Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Macedonii Północnej - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Macedonii Północnej - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy w Macedonii Północnej nie uniknie się podatków, które są nieodzowną częścią życia. W przypadku tego bałkańskiego państwa sytuacja jest dość interesująca, ponieważ kraj przechodzi właśnie bardzo poważne zmiany w zakresie systemu podatkowego.

Macedonia Północna podobnie, jak większość pozostałych republik powstałych po rozpadzie Jugosławii cechuje się bardzo niskimi podatkami. Władze kraju stosowały przez lata liniowy podatek dochodowy, ale ostatnio zdecydowano się na zmianę tego stanu rzeczy.

Osoby pracujące w Macedonii Północnej ciągle są objęte podatkiem liniowym, ale w najbliższych latach to się zmieni. Planując pracę w tym bałkańskim państwie, warto się zapoznać z systemem podatkowym. Przybliżmy więc obecny stan oraz planowane zmiany.

Ile wynosi stawka procentowa podatku dochodowego w Macedonii Północnej?

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest nakładany zarówno na wynagrodzenie, jak i wszystkie pozostałe formy dochodu. W Macedonii Północnej stosuje się zryczałtowany podatek liniowy. Wszystkie dochody są objęte obecnie stawką procentową w wysokości 10%. Tym samym mamy do czynienia z jednym z najniższych podatków dochodowych w Europie.

Sytuacja jednak ma się zmienić od 1 stycznia 2023 roku. W tym terminie podatek liniowy zostanie zastąpiony przez podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie. Parlament Macedonii zdecydował się na wprowadzenie dodatkowej stawki procentowej mającej objąć osoby lepiej zarabiające. Zostaną również wprowadzone różne progi dla poszczególnych form dochodu.

Od 2023 roku dochody z zatrudnienia, samozatrudnienia, z praw autorskich oraz własnych produktów rolnych zostaną objęte stawkami:

 • dochód roczny poniżej 1 080 000 MKD - 10%
 • dochód roczny powyżej 1 080 000 MKD - 18%

Granica progów podatkowych dla miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 90 000 MKD. Stawką 18% zostaje objęta kwota dochodu powyżej wartości granicznej.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Macedonia

W przypadku dochodów kapitałowych, przychodów z dzierżawy, dochodów z ubezpieczenia czy innych przychodów wprowadzono trzy stawki na poziomie 0%, 10% oraz 15%. Zależą one nie od wysokości dochodu, ale od czasu, w jakim podatnik był posiadaczem danego kapitału, czy nieruchomości itp.

Stawki podatkowe od wspomnianych wyżej dochodów w Macedonii Północnej:

 • 15% dla własności poniżej jednego roku
 • 10% dla własności przez okres 1 do 10 lat
 • 0% dla własności powyżej 10 lat

Zmiany w stawkach podatku dochodowego nie są drastyczne i nadal utrzymają Macedonię wśród państw o najniższych podatkach.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Macedonii Północnej?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę w Macedonii nie muszą się martwić o opłacanie podatku. Obowiązek odprowadzania stosownych składek z wynagrodzenia i przekazywanie ich na rachunek urzędu skarbowego spada na pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego każdy ma możliwość rozliczenia się z fiskusem, co jest okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.

Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Macedonii rozliczają się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi muszą się rozliczyć jedynie z dochodów czerpanych na terenie Macedonii. Status rezydenta podatkowego tego kraju mogą uzyskać osoby przebywające w Macedonii Północnej ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Rozliczenie podatkowe w Macedonii Północnej:

 • Rok podatkowy w Macedonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
 • Po upłynięciu tego czasu dokonuje się rozliczenie z urzędem skarbowym, czyli Public Revenue Office of the Republic of North Macedonia (PRO). Jednak podatnicy tego kraju nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji. Większość obowiązków związanych z rocznym rozliczeniem wykonuje za podatników PRO.
 • PRO do 30 kwietnia dostarcza podatnikom projekty rocznej deklaracji podatkowej. Ci powinni do 31 maja odesłać poprawiony formularz bądź potwierdzić jego poprawność. Jeżeli do tego terminu urząd skarbowy nie otrzyma stosownych informacji, to deklaracja zostanie uznana za ostateczną. Jeżeli PRO nie będzie w stanie potwierdzić skorygowanej deklaracji, to dokona oceny podatku za pomocą przesłanego do podatnika formularza.
 • PRO posiada informacje na temat dochodów podatników oraz wysokości odprowadzanych składek dzięki obowiązkowi elektronicznego raportowania.
 • Pracodawcy muszą co miesiąc przesyłać informacje podatkowe na temat swoich pracowników. Dopiero po przesłaniu stosownych wyliczeń mogą pobrać składki, wpłacić je na konto urzędu i wypłacić pensję pracownikom.
 • Osoby czerpiące dochody z innych źródeł niż zatrudnienie muszą same raportować do PRO co miesiąc i wpłacać należny podatek.

Jak rozliczyć dochód z Macedonii Północnej w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Macedonii Północnej muszą się liczyć z obowiązkiem rozliczania przed rodzimym fiskusem. Podatnicy mają obowiązek wykazania macedońskich dochodów w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG. Zagraniczne wpływy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Przy rozliczeniu podatku z dochodów uzyskanych w Macedonii stosuje się tak zwaną metodę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza ona, że dochody zagraniczne są opodatkowane, ale podatnik ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Podatnicy mogą także skorzystać z ulgi abolicyjnej. Ta pozwala na praktyczne zredukowanie do zera podwójnego podatku dochodowego.

Podatek dochodowy w Macedonii Północnej jest niezwykle atrakcyjny i nawet po zmianach w 2023 roku zachowa przyjazny charakter. Podatnicy w tym bałkańskim kraju mają znikome obowiązki podatkowe w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Zasadniczo nie muszą się nawet martwić o roczne rozliczenie z lokalnym fiskusem.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Macedonii Północnej - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.