Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca PZU - kariera w największej instytucji finansowej w Polsce

9 lipca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Praca PZU - kariera w największej instytucji finansowej w Polsce
Myśląc o ubezpieczeniach wszelkiej maści, jedną z pierwszych firm przychodzących na myśl jest PZU SA. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ to przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe było przez długi czas monopolistą na polskim rynku. Dziś Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

Nadrzędną spółką Grupy Kapitałowej jest PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 roku. PZU według badań znajomości marki jest najbardziej rozpoznawalną marką w Polsce z wynikami 88% w badaniu spontanicznym i 100% w badaniu wspomaganym. Nie da się ukryć, że chyba każdy słyszał o PZU, a wielu Polaków korzystało choć raz z usług tej firmy.

PZU stało się prawdziwą potęgą. Firma posiada szeroką ofertę usług i dla wielu osób jest także kuszącym pracodawcą. Sprawdźmy, co oferuje Grupa PZU dla swoich klientów oraz potencjalnych pracowników.

Video

Historia firmy PZU SA

PZU SA jest dziś największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, a historia przedsiębiorstwa rozpoczęła się już w 1803 roku, gdy na ziemiach polskich powstało pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe. Z czasem towarzystwo przekształciło się w Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych, co miało miejsce w 1921 roku.

W latach 1927-1952 przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, a w 1952 roku firma stała się monopolistą pod kontrolą państwa. Od tego czasu klienci mogli korzystać z usług Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

PZU przeszło burzliwy proces prywatyzacji zapoczątkowany w 1998 roku. Rok później 20% akcji od Państwa Polskiego odkupiło portugalsko-holenderskie konsorcjum Eureko, a 10% trafiło w ręce ówczesnego BIG Banku Gdańskiego. Proces prywatyzacji w kolejnych latach napotkał liczne problemy i wywołał spory na linii rządu i Eureko. Ostatecznie spory rozwiązano w 2009 roku, podejmując decyzję o sprzedaży przez Eureko większości akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Działalność firmy Grupy PZU

Spółki Grupy PZU to nie tylko firmy funkcjonujące w obszarze ubezpieczeń na życie oraz majątkowych, choć większości osób PZU kojarzy się właśnie z taką działalnością. Poszczególne podmioty Grupy działają również w obszarze produktów inwestycyjnych, emerytalnych, ochrony zdrowia i bankowości.

PZU współpracuje z największymi polskimi firmami w ramach partnerstw strategicznych, dzięki czemu zapewnia sobie zbyt na produkty wśród gigantów rynku. W ofercie spółek PZU można znaleźć także usługi assistance dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Grupa PZU skupia w swoich szeregach czternaście spółek działających w różnych gałęziach rynku.

Na Grupę PZU składają się następujące podmioty:

Szukasz pracy?

Logistyk/magazynier - LEROY MERLIN - Gdańsk (Oliwa)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Gdańsk
 • 4 700-6 400 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji - odlewnia

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jelcz-Laskowice
 • 5 860-6 251 zł / mc
Dodana

Pomocnik lakiernika

GRUPA CONTRAIN

 • Łódź
Dodana

Operator produkcji - umowa bez pośredników

DSV Services Sp. z o.o.

 • Gliwice
 • 4 768-4 768 zł / mc
Dodana
Dodana
 • PZU SA
 • PZU Życie SA
 • PZU Zdrowie SA
 • PZU Pomoc SA
 • PTE PZU SA
 • TFI PZU SA
 • TUW PZUW
 • PZU LAB SA
 • Fundacja PZU
 • Tower Inwestycje Sp. z o.o.
 • PZU Cash SA
 • PZU Finance AB
 • PZU Centrum Operacji SA
 • Omicron BIS SA

PZU SA oraz cała Grupa Kapitałowa radzi sobie bardzo dobrze na rynku i jest dziś naprawdę silną marką. Świadczą o tym dane finansowe prezentowane przez przedsiębiorstwo. Raporty z 2019 roku pokazują, że firma notowała spore zyski i prężnie się rozwijała.

Największe osiągnięcia Grupy PZU w 2019 roku:

 • Zysk netto w wysokości 3 295 mln zł, co stanowi rekordowy wynik w giełdowej historii Grupy PZU.
 • Rekordowa sprzedaż ubezpieczeń z przypisem składki na poziomie 24,2 mld zł.
 • Podniesienie przez agencję S&P Global Ratings perspektywy ratingowej PZU ze stabilnej na pozytywną A-.
 • Wzrost zysku netto w przeliczeniu na akcję o 14%.
 • Rekordowy wzrost o 11% przypisu składki z operacji zagranicznych.
 • Wzrost przychodów PZU Zdrowie o 47% w ujęciu rok do roku.
 • Podwojenie placówek własnych PZU Zdrowie do 130 obiektów.

