Praca za granicą

Zwrot podatku z Mołdawii - rozliczenie dochodów w Polsce

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Zwrot podatku z Mołdawii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione w Mołdawii są objęte wymogiem opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku pracy najemnej u mołdawskich przedsiębiorców odpowiednie składki pobierają pracodawcy z wynagrodzenia i przekazują je na konto urzędu podatkowego.

Tak pobierane składki mogą się nieco różnić od faktycznie należnego podatku dochodowego. Wystarczy wspomnieć o ewentualnych dodatkowych dochodach, czy pewnych odliczeniach podatkowych. W celu wyrównania podatku należy się rozliczyć z lokalnym fiskusem.

Przed podjęciem pracy w Mołdawii warto się zapoznać z obowiązkami oraz prawami podatkowymi. Znajomość przepisów pozwoli uniknąć nieprzyjemności i oczywiście da możliwość ewentualnego odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego.

Video

Kto i kiedy musi się rozliczyć z mołdawskim urzędem skarbowym?

Mołdawskie prawo podatkowe wymaga od wszystkich podatników dokonania rocznego rozliczenia z fiskusem. Deklaracje składa się po zakończeniu roku podatkowego, który w Mołdawii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że rozliczenie obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia.

Szukasz pracy?
Dodana

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

( PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Słubice
Dodana

Sortowanie paczek - Praca od zaraz! - ZMIANY NOCNE

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Terminy złożenia deklaracji podatkowej w Mołdawii:

 • Zgodnie z wymogami urzędu skarbowego stosowną deklarację podatkową należy złożyć do dnia 30 kwietnia następnego roku po zakończeniu roku podatkowego.
 • Opóźnienie doprowadzi do nałożenia grzywny w wysokości 200 MDL (lei mołdawskich).
 • Przedłużający się okres absencji podatnika zaowocuje kolejną karą do 2 000 MLD.
 • Obcokrajowcy kończący pracę w Mołdawii i planujący opuszczenie kraju powinni złożyć deklarację podatkową do trzech dni od zakończenia świadczenia pracy.

Warto jednak zaznaczyć, że forma rozliczenia będzie się nieco różniła w zależności od pracodawcy, dla jakiego świadczy się pracę. Mołdawskie przedsiębiorstwa są zobowiązane do odprowadzania składek na poczet podatku dochodowego. W efekcie z wynagrodzenia pracownika są odprowadzane należności podatkowe i deklaracja służy przede wszystkim ustaleniu, czy nie zaszła nadpłata bądź niedopłata podatku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zagranicznych przedsiębiorstw. Te nie odprowadzają podatku dochodowego z wynagrodzenia. W efekcie roczne rozliczenie służy przedstawieniu dochodów oraz opłaceniu podatku. Do 30 kwietnia należy zarówno złożyć zeznanie podatkowe, jak i wpłacić należny podatek dochodowy. W przypadku braku wpłaty zostaną naliczone odsetki.

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest status rezydencji. Podatnicy będący rezydentami Mołdawii mają obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów uzyskiwanych globalnie. W przypadku nierezydentów w deklaracji wykazuje się jedynie dochody uzyskiwane na terenie Mołdawii.

W jaki sposób złożyć deklarację podatkową w Mołdawii?

Podatnicy muszą wypełnić formularz deklaracji podatkowej, który można uzyskać między innymi w oddziale urzędu skarbowego bądź za pośrednictwem strony ministerstwa finansów: http://mf.gov.md

Wypełniony dokument należy dostarczyć osobiście, bądź pocztą do urzędu. W poprawnym uzupełnieniu deklaracji pomocne będą dokumenty od pracodawców. Ci powinni wystawić po zakończeniu roku podatkowego druk będący odpowiednikiem polskiego PIT-11, w którym znajdą się informacje o dochodzie oraz wysokości odprowadzonych składek. Ewentualnie można się posłużyć odcinkami z wypłaty.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Mołdawii?

