Praca za granicą

Zarobki Gruzja - ile można zarobić w Gruzji?

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Zarobki Gruzja - ile można zarobić w Gruzji?
Gruzja stała się bardzo bliskim krajem dla polskich turystów szukających nowych miejsc do zwiedzenia. Państwo to ciągle zmaga się z echami przeszłości związanymi z rozpadem Związku Radzieckiego. Jednym z następstw są niskie zarobki i gospodarka nie potrafiąca nadgonić pozostałych państw europejskich.

Niestety gruzińskie zarobki nie będą raczej zachęcające dla osób szukających zagranicznej pracy w celu zebrania oszczędności. Z drugiej strony niskie koszta życia mogą sprawić, że przeprowadzka do Gruzji stanie się dla kogoś atrakcyjną opcją.

Myśląc nad przeprowadzką do Gruzji, warto zapoznać się z możliwymi zarobkami. Przyjrzyjmy się płacy minimalnej oraz średnim zarobkom Gruzinów.

Archaiczne wynagrodzenie minimalne w Gruzji

W wielu krajach minimalne wynagrodzenie ustalane przez rząd jest głównym czynnikiem kształtującym średnie zarobki obywateli. Władze co roku modyfikują płace minimalne, dostosowując je do zmieniających się realiów oraz rozwoju gospodarki. Niestety w Gruzji kwestia płacy minimalnej została potraktowana po macoszemu, a związki zawodowe od dawna prowadzą batalię o ustanowienie realnej kwoty najniższych zarobków i ochronę pracowników najniższego szczebla.

Płaca minimalna w Gruzji:

 • Obecnie płaca minimalna w Gruzji jest podzielona na dwie kwoty.
 • Miesięczne najniższe wynagrodzenie w sektorze prywatnym wynosi zaledwie 20 GEL (lari gruzińskie), czyli przeszło 33 zł.
 • Kwotę tę ustanowiono po upadku Związku Radzieckiego i nie zmieniono do dziś.
 • Dla sektora publicznego ustanowiono kwotę 115 GEL, czyli około 195 zł.

Związki zawodowe starają się wywalczyć ustanowienie wyższej kwoty minimalnej, która będzie miała realny wpływ na zarobki obywateli. Propozycje dotyczą najczęściej kwoty 320 GEL, która byłaby co roku modyfikowana. Obecna kwota minimalna jest praktycznie martwym przepisem niemającym odniesienia do zarobków.

Ile wynoszą średnie zarobki w Gruzji?

Minimalna płaca dla sektora prywatnego w Gruzji jest praktycznie zapomniana, a pracownicy zarabiają znacznie więcej. Niestety nie oznacza to atrakcyjnych zarobków i w wielu branżach pensje nie przekraczają kwot 300-400 GEL miesięcznie.

Narodowy Urząd Statystyczny w Gruzji informuje, że średnie zarobki w 2023 roku wynosiły 1 392 GEL miesięcznie. Równocześnie Geostat opublikował raport wskazujący na średnią w wysokości 1 594,1 GEL dla mężczyzn i 1076,1 GEL w przypadku kobiet. W przeliczeniu na polską walutę gruzińskie pensje średnio uzyskują pułap niespełna 1 700 zł.

Szukasz pracy?
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Radzymin
 • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

Pracownik działu kadr

MAJET

 • Bielsko-Biała
 • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Zarobki na tym poziomie niestety nie dają szansy na gromadzenie oszczędności, które można by w późniejszym czasie wykorzystać po powrocie do Polski. Jeśli jednak jesteś osobą, która nie nastawia się na ogromny zarobek, a raczej na zmianę stylu życia, to Gruzja może być świetnym kierunkiem do emigracji.

Video

Największe wzrosty wynagrodzeń w 2023 roku odnotowano w branży finansowej, edukacji oraz IT. Zarobki statystycznie ciągle rosną, ale nadal plasują się na bardzo niskich poziomach.

W sieci można znaleźć zestawienia zarobków w różnych profesjach.

