Praca za granicą

Zarobki Australia - ile można zarobić w Australii?

21 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

9 komentarzy
Zarobki Australia - ile można zarobić w Australii?
Australia jest dla Polaków krajem niezwykle egzotycznym. Była kolonia brytyjska jest znana z pięknych plaż, dużych pustkowi, kangurów i natury próbującej zabić człowieka na każdym kroku. Mimo to ludzi z całego świata ciągnie do pracy w Australii. Dlaczego? Oczywiście jest to związane z zarobkami.

W krainie kangurów można liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale także stosunek wynagrodzeń do kosztów życia jest bardzo atrakcyjny. Nawet pracownicy niższych szczebli mogą liczyć na spokojne życie we względnym dostatku. Dla Polaków Australia może się okazać ziemią obiecaną, o ile zniosą oni spore trudy życia w tym nie do końca przyjaznym środowisku.

Sprawdźmy jakich pracowników najchętniej chłonie australijski rynek oraz na jakie zarobki mogą oni liczyć. Czy wyjazd do Australii jest faktycznie dobrym pomysłem?

Video

Płaca minimalna w Australii zależna od wielu czynników

W wielu państwach to odgórna płaca minimalna kształtuje wygląd rynku pracy. Nie inaczej jest w Australii, gdzie wynagrodzenie podstawowe ma dość szerokie znaczenie.

Ustalaniem zasad dotyczących wynagrodzeń zajmuje się Fair Work Commission. Każdego roku z dniem 1 lipca są publikowane aktualne stawki pracownicze ustalane przez zespoły specjalistów. Płaca minimalna w Australii dzieli się na Narodowe Minimalne Wynagrodzenie (National Minimum Wage - NMW) oraz na stawki dla konkretnych branż.

Szukasz pracy?

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

W przypadku NMW w czerwcu 2023 roku stawkę podniesiono na 23,23 dolarów australijskich (AUD) za godzinę oraz 882,80 AUD brutto tygodniowo. Tutaj warto zaznaczyć, że tydzień pracy w Australii nie może przekroczyć 38 godzin. Każdy pracownik w Australii ma prawo do otrzymania minimalnego wynagrodzenia za swoją pracę.

Trzeba jednak wiedzieć, że dla poszczególnych branż są opracowywane oddzielne stawki minimalne. Na ich wysokość wpływa rodzaj branży, wiek i doświadczenie pracowników. Kalkulatory wynagrodzeń dla poszczególnych branż można znaleźć na stronie Fair Work Commission: https://www.fairwork.gov.au.

Video

Ile wynoszą średnie zarobki w Australii?

Australijskie wynagrodzenia są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Już Narodowe Minimalne Wynagrodzenie pokazuje, że można liczyć na naprawdę dobre zarobki. Jak to się przekłada na faktyczne pensje pracowników? W sieci można znaleźć zestawienia różnych firm analitycznych przedstawiających średnie zarobki dla poszczególnych zawodów w Australii.

Na podstawie danych statystycznych sprawdźmy, na ile mogą liczyć pracownicy wykonujący niektóre popularne zawody.

Kelner - 49 000 AUD rocznie

Pizzer-man - 43 000 AUD rocznie

Murarz - 57 000 AUD rocznie

Mechanik - 53 000 AUD rocznie

Pracownik farmy - 59 000 AUD rocznie

Kierowca ciężarówki - 62 000 AUD rocznie

Architekt - 68 000 AUD rocznie

Nauczyciel - 90 000 AUD rocznie

Pielęgniarka - 90 000 AUD rocznie

Farmaceuta - 99 000 AUD rocznie

Inżynier - 115 000 AUD rocznie

Tak się prezentują średnie zarobki w kilku popularniejszych zawodach. Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnie wynagrodzenie roczne w Australii za 2022 rok wyniosło 68 900 AUD.

Ile realnie można zarobić w Australii?

Dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość to już inna historia. Wiemy, ile średnio zarabia się w Australii, ale na jakie faktycznie oferty mogą liczyć Polacy szukający pracy w Krainie Kangurów? Przyjrzyjmy się kilku ofertom dostępnym w sieci.

Inżynier specjalista od turbosprężarek - 75 000-90 000 AUD/rocznie

Starszy specjalista ds. płatności - 80 000-95 000 AUD/rocznie

Szef kuchni - 80,000-150,000 AUD/rocznie

Kurier - 36 AUD/h

Asystent księgowego - 85 000-90 000 AUD/rocznie

Pracownik administracji - 93 000 AUD/rocznie

Pracownik fabryki czekolady - 35-38 AUD/h

Kierownik sprzedaży - 75 000-85 000 AUD/rocznie

Pracownik linii produkcyjnej - 30-35 AUD/h

Wsparcie techniczne IT - 95 000 AUD/rocznie

Sprzedawca - 29,31 AUD/h

Ogłoszenia o pracę pokazują, że faktycznie wynagrodzenia w Australii stoją na wysokim poziomie. Dla wielu osób mogą być wystarczającą kartą przetargową przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe.