Niska stawka podatku dochodowego sprawiła, że zrezygnowano z ulg podatkowych dla indywidualnych podatników. Można jednak odliczyć od podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Urząd podatkowy przewidział także pewne zasiłki dla podatników. Głównym odliczeniem od podstawy opodatkowania jest kwota wolna od podatku. Ta wynosi w 2023 roku 27 000 MDL. Odpisów, jak widać, jest bardzo mało, ale przy 12-procentowej stawce podatkowej i tak nie można narzekać na wysokie opodatkowanie dochodów. To jednak nadal nie poprawia sytuacji materialnej mieszkańców Mołdawii, co można obejrzeć na poniższym filmie:

Video

Jaką metodą rozliczyć dochód z Mołdawii w Polsce?

Osoby zarabiające w Mołdawii i posiadające status polskiego rezydenta podatkowego muszą rozliczyć dochody zagraniczne przed rodzimym fiskusem. W celach rozliczenia mołdawskiego dochodu stosuje się tak zwaną metodę proporcjonalnego odliczenia. Co ona oznacza?

Dochody z Mołdawii należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Podlegają one opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku już zapłaconego w kraju czerpania dochodu. Należy jednak zaznaczyć, że odpis nie może przekraczać wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Metoda proporcjonalnego odliczenia jest niekorzystna i pozostawia część dochodu opodatkowaną podwójnie. Szczęśliwie można zastosować tak zwaną ulgę abolicyjną, która niweluje podwójne opodatkowanie. Ulga ta pozwala odjąć od należnego podatku kwotę będącą różnicą między wysokością należności wynikającą z wyliczeń metodami odliczenia oraz wyłączenia.

Rozliczenie podatku dochodowego w Mołdawii nie powinno przysparzać dużych problemów. Mimo to dla pewności warto skorzystać z usług biur podatkowych pomagających w rozliczaniu dochodów zagranicznych.

Podsumowanie:
 • Zanim podejmie się pracę w Mołdawii, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz ewentualnie odzyskać nadpłacony podatek dochodowy.
 • Mołdawskie prawo podatkowe wymaga od wszystkich podatników dokonania rocznego rozliczenia z fiskusem, przy czym forma rozliczenia zależy od pracodawcy, dla którego świadczy się pracę.
 • Podatnicy będący rezydentami Mołdawii mają obowiązek rozliczenia wszystkich uzyskiwanych globalnie dochodów, a nierezydenci wykazują jedynie dochody uzyskiwane na terenie Mołdawii.
 • Osoby zarabiające w Mołdawii i posiadające status polskiego rezydenta podatkowego muszą rozliczyć dochody zagraniczne przed rodzimym fiskusem, stosując metodę proporcjonalnego odliczenia podatku już zapłaconego w kraju czerpania dochodu.

To może Cię również zainteresować

Praca Mołdawia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Sala

Sala

Cieszy mnie fakt, że w Mołdawii obowiązuje niska stawka podatku dochodowego, ale to, że brak jest ulg podatkowych dla indywidualnych podatników jest dość zaskakujące. Mimo to, w artykule zawarte są informacje, które ułatwią rozliczenie podatku i przyczynią się do uniknięcia kłopotów.
Heminga

Heminga

Warto zauważyć, że dla zagranicznych przedsiębiorstw sytuacja w zakresie podatku dochodowego jest inna niż dla mołdawskich firm. Rozliczenia powinny być dokładnie sprawdzone i poprawnie wypełnione - to ważny element współpracy z zagranicznymi partnerami. Dziękuję za artykuł, który zawiera przydatne wskazówki.
słuchacz

słuchacz

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które zamierzają pracować w Mołdawii. Dzięki omówieniu procedur rozliczenia podatku można uniknąć problemów i stracić mniej czasu na stresujące formalności. Wymagania dla rezydentów są dość złożone, ale warto się z nimi zapoznać.
Olo

Olo

Po lekturze tego artykułu mam wrażenie, że rozliczanie podatku dochodowego w Mołdawii jest dość skomplikowane. Z drugiej strony, cieszy mnie to, że w kraju obowiązuje niska stawka podatku, co może przyciągnąć inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.
Mozil

Mozil

Bardzo ważne informacje dla osób planujących podjęcie pracy w Mołdawii. Dzięki tym wskazówkom wszyscy podatnicy będą mieli łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji i będą w stanie uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Cieszę się, że artykuł został opublikowany.
elroy

elroy

Mołdawia trochę dziwny kraj. Chciałbym się dowiedzieć jak na przykład jest w przypadku Nadniestrza?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.