Zarobki

Ile zarabia fryzjer?

24 stycznia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Ile zarabia fryzjer?
Zawód fryzjera jest niezwykle ważny w dzisiejszym społeczeństwie. Przypomniała nam o tym między innymi pandemia koronawirusa i idąca za nią fala memów, narzekań oraz żali wylewanych w sieci w związku z zamknięciem salonów fryzjerskich. Nie chodzi tylko o fryzjerów, którzy cierpią z powodu zastoju gospodarczego, ale przede wszystkim o ludzi rozgoryczonych za długimi włosami, odrostami, niemodną fryzurą podczas kwarantanny i wyblakłym kolorem. Fryzjerzy są potrzebni i obecna sytuacja pokazuje to doskonale.

W dzisiejszych czasach fryzjerzy to nie tylko osoby ścinające włosy, ale prawdziwi styliści fryzur. Dobry fryzjer jest artystą potrafiącym zmienić wizerunek człowieka. W swojej pracy tworzy sztukę, ale także często pełni rolę przyjaciela i psychologa. Wiele osób wybiera kierunek fryzjerstwa ze względu na stosunkowo łatwe znalezienie pracy, ale tylko nieliczni stają się naprawdę dobrymi fryzjerami.

Kto się nadaje na fryzjera i jak nim zostać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć. Przejrzyjmy się bliżej zawodowi, bez którego społeczeństwo odchodzi od zmysłów.

Kurs fryzjerski, czyli jak zostać fryzjerem i zacząć zarabiać?

Zanim dowiemy się, jak zostać fryzjerem warto sobie odpowiedzieć na pytanie, kto się na fryzjera nadaje? Dzisiaj dobry fryzjer nie jest tylko osobą obcinającą włosy, choć i to wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności. Fryzjerzy muszą potrafić wykonywać wiele usług jak stylizacja i modelowanie fryzur, farbowanie i rozjaśnianie włosów czy tworzenie pasemek, balejaży i dekoloryzacji. Fryzjerzy muszą znać się na pielęgnacji włosów i w zasadzie stają się ich lekarzami. To oni odpowiednio je odżywiają i udzielają wskazówek jak dbać o ich zdrowie.

Zdecydowanie fryzjerzy nie narzekają na nudę w pracy:

 • Większość z czynności fryzjera wymaga kreatywności i w pewnym stopniu artystycznej duszy. Wielu rzeczy nie można się nauczyć, a słaby stylista, czy stylistka szybko zostaną wykluczeni przez klientów.
 • Zmysł estetyczny oraz wyobraźnia to nie wszystko. Wiele klientek i klientów przychodzi do fryzjera nie tylko po standardowe usługi. Klienci liczą na rozmowę.
 • Czasem chcą posłuchać ploteczek, a innym razem mają potrzebę zwierzenia się z czegoś. Dobry fryzjer musi mieć w sobie coś z psychologa i potrafić łatwo nawiązywać kontakt z ludźmi.
 • Powinien również wzbudzać zaufanie, ponieważ nie rzadko będzie musiał wytłumaczyć klientce, że wie lepiej, co jest dobre dla jej włosów.

Jeżeli odpowiedzieliście sobie na pytanie, czy praca fryzjera jest dla Was, to pora, aby się dowiedzieć, jak zostać fryzjerem? Najważniejsze jest to, że fryzjerem może zostać każdy bez względu na wiek. Nauki nie trzeba zaczynać w wieku szkolnym. Przyjrzyjmy się drogom do pracy w zawodzie fryzjera.

Edukację zawodową warto zacząć jak najwcześniej. Pierwszą możliwością do zdobycia zawodu fryzjera jest rozpoczęcie edukacji w szkole zawodowej I stopnia bądź technikum fryzjerskim. Ukończenie szkoły zawodowej pozwoli na podejście do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej, co zaowocuje uzyskaniem zawodu fryzjera. Dużą zaletą takiej drogi są praktyki zawodowe w zakładach fryzjerskich. Technikum stawia większy nacisk na teorię, ale tytuł technika fryzjerstwa może ułatwić start kariery. Warto jednak pamiętać, że w tym zawodzie to umiejętności, a nie wykształcenie przyciągają klientów.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Fryzjer

Barber/Fryzjer męski

PROvision of service Radosław Szczurek

 • Ząbki
Dodana

Barber/Barberka - KRAKÓW

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • Kraków
Dodana

Fryzjer

HAIR ROOM KAROLINA PIWOWARSKA sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Fryzjer - studio urody izabela darmofał

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Szczytno
Dodana

Fryzjer

ATELIER PIĘKNA RENATA ŻYDEK

 • Wadowice
Dodana

Dorośli odkrywający w sobie pasję do fryzjerstwa mogą również zdobyć odpowiednie wykształcenie. Pierwszym sposobem są policealne szkoły zawodowe. Nauka w nich trwa najczęściej od dwóch do czterech semestrów, a dorośli uczniowie zdobywają cenną wiedzę oraz praktyki w pracowniach szkół.