Na podstawie wpisów gruzińskich pracowników prześledźmy pensje roczne w niektórych zawodach:

 • Księgowy - 70 500 GEL brutto
 • Inżynier w automotive - 91 000 GEL brutto
 • Kierownik sprzedaży - 38 100 GEL brutto
 • Recepcjonistka - 18 180 GEL brutto
 • Architekt - 15 000 GEL brutto
 • Developer baz danych - 16 000 GEL brutto
 • Elektryk - 24 500 GEL brutto
 • Lekarz rodzinny - 100 500 GEL brutto
 • Menedżer projektu IT - 68 500 GEL brutto
 • Menedżer hotelu - 69 000-142 000 GEL brutto
 • Kierownik sklepu - 17 000 GEL brutto
 • Agent ubezpieczeniowy - 100 500 GEL brutto

Jak widać, zarobki są różne i w niektórych przypadkach całkiem atrakcyjne. Jednak mowa tu o stanowiskach wyższych i wymagających wysokich kwalifikacji. Co ciekawe pensje w IT wypadają dość mizernie. Wynika to z pewnej ciekawej cechy gruzińskiego rynku pracy.

Czy obcokrajowcy znajdą ciekawą pracę w Gruzji?

Rynek pracy w Gruzji wydaje się dość dziki, co potwierdzają spore różnice między zarobkami w różnych profesjach. Lokalne firmy nie oferują raczej atrakcyjnych zarobków dla zagranicznych pracowników. Jednak Gruzja stała się polem do inwestycji międzynarodowych koncernów, w tym z branży IT.

W Gruzji można znaleźć oferty pracy w zagranicznych korporacjach. Te często płacą pracownikom wynagrodzenia w euro bądź w dolarach, co ma zachęcać między innymi specjalistów z innych krajów. Właśnie w takich przedsiębiorstwach warto szukać zatrudnienia. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć posadę za bardziej europejskie wynagrodzenie, a cieszyć się gruzińskimi kosztami życia.

Czy praca w Gruzji się opłaca?

Zaletą Gruzji jest niewątpliwie niski koszt życia. Osoby przeprowadzające się do tego kraju będą z pewnością zadowolone z cen. Największe koszty przyniesie wynajem mieszkania, ale kawalerkę w centrum Tbilisi można znaleźć za cenę około 1 000 GEL, czyli taniej niż w niewielkich polskich miastach, a mówimy o centrum stolicy kraju. W innych rejonach Gruzji ceny będą znacznie niższe.

Video

Niska cena benzyny przekłada się na niewielkie koszty transportu. W stolicy zaskoczeniem mogą być ceny produktów spożywczych, które są zbliżone do polskich. Jednak bez problemu można znaleźć tanie sieci sklepów czy też zrobić zakupy na ryneczkach.

Osoby zatrudnione na średnich i wyższych stanowiskach bądź w dobrze płatnych zawodach nie powinny mieć problemów z życiem w Gruzji. Oczywiście wiele będzie zależało od wysokości pensji oraz odpowiedniego zarządzania finansami.

Gruzja nie jest zbyt atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale w pewnych sytuacjach może się okazać świetnym wyborem. Zdecydowanie warto szukać pracy w międzynarodowych koncernach szukających pracowników do swoich gruzińskich oddziałów.

Podsumowanie:
 • Minimalne wynagrodzenie w Gruzji jest archaiczne i związki zawodowe dążą do jego zwiększenia
 • Średnie wynagrodzenia w Gruzji wynoszą około 1 500 zł i nadal kształtują się na niskim poziomie
 • W Gruzji możliwe są wysokie zarobki wyłącznie dla osób z wykształceniem wyższym i doświadczeniem na konkretnym stanowisku
 • Zaletą pracy w Gruzji jest niski koszt życia, co wpływa na atrakcyjność kraju jako potencjalnego celu emigracji

To może Cię również zainteresować

Praca Gruzja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Ronaldo

Ronaldo

Nie polecałabym przeprowadzki do Gruzji bez zabezpieczonej pracy, bo tu naprawdę ciężko o dobry zarobek. Lepiej szukać czegoś innego.
Tater2

Tater2

Ja prowadzę firmę w Gruzji i muszę przyznać, że trudno znaleźć dobrych pracowników za rozsądne pieniądze. Niemniej jednak, rynek pracy zmienia się i pojawią się lepsze oferty.
Ola

Ola

Jak dla mnie to nie warto szukać pracy w Gruzji, bo pensje są naprawdę niskie. Szkoda czasu na takie oferty.
Monia

Monia

Sam pracuję w Gruzji i muszę przyznać, że zarobki nie są zbyt wysokie. Jednak koszty życia są tak niskie, że można się tu bardzo dobrze urządzić.
Warszawa101

Warszawa101

Kraj piękny i ta specyfika także. Zależy tylko w jakim regionie się pracuje, bowiem różni się to w skali kraju.
Yogi doo

Yogi doo

Gruzja to piękny kraj.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.