Praca za granicą

Zarobki Chiny - ile można zarobić w Chinach?

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

13 komentarzy
Zarobki Chiny - ile można zarobić w Chinach?
Jeszcze niedawno panowało przekonanie wśród Polaków, że Chińczycy pracują za miskę ryżu. Tanie produkty zalewające Europę od strony Państwa Środka budowały mit biednego narodu. Tymczasem chińska gospodarka cały czas rosła w siłę i w ostatnich latach wynagrodzenia rosły około 10% rocznie. Dziś wielu Chińczyków nie tylko zarabia więcej niż pracownicy nad Wisłą, ale też według szacunków najniższe pensje w Chinach wkrótce przeskoczą te polskie.

Szacuje się, że najniższe wynagrodzenia chińskich pracowników prześcignie polską płacę minimalną już w 2023 roku. Tak więc to najwyższy moment, aby zakopać mit miski ryżu. Ile więc wynoszą zarobki w Chinach? Oczywiście ze względu na ogrom Państwa Środka zarobki są niezwykle zróżnicowane. W niektórych miejscach można mówić o wręcz prawdziwym raju zarobkowym, podczas gdy na wielu terenach wiejskich zarobki są szokująco niskie.

Trzeba jednak pamiętać, że wraz z różnicami zarobków mamy też do czynienia z różnymi kosztami życia. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom chińskich pracowników. Czy warto emigrować zarobkowo w kierunku tej azjatyckiej potęgi?

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kędzierzyn-Koźle
  • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Ile wynosi płaca minimalna w Chinach?

Chiny nie posiadają ogólnej płacy minimalnej obowiązującej w całym kraju. Różnice między regionami sprawiają, że taka regulacja nie miałaby większego sensu. Zamiast tego płace minimalne regulują władze lokalne poszczególnych prowincji.

Warto odnotować, że wynagrodzenia minimalne regularnie rosną i zazwyczaj są podnoszone co około dwa, trzy lata. W ten sposób władze dostosowują na bieżąco wysokość zarobków do rosnących kosztów życia.

Najwyższe wynagrodzenie minimalne obowiązuje w Szanghaju, gdzie wynosi 2690 CNY miesięcznie (ok. 1603 zł). Na kolejnych miejscach znajdują się Shenzhen oraz Pekin z kwotami 2360 CNY miesięcznie. Duże wynagrodzenia minimalne obowiązują także w prowincjach Guangdong, Jiangsu oraz Zhejiang, gdzie przekraczają 2300 CNY miesięcznie.

Na najniższe zarobki mogą liczyć mieszkańcy wiejskich regionów Liaoning (1420 CNY, czyli ok. 845 zł), Hunan (1550 CNY).

Ile zarabia się w Chinach?

Wiemy już, jak wyglądają minimalne wynagrodzenia w Chinach. Ostatnie wyniki badań statystycznych pokazują, że w dużych chińskich miastach średnie wynagrodzenia wynoszą nawet 8 452 CNY miesięcznie. W Pekinie, Szanghaju oraz Shenzhen średnie dochody mają przekraczać obecnie ponad 12 000 CNY miesięcznie.

Video

Chiński rynek pracy mimo potężnej ilości potencjalnych pracowników poszukuje fachowców z zagranicy. Chiny bardzo chętnie czerpią z doświadczenia zachodnich fachowców, co oznacza, że można liczyć na dość atrakcyjne wynagrodzenia w pewnych dziedzinach. Przyjrzyjmy się średnim zarobkom w niektórych branżach.

Administracja - 5 118 CNY/mies.

Rolnictwo - 4 820 CNY/mies.

Kultura - 5 407 CNY/mies.

Bankowość - 7 703 CNY/mies.

Przemysł motoryzacyjny - 6 202 CNY/mies.

Przemysł chemiczny - 6 349 CNY/mies.

Finanse - 6 839 CNY/mies.

Obsługa klienta - 5 325 CNY/mies.

Edukacja - 5 675 CNY/mies.

IT - 9 457 CNY/mies.

Ubezpieczenia - 6 497 CNY/mies.

Marketing - 6 975 CNY/mies.

Produkcja - 5 642 CNY/mies.

Nowe technologie - 8 566 CNY/mies.

Turystyka i gastronomia - 4 732 CNY/mies.

Jak widać, wśród najlepiej płatnych zawodów znalazły się przede wszystkim funkcje związane z IT i nowymi technologiami. Gospodarka Chin idzie mocno w stronę technologii i obecnie to kraje europejskie zdają się być pod wieloma względami zacofane. W efekcie doświadczeni specjaliści IT mają szanse na znalezienie bardzo atrakcyjnych posad.

Ile realnie zarabia się w Chinach?

Dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość bywa często odmienna. Warto się więc zorientować ile chińscy pracodawcy faktycznie płacą zagranicznym pracownikom. Sprawdźmy kilka ogłoszeń o pracę, jakie można znaleźć w sieci.

Nauczyciel języka angielskiego - 19 000-25 000 CNY/mies.

Specjalista od marketingu w sieci - 6 000-15 000 CNY/mies.

Menadżer sprzedaży - 6 000-20 000 CNY/mies.

