Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać lekarzem weterynarii?

Jak zostać lekarzem weterynarii?
Lekarz weterynarii to osoba, która ukończyła studia na kierunku medycyny weterynaryjnej. Przykładowe uczelnie oferujące takie studia to m.in. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W czasie trwania studiów przyszli weterynarze poznają zagadnienia związane m.in. z chirurgią, prewencją weterynaryjną, chorobami odzwierzęcymi czy żywieniem zwierząt.

Studia na kierunku medycyna weterynaryjna trwają 5,5 roku. Absolwenci, którzy będą chcieli pracować w zawodzie muszą pamiętać o konieczności wystąpienia do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej o wpis do stosownego rejestru. Uzyskując taki, mogą rozpocząć pracę ze zwierzętami. Codzienna praca lekarza weterynarii sprowadza się do diagnozowania chorób i leczenia zwierząt. Część z nich specjalizuje się w kontroli weterynaryjnej, inni jeszcze zajmują się badaniem zwierząt rzeźnych. Są oni również uprawnieni do wydawania właścicielom zwierząt świadectw zdrowia.

 

Dla kogo ten zawód?

Nie każdy odnajdzie się w wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii. O tej profesji powinni pomyśleć przede wszystkim ci, którzy kochają zwierzęta. W pracy ważna jest skrupulatność, umiejętność słuchania i chęć niesienia pomocy. Lekarz weterynarii nie może bać się zwierząt, musi również je rozumieć. Istotna jest też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i chęć nieustannego podnoszenia swojej wiedzy.

Medycyna rozwija się nieustannie. Dotyczy to również medycyny weterynaryjnej, dlatego każdy przyszły lekarz weterynarii powinien mieć świadomość tego, że będzie musiał się douczać. 

 

Możliwości rozwoju

Lekarze weterynarii nie narzekają na brak pracy. Dlaczego? Ma to związek przede wszystkim ze zwiększającą się z roku na rok liczbą miłośników zwierząt. Ci, którzy decydują się zakupić psa czy świnkę morską, najczęściej nie oszczędzają na wizytach u lekarza weterynarii. To oznacza, że z powodzeniem mogą oni prowadzić własne gabinety – dziś założenie takiego jest opłacalne pod względem finansowym.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Początkujący weterynarze mogą poszukać pracy w jednej z działających już lecznic. Ogłoszenia o pracę rzadko można znaleźć na portalach ogłoszeniowych, najczęściej zainteresowani muszą samodzielnie znaleźć gabinety lekarzy weterynarii i do wybranych złożyć komplet dokumentów aplikacyjnych.

Czytaj także: Samozatrudnienie - czy to się opłaca?

 

Jak wyglądają zarobki weterynarzy?

Weterynarze nie narzekają na zarobki. Dziś zawód ten jest prestiżowy, co oznacza, że wynagrodzenie lekarza weterynarii jest wysokie – zaczynają się od 3 tys. zł netto. Najwięcej mogą zarobić weterynarze zatrudnieni w lecznicach w dużych miastach, mniej ci, którzy pracują z rolnikami.

Lekarze weterynarii znający języki obce mogą również liczyć na zatrudnienie w zagranicznych placówkach. W zależności od kraju i stanowiskach, specjalista może liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Oceń ten wpis
Jak zostać lekarzem weterynarii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Małgorzata
2019-12-12, 14:32
Według mnie jak zawód lekarza ten zawód to zawód z powołaniem. Ci co nie lubią zwierzą i nie mają empatii nie powinni w nim pracować.
brat RT
2019-05-19, 09:03
Aby być lekarzem weterynarii- należy zwierzęta lubić i mieć ukończone studia wyższe na kierunku medycyny weterynaryjnej. Moja siostra jest weterynarzem i zarabia bardzo dobrze. Powiedziała mi, że zawsze 4000 złotych netto zarobi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.