Zawody i ich potencjał

Metaloplastyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

13 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Metaloplastyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Drogocenne przedmioty wykonane z metali, w tym na przykład biżuteria oraz pamiątki, bardzo często odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Niestety, nawet pomimo troski z naszej strony są one narażone na uszkodzenia. Co zrobić, jeśli na cennym, metalowym przedmiocie pojawi się defekt? W takiej sytuacji do akcji wkracza metaloplastyk.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się:

 • czym zajmuje się metaloplastyk?
 • na jakie przeciętne dochody może liczyć przedstawiciel tego zawodu?
 • gdzie są zatrudniani metaloplastycy?
 • jakie kompetencje są szczególnie cenione w pracy metaloplastyków?

Metaloplastyk — na czym polega praca?

Metaloplastyk jest wykwalifikowanym pracownikiem, który zajmuje się tworzeniem oraz obróbką przedmiotów wykonywanych z metalu. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku metaloplastyka? Metaloplastyk to zajęcie wymagające nie tylko znajomości aspektów technicznych. Zawód ten jest w pewnym sensie profesją o interdyscyplinarnym charakterze.

Osoby zajmujące się metaloplastyką wykonują takie zadania jak między innymi:

 • określenie, w jaki sposób należy poddać obróbce dany przedmiot,
 • przeprowadzanie prac naprawczych,
 • dorabianie brakujących części metalowych w oparciu o projekty, opisy oraz szkice. Ważne jest przy tym, by zamontowana część była w jak największym stopniu dopasowana do całości,
 • dbałość o stan techniczny narzędzi wykorzystywanych do pracy,
 • nanoszenie logotypów, oznaczeń, wzorów i zdobień,
 • kalkulacja ceny za wykonanie zleconej pracy,
 • przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto, w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej konieczne jest wykonywanie również takich typowych dla przedsiębiorców zadań jak na przykład rozliczanie się z urzędem skarbowym z osiąganych dochodów, opłacanie składek z tytułu ZUS, zamawianie materiałów niezbędnych do wykonywania pracy oraz komunikacja z klientami.

Cechy dobrego metaloplastyka

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako metaloplastyk? Na podstawie analizy ofert pracy w tym zawodzie można wywnioskować, że do najważniejszych atutów, które powinien posiadać absolutnie każdy przedstawiciel tego zawodu, należą między innymi:

 • dokładność,
 • zapał do pracy,
 • systematyczność,
 • zdolności manualne,
 • wiedza techniczna, w tym w szczególności w kwestiach związanych z takimi branżami jak między innymi ślusarstwo oraz spawalnictwo.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Metalurg

Hutnik szkła

BTBB sp. z o.o. Grzybów

 • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Last but not least, niezwykle istotne podczas pracy w tej branży są uwarunkowania zdrowotne. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku metaloplastyka?

 

Specyfika tej profesji sprawia, że konieczne jest przede wszystkim posiadanie:

 • dobrego wzroku,
 • zdrowych, silnych i sprawnych dłoni.

Problemy ze wzrokiem lub dłońmi (mogą być to na przykład takie słabości jak poważna wada wzroku czy polidaktylia) utrudniają, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają wykonywanie zawodu metaloplastyka.

metaloplastyk

Ile zarabia metaloplastyk?

Niestety, metaloplastycy zatrudnieni na etacie nie mogą liczyć na zbyt wysokie zarobki. Z analizy informacji zamieszczanych w raportach płacowych oraz wymiany doświadczeń na forach internetowych dotyczących rynku pracy wynika, że typowe zarobki metaloplastyków nie przekraczają czterech tysięcy złotych netto.

Z drugiej jednak strony, zawód ten daje spore możliwości otworzenia własnego warsztatu. Jeśli pomysł biznesowy okaże się trafiony, można liczyć nawet na kilkukrotnie wyższe dochody w skali miesiąca. Zarobki metaloplastyków przedstawiono pokrótce w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 341 zł
WYSOKIE 6 200 zł 4 460 zł

Czy do pracy na stanowisku metaloplastyka potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zasadniczo, w celu wykonywania zawodu metaloplastyka warto ukończyć zasadniczą szkołę zawodową o profilu związanym z obróbką metali (przykładowe zawody to: złotnik-jubiler, ślusarz oraz kowal). Możliwe jest także przyuczenie do zawodu. Znacznie ważniejsze od formalnego wykształcenia są jednak praktyczne umiejętności oraz wiedza na temat zagadnień typowych m.in. dla takich profesji: ślusarz, jubiler, grawer oraz szlifierz.

Studia wyższe nie są warunkiem niezbędnym podczas kariery w zawodzie metaloplastyka. Informacje na temat szkoleń zawodowych, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy na stanowisku metaloplastyka, znajdują się w poniższym zestawieniu: 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie metaloplastyka przydatne jest, aby posiadał on wykształcenie artystyczne lub średnie kierunkowe. W zawodzie metaloplastyka możliwe jest przyuczenie się do tego zawodu. Istnieje na rynku wiele dostępnych szkoleń, które pozwalają na zdobycie przydatnych umiejętności.

Jak wygląda organizacja pracy na stanowisku metaloplastyka?

Praca na stanowisku metaloplastyka to zajęcie, które wymaga umiejętności zarządzania swoim czasem. Jak już wiesz, codzienna praca to nie tylko wykonywanie prac manualnych, ale także dobór odpowiednich metod obróbki, kalkulacja cen oraz kompletowanie zamówień towarów niezbędnych do codziennej pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie metaloplastyka?