Nauczycielka tańca - 10 000-11 000 CNY/mies.

Młodszy programista - 8 000-10 000 CNY/mies.

Specjalista ds. sprzedaży - 15 000-20 000 CNY/mies.

Projektant urządzeń - 20 000-30 000 CNY/mies.

Tłumacz gier - 5 000-10 000 CNY/mies.

Projektant wnętrz - 15 000-30 000 CNY/mies.

Architekt - 7 000-15 000 CNY/mies.

Ogłoszenia o pracę dostępne w sieci pokazują, że faktycznie w Chinach obcokrajowcy mogą liczyć na dobre zarobki. Pozostaje tylko pytanie, czy wyjazd do Państwa Środka jest faktycznie opłacalny?

Czy praca w Chinach się opłaca?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, należy brać pod uwagę koszty życia w danym miejscu. Chiny ze względu na swoją wielkość bardzo różnią się pod względem cen, ale w ogólnym rozrachunku życie jest tam tańsze niż w Polsce. Produkty spożywcze czy transport wypadają atrakcyjniej niż nad Wisłą.

Problemem może być bardziej hulaszczy tryb życia. Dobra luksusowe oraz rozrywki są już dość drogie i dla przeciętnego mieszkańca Chin imprezowanie, oraz ciągłe jedzenie na mieście w lepszych restauracjach może być problematyczne. W większych miastach należy się także liczyć z wysokimi kosztami wynajmu mieszkania. Lokum z jednym pokojem w takich miastach, jak Pekin czy Szanghaj może kosztować miesięcznie od 4 000 do nawet 10 000 CNY. Mieszkania na obrzeżach są tańsze i ceny mogą spaść do kwot w przedziale od 2 000 do 6 000 CNY.

Ogólnie Chiny nie zrujnują portfela obcokrajowca podejmującego tam pracę. Szczególnie zatrudnienie w roli fachowca gwarantuje dobry zarobek pozwalający żyć na wysokim poziomie oraz odłożyć oszczędności.

To może Cię również zainteresować

Praca w Chinach

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

13 komentarzy

Zosia

Zosia

Nie ukrywam, że zarobki w Chinach brzmią kusząco. Jednak koszty wynajmu mieszkania i wyjścia na miasto są już mniej atrakcyjne. Chyba jednak wolałabym pracować w Polsce i, choć zarabiać mniej, mieć łatwiejszy dostęp do dóbr luksusowych i zabawy.
Wiktoria

Wiktoria

Ciekawe, podobno w Chinach poszukują nauczycieli języka angielskiego - to na pewno byłoby coś dla mnie. Chętnie poznałabym tak odmienną kulturę i jednocześnie zarabiała na życie. Trzeba się nad tym zastanowić.
Andrea

Andrea

Interesujące są te dane dotyczące zarobków w Chinach, zwłaszcza w branży IT. Myślę, że warto przeanalizować ten rynek i zastanowić się nad ewentualnymi inwestycjami w tej części Azji.
Czesław Górny

Czesław Górny

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy warto szukać pracy w Chinach. Widzę, że średnie zarobki są naprawdę dobre, ale też niektóre koszty mogą być bardzo wysokie. Może warto się skonsultować z kimś, kto już tam pracuje?
Jolanta

Jolanta

Cóż, wyjazd do Chin z pewnością byłby intrygującą opcją - zarobki na pewno są korzystne, ale koszty życia też nie powinny być pomijane. Jestem ciekawa, jak wielu ludzi decyduje się na taką zmianę.
jan

jan

pewnie pan Maciak napisal ten artykuul
Ika

Ika

Kalkulator pokazuje, że 2480 juanów to około 1460 zł.
Ecik

Ecik

Statusem zamożności w Chinach jest jedzenie wieprzowiny, która jest sześciokrotnie droższa niż w Europie.
Luc8

Luc8

Ktoś pomylił przelicznik, to co jest w PLZ powinno być w CNY, a reszta się zgadaza. Bo 1CNY to O,57 PLZ
Ewa28

Ewa28

Obecnie pracuje jaka fizjoterapeuta od 3 lat wynajmuje mieszkanie 50 metrów zarobki odbiegają od padanych kwot obecnie na rękę zarabia się inaczej jeśli chodzi o oszczędności lepsze odkładanie niż w Polsce nie ma po co wracać
KJM

KJM

"Najwyższe wynagrodzenie minimalne obowiązuje w Szanghaju, gdzie wynosi 2480 CNY miesięcznie (ok. 4543 zł)." Kto was matematyki uczył. Kurs CNY wynosi 0,56 zł stąd 2480 CNY x 0, 56 wynosi 1590, 40 zł, a nie 4543 zł. Do podstawówki na lekcje matematyki redakcjo.
Krzysztof

Krzysztof

czytam wlasnie art i nie mogę uwierzyć w to co jest tam napisane, nie wiem kiedy art byl pisany, ale w ciagu ostatnich 12 miesiecy juan to ok. polowa pln, takze artykul oparty o bledne zalozenie, to sterta bzdur...
Sebastian

Sebastian

Cny jest wart na dzień dzisiejszy 56 groszy polskich a to oznacza ze w tym artykule jest mnóstwo błędów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.