Zarobki Gruzja - ile można zarobić w Gruzji?

Zarobki Gruzja - ile można zarobić w Gruzji?
Gruzja stała się bardzo bliskim krajem dla polskich turystów szukających nowych miejsc do zwiedzenia. Państwo to ciągle zmaga się z echami przeszłości związanymi z rozpadem Związku Radzieckiego. Jednym z następstw są niskie zarobki i gospodarka nie potrafiąca nadgonić pozostałych państw europejskich.

Niestety gruzińskie zarobki nie będą raczej zachęcające dla osób szukających zagranicznej pracy w celu zebrania oszczędności. Z drugiej strony niskie koszta życia mogą sprawić, że przeprowadzka do Gruzji stanie się dla kogoś atrakcyjną opcją.

Myśląc nad przeprowadzką do Gruzji, warto zapoznać się z możliwymi zarobkami. Przyjrzyjmy się płacy minimalnej oraz średnim zarobkom Gruzinów.

Archaiczne wynagrodzenie minimalne w Gruzji

W wielu krajach minimalne wynagrodzenie ustalane przez rząd jest głównym czynnikiem kształtującym średnie zarobki obywateli. Władze co roku modyfikują płace minimalne, dostosowując je do zmieniających się realiów oraz rozwoju gospodarki. Niestety w Gruzji kwestia płacy minimalnej została potraktowana po macoszemu, a związki zawodowe od dawna prowadzą batalię o ustanowienie realnej kwoty najniższych zarobków i ochronę pracowników najniższego szczebla.

Płaca minimalna w Gruzji:

 • Obecnie płaca minimalna w Gruzji jest podzielona na dwie kwoty.
 • Miesięczne najniższe wynagrodzenie w sektorze prywatnym wynosi zaledwie 20 GEL (lari gruzińskie), czyli przeszło 27 zł.
 • Kwotę tę ustanowiono po upadku Związku Radzieckiego i nie zmieniono do dziś.
 • Dla sektora publicznego ustanowiono kwotę 130 GEL, czyli niespełna 180 zł.

Związki zawodowe starają się wywalczyć ustanowienie wyższej kwoty minimalnej, która będzie miała realny wpływ na zarobki obywateli. Propozycje dotyczą najczęściej kwoty 320 GEL, która byłaby co roku modyfikowana. Obecna kwota minimalna jest praktycznie martwym przepisem niemającym odniesienia do zarobków.

Ile wynoszą średnie zarobki w Gruzji?

Minimalna płaca dla sektora prywatnego w Gruzji jest praktycznie zapomniana, a pracownicy zarabiają znacznie więcej. Niestety nie oznacza to atrakcyjnych zarobków i w wielu branżach pensje nie przekraczają kwot 300-400 GEL miesięcznie.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Gruzja

Narodowy Urząd Statystyczny w Gruzji informuje, że średnie zarobki w 2019 roku wynosiły 1 092 GEL miesięcznie. Równocześnie Geostat opublikował raport wskazujący na średnią w wysokości 1 294,1 GEL dla mężczyzn i 876,1 GEL w przypadku kobiet. W przeliczeniu na polską walutę gruzińskie pensje średnio uzyskują pułap niespełna 1 500 zł.

Zarobki na tym poziomie niestety nie dają szansy na gromadzenie oszczędności, które można by w późniejszym czasie wykorzystać po powrocie do Polski. Jeśli jednak jesteś osobą, która nie nastawia się na ogromny zarobek, a raczej na zmianę stylu życia, to Gruzja może być świetnym kierunkiem do emigracji.

Największe wzrosty wynagrodzeń w 2019 roku odnotowano w branży finansowej, edukacji oraz IT. Zarobki statystycznie ciągle rosną, ale nadal plasują się na bardzo niskich poziomach.

W sieci można znaleźć zestawienia zarobków w różnych profesjach.

Na podstawie wpisów gruzińskich pracowników prześledźmy pensje roczne w niektórych zawodach:

 • Księgowy - 70 000 GEL brutto
 • Inżynier w automotive - 90 000 GEL brutto
 • Kierownik sprzedaży - 37 800 GEL brutto
 • Recepcjonistka - 17 880 GEL brutto
 • Architekt - 14 750 GEL brutto
 • Developer baz danych - 15 600 GEL brutto
 • Elektryk - 24 000 GEL brutto
 • Lekarz rodzinny - 100 000 GEL brutto
 • Menedżer projektu IT - 68 000 GEL brutto
 • Menedżer hotelu - 68 000-140 000 GEL brutto
 • Kierownik sklepu - 16 500 GEL brutto
 • Agent ubezpieczeniowy - 100 000 GEL brutto

Jak widać, zarobki są różne i w niektórych przypadkach całkiem atrakcyjne. Jednak mowa tu o stanowiskach wyższych i wymagających wysokich kwalifikacji. Co ciekawe pensje w IT wypadają dość mizernie. Wynika to z pewnej ciekawej cechy gruzińskiego rynku pracy.

Czy obcokrajowcy znajdą ciekawą pracę w Gruzji?

Rynek pracy w Gruzji wydaje się dość dziki, co potwierdzają spore różnice między zarobkami w różnych profesjach. Lokalne firmy nie oferują raczej atrakcyjnych zarobków dla zagranicznych pracowników. Jednak Gruzja stała się polem do inwestycji międzynarodowych koncernów, w tym z branży IT.

W Gruzji można znaleźć oferty pracy w zagranicznych korporacjach. Te często płacą pracownikom wynagrodzenia w euro bądź w dolarach, co ma zachęcać między innymi specjalistów z innych krajów. Właśnie w takich przedsiębiorstwach warto szukać zatrudnienia. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć posadę za bardziej europejskie wynagrodzenie, a cieszyć się gruzińskimi kosztami życia.

Czy praca w Gruzji się opłaca?

Zaletą Gruzji jest niewątpliwie niski koszt życia. Osoby przeprowadzające się do tego kraju będą z pewnością zadowolone z cen. Największe koszty przyniesie wynajem mieszkania, ale kawalerkę w centrum Tbilisi można znaleźć za cenę około 1 000 GEL, czyli taniej niż w niewielkich polskich miastach, a mówimy o centrum stolicy kraju. W innych rejonach Gruzji ceny będą znacznie niższe.

Niska cena benzyny przekłada się na niewielkie koszty transportu. W stolicy zaskoczeniem mogą być ceny produktów spożywczych, które są zbliżone do polskich. Jednak bez problemu można znaleźć tanie sieci sklepów czy też zrobić zakupy na ryneczkach.

Osoby zatrudnione na średnich i wyższych stanowiskach bądź w dobrze płatnych zawodach nie powinny mieć problemów z życiem w Gruzji. Oczywiście wiele będzie zależało od wysokości pensji oraz odpowiedniego zarządzania finansami.

Gruzja nie jest zbyt atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale w pewnych sytuacjach może się okazać świetnym wyborem. Zdecydowanie warto szukać pracy w międzynarodowych koncernach szukających pracowników do swoich gruzińskich oddziałów.

Oceń ten wpis
Zarobki Gruzja - ile można zarobić w Gruzji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.