ojca mówi, że tatuś wykłada na uniwersytecie. Zapytane o to, co wykłada, odpowiada, że płytki w łazienkach. Uczelnie bowiem to nie tylko miejsca, gdzie studenci pobierają nauki, a profesorowie nauczają, ale przede wszystkim to skomplikowane instytucje naukowe o rozbudowanej administracji.

Największe uczelnie, jak Uniwersytet Jagielloński potrzebują nie tylko profesorów. W tych instytucjach pracę znajdują także inni przedstawiciele świata nauki oraz cały sztab pracowników administracji, czy osób odpowiedzialnych za utrzymanie poprawnego funkcjonowania placówki. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaką pracę można znaleźć na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Historia Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński był nie tylko pierwszą uczelnią wyższą w Polsce, ale także jedną z pierwszych na świecie. Placówka uniwersytecka została założona w 1364 roku w Kazimierzu z fundacji Kazimierza III Wielkiego. Początkowo uniwersytet składał się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny oraz prawa.

Video

Dziś każdy zna nazwę Uniwersytet Jagielloński, ale ta została nadana dopiero w 1817 roku, aby podkreślić związki uczelni z dynastią Jagiellonów. Akademia Krakowska przeżywała prawdziwy rozkwit w XV i na początku XVI wieku, ale później przechodziła kryzys. Ten trwał do 1867 r. gdy Galicji przyznano autonomię w ramach monarchii austro-węgierskiej. Te czasy przyniosły poprawę sytuacji uniwersytetu i rozwój badań przyrodniczych oraz humanistycznych.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. kontroli jakości

Fruitful Investment Sp. z o. o.

 • Słomniki
Dodana

Pracownik Call Center

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Ślusarz

ASTAR

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

W 1894 roku umożliwiono studiowanie kobietom na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1927 r. zatrudniono pierwszą wykładowczynię. W dniu 6 listopada 1939 roku niemieccy okupanci zgromadzili pod pretekstem wykładu przeszło 140 profesorów i asystentów uniwersytetu, aby ich aresztować i zesłać do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W trakcie wojny uniwersytet pozostawał zamknięty.

Pierwsze lata powojenne przebiegały dla uniwersytetu pod ścisłą kontrolą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1950-54 z kilku oddziałów wydzielono nowe uczelnie wyższe, jak: Akademię Rolniczą, Akademię Wychowania Fizycznego czy Akademię Medyczną. Przemiany ustrojowe w 1989 roku pozwoliły rozpocząć działalność uczelni na nowych warunkach, a w 1993 roku w struktury uniwersytetu powróciło Collegium Medicum.

Działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński przede wszystkim skupia się na edukacji studentów, ale także prowadzi własne placówki naukowe prowadzące badania w różnych dziedzinach nauk. Zgodnie z oficjalnymi informacjami upublicznionymi przez placówkę w roku akademickim 2020/21 w uniwersytecie nauki pobierało:

 • 35 517 studentów;
 • 2 153 doktorantów;
 • 1 875 słuchaczy studiów podyplomowych.

Obecnie w struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzi 16 wydziałów, na których prowadzi się 166 kierunków studiów wyższych.

Pracę na UJ znajdują obecnie:

 • Nauczyciele akademiccy - 3942
 • Profesorowie zwyczajni - 499
 • Profesorowie nadzwyczajni i wizytujący - 631
 • Adiunkci - 1654
 • Asystenci - 679
 • Inni - 479
 • Osoby niebędące nauczycielami akademickimi - 3481

Łącznie 7423 pracowników.

Nauki można pobierać w 16 wydziałach wchodzących w struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a są to:

 • Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii;
 • Wydział Biologii;
 • Wydział Chemii;
 • Wydział Filologiczny;
 • Wydział Filozoficzny;
 • Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej;
 • Wydział Geografii i Geologii;
 • Wydział Historyczny;
 • Wydział Matematyki i Informatyki;
 • Wydział Polonistyki;
 • Wydział Prawa i Administracji;
 • Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych;
 • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Collegium Medicum:

 • Wydział Lekarski;
 • Wydział Farmaceutyczny;
 • Wydział Nauk o Zdrowiu.

Oprócz tego Uniwersytet Jagieloński prowadzi szereg bibliotek i jednostek badawczych, w których kadra naukowa między innymi prowadzi badania z różnych dziedzin. Całość działalności uczelni dopełniają także muzea poświęcone zarówno historii samej placówki, jak i dziedzinom naukowym, jakim uczelnia poświęca swoją działalność.

Tak wygląda w dużym uogólnieniu działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ilość projektów w jakich biorą udział poszczególne wydziały oraz jednostki uczelni jest gigantyczna. Wszystko to oprócz pracowników naukowych wymaga zatrudniania wielu osób zarządzających administracją placówki.

Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim

Mówiąc o pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim, od razu pojawia się w głowie myśl o pełnieniu funkcji wykładowcy. Jednak to nie jedyne możliwości prowadzenia kariery na uczelni wyższej. Połowa zatrudnienia dotyczy osób niebędących nauczycielami akademickimi.

