Podatek dochodowy w Albanii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Albanii - stawki podatkowe
Wszystkie osoby pracujące legalnie w Albanii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzanie stosownych składek jest odpowiedzialny pracodawca, który powinien przekazać stosowne wpłaty na konto urzędu skarbowego do dwudziestego dnia następnego miesiąca po wypłacie wynagrodzenia.

Każde państwo ma swój osobliwy system podatkowy i nie inaczej jest w Albanii. To bałkańskie państwo jeszcze niedawno było traktowane niczym raj podatkowy dzięki obowiązywaniu liniowej stawki podatku dochodowego. W 2014 roku sytuacja ta się zmieniła, ale nadal zobowiązania wobec państwa albańskiego nie powinny spędzać snu z oczu podatników.

Każdy kto planuje wyjazd do Albanii w celu zarobkowym powinien się zapoznać z lokalnym systemem podatkowym. Dzięki temu będzie wiedzieć ile ze swoich zarobków będzie musiał oddać lokalnemu fiskusowi oraz jakie ma prawa i obowiązki.

Ile wynosi stawka procentowa podatku dochodowego w Albanii?

Do 2013 roku w Albanii obowiązywał liniowy podatek dochodowy. Wszystkie dochody były objęte jedną stawką procentową wynoszącą 10%. To stawiało Albanię w szeregu z państwami o najniższych podatkach na świecie. Sytuacja jednak się zmieniła w 2014 roku.

Centralne Biuro Administracji Podatkowej Albanii, czyli odpowiednik polskiego urzędu skarbowego w 2014 roku wprowadziło podatek dochodowy od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie.

Na 2020 rok koszyki stawek prezentują się następująco:

  • dochód od 0 do 30 000 ALL miesięcznie - 0%
  • dochód od 30 001 ALL do 150 000 ALL miesięcznie - 13%
  • dochód powyżej 150 000 ALL miesięcznie - 23%

Podatek dochodowy w Albanii wzrósł, ale mimo to nie jest wysoki. Co więcej spora kwota wolna od podatku sprawia, że podwyżka nie była mocno odczuwalna dla pracowników niższego i średniego szczebla.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Albanii?

Podatnicy w Albanii podobnie, jak w Polsce mają możliwość rozliczenia dochodów z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Nie wszyscy mają obowiązek składania rocznych deklaracji podatkowych. Przede wszystkim zwolnieni są z niego podatnicy uzyskujący dochód roczny poniżej 2 milionów ALL. Mogą oni jednak złożyć deklarację jeżeli chcą skorzystać z ulg podatkowych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Albania

Kto ma obowiązek rozliczenia podatkowego w Albanii?

  • Obowiązek rozliczenia mają osoby zarabiające poniżej 2 milionów ALL, ale czerpiące dochód z kilku źródeł.
  • W przypadku rezydentów podatkowych mających wpływy z zagranicy także występuje obowiązek złożenia deklaracji.
  • W tym miejscu warto zaznaczyć, że rezydenci podatkowi Albanii muszą się rozliczać ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
  • Nierezydenci podatkowi rozliczają jedynie dochód uzyskiwany w Albanii.

Status rezydencji można uzyskać w przypadku przebywania na terenie Albanii ponad 183 dni w roku podatkowym. Decydujące może być także posiadanie centrum interesów, bądź miejsce stałego zamieszkania w Albanii.

Deklaracje podatkowe w Albanii należy złożyć do 30 kwietnia. Podatnicy nie potrzebują dokumentów od pracodawców, ponieważ Ci są zobowiązani do przekazywania odpowiednich deklaracji urzędowi skarbowemu. Odpowiedniki polskich PIT-11 trafiają więc bezpośrednio do fiskusa, który dokonuje z automatu rozliczenia.

Deklarację można wypełnić za pośrednictwem systemu on-line. Dostęp do systemu jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej Centralnego Biura Administracji Podatkowej Albanii:

Centralne Biuro Administracji Podatkowej w AlbaniiSprawdź system on-line

Serwis pozwala także na ściągnięcie wszystkich potrzebnych formularzy jeżeli podatnik zechce złożyć deklarację fizycznie w oddziale urzędu skarbowego.

W przypadku chęci skorzystania z ulg podatkowych należy posiadać dokumenty upoważniające do odpisu. Tak więc warto trzymać ewentualne rachunki potwierdzające koszta objęte ulgami. Albański fiskus pozwala odliczyć od podatku między innymi odsetki pożyczek przeznaczonych na edukację czy utrzymanie dzieci. Także wydatki medyczne podlegają odpisom, więc warto zachować rachunki związane z leczeniem.

W jaki sposób rozliczyć dochód z Albanii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Albanii mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. W takiej sytuacji przy składaniu deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód uzyskany w Albanii.

Podatnicy nie muszą się jednak obawiać podwójnego opodatkowania. Polskę i Albanię łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy przy rozliczeniu zarobków przed polskim fiskusem stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza?

Dochody z Albanii są wykazywane w rocznej deklaracji podatkowej. Jednak nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce. Zostają za to wzięte pod uwagę przy ustaleniu stawki procentowej nakładanej na pozostałe dochody opodatkowane nad Wisłą.

Podatek dochodowy w Albanii mimo poważnej przemiany kilka lat temu nadal pozostaje dość atrakcyjny. Podatnicy nie mają zbyt dużych obowiązków podatkowych, a w razie potrzeby wszystkie można wykonać on-line. Także w Polsce nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Albanii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.