Praca w Grupie PZU

Grupa Kapitałowa PZU jest liderem na rynku ubezpieczeń w Polsce, ale jej podmioty świadczą szereg usług także w innych gałęziach rynku. Przedsiębiorstwo może się pochwalić statusem jednego z największych pracodawców w Polsce. Zgodnie z danymi umieszczonymi na stronie internetowej firmy, ta zapewnia pracę dla około 150 tysięcy osób. To potężna ilość miejsc pracy.

PZU chwali się, że zapewnia rozwój swoim pracownikom oraz możliwość pracy z najlepszymi ekspertami na rynku. Firma oferuje, jak to określa, rynkowe i motywujące warunki pracy. Co więcej, dzięki bardzo szerokiej ofercie produktów i realizacji zróżnicowanych projektów pracę w PZU znajdą nie tylko osoby z doświadczeniem w ubezpieczeniach.

Video

Aktualne oferty pracy w PZU można znaleźć na stronie internetowej: https://www.pzu.pl/kariera/oferty-pracy. PZU poszukuje pracowników w kilku kategoriach: Profesjonaliści, Agenci PZU, Eksperci IT oraz Contact Center (Call Center).

Kogo dokładnie PZU szuka do pracy?

 • Profesjonaliści - w PZU zatrudnienie znajdą specjaliści z różnych branż. Ich zadaniem będzie wdrażanie rynkowych innowacji i nowych technologii. PZU szuka fachowców z zakresu: IT, finansów, analizy biznesowej, marketingu, sprzedaży, administracji, nieruchomości, prawa czy HR. Oczywiście duży procent pracowników stanowią eksperci ubezpieczeniowi, to właśnie ubezpieczenia pozostają filarem działalności PZU.
 • Agenci PZU - w tym wypadku chodzi o osoby chcące pracować z ludźmi, oferując im zróżnicowane produkty Grupy PZU. Agenci przedsiębiorstwa prowadzą własne działalności gospodarcze i od ich obrotności zależy, jak wysokie uzyskają dochody. Takie osoby wiążą się z PZU umową o współpracy.
 • Eksperci IT - PZU zatrudnia zespół ponad 900 specjalistów IT. Przedsiębiorstwo stara się utrzymać miano nowoczesnej firmy i wprowadza wiele rozwiązań i technologii wymagających udziału dobrych fachowców IT. PZU między innymi posiada ponad 70 własnych systemów wymagających ciągłego rozwoju i wsparcia.
 • Contact Center - rozmowa telefoniczna jest często pierwszą metodą zapoznania się klientów z ofertą PZU. Właśnie dlatego przedsiębiorstwo prowadzi rozbudowaną sieć telefonicznej obsługi klienta zatrudniającą ponad 2000 osób. Na potrzeby pracy w Contact Center nie trzeba mieć specjalistycznych umiejętności. PZU poszukuje pracowników o różnych kalifikacjach.

Struktura zatrudnienia w firmie PZU

Grupa Kapitałowa PZU to bardzo rozbudowana organizacja działająca w różnych obszarach rynku. Sercem Grupy jest centrala znajdująca się w Warszawie i składająca się z trzech lokalizacji. To właśnie w centrali pracują eksperci z różnych dziedzin pracujący nad ogólnym rozwojem marki PZU.

Bezpośrednią obsługą klientów zajmują się oddziały Grupy PZU, których obecnie w całej Polsce funkcjonuje ponad 400. W placówkach tych przeprowadzane są spotkania z klientami oraz oferowane najważniejsze produkty PZU.

Struktury terenowe skupiają pracowników koordynujących działania oddziałów oraz agentów PZU. W skład struktur terenowych wchodzą również zespoły specjalistów zajmujące się obsługą klientów korporacyjnych.

Jednostki specjalistyczne zostały rozlokowane w największych miastach w Polsce. Ich celem jest obsługa szkód i świadczeń oraz operacje ubezpieczeniowe, księgowe, kadrowe i windykacyjne. Placówki można znaleźć w takich miastach, jak Warszawa, Kraków, Białystok czy Łódź. PZU prowadzi również dodatkowe projekty mające na celu usprawnianie funkcjonowania firmy czy wprowadzanie nowych technologii. Na czas prowadzenia projektów również są zatrudniani dodatkowi fachowcy.

Video

Opinie o firmie PZU SA

Poszukując pracy, najczęściej każdy chce dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której będzie aplikował. W efekcie potencjalni pracownicy sprawdzają w internecie opinie, jakie można znaleźć na temat danego pracodawcy.

Także Grupa PZU jest szeroko oceniana w sieci i na portalach z opiniami o pracodawcach można znaleźć sporo opinii. Duża część dotyczy pracy w Contact Center i w tym wypadku raczej mówi się o bardzo przeciętnych zarobkach i brakach możliwości rozwoju kariery. Część placówek zajmujących się obsługą telefoniczną cierpi najwyraźniej też na słabą organizację pracy oraz wyposażenie.

