Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Australia - ile można zarobić w Australii?

Zarobki Australia - ile można zarobić w Australii?
Australia jest dla Polaków krajem niezwykle egzotycznym. Była kolonia brytyjska jest znana z pięknych plaż, dużych pustkowi, kangurów i natury próbującej zabić człowieka na każdym kroku. Mimo to ludzi z całego świata ciągnie do pracy w Australii. Dlaczego? Oczywiście jest to związane z zarobkami.

W krainie kangurów można liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale także stosunek wynagrodzeń do kosztów życia jest bardzo atrakcyjny. Nawet pracownicy niższych szczebli mogą liczyć na spokojne życie we względnym dostatku. Dla Polaków Australia może się okazać ziemią obiecaną, o ile zniosą oni spore trudy życia w tym nie do końca przyjaznym środowisku.

Sprawdźmy jakich pracowników najchętniej chłonie australijski rynek oraz na jakie zarobki mogą oni liczyć. Czy wyjazd do Australii jest faktycznie dobrym pomysłem?

Płaca minimalna w Australii zależna od wielu czynników

W wielu państwach to odgórna płaca minimalna kształtuje wygląd rynku pracy. Nie inaczej jest w Australii, gdzie wynagrodzenie podstawowe ma dość szerokie znaczenie.

Ustalaniem zasad dotyczących wynagrodzeń zajmuje się Fair Work Commission. Każdego roku z dniem 1 lipca są publikowane aktualne stawki pracownicze ustalane przez zespoły specjalistów. Płaca minimalna w Australii dzieli się na Narodowe Minimalne Wynagrodzenie (National Minimum Wage - NMW) oraz na stawki dla konkretnych branż.

W przypadku NMW w lipcu 2019 roku stawkę podniesiono na 19,49 dolarów australijskich (AUD) za godzinę oraz 740,80 AUD brutto tygodniowo. Tutaj warto zaznaczyć, że tydzień pracy w Australii nie może przekroczyć 38 godzin. Każdy pracownik w Australii ma prawo do otrzymania minimalnego wynagrodzenia za swoją pracę.

Trzeba jednak wiedzieć, że dla poszczególnych branż są opracowywane oddzielne stawki minimalne. Na ich wysokość wpływa rodzaj branży, wiek i doświadczenie pracowników. Kalkulatory wynagrodzeń dla poszczególnych branż można znaleźć na stronie Fair Work Commission: https://www.fairwork.gov.au.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Australii

Ile wynoszą średnie zarobki w Australii?

Australijskie wynagrodzenia są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Już Narodowe Minimalne Wynagrodzenie pokazuje, że można liczyć na naprawdę dobre zarobki. Jak to się przekłada na faktyczne pensje pracowników? W sieci można znaleźć zestawienia różnych firm analitycznych przedstawiających średnie zarobki dla poszczególnych zawodów w Australii.

Na podstawie danych statystycznych sprawdźmy, na ile mogą liczyć pracownicy wykonujący niektóre popularne zawody.

Pomoc kuchenna - 45 000 AUD rocznie

Kelner - 45 000 AUD rocznie

Pizzer-man - 47 000 AUD rocznie

Murarz - 52 000 AUD rocznie

Mechanik - 53 000 AUD rocznie

Pracownik farmy - 54 000 AUD rocznie

Kierowca ciężarówki - 56 000 AUD rocznie

Architekt - 60 000 AUD rocznie

Nauczyciel - 76 000 AUD rocznie

Pielęgniarka - 80 000 AUD rocznie

Inżynier - 82 000 AUD rocznie

Górnik - 100 000 AUD rocznie

Lekarz - 110 000 AUD rocznie

Tak się prezentują średnie zarobki w kilku popularniejszych zawodach. Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnie wynagrodzenie roczne w Australii za 2018 rok wyniosło 53 349,4 AUD.

Ile realnie można zarobić w Australii?

Dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość to już inna historia. Wiemy, ile średnio zarabia się w Australii, ale na jakie faktycznie oferty mogą liczyć Polacy szukający pracy w Krainie Kangurów? Przyjrzyjmy się kilku ofertom dostępnym w sieci.

Inżynier specjalista od turbosprężarek - 65 000-70 000 AUD/rocznie

Starszy specjalista ds. płatności - 60 000-75 000 AUD/rocznie

Kurier - 27 AUD/h

Asystent księgowego - 70 000-80 000 AUD/rocznie

Pracownik administracji - 77 000 AUD/rocznie

Pracownik fabryki czekolady - 26-27 AUD/h

Kierownik sprzedaży - 55 000-65 000 AUD/rocznie

Pracownik linii produkcyjnej - 20-25 AUD/h

Wsparcie techniczne IT - 75 000 AUD/rocznie

Sprzedawca - 25,31 AUD/h

Ogłoszenia o pracę pokazują, że faktycznie wynagrodzenia w Australii stoją na wysokim poziomie. Dla wielu osób mogą być wystarczającą kartą przetargową przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe.

Czy praca w Australii się opłaca?

Australia oferuje jedne z najwyższych zarobków na świecie oraz plasuje się w rankingach najdroższych miejsc na globie. Nie da się ukryć, że w największych miastach tego kraju jest naprawdę drogo, a koszty życia są niezwykle wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że ceny zależą od miejsca. Samo zakwaterowanie może się wahać od 120 do 700 AUD za małą kawalerkę w samym Sydney.

Najważniejsze, że stosunek wynagrodzeń do kosztów życia jest dość przyjazny. Nawet osoby przy niższych zarobkach mogą godnie żyć. Oczywiście wiele zależy od umiejętności zarządzania pieniędzmi. Każdy zna osoby, które potrafią w jeden dzień wydać wypłatę na niepotrzebne rzeczy. Odpowiednie zarządzanie pozwoli nie tylko dobrze żyć w Australii, ale także uzbierać oszczędności. W miarę wzrostu wynagrodzeń standard życia będzie się znacząco podnosił. Według danych statystycznych samotne osoby wydają w Australii średnio 2,835 AUD miesięcznie na życie. W przypadku par jest to 4 118 AUD miesięcznie, a rodziny czteroosobowe muszą się liczyć z wydatkiem 5 378 AUD miesięcznie.

Australia mimo wysokich cen i sporych niedogodności klimatycznych oraz naturalnych jest naprawdę atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Praca w tym kraju może być wyzwaniem dla Polaków, ale będzie z pewnością opłacalna.

Oceń ten wpis
Zarobki Australia - ile można zarobić w Australii?
Ocena: 4.4, liczba głosów: 21

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.