Najłatwiejszą i najszybszą drogą do zostania fryzjerem jest odbycie kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Wiele firm oraz szkół prowadzi kursy fryzjerstwa. Ukończenie takich zajęć trwających w zależności od kursu, od miesiąca do nawet roku pozwala zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu fryzjera.

Video

Kursy wiążą się z różnymi kosztami w zależności od poziomu zaawansowania i czasu, na jaki są rozciągnięte. Można się natknąć na zajęcia już od 600 zł. Trzeba jednak mieć świadomość, że podstawowy kurs nie przełoży się na sukcesy zawodowe.

Początkujący fryzjer musi zdobywać doświadczenie i w tym celu powinien pracować jak najwięcej w salonach fryzjerskich. Konieczne jest nabywanie ciągle nowych umiejętności. Co za tym idzie, należy brać udział w kolejnych coraz bardziej specjalistycznych kursach fryzjerskich. Dobry fryzjer musi udzielać kompleksowych usług, a nie tylko obcinać włosy.

Z czasem po zdobyciu zaufania klientów i klientek można pomyśleć o własnym salonie fryzjerskim. Otwarcie swojego salonu znacząco może zwiększyć zarobki fryzjera, choć na początek wiąże się z inwestycją w lokal oraz narzędzia. Osoby chcące wyrobić sobie markę muszą brać udział w różnych konkursach oraz targach. W dzisiejszych czasach nie bez znaczenia będzie także aktywność w social mediach, gdzie można chwalić się światu swoimi dziełami.

Zapotrzebowanie na fryzjerów jest większe niż kiedykolwiek. Zarobki fryzjerów mogą być również bardzo atrakcyjne, o ile oczywiście dana osoba włoży odpowiednio dużo serca w swoją pracę.

Zarobki fryzjera w Polsce

Wynagrodzenie fryzjera uzależnione jest od wielu czynników, chociażby od lokalizacji i renomy zakładu czy stażu pracy fryzjera. Dla przykładu: początkujący fryzjer w małym salonie dostanie nie więcej niż 2300 złotych. Często jest to nawet pensja równa płacy minimalnej. Wraz ze zwiększającym się doświadczeniem i stażem rosną też zarobki i możliwości.

Zarobki fryzjerów:

 • W luksusowym salonie fryzjerskim można zarobić od 3000 do 4500 złotych plus napiwki.
 • Jeszcze większe pieniądze wchodzą w grę w przypadku posiadania własnego zakładu — wtedy możemy liczyć na dochód nawet do 6000 złotych i więcej miesięcznie.

Warto pamiętać, że fryzjer może znaleźć zatrudnienie także w teatrze, telewizji, hotelu, na planie zdjęciowym czy w studiu fotograficznym. Zapotrzebowanie na ich usługi jest stałe, i tak będzie zawsze. Kto wybierze zawód fryzjera, nie będzie narzekał na bezrobocie – a to bardzo poważny argument. Salony są po prostu wszędzie: w centrach miast, w galeriach handlowych, w hotelach czy nawet blokach.

Codzienność w pracy fryzjera to obsługa klienta, a im więcej umiejętności, tym większy zakres usług, które może on wykonywać. Fryzjer musi mieć umiejętności manualne, zmysł estetyczny, wyobraźnię, ale i wiedzę na temat pielęgnacji włosów, środków leczniczo-kosmetycznych czy najnowszych trendów w stylistyce fryzur. Najważniejsza jest jednak łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientami – fryzjer musi mieć w sobie coś z psychologa i w razie potrzeby doradzić, wysłuchać czy nawet odrobinę poplotkować.

Osoby, które nie potrafią swobodnie porozumiewać się z innymi ludźmi, mogą mieć problemy z wykonywaniem tego zawodu, zwłaszcza że relacje z klientami nie zawsze są przyjemne – pretensje, brak higieny osobistej czy złośliwe komentarze, o których rzadko się mówi – jak widać, jest to zawód specyficzny.

Praca fryzjera – konieczna sprawność
Trzeba sobie zdawać sprawę, że podczas 8-10 godzinnej zmiany praktycznie cały czas jest się w ruchu, a do tego dochodzi praca w weekendy pod presją czasu. Sprawność fizyczna, dobre zdrowie ogólne i odporność na stres to cechy, które musi posiadać każdy dobry fryzjer, jeśli chce się utrzymać na stanowisku.

Ile zarabia barber?

Barbering jest zawodem objętym otoczką pewnej tajemniczości i klimatem klasycznej męskości. Wizyta u barbera jest przez wielu kojarzona ze stylowym salonem, zapachem cygar czy szklaneczką whiskey. Barbering jeszcze nie tak dawno był przede wszystkim specjalizacją fryzjerstwa i pielęgnacją brody mógł się zająć fryzjer. Dziś nadal jest taka możliwość, ale korzystanie z salonu barberskiego stało się sposobem na życie.

Video

Obecnie barberem można zostać po kursie organizowanym często przez same zakłady barberskie. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to zawód ekskluzywny i dla całkowitych świeżaków nieposiadających zawodu fryzjera kursy są naprawdę drogie. W zależności od organizatorów i poziomu zaawansowania, kurs może kosztować od 2 000 zł do nawet 17 000 zł. Zdarzają się też droższe szkolenia. Cena kursów wskazuje, że zarobki barbera muszą być faktycznie atrakcyjne.

