!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Krakowie

8 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Oferta Urzędu Pracy w Krakowie
Kraków jest potężnym miastem będącym stolicą województwa małopolskiego. Tak ogromny rynek pracy wymaga szczególnego podejścia, dlatego w mieście funkcjonują dwie komórki publicznych służb zatrudnienia. Bezrobotni w Krakowie mogą korzystać z usług Grodzkiego Urzędu Pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Obie placówki pełnią podobną rolę i oferują zbliżone usługi. Co mają do zaoferowania publiczne służby zatrudnienia? Urzędy pracy nie służą bowiem tylko rejestracji bezrobotnych i wypłacaniu zasiłków. Mają także za zadanie aktywizację osób bezrobotnych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie WUP w Krakowie.

Video

Poradnictwo grupowe i indywidualne w krakowskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Osoby bezrobotne, szczególnie te pozostające przez długi czas nieaktywnymi zawodowo powinny skorzystać z usług urzędu pracy w Krakowie. Głównie powinny zdobyć informacje pozwalające im na sprawną aktywizację zawodową. Bezcenne mogą się okazać w tym wypadku usługi z zakresu poradnictwa zawodowego przeprowadzanego grupowo oraz indywidualnie.

  • Poradnictwo grupowe - pod tym pojęciem kryją się różne warsztaty, podczas których bezrobotni nabywają informacje oraz umiejętności pomocne w procesie poszukiwania zatrudnienia. Podczas takich spotkań fachowcy uczą technik planowania kariery oraz sprawnego poszukiwania zatrudnienia. Bezrobotni mogą się dowiedzieć, w jaki sposób przygotować się do pracy bądź sporządzić potrzebne dokumenty. WUP przeprowadza również szkolenia dotyczące zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bezrobotni zainteresowani poradnictwem grupowym muszą się zgłosić w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
  • Poradnictwo indywidualne - w tym wypadku bezrobotni mogą liczyć na prywatne spotkania z doradcami, bądź porady telefoniczne. Pracownik WUP w Krakowie pomaga w określeniu kwalifikacji zawodowych oraz obraniu odpowiedniej ścieżki kariery. Poradnictwo indywidualne jest dostępne nie tylko dla osób bezrobotnych, ale także dla osób czynnych zawodowo, które chcą zmienić miejsce pracy. Doradca może między innymi skierować na odpowiednie szkolenia. Zainteresowani bezrobotni powinni zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie można znaleźć pod adresem: https://wupkrakow.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych

Poszukiwanie pracy bardzo często okazuje się dość czasochłonne i nieskuteczne. Wiele osób ma problemy z pozytywnym przejściem procesu rekrutacji, co ma wiele przyczyn. Dużym problemem może się okazać brak kwalifikacji, doświadczenia bądź długi okres bierności zawodowej. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oferuje szereg usług pozwalających na wyeliminowanie powyższych problemów.

Video

WUP w Krakowie organizuje prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne, które pomagają w przetrwaniu okresu bez stałej pracy i dają czas na znalezienie intratnego zatrudnienia. Takie zajęcia mają charakter tymczasowy i są finansowane przez kasy samorządów bądź programów rządowych.

Kolejną formą pomocy krakowskiego urzędu pracy są bony zatrudnieniowe oraz na zasiedlenie. Pierwszy z nich jest oferowany bezrobotnym w wieku poniżej 30 lat i stanowi gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Bon zatrudnieniowy mogą otrzymać osoby, które znajdą pracodawcę deklarującego zatrudnienie danego bezrobotnego na czas przynajmniej 18 miesięcy.

Bon na zasiedlenie także jest przyznawany osobom w wieku poniżej 30 roku życia. Bon ma gwarantować otrzymanie środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem pracy lub rozpoczęciem działalności gospodarczej poza miejscem swojego zamieszkania. Bon na zasiedlenie może zostać przyznany jeżeli zatrudnienie wymagało przeprowadzki do miejsca odległego o co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania.

WUP w Krakowie prowadzi również programy dofinansowania i pożyczek dla bezrobotnych otwierających własną działalność gospodarczą. Te programy są zależne w dużej mierze od budżetu placówki i tym samym nie są dostępne przez cały rok oraz mają charakter limitowany. Nie każdy może więc się załapać na wsparcie.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji

Brak odpowiednich kwalifikacji natychmiast przekreśla kandydata w czasie procesu rekrutacji. Niestety wiele osób poszukuje pracy, będąc nieświadomymi swoich braków. WUP w Krakowie pomaga nie tylko w określeniu kwalifikacji, ale także w ich podnoszeniu.

Pomoc krakowskiego urzędu pracy:

  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie między innymi pośredniczy w organizacji staży pozwalających na zdobycie doświadczenia w danym zawodzie. Staż daje możliwość nie tylko podniesienia kwalifikacji oraz doświadczenia, ale także może się przerodzić w stałe zatrudnienie w firmie, w której odbywało się staż.
  • Bezrobotni mogą także wnioskować o bony stażowe gwarantujące finansowanie stażu u pracodawcy wybranego przez bezrobotnego.
  • WUP jest również zaangażowany w organizację szkoleń zawodowych oraz kieruje bezrobotnych na stosowne kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć odpowiednie certyfikaty.
  • Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą się starać o pozyskanie bonów szkoleniowych. Stanowią one gwarancję opłacenia kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego.
  • Urząd pracy w Krakowie posiada także ofertę dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowania kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie

WUP w Krakowie posiada szeroką bazę ofert z miasta i całego powiatu oraz województwa. Urzędnicy gromadzą aktualne ogłoszenia i analizują na bieżąco lokalny rynek pracy. Warto także odnotować, że w Krakowie funkcjonują doradcy Europejskiej Sieci Zatrudnienia EURES, więc w urzędzie można przejrzeć także oferty pracy za granicą.

Jeżeli chodzi o oferty pracy z samego Krakowa to przegląd stanowisk i branż jest ogromny. Kraków cierpi na deficyt pracowników, a więc można znaleźć wakaty w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Dużą część ogłoszeń stanowią propozycje dla kucharzy, kelnerek czy sprzedawców. Nie brakuje ofert dla pracowników fizycznych zarówno na produkcji, jak i na budowach. Wśród ofert przewijają się ogłoszenia dla przedstawicieli handlowych czy specjalistów finansowych. Dużo ofert publikują także różne firmy usługowe.

Osoby pozostające długo w stanie bezczynności zawodowej powinny odwiedzić Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Znajdą tam pomoc w aktywizacji na rynku pracy oraz naprawdę sporą ilość ofert zatrudnienia. Bezrobotni chcący pracować mają duże szanse na znalezienie interesującej posady.

To może Cię również zainteresować

Praca Kraków

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.