Choć nazwa tego zawodu zdaje się sugerować inaczej, to w rzeczywistości metaloplastycy nie są zatrudniani w przedsiębiorstwach metalurgicznych oraz przemysłowych. Wręcz przeciwnie: większość przedstawicieli tego zawodu pracuje w takich miejscach jak na przykład:

 • warsztaty rzemieślnicze — w takim wypadku metaloplastyk jest zatrudniony jako pracownik bądź sam zajmuje się prowadzeniem własnego warsztatu,
 • niewielkie zakłady artystyczne.

Jest to poniekąd związane ze specyfiką samego zawodu. Metaloplastycy zazwyczaj pracują w pojedynkę nad obróbką danego wyrobu. Praca metaloplastyka nie ma wiele wspólnego z prostymi, powtarzalnymi czynnościami, które są podstawą między innymi w przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym.

Czy zawód metaloplastyka jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą prace fizyczne polegające na obróbce materiały będą w perspektywie kilku następnych lat wykonywane przez roboty (sztuczną inteligencję). Nie da się zaprzeczyć, że znaczenie nowoczesnych technologii w gospodarce stale rośnie. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że automatyzacja dotyczy głównie takich rodzajów prac, które charakteryzują się wysokim stopniem powtarzalności (do takich należy na przykład produkcja wielkoseryjna). Tymczasem, podstawą w codziennej pracy metaloplastyka jest wykonywanie nieszablonowych przeróbek oraz prac. Istnieją niewielkie szanse na to, że nowoczesne technologie wyprą profesję metaloplastyka

Podsumowanie:
 • Metaloplastyk jest wykwalifikowanym pracownikiem, który zajmuje się tworzeniem i obróbką przedmiotów z metalu, wymagającym zarówno znajomości aspektów technicznych, jak i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
 • Do najważniejszych kompetencji dla metaloplastyka należą dokładność, systematyczność, zdolności manualne oraz wiedza techniczna, a także zdrowie fizyczne.
 • Zarobki metaloplastyków na etacie nie przekraczają czterech tysięcy złotych netto, ale możliwości otwarcia własnego warsztatu dają szanse na wyższe dochody.
 • Często metaloplastycy pracują w warsztatach rzemieślniczych, niewielkich zakładach artystycznych lub prowadzą własne biznesy.
 • Zawód metaloplastyka może być przyszłościowy, zależy to jednak od rozwoju branży, która umożliwia rozwijanie się samodzielnych przedsiębiorstw i warsztatów rzemieślniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się metaloplastyk?

Metaloplastyk to wykwalifikowany pracownik, który w ramach swojej profesji zajmuje się obróbką oraz naprawą przedmiotów metalowych o wysokiej wartości (biżuteria, elementy mebli itp.).

Na jakie średnie zarobki może liczyć metaloplastyk?

Typowe zarobki metaloplastyków na etacie to nie więcej niż cztery tysiące złotych brutto. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej górny pułap dochodowy jest właściwie nieograniczony. Wynika on z renomy danego warsztatu, zakresu oferowanych usług, lokalizacji itp. Wszystkie te czynniki przekładają się bezpośrednio na liczbę klientów.

Jakie umiejętności są kluczowe podczas codziennej pracy metaloplastyka?

Kluczowym elementem podczas wykonywania obowiązków na stanowisku metaloplastyka jest zmysł estetyczny oraz dokładność. Oprócz tego niezbędna jest również przynajmniej dobra znajomość zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych ze ślusarstwem, jubilerstwem oraz szlifierką.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Meltern

Meltern

Artykuł dobrze opisuje specyfikę zawodu metaloplastyka, ale na pewno nie jest to praca dla każdego. Wymaga pewnych predyspozycji i umiejętności manualnych. Cieszę się, że teraz mam więcej informacji na temat tego zawodu i będę mógł lepiej zdecydować, czy jest to coś dla mnie.
Nadia

Nadia

Zajmuję się prowadzeniem niewielkiego zakładu artystycznego i zatrudniam metaloplastyka. To zawód wymagający, ale w naszej branży z pewnością przyszłościowy. Dzięki artykułowi potwierdzają się nasze obserwacje dotyczące zarobków metaloplastyków, ale jest szansa na duże dochody w przypadku własnej działalności gospodarczej.
burmistrz

burmistrz

Metaloplastyka to trudne, ale fascynujące zajęcie. Wymaga zaangażowania i wiedzy z wielu dziedzin, ale efektyowne prace z metalu dają dużą satysfakcję. Opisane w artykule wymagane atuty są trafne i rzeczywiście niezbędne do wykonywania tej pracy.
Kazik

Kazik

Ciekawy artykuł na temat zawodu metaloplastyka. Przydatne informacje dotyczące zakresu obowiązków oraz wymaganych kompetencji. Ja sama zastanawiałam się nad podjęciem pracy w tej branży, więc na pewno skorzystam z informacji dotyczących możliwości zatrudnienia i zarobków.
Mondkiewicz

Mondkiewicz

Cały opis jest jak najbardziej prawidłowy, należy dodać że nie jest to nietylko dobrze płatny, ale również łatwy zawód, mimo że nie konieczne jest wyższe szkolnictwo, nie jest doceniany, i musi być b.dobry stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka