Praca za granicą

Zarobki Estonia - ile można zarobić w Estonii?

27 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy
Zarobki Estonia - ile można zarobić w Estonii?
Estonia jest pięknym skandynawskim krajem, który w ostatnich latach stał się dość popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Ten niewielki kraj po wejściu do Unii Europejskiej w 2004 roku zaliczył spory wzrost gospodarczy.

Ostatnie lata przebiegały pod znakiem rozwoju sektora IT i to on stanowi dziś motor napędowy całej estońskiej gospodarki. W efekcie inwestorzy zagraniczni chętnie inwestują w lokalny rynek, a co za tym idzie, ciągle rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Osoby poszukujące pracy w branży IT mogą śmiało sprawdzić oferty pracy w Estonii. Swoich sił można próbować także w innych branżach. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom, na jakie można liczyć w tym niewielkim skandynawskim państwie.

Video

Ile wynosi płaca minimalna w Estonii?

Estońska gospodarka od wielu lat notuje duże wzrosty, a co za tym idzie, z roku na rok podnoszona jest płaca minimalna. Władze kraju w 2023 roku ponownie podwyższyły podstawowe wynagrodzenie, jakie mają otrzymać najmniej wykwalifikowani pracownicy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana

Pensja minimalna w Estonii:

 • Od 1 stycznia 2023 roku w Estonii obowiązuje minimalne miesięczne wynagrodzenie wynoszące 654 euro brutto.
 • Daje to roczne zarobki w wysokości 7 848 euro.

Warto nadmienić, że Estończycy pracują tygodniowo 40 godzin od poniedziałku do piątku. Sobota i niedziela są dniami wolnymi.

Ciągle rosnące najniższe wynagrodzenie pozytywnie odbija się na pracownikach najniższego szczebla. Jednak w Estonii to nie odgórnie sterowane wynagrodzenie kreuje średnie zarobki, jak to ma miejsce w wielu krajach. Na zarobki w różnych sektorach ma wpływ przemysł IT. To właśnie on doprowadził do znacznych wzrostów wynagrodzeń wśród obywateli i pociągnął za sobą większe wypłaty w pozostałych gałęziach rynku korzystających na zdobyczach technologicznych.

Ile wynoszą średnie zarobki w Estonii?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez estoński urząd statystyczny w 2023 roku średnie zarobki wyniosły 1 741 euro brutto.

Najwyższe średnie zarobki odnotowano oczywiście w branży IT. Wysokie pensje otrzymują także pracownicy z sektora finansów oraz ubezpieczeń. Najniższe pensje otrzymują osoby zatrudnione w turystyce. Pewne spadki zanotowano także w rolnictwie, które, choć nadal jest ważną częścią gospodarki, to jednak ustępuje powoli przedsiębiorstwom zajmującym się nowoczesnymi technologiami oraz produkcją zaawansowanego sprzętu maszynowego.

Urząd statystyczny podał wyniki średnich estońskich zarobków w poszczególnych branżach. Dzięki temu można sprawdzić, w jakich sektorach można liczyć na najbardziej atrakcyjne pensje.

Średnie miesięczne zarobki w Estonii ze względu na branżę:

 • IT - 3 160 euro brutto
 • Finanse i ubezpieczenia - 2 952 euro brutto
 • Przemysł energetyczny - 2 435 euro brutto
 • Administracja publiczna - 2 320 euro brutto
 • Przemysł górniczy i wydobywczy - 2 300 euro brutto
 • Nowoczesne technologie - 2 107 euro brutto
 • Służba zdrowia - 1 998 euro brutto
 • Budownictwo - 1 956 euro brutto
 • Transport i logistyka - 1 846 euro brutto
 • Produkcja - 1 839 euro brutto
 • Edukacja - 1 833 euro brutto
 • Rolnictwo - 1 741 euro brutto
 • Turystyka i gastronomia - 1 700 euro brutto

Jak widać, średnie zarobki prezentują się dość dobrze i są dalekie od pułapu minimalnego wynagrodzenia. Oczywiście pracownicy o dużym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach mogą liczyć na bardzo atrakcyjne pensje. Szczególnie fachowcy IT, którzy są bardzo pożądani w Estonii.

Ile realnie można zarobić w Estonii?

Średnie zarobki prezentują się bardzo dobrze, ale statystyki nie zawsze odpowiadają temu, co się dzieje w rzeczywistości. W sieci można znaleźć różne ogłoszenia o pracę i warto przejrzeć kilka ofert. To pokaże ile faktycznie pracodawcy oraz agencje zatrudnienia oferują za pracę.

