Praca za granicą

Podatek dochodowy w Macedonii Północnej - stawki podatkowe

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

11 komentarzy
Podatek dochodowy w Macedonii Północnej - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy w Macedonii Północnej nie uniknie się podatków, które są nieodzowną częścią życia. W przypadku tego bałkańskiego państwa sytuacja jest dość interesująca, ponieważ kraj przechodzi właśnie bardzo poważne zmiany w zakresie systemu podatkowego.

Macedonia Północna podobnie, jak większość pozostałych republik powstałych po rozpadzie Jugosławii cechuje się bardzo niskimi podatkami. Władze kraju stosowały przez lata liniowy podatek dochodowy, ale ostatnio zdecydowano się na zmianę tego stanu rzeczy.

Osoby pracujące w Macedonii Północnej ciągle są objęte podatkiem liniowym, ale w najbliższych latach to się zmieni. Planując pracę w tym bałkańskim państwie, warto się zapoznać z systemem podatkowym. Przybliżmy więc obecny stan oraz planowane zmiany.

Ile wynosi stawka procentowa podatku dochodowego w Macedonii Północnej?

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest nakładany zarówno na wynagrodzenie, jak i wszystkie pozostałe formy dochodu. W Macedonii Północnej stosuje się zryczałtowany podatek liniowy. Wszystkie dochody są objęte obecnie stawką procentową w wysokości 10%. Tym samym mamy do czynienia z jednym z najniższych podatków dochodowych w Europie.

Sytuacja miała się zmienić od 1 stycznia 2023 roku, jednak na ten moment wszystko zostało po staremu.

W przypadku zysków z gier losowych stawka podatku wynosi 15%. Jeśli zaś macedoński fiskus dopatrzy się zysków, których pochodzenia nie da się udowodnić, może nałożyć podatek w wysokości 70%.

Szukasz pracy?

Formierz laminatu/Monter wyposażenia

Grupa Progres Sp. z o.o.

 • Słupsk
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 4 600-5 700 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

Zmiany w stawkach podatku dochodowego nie są drastyczne i nadal utrzymają Macedonię wśród państw o najniższych podatkach.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Macedonii Północnej?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę w Macedonii nie muszą się martwić o opłacanie podatku. Obowiązek odprowadzania stosownych składek z wynagrodzenia i przekazywanie ich na rachunek urzędu skarbowego spada na pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego każdy ma możliwość rozliczenia się z fiskusem, co jest okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.

Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Macedonii rozliczają się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi muszą się rozliczyć jedynie z dochodów czerpanych na terenie Macedonii. Status rezydenta podatkowego tego kraju mogą uzyskać osoby przebywające w Macedonii Północnej ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Rozliczenie podatkowe w Macedonii Północnej:

 • Rok podatkowy w Macedonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
 • Po upłynięciu tego czasu dokonuje się rozliczenie z urzędem skarbowym, czyli Public Revenue Office of the Republic of North Macedonia (PRO). Jednak podatnicy tego kraju nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji. Większość obowiązków związanych z rocznym rozliczeniem wykonuje za podatników PRO.
 • PRO do 30 kwietnia dostarcza podatnikom projekty rocznej deklaracji podatkowej. Ci powinni do 31 maja odesłać poprawiony formularz bądź potwierdzić jego poprawność. Jeżeli do tego terminu urząd skarbowy nie otrzyma stosownych informacji, to deklaracja zostanie uznana za ostateczną. Jeżeli PRO nie będzie w stanie potwierdzić skorygowanej deklaracji, to dokona oceny podatku za pomocą przesłanego do podatnika formularza.
 • PRO posiada informacje na temat dochodów podatników oraz wysokości odprowadzanych składek dzięki obowiązkowi elektronicznego raportowania.
 • Pracodawcy muszą co miesiąc przesyłać informacje podatkowe na temat swoich pracowników. Dopiero po przesłaniu stosownych wyliczeń mogą pobrać składki, wpłacić je na konto urzędu i wypłacić pensję pracownikom.
 • Osoby czerpiące dochody z innych źródeł niż zatrudnienie muszą same raportować do PRO co miesiąc i wpłacać należny podatek.