Czy praca w Australii się opłaca?

Australia oferuje jedne z najwyższych zarobków na świecie oraz plasuje się w rankingach najdroższych miejsc na globie. Nie da się ukryć, że w największych miastach tego kraju jest naprawdę drogo, a koszty życia są niezwykle wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że ceny zależą od miejsca. Samo zakwaterowanie może się wahać od 150 do 900 AUD za małą kawalerkę w samym Sydney.

Video

Najważniejsze, że stosunek wynagrodzeń do kosztów życia jest dość przyjazny. Nawet osoby przy niższych zarobkach mogą godnie żyć. Oczywiście wiele zależy od umiejętności zarządzania pieniędzmi. Każdy zna osoby, które potrafią w jeden dzień wydać wypłatę na niepotrzebne rzeczy. Odpowiednie zarządzanie pozwoli nie tylko dobrze żyć w Australii, ale także uzbierać oszczędności. W miarę wzrostu wynagrodzeń standard życia będzie się znacząco podnosił. Według danych statystycznych samotne osoby wydają w Australii średnio 3 435 AUD miesięcznie na życie. W przypadku par jest to 6 118 AUD miesięcznie, a rodziny czteroosobowe muszą się liczyć z wydatkiem 8 378 AUD miesięcznie.

Australia mimo wysokich cen i sporych niedogodności klimatycznych oraz naturalnych jest naprawdę atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Praca w tym kraju może być wyzwaniem dla Polaków, ale będzie z pewnością opłacalna.

To może Cię również zainteresować

Praca w Australii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Ktos

Ktos

"Samo zakwaterowanie może się wahać od 150 do 900 AUD" TYGODNIOWO. Trudno byloby znalezc kawalerke za $150/tydz w Sydney... az wątpię zeby to bylo mozliwe.
Kolo

Kolo

Jako pracodawca cieszę się, że w Australii istnieje takie podejście do wynagradzania pracowników. Jakość pracy niewątpliwie wzrasta, gdy ludzie są wynagradzani należycie. To także pomaga w zachowaniu wysokiego poziomu lojalności pracowników.
Jan Wasilewski

Jan Wasilewski

Cieszę się, że stawki minimalne w Australii nie są odgórnie ustalane. Każda branża ma swój indywidualny poziom płac i uważam to za dobry pomysł. Przy szukaniu pracy można zwrócić uwagę na to, które branże oferują najwyższe zarobki. To może pomóc w dokonaniu wyboru.
Asia

Asia

W Australii zarabia się dobrze, ale trudno jest znaleźć tam pracę bez stosownej kwalifikacji. Jest wiele ogłoszeń o pracę, ale nie zawsze jest to łatwe. Mimo to, zawsze warto spróbować, ponieważ wynagrodzenia mogą naprawdę zaskoczyć
jpdl

jpdl

komentarze pisane takim samym polskim jak artykuł... ja ja z żoną w Polsce mam 16 000 zł miesiecznie z pincet plus na 3 dzieci (branża komputerowa więc praca zdalna i fuchy robione z poziomu fotela) dom na kredyt wakacje pod namiotem w Pieninach. nie zamienił bym tego za obrabianie tyłków.murzynom.
Sendin

Sendin

Wyjazd do Australii z pewnością byłby dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Jestem zadowolony z faktu, że płace w tej części świata są tak wysokie. Dzięki temu miałbym szansę zarobić więcej niż w moim kraju. Oczywiście koszty życia są dużo wyższe, ale jestem gotowy na to wyzwanie!
misiek

misiek

Polak: A ja sobie pracuje w PL i mam ok 3000 euro na rękę. Branża IT duży koncern. Samochód służbowy plus Full dodatków. Pracuje w domu co jakiś czas pojawiam się w firmie. Nie odkładam bo samo sie odkłada. W DE mógłbym mieć ok 2 razy więcej ale po co?
Polak

Polak

Ja z moją ukochaną żyjemy w Niemczech. Dzieci mamy dorosłe i na życie mamy 4500 euro ( netto ) . Nie zamieniłbym tego kraju na żaden inny , gdyż jest tanio . Nie odkładamy pieniędzy więc proszę pomyśleć o poziomie naszego życia . Nie potrzebna mi żadna Australia gdzie może mnie zabić wiele stworzeń a gdy mam zamiar urlopować to lecę do Grecji , kraju w którym osiądę na emeryturze . Pozdrawiam i życzę wszystkim tak udanego życia jak my mamy
Bruno z Białegostoku

Bruno z Białegostoku

Miałem okazję mieszkać w USA, Kanadzie i Australii. Kanada wypada najgorzej, z dziećmi żyje się w ubóstwie. Ja jestem lekarzem i mam rodzinę, najwięcej zarabiam w Australii i najlepszy jest tam poziom życia, dlatego Australija jest najlepszym krajem do emigracji, jednak na początku trudno znaleźć pracę to potem warto.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.