Raporty płacowe skupiają się najczęściej na zawodzie fryzjera, ale analizując różne oferty pracy oraz niektóre informacje dostępne w sieci można zobaczyć, że zarobki barbera mieszczą się w sporych widełkach. W sieci można znaleźć oferty pracy opiewające na minimalne wynagrodzenie. Te najczęściej dotyczą stanowiska barbera w zwykłym zakładzie fryzjerskim. Prawdziwe pieniądze zaczynają się w profesjonalnych zakładach barberskich. Tam, gdzie pracują prawdziwi wirtuozi, a klimat klasycznej męskości wylewa się z każdego kąta.

Ile zarabia barber?

 • Zarobki barberów w takich salonach mogą wynosić od 3 500 zł brutto i rosnąć w miarę prestiżu salonu.
 • Niektóre informacje donoszą o zarobkach sięgających nawet pod 10 000 zł.

W tym wypadku jednak może być mowa o najbardziej ekskluzywnych salonach barberskich obsługujących specyficzną klientelę.

Skąd takie zarobki barberów? Przede wszystkim muszą oni perfekcyjnie obsługiwać narzędzia barberskie. Operowanie brzytwą to nie zabawa w stylizacje, ale poważne operacje na twarzy klienta. Dobry barber musi nie tylko być kreatywny i potrafić dobrze wystylizować brodę. Barber musi wiedzieć wszystko o zaroście. Można wręcz powiedzieć, że jest on swoistym chirurgiem zarostu.

Praca fryzjera i barbera jest w dzisiejszych czasach naprawdę opłacalna. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie. Osoby pozbawione artystycznego zmysłu i zręczności mogą szybko pożałować inwestycji w naukę obu zawodów. Jedna zepsuta fryzura może przynieść więcej szkód niż sto pięknych stylizacji.

Podsumowanie:
 • Praca fryzjera wymaga pełnej gamy umiejętności, w tym stylizacji i modelowania fryzur, farbowania i rozjaśniania włosów oraz pielęgnacji włosów.
 • Zawodem fryzjera można zająć się na wiele sposobów, w tym poprzez edukację w szkole zawodowej lub technikum fryzjerskim, kurs kwalifikacyjny lub zdobycie doświadczenia w salonach fryzjerskich.
 • Zarobki fryzjera są uzależnione od lokalizacji i renomy zakładu, stażu pracy fryzjera oraz jego doświadczenia i umiejętności.
 • Zapotrzebowanie na fryzjerów jest stałe i rozwijające się, co sprawia, że wybór zawodu fryzjera jest bezpiecznym wyborem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać fryzjerem?

Fryzjerem można zostać w każdym wieku. Nie jest konieczne ukończenie szkoły branżowej, można nauczyć się tego fachu na profesjonalnych kursach.

Ile może zarobić fryzjer?

Zarobki fryzjerów zależą w głównej mierze od tego, gdzie pracują. Fryzjerzy w renomowanych salonach mogą zarobić od 3000 zł do 5000zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Wioletta

Wioletta

Jako właściciel salonu fryzjerskiego bardzo doceniam fryzjerów, którzy posiadają szeroką wiedzę i umiejętności. Artykuł wydaje mi się bardzo trafny w swoich spostrzeżeniach. Zdecydowanie warto inwestować w ulepszanie swoich umiejętności poprzez uczestniczenie w kursach czy uczestnictwo w konkursach. Dobry fryzjer jest bezcenny dla salonu fryzjerskiego.
Martha

Martha

Wybór zawodu fryzjera zawsze mnie interesował, ale nie wiedziałem, jak się do tego zabrać. Ten artykuł podarował mi wiele cennych wskazówek i mam wrażenie, że bardziej zrozumiałem, na czym polega praca fryzjera. Myślę, że zdecyduję się na jakiś kurs i zacznę nabywać umiejętności.
Karolina

Karolina

Jestem bezrobotny od dłuższego czasu i zastanawiałem się nad zmianą zawodu na fryzjera. Artykuł bardzo mnie zaciekawił i sobie to uświadomiłem, że może to być dla mnie dobry wybór. Teraz muszę tylko znaleźć odpowiedni kurs i zainwestować trochę pieniędzy.
Jolanta

Jolanta

Jako fryzjer pracujący od kilku lat, mogę powiedzieć, że artykuł ma wiele trafnych uwag. Bycie fryzjerem to nie tylko umiejętność obcinania włosów, ale także dbałość o zdrowie klientów. Jednakże, trzeba pamiętać, że praca fryzjera może być wyczerpująca - wymaga wielu godzin stania, koncentracji i ciągłego uczenia się.
Aztek

Aztek

Bardzo dobrze opisane. Najlepsi fryzjerzy w tej branży potrafią zarobić dobrze.
Izzy

Izzy

Najlepsi fryzjerzy prawda jest taka mają kupę roboty i zarezerwowane termony do końća roku a jeszcze przez koronę zyskali wiele.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.