Jak rozliczyć dochód z Macedonii Północnej w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Macedonii Północnej muszą się liczyć z obowiązkiem rozliczania przed rodzimym fiskusem. Podatnicy mają obowiązek wykazania macedońskich dochodów w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG. Zagraniczne wpływy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Przy rozliczeniu podatku z dochodów uzyskanych w Macedonii stosuje się tak zwaną metodę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza ona, że dochody zagraniczne są opodatkowane, ale podatnik ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Podatnicy mogą także skorzystać z ulgi abolicyjnej. Ta pozwala na praktyczne zredukowanie do zera podwójnego podatku dochodowego.

Podatek dochodowy w Macedonii Północnej jest niezwykle atrakcyjny i nawet po zmianach w 2023 roku zachowa przyjazny charakter. Podatnicy w tym bałkańskim kraju mają znikome obowiązki podatkowe w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Zasadniczo nie muszą się nawet martwić o roczne rozliczenie z lokalnym fiskusem.

Podsumowanie:
 • Podatek dochodowy od osób fizycznych w Macedonii Północnej obecnie wynosi 10% i jest zryczałtowany, z jednym z najniższych poziomów w Europie.
 • Od 1 stycznia 2023 r. podatek liniowy zostanie zastąpiony przez podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie, obejmującym osoby lepiej zarabiające i wprowadzającym różne progi dla poszczególnych form dochodu.
 • Osoby zatrudnione na umowę o pracę w Macedonii nie muszą się martwić o opłacanie podatku, a rezydenci podatkowi rozliczają się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
 • Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Macedonii Północnej muszą rozliczać się przed rodzimym fiskusem, a dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu w Polsce z możliwością odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

To może Cię również zainteresować

Praca Macedonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Paweł

Paweł

Ulga abolicyjna to świetne rozwiązanie dla osób pracujących w Macedonii Północnej i rozliczających się z podatkiem w Polsce.
adela

adela

Może właśnie dzięki niskim podatkom w Macedonii Północnej będzie tam więcej miejsc pracy dla osób z Polski?
Marian

Marian

Mam nadzieję, że obniżenie podatku dochodowego w Macedonii Północnej przyczyni się do rozwoju gospodarczego tego kraju.
Magnus

Magnus

Na pewno warto zapoznać się z systemem podatkowym w Macedonii Północnej przed podjęciem pracy tam.
Wlodek

Wlodek

Warto pamiętać, że rezydenci podatkowi Macedonii muszą rozliczać się z dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
Krzysztof Ibisz

Krzysztof Ibisz

Chyba zdecyduję się na pracę w Macedonii Północnej, skoro tam podatek dochodowy jest na tak niskim poziomie. Mam już dość wysokich podatków w Polsce.
Zeus

Zeus

Ciekawe, że w Macedonii Północnej to pracodawcy odprowadzają podatek z wynagrodzenia pracownika. W Polsce to obowiązek pracownika.
Lili

Lili

Mam nadzieję, że w przypadku zmiany systemu podatkowego w Macedonii Północnej, nadal będzie tam możliwość znalezienia pracy na korzystnych warunkach.
Felicja

Felicja

Może warto się wybrać do Macedonii Północnej i tam szukać pracy? Podatek dochodowy jest na tyle niski, że warto to rozważyć.
Kazik

Kazik

Dzięki za ten artykuł! Dobrze wiedzieć, że podatek dochodowy w Macedonii Północnej jest na tak niskim poziomie.
Jolek

Jolek

Nie chciałbym tutaj pracować, ale artykuł bardzo przydatny dla wszystkich co jednak to robią?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.