Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Australii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Australii - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy w Australii nie unikniemy płacenia podatków. Każda osoba legalnie pracująca w tym kraju jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy Australii dzieli podatników na dwie kategorie, od których zależy forma opodatkowania.

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę odprowadzaniem odpowiednich składek z wynagrodzenia zajmuje się pracodawca. Mimo to warto wiedzieć, jak i ile pieniędzy na podatki zostaje potrącone z wynagrodzenia. Tym bardziej że podatnicy mają możliwość rozliczenia się z fiskusem, co pozwoli na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego. Sprawdźmy, jak wygląda podatek dochodowy od osób fizycznych w Australii oraz jakie prawa i obowiązki mają osoby pracujące na Antypodach.

Podział podatników na rezydentów i nierezydentów w Australii

Australijski urząd skarbowy wzorem innych państw podzielił podatników na rezydentów oraz nierezydentów podatkowych. W tym wypadku klasyfikacja jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa bezpośrednio na formę opodatkowania dochodów. Nim poznamy stawki procentowe, określmy, kim są rezydenci.

Za rezydentów podatkowych Australii uznaje się osoby przebywające w tym kraju ponad 183 dni w roku podatkowym. Analogicznie nierezydentami są osoby przebywające na terenie Australii poniżej 183 dni w roku podatkowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że warunek ten nie dotyczy studentów oraz osób przebywających w kraju na wizie Work and Holiday. Te osoby są traktowane przez fiskusa jak nierezydenci mimo przebywania w Australii ponad pół roku.

Wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych w Australii

W zależności od statusu rezydencji australijski urząd skarbowy przewiduje inne stawki procentowe podatku dochodowego. Podatnicy muszą więc być świadomi, na jakich zasadach są rozliczani.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Australii

Stawki podatkowe dla rezydentów Australii:

  • dochód do 18 200 AUD rocznie - 0%
  • dochód od 18 201 do 37 000 AUD - 19 centów (19%) od każdego dolara powyżej 18 200 AUD
  • dochód od 37 001 do 90 000 AUD - 3 572 AUD plus 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara powyżej 37 000 AUD
  • dochód od 90 001 do 180 000 AUD - 20 797 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 90 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 54 097 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD

W przypadku nierezydentów zastosowano trzy progi podatkowe. Niestety w tym stosunku nie występuje kwota wolna od podatku, a pierwsza stawka jest znacznie wyższa niż w przypadku rezydentów.

Stawki podatkowe dla nierezydentów Australii:

  • dochód do 90 000 AUD - 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara
  • dochód od 90 001 do 180 000 AUD - 29 250 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 90 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 62 550 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD

Tak prezentują się stawki procentowe dla rezydentów oraz nierezydentów. Jak widać obcokrajowcy pracujący w Australii i zarabiający niższe wynagrodzenia zapłacą większe podatki niż obywatele kraju na tych samych stanowiskach. Taki system zachęca do stałego osiedlenia się w Australii.

Jak rozliczać podatek dochodowy w Australii?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że rok podatkowy w Australii nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Australijski fiskus stosuje okresy rozliczeń zaczynające się 1 lipca i kończące 30 czerwca. Z przyzwyczajeniem się do takiej sytuacji Polacy mogą początkowo mieć pewien problem. Deklaracje podatkowe za zakończony rok podatkowy należy składać do 31 października.

Zeznanie podatkowe można złożyć osobiście, pocztą bądź on-line. Ta druga metoda będzie zdecydowanie prostsza i szybsza. Wystarczy założyć konto myGOV na stronie: https://www.ato.gov.au/Individuals/Lodging-your-tax-return/.

System pozwoli na pobranie wstępnej deklaracji i szybkie uzupełnienie jej oraz odesłanie on-line. Podatnik do rozliczenia będzie potrzebował numeru podatkowego (Tax File Number) oraz druku PAYG. Certyfikat podatkowy PAYG jest przekazywany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego bądź po zakończeniu stosunku pracy. W odpowiedniku polskiego PIT-11 znajdują się informacje na temat dochodów oraz odprowadzanych składek.

Australijski urząd skarbowy nie przewiduje wielu ulg podatkowych pozwalających na obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Mimo to można skorzystać z kilku odpisów głównie wynikających z ponoszenia kosztów pozyskiwania dochodów. W takim wypadku warto posiadać rachunki potwierdzające koszta uprawniające do skorzystania z ulg.

Rozliczenie dochodu z Australii w Polsce

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczenia się z ojczysty fiskusem, przed którym powinni wykazać dochód zagraniczny w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Polskę i Australię wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę odliczenia proporcjonalnego.

Oznacza to, że dochód zagraniczny zostaje opodatkowany, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego u źródła w obcym kraju. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. W takim przypadku można także zastosować ulgę abolicyjną, która pozwoli całkowicie wyeliminować ewentualny podwójny podatek dochodowy.

Podatki w Australii nie są straszne, choć w przypadku pobytu tymczasowego trzeba się liczyć z wyższymi kwotami do zapłaty. Co więcej, rozliczenie się z fiskusem nie powinno przysparzać większych problemów. Niestety umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Australią wprowadza bardziej skomplikowaną metodę rozliczenia. W przypadku problemów z odpowiednim rozliczeniem zawsze można skorzystać z pomocy biur podatkowych zajmujących się składaniem deklaracji podatkowych.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Australii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.