Praca za granicą

Podatek dochodowy w Albanii - stawki podatkowe

26 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy w Albanii - stawki podatkowe
Wszystkie osoby pracujące legalnie w Albanii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzanie stosownych składek jest odpowiedzialny pracodawca, który powinien przekazać stosowne wpłaty na konto urzędu skarbowego do dwudziestego dnia następnego miesiąca po wypłacie wynagrodzenia.

Każde państwo ma swój osobliwy system podatkowy i nie inaczej jest w Albanii. To bałkańskie państwo jeszcze niedawno było traktowane niczym raj podatkowy dzięki obowiązywaniu liniowej stawki podatku dochodowego. W 2014 roku sytuacja ta się zmieniła, ale nadal zobowiązania wobec państwa albańskiego nie powinny spędzać snu z oczu podatników.

Każdy kto planuje wyjazd do Albanii w celu zarobkowym powinien się zapoznać z lokalnym systemem podatkowym. Dzięki temu będzie wiedzieć ile ze swoich zarobków będzie musiał oddać lokalnemu fiskusowi oraz jakie ma prawa i obowiązki.

Ile wynosi stawka procentowa podatku dochodowego w Albanii?

Do 2013 roku w Albanii obowiązywał liniowy podatek dochodowy. Wszystkie dochody były objęte jedną stawką procentową wynoszącą 10%. To stawiało Albanię w szeregu z państwami o najniższych podatkach na świecie. Sytuacja jednak się zmieniła w 2014 roku.

Centralne Biuro Administracji Podatkowej Albanii, czyli odpowiednik polskiego urzędu skarbowego w 2014 roku wprowadziło podatek dochodowy od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie.

Na 2023 rok koszyki stawek prezentują się następująco:

 • dochód od 0 do 50 000 ALL miesięcznie - 0%
 • dochód od 50 001 ALL do 60 000 ALL miesięcznie - 13% powyżej 35 000 ALL. Poniżej tej kwoty stawka wynosi 0%
 • dochód powyżej 60 000 ALL miesięcznie - 23%; 0% do kwoty 30 000 ALL; 13% dla kwot w przedziale 30 001 ALL - 200 000 ALL; 22 100 ALL oraz 23% od kwoty powyżej 200 000 ALL.

Podatek dochodowy w Albanii wzrósł, ale mimo to nie jest wysoki. Co więcej, spora kwota wolna od podatku sprawia, że podwyżka nie była mocno odczuwalna dla pracowników niższego i średniego szczebla.

Szukasz pracy?

Praca na sortowni paczek - Kraków PODGÓRZE OD ZARAZ

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 29-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Praca na sortowni paczek - SKAWINA - **WYPŁATY TYGODNIOWE**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 29-34 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

**PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**33,50zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Łaziska Górne
 • 30-33 zł / h
Dodana

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Opole
 • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**32,70zł/h* Bielsko-Biała **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Międzybrodzie Bialskie
 • 30-33 zł / h
Dodana

Od 1 stycznia 2024 r. stawka podatku od dochodów z pracy będzie wynosić 13% od rocznych dochodów podlegających opodatkowaniu do kwoty 2 040 000 ALL i 23% od dochodów przekraczających tę kwotę. Podatek będzie pobierany przez pracodawcę miesięcznie i odprowadzany do fiskusa do 20 dnia następnego miesiąca w przypadku podmiotów gospodarczych oraz do 20 dnia miesiąca następującego po każdym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Wprowadzony zostanie nowy formularz, tzw. „oświadczenie o statusie osobistym”, które będzie podpisywane przez pracodawcę i pracownika. Pracodawca wskazany w formularzu obliczy podatek należny od dochodów z tytułu pracy i co miesiąc będzie odliczał od podstawy opodatkowania 1/12 odpowiedniej kwoty wolnej od podatku, w zależności od wysokości rocznych dochodów. Jeżeli pracownik ma więcej niż jedno zatrudnienie, drugi pracodawca musi stosować progresywne stawki podatkowe zgodnie z określonymi przepisami, ale bez potrącania jakichkolwiek ulg osobistych.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Albanii?

Podatnicy w Albanii podobnie, jak w Polsce mają możliwość rozliczenia dochodów z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Nie wszyscy mają obowiązek składania rocznych deklaracji podatkowych. Przede wszystkim zwolnieni są z niego podatnicy uzyskujący dochód roczny poniżej 2 milionów ALL. Mogą oni jednak złożyć deklarację jeżeli chcą skorzystać z ulg podatkowych.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatkowego w Albanii?

