Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Estonia

27 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Estonia
Systemy podatkowe wielu państw narzucają na pracodawców obowiązek odprowadzania z wynagrodzeń pracowników stosownych składek na poczet podatków. Nie inaczej jest w Estonii, gdzie osoby pracujące najemnie nie muszą się martwić o opłacanie podatku dochodowego. Taka forma opodatkowania wprowadza pojęcia płacy brutto i netto.

Bardzo często przeglądając oferty pracy, można znaleźć ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Takie postępowanie ma różne powody, a jednym z nich jest brak możliwości oszacowania ogólnych zarobków netto. W wielu przypadkach wysokość potrącanych należności jest ściśle związana z konkretnym pracownikiem, dlatego podanie kwoty brutto jest prostszym sposobem.

W Estonii sprawa jest dość przejrzysta, ale mimo to pracodawcom łatwiej podać pensję brutto. W efekcie osoba poszukująca pracy musi samodzielnie sprawdzić, ile otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę. Sprawdźmy, jak wyliczyć pensję netto w tym skandynawskim kraju.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Estonii

Na początek należy zdać sobie sprawę, czym są wynagrodzenia brutto i netto. Definicja tych pojęć jest praktycznie w każdym kraju taka sama. Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem wszystkich należnych składek. Analogicznie pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę po odliczeniu wszystkich należności.

W Estonii z pensji pracowników potrąca się dwie główne należności:

 • Pracodawcy mają obowiązek odprowadzenia składek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz na ubezpieczenie pracownicze.
 • W wielu krajach składki ubezpieczeń społecznych są dzielone między pracodawcę i pracownika.
 • W Estonii jest podobnie, ale pracodawca pokrywa niemal całość należności.

Osoby zatrudnione za pośrednictwem prywatnej agencji pracy muszą się też liczyć z możliwością wystąpienia pewnych dodatkowych opłat. Pośrednicy świadczą także usługi zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Te są płatne za pomocą składek potrącanych z pensji. Tak więc pensję netto uzyskuje się dopiero po potrąceniu należności wynikających z umowy podpisanej z agencją pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Mechanik samochodowy

Auto Serwis Damian Leśniewski

 • Bydgoszcz
 • 5 500-7 500 zł / mc
Dodana

KSIĘGOWA/MŁODSZA KSIĘGOWA

Biuro Rachunkowe Beata Imiołek

 • Warszawa
 • 5 000-6 800 zł / mc
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Estonii?

Jak wspomnieliśmy na estońskich pensjach ciążą dwie główne opłaty. Pierwszą z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Estońska administracja podatkowa stosuje liniowy podatek dochodowy z jedną zryczałtowaną stawką.

Podatki w Estonii:

 • W 2023 roku stawka podatku dochodowego wynosi 20% od wynagrodzenia brutto.
 • Oznacza to, że bez względu na wysokość dochodów zawsze będą one opodatkowane tą samą stawką procentową. Taka forma opodatkowania znacząco ułatwia obliczenie pensji netto.
 • Drugą obowiązkową należnością jest składka na ubezpieczenie pracownicze.
 • Zgodnie z estońskim prawem pracodawca opłaca składki ubezpieczeń społecznych w wysokości aż 33,8%. Tymczasem na wynagrodzenie pracownika zostaje nałożone obciążenie w wysokości jedynie 1,6%.

Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Estonii mogą skorzystać z drugiego filaru ubezpieczeń emerytalnych. W takiej sytuacji z wynagrodzenia może zostać pobrana składka w wysokości 2% od pensji brutto.

W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie netto w Estonii?

Ogólny sposób wyliczenia wynagrodzenia netto jest wszędzie taki sam. Wystarczy odjąć od pensji brutto należne obciążenia i w ten sposób uzyskujemy zarobek netto.

Wiele krajów stosuje bardzo skomplikowane systemy podatkowe znacząco utrudniające dokładne wyliczenie pensji netto. W Estonii sprawa ma się inaczej i liniowy podatek oraz skromna stawka ubezpieczeń społecznych znacząco ułatwiają obliczenia.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Estonii:

 • Miesięczna pensja ma wynieść 2 000 euro brutto.
 • Teraz należy wyliczyć podatek dochodowy wynoszący 20% od wynagrodzenia brutto. Daje nam to należność w wysokości 400 euro.
 • Kolejnym krokiem jest wyliczenie składki w wysokości 1,6% na ubezpieczenie pracownicze. W tym wypadku otrzymujemy kwotę 32 euro.
 • Ostatnim krokiem jest odjęcie od wynagrodzenia brutto obu należności.
 • Tak więc otrzymujemy pensję netto w wysokości 1568 euro.

Tak uzyskany wynik należy traktować jako przybliżony. Obliczenia nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku oraz innych ulg. Wysokość odliczeń jest ustalana podczas rozliczenia rocznego, więc realne podatki mogą się różnić.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Estonii

Wyliczenia zarobków netto w Estonii są dość proste i nie powinny przysparzać wielu problemów. Mimo wszystko nie każdy czuje się dobrze w obliczeniach matematycznych. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory zarobków brutto-netto.

Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie kwoty netto. Wiele z programów dostępnych w sieci pozwala na podanie dodatkowych informacji, co zwiększy dokładność obliczeń. Wyniki uzyskane w kalkulatorach także należy traktować jako przybliżone.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.kalkulaator.ee/en/salary-calculator

https://relocate.me/net-pay-calculators/estonia

https://www.icalculator.info/estonia.html

Podsumowanie:
 • Pensja brutto i netto różnią się w Estonii, a także istnieje możliwość dodatkowych opłat dla pracowników zatrudnionych przez agencje pracy
 • Nakładane na wynagrodzenie w Estonii opłaty to podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka emerytalna
 • Proces obliczania wynagrodzenia netto w Estonii jest prosty dzięki liniowemu podatkowi oraz skromnej stawce ubezpieczeń społecznych
 • Dostępne są także internetowe kalkulatory zarobków brutto-netto, które ułatwiają obliczenia

To może Cię również zainteresować

Praca Estonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Donna

Donna

Bardzo ważne informacje przed podjęciem pracy w Estonii. Dzięki nim można dokładnie oszacować, ile wynagrodzenia netto się otrzyma i nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek.
studentka

studentka

Informacje zawarte w artykule bardzo mi pomogły, gdy szukałem pracy w Estonii. Dzięki nim dokładnie wiedziałem, na co mogę liczyć i jakie będą moje realne zarobki.
Aniela

Aniela

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują pracę w Estonii. Teraz wiem, jakie obciążenia finansowe czekają na mnie i jakie będą moje realne zarobki.
Bolo

Bolo

Bardzo cenne informacje dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracowników z Estonii. Teraz mogę dokładnie określić, ile wynagrodzenia na rękę otrzyma mój pracownik.
katarina

katarina

Każdy kalkulator jest przydatny. Dobrze, że podajecie gotowe linki do narzędzi. Przydatne to jest dla wielu ludzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.