Przyjrzyjmy się kilku propozycjom zarobków, jakie można znaleźć w ogłoszeniach:

 • Developer JAVA - 5 4000-6 000 euro/mies.
 • Magazynier - 2 300 euro/mies.
 • Administrator baz danych - 5 500-6 200 euro/mies.
 • Administrator finansowy -2 800-3 800 euro/mies.
 • Mechanik samochodowy - 2 200 euro/mies.
 • Kucharz - 1 400-1 700 euro/mies.
 • Doradca ds. obsługi klienta - 1 350- 1 500 euro/mies.
 • Sprzedawca na stacji paliw - 1 200-1 450 euro/mies.
 • Monter urządzeń telekomunikacyjnych - 1 800 euro/mies.
 • Nauczyciel przedszkolny - 1 350-1 500 euro/mies.
 • Specjalista ds. marketingu - 2 500-2 700 euro/mies.

Wynagrodzenia proponowane przez estońskich pracodawców wydają się dość atrakcyjne. Nawet posady niższego szczebla są dość dobrze opłacane. Pozostaje jedynie pytanie, czy za takie zarobki da się w Estonii wyżyć?

Czy praca w Estonii się opłaca?

Estonia prężnie się rozwija i zarobki ciągle rosną, ale także ceny idą regularnie w górę. Wydatki na życie są co prawda niższe niż w innych krajach skandynawskich, ale powoli je gonią. Z pewnością pierwszy miesiąc przed uzyskaniem wypłaty za pracę w Estonii ceny mogą dać popalić.

Video

W największych miastach wynajem mieszkania w zależności od dzielnicy i wielkości może pochłonąć od 600 do nawet 1000 euro. Rachunki za media w zależności od pory roku wyniosą od 250 do 400 euro. Żywność jest droższa niż w Polsce, ale w tym wypadku pomocne mogą być sieci marketów oferujące różne promocje. Wyższa cena paliwa przekłada się również na wysokie koszta transportu.

Życie w Estonii nie należy do tanich, choć w porównaniu do innych krajów skandynawskich jest ciągle dobrze. Z pewnością na początku ciężko będzie się przyzwyczaić Polakom do cen. Mimo to z estońską pensją będzie znacznie łatwiej. Szczególnie jeżeli mowa o pracownikach średniego i wyższego szczebla. Nawet za mniejsze wynagrodzenia można godnie żyć, choć oczywiście wiele zależy od stylu życia.

Podsumowanie:
  • W Estonii od wielu lat notuje się duże wzrosty gospodarcze, co pozytywnie wpływa na płace minimalne, które w 2020 roku ponownie podniesiono o 44 euro miesięcznie.
  • Dane opublikowane przez estoński urząd statystyczny wskazują, że średnie zarobki wynoszą 1 407 euro brutto, przy czym najwyższe pensje otrzymują pracownicy branży IT, finansów oraz ubezpieczeń, a najniższe - zatrudnieni w turystyce.
  • Wynagrodzenia proponowane przez estońskich pracodawców są dość atrakcyjne, ale ceny idą w górę, co może stanowić wyzwanie dla osób planujących pracę w Estonii.
  • Niemniej jednak, zarówno pracownicy niższego, jak i wyższego szczebla mogą godnie żyć za zarobki oferowane w Estonii.

To może Cię również zainteresować

Praca Estonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Dymion

Dymion

Jestem zaskoczony, jak wysokie są zarobki w Estonii. Szczególnie w branży IT, ale nawet w innych sektorach pensje są naprawdę dobre. Trzeba jednak pamiętać, że koszty życia są również wysokie, ale z takimi zarobkami na pewno da się poradzić.
Gosc

Gosc

Czytałem artykuł o zarobkach w Estonii i muszę przyznać, że brzmi to bardzo obiecująco. Jednak z pewnością nie jest łatwo znaleźć pracę w obcym kraju. Chętnie poznałbym opinie osób, które już wyjechały do Estonii w poszukiwaniu pracy.
Oksana

Oksana

Jestem zaskoczony, jak dobrze rozwija się gospodarka w Estonii. Wydaje mi się, że to dobre miejsce na rozwijanie biznesu. Atrakcyjne zarobki na pewno przyciągną dobrych pracowników, zwłaszcza w branży IT.
pracownik BZ

pracownik BZ

Bardzo ciekawe informacje. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w Estonii. Fajnie, że pensje są wysokie i ciągle rosną, ale ceny też idą w górę. Zobaczymy, czy praca w Estonii się opłaci.
Bojdis

Bojdis

Czytałem ten artykuł i postanowiłem spróbować znaleźć pracę w Estonii. Widzę, że zarobki są naprawdę atrakcyjne, zwłaszcza w branży IT. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę i wykorzystać swoje umiejętności.
Jamajak

Jamajak

Porównując to z Polską u nich jest lepiej, oczywiście tam jest Euro ale w takim mniejszym kraju jak Słowacja czy Estonia skok jest wyrazisty.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.