Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Macedonii Północnej?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Macedonii Północnej?
W każdym państwie na świecie obowiązują pewne święta, które stają się ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Takie okazje mają swoje korzenie w religii bądź historii lub kulturze danego kraju. Obywatele mają w tym czasie okazję do dodatkowego odpoczynku od pracy, który mogą przeznaczyć na różne cele. Nie inaczej jest w Macedonii.

Dlaczego warto znać kalendarz świąteczny Macedonii? Przede wszystkim jeżeli planuje się wyjazd zarobkowy do tego bałkańskiego kraju, to warto wiedzieć kiedy można skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Przy odpowiednim planowaniu urlopu można sobie zapewnić znacznie dłuższy odpoczynek. Przykładowo można zapewnić sobie więcej czasu na spotkanie z bliskimi pozostającymi w ojczyźnie. Można również uniknąć niemiłego zaskoczenia zamkniętymi sklepami bądź urzędami.

Kalendarz świąteczny każdego kraju ma swoje unikatowe okazje. W przypadku innego wyznania cały grafik może znacząco różnić się od tego znanego choćby w Polsce. Tak jest właśnie w prawosławnej Macedonii Północnej.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Macedonii Północnej?

Macedonia Północna, jak większość republik bałkańskich powstałych po rozpadzie Jugosławii ma ciągłe problemy z przekazem informacji. W efekcie można znaleźć różne wersje kalendarza świątecznego na 2020 rok. Przyjrzyjmy się jednak datom, które powtarzają się w każdej publikacji.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Нова Година, Nova Godina) - pierwszy dzień nowego roku jest wolny w niemal każdym zakątku globu. Macedończycy są bardzo pogodnym narodem lubiącym się bawić i kolejny rok hucznie witają.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - Kościół Prawosławny obchodzi te same święta, co Kościół Katolicki, ale ich terminy są ustalane według kalendarza juliańskiego. W efekcie Boże Narodzenie jest obchodzone po Nowym Roku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Macedonia

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Велики Петок, Veliki Petok) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę oraz śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To wydarzenie dało fundament pod wiarę chrześcijańską.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znane między innymi jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Ден на трудот, Den na trudot) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

24 maja 2020 - Dzień Św. Cyryla i Metodego oraz Koniec Ramadanu (Рамазан Бајрам, Ramazan Bajram) - dwie okazje różnych religii. Ze względu na wypadnięcie święta w niedzielę, dzień wolny wypada 25 maja. Z poniższego filmu można się dowiedzieć, czym jest Ramadan:

2 sierpnia 2020 - Dzień Republiki (Ден на Републиката, Den na Republikata) - mimo iż państwo Macedonii powstało dopiero po rozpadzie Jugosławii, to ten dzień jest świętowany od 1944 roku na terenach regionu. Upamiętnia on powstanie Macedończyków przeciw Imperium Osmańskiemu z 1903 roku. W związku z niedzielnym terminem dzień wolny przypada na 3 sierpnia.

8 września 2020 - Święto Niepodległości (Ден на независноста, Den na nezavisnosta) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające referendum, które doprowadziło do oderwania się Macedonii z Jugosławii i powstania nowego państwa.

11 października 2020 - Dzień Powstania (Ден на востанието, Den na vostanieto) - święto upamiętniające zryw powstańczy przeciw nazistowskim siłom okupującym Jugosławię w 1941 roku. Kolejne święto, za które dzień wolny zostaje przeniesiony na poniedziałek, czyli 12 października.

23 października 2020 - Dzień Macedońskiej Walki Rewolucyjnej (Ден на македонската револуционерна борба, Den na makedonskata revolucionarna borba) - święto państwowe upamiętniające założenie organizacji IMRO w 1893 roku. IMRO walczyło z Imperium Osmańskim o niepodległość dla Macedonii.

8 grudnia 2020 - Dzień Św. Klemensa Ochrydzkiego (Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski) - święto religijne i państwowe oddające hołd patronowi państwa macedońskiego. Na poniższym filmie można zobaczyć Katedrę św. Klemensa z Ochrydy:

Jak widać, kalendarz świąteczny Macedonii różni się bardzo mocno względem polskiego. W efekcie Polacy udający się do pracy w Macedonii Północnej chcąc odwiedzić bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych świąt polskich, będą musieli zużyć swoje dni urlopowe.

Wakacje i ferie szkolne w Macedonii Północnej

Wiele osób decyduje się na emigrację wraz ze swoją rodziną. W takim wypadku przy planach urlopowych warto uwzględniać harmonogram roku szkolnego danego państwa. Większość rodziców stara się brać urlop w takim czasie, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom. Nie mówiąc już o wykorzystaniu wolnego od szkoły do podróży wakacyjnych, czy w odwiedziny do bliskich w ojczyźnie.

Macedoński rok szkolny jest bardzo podobny do polskiego. W roku 2019/2020 uczniowie zaczęli naukę 2 września 2019 roku. Pierwsza przerwa świąteczna miała miejsce od 1 do 20 stycznia 2020 roku. Kolejną przerwę stanowią ferie wielkanocne w dniach od 17 do 20 kwietnia 2020 roku. Szkoła kończy się 10 czerwca 2020 roku. Przewidziano także dla niektórych specjalnych klas trzeci semestr odbywający się w terminach wakacyjnych. Tutaj konkretne daty różnią się w zależności od placówki edukacyjnej oraz formy klasy.

Czy praca w macedońskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim dni ustawowo wolne nie wpływają na uszczuplenie wynagrodzenia, więc osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą być spokojne. Inaczej ma się sprawa z wynagrodzeniem za pracę w dni świąteczne. Tutaj nie ma odgórnie uregulowanej kwoty dodatku. Większość firm jednak proponuje pracownikom bonusy za pracę świąteczną. Najczęściej można liczyć na stawkę powiększoną o 50%.

Znając kalendarz świąteczny Macedonii Północnej, można swobodnie planować urlopy. Co prawda rozkład świąt w większości nie odpowiada okazjom obchodzonym w Polsce, ale pracownicy znad Wisły nie powinni narzekać na brak okazji do odpoczynku.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Macedonii Północnej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.