Pracę na uczelni można podjąć na stanowiskach badawczych, dydaktycznych oraz badawczo-dydaktycznych. Uniwersytet Jagielloński oferuje także stanowiska w podmiotach leczniczych oraz stanowiska dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. W tym ostatnim przypadku mowa przede wszystkim o pracownikach administracji.

Kandydaci do pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim biorą udział w konkursach, z których jest wyłaniana zatrudniona osoba. Oferty pracy można znaleźć na stronie:

Za jej pośrednictwem można również zgłaszać się do konkursów.

Opinie o pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim

Wiele osób szukających pracę przed aplikowaniem chce poznać pracodawcę. W tym celu często sięgają po portale publikujące opinie pracowników. Trzeba pamiętać, aby takie wpisy traktować z pewnym dystansem, ponieważ często takie strony służą wylewaniu żalów pracowników. Mimo to z opinii da się zazwyczaj wyciągnąć pewne wnioski.

Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim nie jest mocno komentowana, ale wynika to ze specyfiki tej pracy. Poruszanie się w środowisku akademickim wymaga pewnych predyspozycji zarówno w przypadku pracowników naukowych, jak i administracyjnych. Zatrudnienie w administracji uczelni nie jest pracą dającą możliwości licznych awansów. Obcowanie z ludźmi nauki wymaga także pewnego dystansu. Sporadyczne opinie w sieci podkreślają te fakty i pokazują, że na pewnych wydziałach niektórzy przełożeni zwyczajnie nie znają się na prawie pracy, ale odpływają w dziedzinę swoich nauk.

Pracownicy podkreślają, że praca na UJ jest raczej dla osób wyciszonych i rozumiejących środowisko. Także zarobki nie są tu wysokie, a w wielu przypadkach nienaukowe stanowiska na uczelni nie są dla młodych i ambitnych osób.

Źródło: indeed.com

Kontakt z Uniwersytetem Jagiellońskim

Kandydaci do pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim mogą znaleźć wszystkie potrzebne kontakty do osób zarządzających poszczególnymi wydziałami pod tym linkiem: https://praca.bip.uj.edu.pl/kontakt Na stronie wyszczególniono wszystkie najważniejsze dane potrzebne dla osób starających się o pracę na UJ.

W pozostałych sprawach można się kontaktować z biurem prasowym lub poszczególnymi wydziałami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny budynek znajduje się pod adresem:

ul. Gołębia 24,

31-007 Kraków

Szczegółowe kontakty do różnych jednostek możecie znaleźć pod adresem: https://www.uj.edu.pl/kontakt

Uniwersytet Jagielloński jest również aktywny w social mediach. Warto odwiedzić jego oficjalne profile, co przybliży Wam aktualną działalność uczelni.

Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim może być dla wielu osób zainteresowanych środowiskiem naukowym marzeniem. Niestety dostanie się do pracy w tym miejscu jest dość trudne, ale osoby o odpowiednich predyspozycjach nie powinny rezygnować z prób.

Podsumowanie:
 • Uniwersytet Jagielloński to jedna z najstarszych i największych uczelni w Polsce, założona w 1364 roku z fundacji Kazimierza III Wielkiego.
 • Obecnie Uniwersytet Jagielloński składa się z 16 wydziałów i zatrudnia ponad 7 tysięcy pracowników, a w roku akademickim 2020/2021 na uczelni nauki pobierało ponad 35 tysięcy studentów.
 • Na Uniwersytecie Jagiellońskim można podjąć pracę na stanowiskach badawczych, dydaktycznych oraz badawczo-dydaktycznych, a także na stanowiskach administracyjnych. Praca na uczelni polega przede wszystkim na prowadzeniu badań oraz nauczaniu studentów.
 • Według opinii pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, praca na tej uczelni nie jest szczególnie komentowana, co może wynikać z jej specyfiki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Zalamany

Zalamany

Pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim już od wielu lat i uważam, że to wciąż jedno z najbardziej prestiżowych miejsc do pracy w Polsce. Mimo że praca na uczelni jest wymagająca, to daje wiele satysfakcji i możliwości rozwoju.
czesław

czesław

Nie mam wykształcenia, ale jestem zainteresowany pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czy istnieją szanse, aby znaleźć pracę w administracji lub innych dziedzinach, które nie wymagają wykształcenia wyższego?
Talik Tomasz

Talik Tomasz

Chciałabym pracować na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie mam odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia. Czy myślicie, że istnieją jakieś szanse, aby dostać pracę na uczelni bez wcześniejszego doświadczenia?
Kazimiera

Kazimiera

Uniwersytet Jagielloński jest jednym z najlepszych pracodawców w branży naukowej. Wysokie wynagrodzenie, eksperci z różnych dziedzin nauki i przepiękne miasto Kraków - to wszystko czyni tę pracę bardzo pożądaną.
Waldemar

Waldemar

Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim to przede wszystkim wyjątkowe doświadczenie dla nauczycieli akademickich i badaczy. Mimo że niektóre kwestie administracyjne mogą być czasem uciążliwe, wciąż uważam, że to fantastyczne miejsce do pracy.
UJ19

UJ19

Praca na UJ to miejsce ważne dla wielu ludzi, jednak powiedzmy sobie szczerze dotyczy to bardzo małej ilości wolnych wakató.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka