Spis treści
Ostatnie lata przebiegały pod znakiem rozwoju sektora IT i to on stanowi dziś motor napędowy całej estońskiej gospodarki. W efekcie inwestorzy zagraniczni chętnie inwestują w lokalny rynek, a co za tym idzie, ciągle rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT.
Osoby poszukujące pracy w branży IT mogą śmiało sprawdzić oferty pracy w Estonii. Swoich sił można próbować także w innych branżach. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom, na jakie można liczyć w tym niewielkim skandynawskim państwie.

Ile wynosi płaca minimalna w Estonii?
Estońska gospodarka od wielu lat notuje duże wzrosty, a co za tym idzie, z roku na rok podnoszona jest płaca minimalna. Władze kraju w 2020 roku ponownie podwyższyły podstawowe wynagrodzenie, jakie mają otrzymać najmniej wykwalifikowani pracownicy.
- Od 1 stycznia 2020 roku w Estonii obowiązuje minimalne miesięczne wynagrodzenie wynoszące 584 euro brutto.
- Daje to roczne zarobki w wysokości 7 008 euro
- oraz stawkę godzinową 3,48 euro.
Warto nadmienić, że Estończycy pracują tygodniowo 40 godzin od poniedziałku do piątku. Sobota i niedziela są dniami wolnymi.
Płaca minimalna wzrosła o 44 euro miesięcznie względem 2019 roku. Ciągle rosnące najniższe wynagrodzenie pozytywnie odbija się na pracownikach najniższego szczebla. Jednak w Estonii to nie odgórnie sterowane wynagrodzenie kreuje średnie zarobki, jak to ma miejsce w wielu krajach. Na zarobki w różnych sektorach ma wpływ przemysł IT. To właśnie on doprowadził do znacznych wzrostów wynagrodzeń wśród obywateli i pociągnął za sobą większe wypłaty w pozostałych gałęziach rynku korzystających na zdobyczach technologicznych.
Ile wynoszą średnie zarobki w Estonii?
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez estoński urząd statystyczny w 2019 roku średnie zarobki wyniosły 1 407 euro brutto. Pensje wzrosły w porównaniu do 2018 roku o 7,4% i zgodnie z przewidywaniami w 2020 roku ponownie pensje pójdą w górę.
Najwyższe średnie zarobki odnotowano oczywiście w branży IT. Wysokie pensje otrzymują także pracownicy z sektora finansów oraz ubezpieczeń. Najniższe pensje otrzymują osoby zatrudnione w turystyce. Pewne spadki zanotowano także w rolnictwie, które, choć nadal jest ważną częścią gospodarki, to jednak ustępuje powoli przedsiębiorstwom zajmującym się nowoczesnymi technologiami oraz produkcją zaawansowanego sprzętu maszynowego.
Urząd statystyczny podał wyniki średnich estońskich zarobków w poszczególnych branżach. Dzięki temu można sprawdzić, w jakich sektorach można liczyć na najbardziej atrakcyjne pensje.
- IT - 2 342 euro brutto
- Finanse i ubezpieczenia - 2 321 euro brutto
- Przemysł energetyczny - 1 996 euro brutto
- Administracja publiczna - 1 781 euro brutto
- Przemysł górniczy i wydobywczy - 1 638 euro brutto
- Nowoczesne technologie - 1 552 euro brutto
- Służba zdrowia - 1 495 euro brutto
- Budownictwo - 1 356 euro brutto
- Transport i logistyka - 1 346 euro brutto
- Produkcja - 1 339 euro brutto
- Edukacja - 1 333 euro brutto
- Rolnictwo - 1 141 euro brutto
- Turystyka i gastronomia - 905 euro brutto
Jak widać, średnie zarobki prezentują się dość dobrze i są dalekie od pułapu minimalnego wynagrodzenia. Oczywiście pracownicy o dużym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach mogą liczyć na bardzo atrakcyjne pensje. Szczególnie fachowcy IT, którzy są bardzo pożądani w Estonii.
Ile realnie można zarobić w Estonii?
Średnie zarobki prezentują się bardzo dobrze, ale statystyki nie zawsze odpowiadają temu, co się dzieje w rzeczywistości. W sieci można znaleźć różne ogłoszenia o pracę i warto przejrzeć kilka ofert. To pokaże ile faktycznie pracodawcy oraz agencje zatrudnienia oferują za pracę.
- Developer JAVA - 3 600-4 800 euro/mies.
- Magazynier - 1 300 euro/mies.
- Administrator baz danych - 2 000-4 000 euro/mies.
- Administrator finansowy - 1 800-2 800 euro/mies.
- Mechanik samochodowy - 1 500 euro/mies.
- Kucharz - 1 200-1 400 euro/mies.
- Doradca ds. obsługi klienta - 1 200- 1 350 euro/mies.
- Sprzedawca na stacji paliw - 1 000-1 200 euro/mies.
- Monter urządzeń telekomunikacyjnych - 1 500 euro/mies.
- Nauczyciel przedszkolny - 1 250-1 350 euro/mies.
- Specjalista ds. marketingu - 2 400-2 500 euro/mies.
Wynagrodzenia proponowane przez estońskich pracodawców wydają się dość atrakcyjne. Nawet posady niższego szczebla są dość dobrze opłacane. Pozostaje jedynie pytanie, czy za takie zarobki da się w Estonii wyżyć?
Czy praca w Estonii się opłaca?
Estonia prężnie się rozwija i zarobki ciągle rosną, ale także ceny idą regularnie w górę. Wydatki na życie są co prawda niższe niż w innych krajach skandynawskich, ale powoli je gonią. Z pewnością pierwszy miesiąc przed uzyskaniem wypłaty za pracę w Estonii ceny mogą dać popalić.

W największych miastach wynajem mieszkania w zależności od dzielnicy i wielkości może pochłonąć od 300 do nawet 700 euro. Rachunki za media w zależności od pory roku wyniosą od 150 do 300 euro. Żywność jest droższa niż w Polsce, ale w tym wypadku pomocne mogą być sieci marketów oferujące różne promocje. Wyższa cena paliwa przekłada się również na wysokie koszta transportu.
Życie w Estonii nie należy do tanich, choć w porównaniu do innych krajów skandynawskich jest ciągle dobrze. Z pewnością na początku ciężko będzie się przyzwyczaić Polakom do cen. Mimo to z estońską pensją będzie znacznie łatwiej. Szczególnie jeżeli mowa o pracownikach średniego i wyższego szczebla. Nawet za mniejsze wynagrodzenia można godnie żyć, choć oczywiście wiele zależy od stylu życia.
To może Cię również zainteresować