Praca za granicą

Podatek dochodowy w Australii - stawki podatkowe

21 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Podatek dochodowy w Australii - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy w Australii nie unikniemy płacenia podatków. Każda osoba legalnie pracująca w tym kraju jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy Australii dzieli podatników na dwie kategorie, od których zależy forma opodatkowania.

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę odprowadzaniem odpowiednich składek z wynagrodzenia zajmuje się pracodawca. Mimo to warto wiedzieć, jak i ile pieniędzy na podatki zostaje potrącone z wynagrodzenia. Tym bardziej że podatnicy mają możliwość rozliczenia się z fiskusem, co pozwoli na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego. Sprawdźmy, jak wygląda podatek dochodowy od osób fizycznych w Australii oraz jakie prawa i obowiązki mają osoby pracujące na Antypodach.

Podział podatników na rezydentów i nierezydentów w Australii

Australijski urząd skarbowy wzorem innych państw podzielił podatników na rezydentów oraz nierezydentów podatkowych. W tym wypadku klasyfikacja jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa bezpośrednio na formę opodatkowania dochodów. Nim poznamy stawki procentowe, określmy, kim są rezydenci.

Za rezydentów podatkowych Australii uznaje się osoby przebywające w tym kraju ponad 183 dni w roku podatkowym. Analogicznie nierezydentami są osoby przebywające na terenie Australii poniżej 183 dni w roku podatkowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że warunek ten nie dotyczy studentów oraz osób przebywających w kraju na wizie Work and Holiday. Te osoby są traktowane przez fiskusa jak nierezydenci mimo przebywania w Australii ponad pół roku.

Video

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Sucha Beskidzka
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych w Australii

W zależności od statusu rezydencji australijski urząd skarbowy przewiduje inne stawki procentowe podatku dochodowego. Podatnicy muszą więc być świadomi, na jakich zasadach są rozliczani.

Stawki podatkowe dla rezydentów Australii:

  • dochód do 18 200 AUD rocznie - 0%
  • dochód od 18 201 do 45 000 AUD - 19 centów (19%) od każdego dolara powyżej 18 200 AUD
  • dochód od 45 001 do 120 000 AUD - 5 092 AUD plus 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara powyżej 45 000 AUD
  • dochód od 120 001 do 180 000 AUD - 29 467 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 120 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 51 667 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD

W przypadku nierezydentów zastosowano trzy progi podatkowe. Niestety w tym stosunku nie występuje kwota wolna od podatku, a pierwsza stawka jest znacznie wyższa niż w przypadku rezydentów.

Stawki podatkowe dla nierezydentów Australii:

  • dochód do 120 000 AUD - 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara
  • dochód od 120 001 do 180 000 AUD - 29 250 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 120 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 62 550 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD

Tak prezentują się stawki procentowe dla rezydentów oraz nierezydentów. Jak widać obcokrajowcy pracujący w Australii i zarabiający niższe wynagrodzenia zapłacą większe podatki niż obywatele kraju na tych samych stanowiskach. Taki system zachęca do stałego osiedlenia się w Australii.

Jak rozliczać podatek dochodowy w Australii?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że rok podatkowy w Australii nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Australijski fiskus stosuje okresy rozliczeń zaczynające się 1 lipca i kończące 30 czerwca. Z przyzwyczajeniem się do takiej sytuacji Polacy mogą początkowo mieć pewien problem. Deklaracje podatkowe za zakończony rok podatkowy należy składać do 31 października.

Zeznanie podatkowe można złożyć osobiście, pocztą bądź on-line. Ta druga metoda będzie zdecydowanie prostsza i szybsza. Wystarczy założyć konto myGOV na stronie: https://www.ato.gov.au/Individuals/Lodging-your-tax-return/.

System pozwoli na pobranie wstępnej deklaracji i szybkie uzupełnienie jej oraz odesłanie on-line. Podatnik do rozliczenia będzie potrzebował numeru podatkowego (Tax File Number) oraz druku PAYG. Certyfikat podatkowy PAYG jest przekazywany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego bądź po zakończeniu stosunku pracy. W odpowiedniku polskiego PIT-11 znajdują się informacje na temat dochodów oraz odprowadzanych składek.

Video

Australijski urząd skarbowy nie przewiduje wielu ulg podatkowych pozwalających na obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Mimo to można skorzystać z kilku odpisów głównie wynikających z ponoszenia kosztów pozyskiwania dochodów. W takim wypadku warto posiadać rachunki potwierdzające koszta uprawniające do skorzystania z ulg.

Rozliczenie dochodu z Australii w Polsce

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczenia się z ojczysty fiskusem, przed którym powinni wykazać dochód zagraniczny w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Polskę i Australię wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę odliczenia proporcjonalnego.

Oznacza to, że dochód zagraniczny zostaje opodatkowany, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego u źródła w obcym kraju. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. W takim przypadku można także zastosować ulgę abolicyjną, która pozwoli całkowicie wyeliminować ewentualny podwójny podatek dochodowy.

Podatki w Australii nie są straszne, choć w przypadku pobytu tymczasowego trzeba się liczyć z wyższymi kwotami do zapłaty. Co więcej, rozliczenie się z fiskusem nie powinno przysparzać większych problemów. Niestety umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Australią wprowadza bardziej skomplikowaną metodę rozliczenia. W przypadku problemów z odpowiednim rozliczeniem zawsze można skorzystać z pomocy biur podatkowych zajmujących się składaniem deklaracji podatkowych.

To może Cię również zainteresować

Praca w Australii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

kamilos

kamilos

Jestem pracodawcą działającym w Australii i muszę przyznać, że cały system podatkowy wydaje się w sumie transparentny i prosty. Oczywiście, muszę pomóc swoim pracownikom w odprowadzeniu podatków, ale nie ma to dla nas większego znaczenia.
Lord GMO

Lord GMO

Bardzo dobry artykuł dla osób, które chcą wyjechać do Australii na jakiś czas i nie wiedzą jak rozliczyć swoje dochody. Przydatna informacja na pewno.
franczyza

franczyza

Ciekawe, że Australia różni się tą kwestią od Polski, gdzie rok podatkowy kończy się 30 kwietnia. Jednak w sumie to pewnie dla podatników nie ma to dużego znaczenia, najważniejsze aby wszystko zgodnie z regulacjami się odbyło.
Domino

Domino

Rozdzielenie podatników w Australii na rezydentów i nierezydentów wydaje się być rzeczywiście ważne dla fiskusa aby uniknąć ewentualnych błędów i oszustw podatkowych. Niestety, wyższa stawka podatku dla nierezydentów wydaje mi się nieco niesprawiedliwa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.