 • Obowiązek rozliczenia mają osoby zarabiające powyżej 1,2 milionów ALL.
 • W przypadku rezydentów podatkowych mających wpływy z zagranicy także występuje obowiązek złożenia deklaracji.
 • W tym miejscu warto zaznaczyć, że rezydenci podatkowi Albanii muszą się rozliczać ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
 • Nierezydenci podatkowi rozliczają jedynie dochód uzyskiwany w Albanii.

Status rezydencji można uzyskać w przypadku przebywania na terenie Albanii ponad 183 dni w roku podatkowym. Decydujące może być także posiadanie centrum interesów, bądź miejsce stałego zamieszkania w Albanii.

Deklaracje podatkowe w Albanii należy złożyć do 30 kwietnia. Podatnicy nie potrzebują dokumentów od pracodawców, ponieważ Ci są zobowiązani do przekazywania odpowiednich deklaracji urzędowi skarbowemu. Odpowiedniki polskich PIT-11 trafiają więc bezpośrednio do fiskusa, który dokonuje z automatu rozliczenia.

Deklarację można wypełnić za pośrednictwem systemu on-line. Dostęp do systemu jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej Centralnego Biura Administracji Podatkowej Albanii:

Centralne Biuro Administracji Podatkowej w Albanii

Serwis pozwala także na ściągnięcie wszystkich potrzebnych formularzy jeżeli podatnik zechce złożyć deklarację fizycznie w oddziale urzędu skarbowego.

W przypadku chęci skorzystania z ulg podatkowych należy posiadać dokumenty upoważniające do odpisu. Tak więc warto trzymać ewentualne rachunki potwierdzające koszta objęte ulgami. Albański fiskus pozwala odliczyć od podatku między innymi odsetki pożyczek przeznaczonych na edukację czy utrzymanie dzieci. Także wydatki medyczne podlegają odpisom, więc warto zachować rachunki związane z leczeniem.

W jaki sposób rozliczyć dochód z Albanii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Albanii mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. W takiej sytuacji przy składaniu deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód uzyskany w Albanii.

Podatnicy nie muszą się jednak obawiać podwójnego opodatkowania. Polskę i Albanię łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy przy rozliczeniu zarobków przed polskim fiskusem stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza?

Dochody z Albanii są wykazywane w rocznej deklaracji podatkowej. Jednak nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce. Zostają za to wzięte pod uwagę przy ustaleniu stawki procentowej nakładanej na pozostałe dochody opodatkowane nad Wisłą.

Podatek dochodowy w Albanii mimo poważnej przemiany kilka lat temu nadal pozostaje dość atrakcyjny. Podatnicy nie mają zbyt dużych obowiązków podatkowych, a w razie potrzeby wszystkie można wykonać on-line. Także w Polsce nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania.

Podsumowanie:
 • Każdy, kto planuje wyjazd do Albanii w celu zarobkowym, powinien poznać lokalny system podatkowy, aby wiedzieć ile będzie musiał oddać fiskusowi.
 • Od 2014 roku w Albanii obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie, ale nie jest on wysoki, a kwota wolna od podatku jest spora.
 • Podatnicy w Albanii mają możliwość rozliczenia dochodów z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego, a przede wszystkim zwolnieni są z niego podatnicy uzyskujący dochód roczny poniżej 2 milionów ALL.
 • Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Albanii mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem, ale nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania, ponieważ Polskę i Albanię łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego.

To może Cię również zainteresować

Praca Albania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Azja1111

Azja1111

Interesujący artykuł. Myślę, że warto znać podstawowe zasady rozliczeń podatkowych w Albanii, jeśli chce się tam prowadzić biznes lub zatrudniać pracowników. Dobre info dla mnie i mojego zespołu.
Jaworski

Jaworski

Nie wiedziałem, że Albania oferuje tak atrakcyjne podatki. Może warto tam spróbować swoich sił na rynku pracy. Tylko jak to jest z kwestią znajomości języka?
Irek

Irek

Niezłe udogodnienia dla podatników w Albanii. Wydaje się to być bardziej przyjazne niż u nas. Czy tylko ja mam wrażenie, że w Polsce podatki i składki są zbyt wysokie?
Krystyna

Krystyna

Ciekawe, że podatek dochodowy w Albanii jest na tyle niski. Rozliczenia również wydają się być proste. Dobrze wiedzieć, gdy się planuje tamtejszy wyjazd zarobkowy.
slovan

slovan

Dobrze jest poznać te wszystkie liczby w Albanii. To bardzo dobrze, że można to tu wszystko znaleźć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.