Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Włochy

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

11 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Włochy
Przeglądając oferty pracy, bardzo często napotykamy stawki wynagrodzeń podawane w kwotach brutto. Takie postępowanie jest powodowane kilkoma czynnikami. Czasem pracodawca nie wie, jakie będzie musiał potrącić składki na podatki od wynagrodzenia pracownika. Nierzadko wpisanie kwoty brutto ma cel uatrakcyjnienia oferty.

Nie inaczej jest w przypadku ogłoszeń o pracę we Włoszech. Osoba szukająca pracy musi więc na własną rękę obliczyć, ile faktycznie otrzyma pieniędzy za wykonywaną pracę. Wykonanie obliczeń nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga najpierw poznania wszystkich obciążeń, jakie są nakładane na wynagrodzenie.

Zazwyczaj z wynagrodzeń są potrącane składki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz na ubezpieczenia społeczne. Warto też pamiętać, że w przypadku pracy za pośrednictwem agencji wypłata może zostać uszczuplona o pewne opłaty. Biura pracy mogą między innymi potrącać pracownikom za zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy wyżywienie. Sprawdźmy, jak wyliczyć pensję netto we Włoszech.

Różnica między brutto i netto we Włoszech

Przed przystąpieniem do wyliczeń należy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Na początek warto wiedzieć, czym w istocie jest pensja brutto i netto. Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem wszystkich obowiązkowych należności. Analogicznie wynagrodzenie netto to kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po opłaceniu podatków.

We Włoszech pracodawcy potrącają z pensji dwie składki. Każda osoba legalnie zatrudniona musi opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche), który jest objęty stawkami progresywnie rosnącymi. Do tego dochodzą opłaty na ubezpieczenia społeczne.

Video

Szukasz pracy?

Kontroler Jakości Surowca

Global Pets Food sp. z o.o.

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Pracownik działu kadr/ rekruter

Global Pets Food sp. z o.o.

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Murarz

Hard Plast

  • 4 000-4 500 zł / mc
  • Tychy
Dodana

Operator wózka widłowego Wysokiego Składu

Global Pets Food sp. z o.o.

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Operator maszyn- operator obrabiarek

PPHU ROCH ZBIGNIEW ROKITA

  • Tarnowskie Góry
Dodana
Aplikuj bez CV

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie we Włoszech?

Wiemy już, że z włoskiej pensji należy odprowadzić zaliczki na poczet podatku dochodowego IRPEF oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Przyjrzyjmy się bliżej wysokości tych należności.

IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche) jest podatkiem progresywnym, czyli jego wysokość rośnie w miarę wzrostu dochodu. W 2023 roku włoski urząd skarbowy (Agenzia delle Entrate) ustanowił następujące progi podatkowe:

Progi podatkowe we Włoszech

  • dochód roczny do 15 000 euro - 23%
  • dochód roczny od 15 001 do 28 000 euro - 25%
  • dochód roczny od 28 001 do 50 000 euro - 35%
  • dochód roczny powyżej 50 001 euro -43%

Warto nadmienić, że w niektórych regionach Włoch mogą być potrącane także dodatkowe podatki municypalne oraz regionalne. Ich stawki mogą wynieść od 0,7% do 0,9% w pierwszym przypadku i do 3,33% w drugim. Włoskie prawo narzuca obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, które są dzielone między pracodawcę i pracownika.

Jak wyliczać wynagrodzenie netto we Włoszech?

Wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga odjęcia od pensji brutto wszystkich należności ciążących na zarobkach. Wynikiem odejmowania będzie właśnie wynagrodzenie netto. Jak się do tego zabrać? Najpierw musimy obliczyć wysokość należnych podatków.

Zakładając, że podatnik zarabia rocznie 30 000 euro brutto, musimy wyliczyć z tej kwoty podatek według obowiązujących stóp procentowych. Najpierw jednak z wynagrodzenia brutto potrącamy 9,19% na ubezpieczenia społeczne. Daje nam to 2 757 euro na ubezpieczenie i o tyle obniżamy podstawę opodatkowania. W efekcie podatek IRPEF odprowadzamy od kwoty 27 243 euro.

Taka kwota łapie się pod dwa progi podatkowe. Od pierwszych 15 000 euro odprowadzamy 3 450 euro. Pozostałe 12 243 euro podchodzi pod stawkę 25%, co nam daje 3060,75 euro. Dodajemy obie sumy i w efekcie wychodzi, że podatek dochodowy IRPEF wyniesie 6 510,75 euro. Od wynagrodzenia brutto w wysokości 30 000 euro odejmujemy 6 510,75 euro oraz 2 757 euro, co nam daje 20 732,25 euro netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń we Włoszech

Nie każda osoba czuje się dobrze przy wykonywaniu podobnych obliczeń. W takim wypadku z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie obliczenie należnego podatku oraz pensji, jaką pracownik otrzyma na rękę.

Trzeba jednak pamiętać, że takie wyliczenia dają przybliżone wyniki. Na ostateczny kształt wypłaty ma wpływ wiele czynników, które zostają uwzględnione przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. W efekcie wysokość podatków może ulec zmianie. Podatnik ma bowiem możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych. Mimo to wyniki uzyskiwane w kalkulatorach oraz według powyższej metody dają dość dobry pogląd na przybliżone zarobki netto.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.italytaxcalculator.com

https://www.icalculator.info/italy.html

https://salaryaftertax.com/it

To może Cię również zainteresować

Praca we Włoszech

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Realistka

Realistka

Chyba czas na spotkania w firmie z moimi pracownikami, żeby porozmawiać z nimi o podatkach...
Ula Jowisz

Ula Jowisz

Dla mnie artykuł jest kompletnie nieprzydatny, ale w każdym razie cieszę się, że ktoś może z niego skorzystać.
Adam

Adam

Dzięki tym wyliczeniom zobaczyłem, że faktycznie nie otrzymuję całej swojej pensji brutto. Ale lepsze to niż wcale!
Wichura

Wichura

Jeśli planuję pracę we Włoszech, to chyba powinienem zacząć od zapoznania się z językiem włoskim, żeby móc porozumieć się z urzędami skarbowymi.
Mirka

Mirka

Dobrze, że autorzy artykułu podają przykładowe kalkulatory, bo samodzielne wyliczanie składek zawsze mnie przerasta.
Mlody

Mlody

Zazdroszczę wszystkim, którzy otrzymują wynagrodzenie.
Daniel

Daniel

No cóż, wyliczenia wyglądają nieco skomplikowanie, ale warto się namęczyć, żeby poznać swoje zarobki netto.
alina

alina

Artykuł może być przydatny, ale bardziej interesowałby mnie przewodnik po rynku pracy we Włoszech.
Olek

Olek

Ciekawe, że nie ma tu informacji o dodatkowych kosztach związanych z zatrudnieniem pracownika, takich jak składki na ubezpieczenie zdrowotne czy fundusz pracy.
Aleksandra Szpak

Aleksandra Szpak

Dzięki za informacje! Teraz będę miał większe pojęcie o swojej pensji.
bibuła

bibuła

Chciałbym otrzymywać pensję w ogóle, nie mówiąc już o wyliczaniu jej netto. Szkoda, że takie artykuły nie dotyczą osób takich jak ja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.