W przypadku działu IT można znaleźć wypowiedzi sugerujące pracę częściowo na przestarzałych systemach, co przekłada się na ciężkie zadania dla specjalistów. Mimo to praca w PZU może się okazać dobrym miejscem na zdobywanie doświadczenia. Podobnie w innych działach firmy zatrudnienie w PZU będzie owocować doświadczeniem oraz dobrym wpisem do CV.

Sporo osób podkreśla, że jako praca tymczasowa zatrudnienie w PZU spisuje się doskonale. W przypadku pracy w centrali oraz placówkach PZU można liczyć na szkolenia. Wśród opinii na temat pracy w PZU można znaleźć wypowiedzi o różnym tonie, ale wiele z nich wskazuje na standardowe plusy i minusy pracy w tej branży. Najlepiej przekonać się samemu, czy taka praca jest właśnie tym, czego się szuka.

Źródło: www.absolvent.pl

Źródło: www.goldenline.pl

Kontakt z firmą PZU SA

Osoby zainteresowane pracą w Grupie PZU muszą się posiłkować ofertami pracy opublikowanymi na podanej powyżej stronie internetowej. W przypadku innych spraw petenci posiadają możliwość kontaktu z PZU na kilka sposobów.

PZU SA przygotowało infolinię dostępną przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Infolinia jest dostępna pod numerami:

801 102 102 oraz 22 566 55 55

Zapytania można kierować także pod adres mailowy: kontakt@pzu.pl

To nie jedyne możliwości kontaktu. Na stronie internetowej: www.pzu.pl znajdują się lokalizacje i dane kontaktowe do wszystkich oddziałów i placówek PZU. Na stronie znajdują się również stosowne formularze oraz odnośniki do komunikatorów internetowych. Warto również odwiedzić social media Grupy PZU, które pozwalają zapoznać się bliżej z ofertą oraz działalnością przedsiębiorstwa.

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/grupapzu

 

 

https://www.youtube.com/user/GrupaPZU

 

 

https://www.linkedin.com/company/pzu/

 

 

Grupa PZU jest potężną organizacją generującą tysiące miejsc pracy w całej Polsce. Praca w PZU jest dla wielu osób szansą na zdobycie cennego doświadczenia oraz na podłożenie fundamentu pod budowę kariery w branży ubezpieczeń i nie tylko. Szukając zatrudnienia, warto zwrócić uwagę na tego polskiego giganta.

Podsumowanie:
 • PZU SA jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, składającą się z 14 spółek działających w obszarze ubezpieczeń na życie oraz majątkowych, produktów inwestycyjnych, emerytalnych, ochrony zdrowia i bankowości,
 • Firma zatrudnia około 150 tysięcy pracowników i pozwala na rozwój oraz pracę z najlepszymi ekspertami na rynku, oferując rynkowe i motywujące warunki,
 • PZU poszukuje pracowników w kategoriach: Profesjonaliści, Agenci PZU, Eksperci IT oraz Contact Center (Call Center), które obejmują różne branże, a także poszukuje osób chcących pracować z ludźmi i prowadzić własne działalności gospodarcze,
 • W ramach Contact Center, firma zatrudnia ponad 2000 osób do obsługi klienta telefonicznie, nie wymagając specjalistycznych umiejętności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Premier

Premier

Jako pracodawca również korzystam z usług Grupy PZU, zarówno w zakresie ubezpieczeń, jak i produktów inwestycyjnych. Muszę przyznać, że firma zawsze sprostała moim oczekiwaniom i oferowała mi korzystne warunki. Polecam Grupę PZU zarówno jako pracodawcę, jak i dostawcę usług.
Zbigniew M

Zbigniew M

Interesują mnie oferty pracy w dziale IT. Cieszy mnie fakt, że PZU stawia tak duży nacisk na rozwijanie swoich systemów i technologii. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć pracę w tak prestiżowej firmie.
tobek

tobek

Bardzo cieszy mnie fakt, że Grupa PZU oferuje wiele miejsc pracy. Szukając pracy, na pewno zerknę na ich strony internetowe. Mam tylko nadzieję, że są w stanie zapewnić również dobre warunki pracy i wynagrodzenie.
Jestem magistrem fizjoterapii mam 55 lat 5-7 lat.

Jestem magistrem fizjoterapii mam 55 lat 5-7 lat.

Jako pracownik PZU SA mogę powiedzieć, że firma naprawdę stawia na rozwój swoich pracowników i zapewnia im dobre warunki pracy. Jestem zadowolony z tego, że mogę pracować w branży ubezpieczeń i ciągle rozwijać swoje umiejętności.
Józef

Józef

Od nazwy przez franczyzę po realną pracę pod tym szyldem to wiele różnych jest rodzajów zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.