Poziom bezrobocia w Piekarach Śląskich

Poziom bezrobocia w Piekarach Śląskich
Według najnowszych raportów Głównego Urzędu Statystycznego sytuacja na polskim rynku pracy stale się poprawia i obecnie bezrobocie nad Wisłą wynosi 5,2%. To dobra wiadomość, choć nie wszędzie wyniki są bliskie wyników krajowych.

Województwo śląskie jest na drugim miejscu pod względem wysokości stopy bezrobocia i z wynikiem 3,6% ma wyższe bezrobocie tylko od województwa wielkopolskiego (2,8%). Niestety na Śląsku nadal notuje się bardzo duże zróżnicowanie bezrobocia w zależności od regionów. Jeden z wyższych wyników odnotowano w Piekarach Śląskich. Raporty z grudnia 2019 roku mówią nam o stopie bezrobocia w tym mieście na poziomie 5,9%. Na koniec zeszłego roku w urzędzie pracy znajdowało się około 1000 zarejestrowanych bezrobotnych.

Regularne spadki bezrobocia w Piekarach Śląskich

Województwo śląskie może się cieszyć z niskiego bezrobocia i mogłoby się wydawać, że Piekary Śląskie ze swoim wynikiem na poziomie 5,9% nie mają takich powodów do radości. Okazuje się jednak, że wyniki miasta w ostatnich latach idą ku lepszemu i stopa bezrobocia regularnie spada.

Regularne spadki bezrobocia w Piekarach Śląskich nie są przypadkowe. To efekt różnych działań podejmowanych przez władze lokalne, urząd pracy oraz przez rozwój gospodarczy regionu. Górny Śląsk jest potężnym rynkiem pracy, do którego lgną pracownicy nie tylko z województwa śląskiego. Sprawne działania i przemiany rynku pracy sukcesywnie prowadziły do obniżania stopy bezrobocia w Piekarach Śląskich.

W ostatnich latach wskaźnik bezrobocia wyglądał następująco:

  • 2014: 14,3%
  • 2015: 12,2%
  • 2016: 9,5%
  • 2017: 7,4%
  • 2018: 6,7%

Jak widać, spadki bezrobocia postępują w dość szybkim tempie i dają nadzieję, na znaczą poprawę sytuacji. Przyjrzyjmy się sytuacji w Piekarach Śląskich i temu, co powoduje stałe obniżanie się stopy bezrobocia.

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Piekarach Śląskich?

Za spadkami bezrobocia w Piekarach Śląskich stoi kilka czynników. Nie da się odmówić części zasług wynikom całego województwa śląskiego. Górnośląski Okręg Przemysłowy generuje spore ilości miejsc pracy, a Piekary Śląskie do niego przynależą i mieszkańcy miasta mają łatwy dostęp do zakładów i firm na terenie całego okręgu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Piekary Śląskie

Dużą rolę odgrywa infrastruktura poprawiana w ostatnich latach. Przez Piekary Śląskie przebiega autostrada A1 oraz droga krajowa do Krakowa. Do tego dochodzi kilka dróg łączących Piekary Śląskie z innymi miastami Górnego Śląska. Kolejną mocną stroną lokalizacji jest bliskie położenie portu lotniczego Katowice-Pyrzowice. Dogodna lokalizacja i coraz lepsza infrastruktura sprzyjają prowadzeniu interesów oraz inwestycjom.

Niestety na spadki bezrobocia wpływa także odpływ mieszkańców. Liczba ludności miasta regularnie spada i choć nie są to liczby duże, to mimo wszystko część młodych osób decyduje się opuścić miasto, szukając pracy w innych regionach kraju bądź za granicą. Piekary Śląskie zaczynają też odżywać po sporych przemianach w przemyśle górniczym. Mieszkańcy wiążą swoje życie zawodowe z innymi branżami. W szczególności młodzież edukuje się w nowoczesnych kierunkach.

Czy bezrobocie w Piekarach Śląskich będzie nadal spadać?

Analitycy przewidują wyhamowanie tendencji spadkowej bezrobocia w Polsce ze względu na podwyższenie płacy minimalnej. Ta sytuacja podniosła koszty zatrudnienia i wielu pracodawców może zweryfikować swoją politykę pracowniczą. Szczególnie małe firmy mogą zrezygnować z powiększania zespołów. Co więcej, część przedsiębiorstw może postawić na automatyzację niektórych procesów, co w dalszym rozrachunku przyniesie oszczędności.

W przypadku Piekar Śląskich miasto w ostatnim czasie zaczęło się rozwijać i nadrabiać nieco poziom do sąsiednich miejscowości. Powiatowy Urząd Pracy prowadzi także działania aktywizacyjne mające na celu uaktywnić długotrwałych bezrobotnych. Istnieje szansa, że sytuacja w mieście będzie nadal brnęła w dobrym kierunku.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Piekarach Śląskich
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.