Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Macedonii Północnej?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Macedonii Północnej?
W każdym państwie na świecie obowiązują pewne święta, które stają się ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Takie okazje mają swoje korzenie w religii bądź historii lub kulturze danego kraju. Obywatele mają w tym czasie okazję do dodatkowego odpoczynku od pracy, który mogą przeznaczyć na różne cele. Nie inaczej jest w Macedonii.

Dlaczego warto znać kalendarz świąteczny Macedonii? Przede wszystkim jeżeli planuje się wyjazd zarobkowy do tego bałkańskiego kraju, to warto wiedzieć kiedy można skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Przy odpowiednim planowaniu urlopu można sobie zapewnić znacznie dłuższy odpoczynek. Przykładowo można zapewnić sobie więcej czasu na spotkanie z bliskimi pozostającymi w ojczyźnie. Można również uniknąć niemiłego zaskoczenia zamkniętymi sklepami bądź urzędami.

Kalendarz świąteczny każdego kraju ma swoje unikatowe okazje. W przypadku innego wyznania cały grafik może znacząco różnić się od tego znanego choćby w Polsce. Tak jest właśnie w prawosławnej Macedonii Północnej.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Macedonii Północnej?

Macedonia Północna, jak większość republik bałkańskich powstałych po rozpadzie Jugosławii ma ciągłe problemy z przekazem informacji. W efekcie można znaleźć różne wersje kalendarza świątecznego na 2020 rok. Przyjrzyjmy się jednak datom, które powtarzają się w każdej publikacji.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Нова Година, Nova Godina) - pierwszy dzień nowego roku jest wolny w niemal każdym zakątku globu. Macedończycy są bardzo pogodnym narodem lubiącym się bawić i kolejny rok hucznie witają.

Video

Szukasz pracy?

Kierownik sprzedaży exportowej

Mezzo Capital Sp. z o.o.

  • Mazowieckie
Dodana

Dyrektora działu sprzedaży

Mezzo Capital Sp. z o.o.

  • Mazowieckie
Dodana

SPECJALISTA DS. OFERTOWANIA

Elektrometal

  • Bielsko-Biała
Dodana

Konstruktor / programista embedded C/C++

ELEKTROMETAL Spółka Akcyjna

  • Cieszyn
Dodana
Dodana

7 stycznia 2023 - Prawosławne Boże Narodzenie - Kościół Prawosławny obchodzi te same święta, co Kościół Katolicki, ale ich terminy są ustalane według kalendarza juliańskiego. W efekcie Boże Narodzenie jest obchodzone po Nowym Roku.

14 kwietnia 2023 - Prawosławny Wielki Piątek (Велики Петок, Veliki Petok) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę oraz śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

16 kwietnia 2023 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To wydarzenie dało fundament pod wiarę chrześcijańską.

17 kwietnia 2023 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znane między innymi jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Ден на трудот, Den na trudot) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

13 maja 2023 - Dzień Św. Cyryla i Metodego oraz Koniec Ramadanu (Рамазан Бајрам, Ramazan Bajram) - dwie okazje różnych religii. Z poniższego filmu można się dowiedzieć, czym jest Ramadan:

Video

2 sierpnia 2023 - Dzień Republiki (Ден на Републиката, Den na Republikata) - mimo iż państwo Macedonii powstało dopiero po rozpadzie Jugosławii, to ten dzień jest świętowany od 1944 roku na terenach regionu. Upamiętnia on powstanie Macedończyków przeciw Imperium Osmańskiemu z 1903 roku. W związku z niedzielnym terminem dzień wolny przypada na 3 sierpnia.

8 września 2023 - Święto Niepodległości (Ден на независноста, Den na nezavisnosta) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające referendum, które doprowadziło do oderwania się Macedonii z Jugosławii i powstania nowego państwa.

11 października 2023 - Dzień Powstania (Ден на востанието, Den na vostanieto) - święto upamiętniające zryw powstańczy przeciw nazistowskim siłom okupującym Jugosławię w 1941 roku. Kolejne święto, za które dzień wolny zostaje przeniesiony na poniedziałek, czyli 12 października.

23 października 2023 - Dzień Macedońskiej Walki Rewolucyjnej (Ден на македонската револуционерна борба, Den na makedonskata revolucionarna borba) - święto państwowe upamiętniające założenie organizacji IMRO w 1893 roku. IMRO walczyło z Imperium Osmańskim o niepodległość dla Macedonii.

8 grudnia 2023 - Dzień Św. Klemensa Ochrydzkiego (Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski) - święto religijne i państwowe oddające hołd patronowi państwa macedońskiego. Na poniższym filmie można zobaczyć Katedrę św. Klemensa z Ochrydy:

Video

Jak widać, kalendarz świąteczny Macedonii różni się bardzo mocno względem polskiego. W efekcie Polacy udający się do pracy w Macedonii Północnej chcąc odwiedzić bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych świąt polskich, będą musieli zużyć swoje dni urlopowe.

Wakacje i ferie szkolne w Macedonii Północnej

Wiele osób decyduje się na emigrację wraz ze swoją rodziną. W takim wypadku przy planach urlopowych warto uwzględniać harmonogram roku szkolnego danego państwa. Większość rodziców stara się brać urlop w takim czasie, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom. Nie mówiąc już o wykorzystaniu wolnego od szkoły do podróży wakacyjnych, czy na odwiedziny bliskich w ojczyźnie.

Macedoński rok szkolny jest bardzo podobny do polskiego. W roku 2019/2020 uczniowie zaczęli naukę 2 września 2019 roku. Pierwsza przerwa świąteczna miała miejsce od 1 do 20 stycznia 2020 roku. Kolejną przerwę stanowią ferie wielkanocne w dniach od 17 do 20 kwietnia 2020 roku. Szkoła kończy się 10 czerwca 2020 roku. Przewidziano także dla niektórych specjalnych klas trzeci semestr odbywający się w terminach wakacyjnych. Tutaj konkretne daty różnią się w zależności od placówki edukacyjnej oraz formy klasy.

Czy praca w macedońskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim dni ustawowo wolne nie wpływają na uszczuplenie wynagrodzenia, więc osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą być spokojne. Inaczej ma się sprawa z wynagrodzeniem za pracę w dni świąteczne. Tutaj nie ma odgórnie uregulowanej kwoty dodatku. Większość firm jednak proponuje pracownikom bonusy za pracę świąteczną. Najczęściej można liczyć na stawkę powiększoną o 50%.

Znając kalendarz świąteczny Macedonii Północnej, można swobodnie planować urlopy. Co prawda rozkład świąt w większości nie odpowiada okazjom obchodzonym w Polsce, ale pracownicy znad Wisły nie powinni narzekać na brak okazji do odpoczynku.

Podsumowanie:
  • Kalendarz świąteczny Macedonii Północnej jest bardzo zróżnicowany i zawiera wiele unikatowych świąt, takich jak Prawosławne Boże Narodzenie czy Dzień Macedońskiej Walki Rewolucyjnej.
  • Rok szkolny w Macedonii Północnej jest podobny do polskiego, z przerwami na ferie oraz święta.
  • Dla Polaków pracujących w Macedonii może być trudno odwiedzić swoją rodzinę podczas polskich świąt, ponieważ liczba wolnych dni jest ograniczona.
  • Praca w macedońskiej sezonowej turystyce może być dobrym pomysłem, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że sezon turystyczny jest krótki i ulokowanie się w branży może być trudne.

To może Cię również zainteresować

Praca Macedonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Kazik

Kazik

Cieszę się, że artykuł omawia także harmonogram roku szkolnego. Odpowiednie zaplanowanie urlopów i wakacji może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników i poprawie ich samopoczucia.
Agnieszka

Agnieszka

Bardzo dobrze, że artykuł przedstawia kalendarz roku szkolnego, ponieważ dla wielu rodziców to ważna informacja przy planowaniu swojego urlopu.
Wkurzona

Wkurzona

Szukam pracy w Macedonii Północnej i nie wiedziałem, że ich kalendarz świąteczny jest zupełnie inny niż w Polsce. Dzięki za informacje.
JUDI

JUDI

Różnice w kalendarzu świątecznym mogą być naprawdę mylące. Cieszę się, że artykuł przedstawia dokładne daty wolne od pracy w Macedonii Północnej.
hotdog

hotdog

Bardzo jest to dla mnie przydatne i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że tak to realnie wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.