Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Włochy

Kalkulator zarobków brutto-netto Włochy
Przeglądając oferty pracy, bardzo często napotykamy stawki wynagrodzeń podawane w kwotach brutto. Takie postępowanie jest powodowane kilkoma czynnikami. Czasem pracodawca nie wie, jakie będzie musiał potrącić składki na podatki od wynagrodzenia pracownika. Nierzadko wpisanie kwoty brutto ma cel uatrakcyjnienia oferty.

Nie inaczej jest w przypadku ogłoszeń o pracę we Włoszech. Osoba szukająca pracy musi więc na własną rękę obliczyć, ile faktycznie otrzyma pieniędzy za wykonywaną pracę. Wykonanie obliczeń nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga najpierw poznania wszystkich obciążeń, jakie są nakładane na wynagrodzenie.

Zazwyczaj z wynagrodzeń są potrącane składki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz na ubezpieczenia społeczne. Warto też pamiętać, że w przypadku pracy za pośrednictwem agencji wypłata może zostać uszczuplona o pewne opłaty. Biura pracy mogą między innymi potrącać pracownikom za zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy wyżywienie. Sprawdźmy, jak wyliczyć pensję netto we Włoszech.

Różnica między brutto i netto we Włoszech

Przed przystąpieniem do wyliczeń należy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Na początek warto wiedzieć, czym w istocie jest pensja brutto i netto. Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem wszystkich obowiązkowych należności. Analogicznie wynagrodzenie netto to kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po opłaceniu podatków.

We Włoszech pracodawcy potrącają z pensji dwie składki. Każda osoba legalnie zatrudniona musi opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche), który jest objęty stawkami progresywnie rosnącymi. Do tego dochodzą opłaty na ubezpieczenia społeczne.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie we Włoszech?

Wiemy już, że z włoskiej pensji należy odprowadzić zaliczki na poczet podatku dochodowego IRPEF oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Przyjrzyjmy się bliżej wysokości tych należności.

To Cię powinno też zainteresować: Praca we Włoszech

IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche) jest podatkiem progresywnym, czyli jego wysokość rośnie w miarę wzrostu dochodu. W 2019 roku włoski urząd skarbowy (Agenzia delle Entrate) ustanowił następujące progi podatkowe:

Progi podatkowe we Włoszech

  • dochód roczny do 15 000 euro - 23%
  • dochód roczny od 15 001 do 28 000 euro - 3 450 euro + 27% od nadwyżki ponad 15 000 euro
  • dochód roczny od 28 001 do 55 000 euro - 6 960 euro + 38% od nadwyżki ponad 28 000 euro
  • dochód roczny od 55 001 do 75 000 euro - 17 220 euro + 41% od nadwyżki ponad 55 000 euro
  • dochód roczny powyżej 75 001 euro - 25 420 euro + 43% od nadwyżki ponad 75 000 euro

Warto nadmienić, że w niektórych regionach Włoch mogą być potrącane także dodatkowe podatki municypalne oraz regionalne. Ich stawki mogą wynieść od 0,7% do 0,9% w pierwszym przypadku i do 3,33% w drugim. Włoskie prawo narzuca obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, które są dzielone między pracodawcę i pracownika. W 2019 roku z wynagrodzeń pracowników potrącano na ten cel standardowo 9,19%.

Jak wyliczać wynagrodzenie netto we Włoszech?

Wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga odjęcia od pensji brutto wszystkich należności ciążących na zarobkach. Wynikiem odejmowania będzie właśnie wynagrodzenie netto. Jak się do tego zabrać? Najpierw musimy obliczyć wysokość należnych podatków.

Zakładając, że podatnik zarabia rocznie 30 000 euro brutto, musimy wyliczyć z tej kwoty podatek według obowiązujących stóp procentowych. Najpierw jednak z wynagrodzenia brutto potrącamy 9,19% na ubezpieczenia społeczne. Daje nam to 2 757 euro na ubezpieczenie i o tyle obniżamy podstawę opodatkowania. W efekcie podatek IRPEF odprowadzamy od kwoty 27 243 euro.

Taka kwota łapie się pod dwa progi podatkowe. Od pierwszych 15 000 euro odprowadzamy 3 450 euro. Pozostałe 12 243 euro podchodzi pod stawkę 27%, co nam daje 3305,61 euro. Dodajemy obie sumy i w efekcie wychodzi, że podatek dochodowy IRPEF wyniesie 6 755,61 euro. Od wynagrodzenia brutto w wysokości 30 000 euro odejmujemy 6 755,61 euro oraz 2 757 euro, co nam daje 20 487,39 euro netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń we Włoszech

Nie każda osoba czuje się dobrze przy wykonywaniu podobnych obliczeń. W takim wypadku z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie obliczenie należnego podatku oraz pensji, jaką pracownik otrzyma na rękę.

Trzeba jednak pamiętać, że takie wyliczenia dają przybliżone wyniki. Na ostateczny kształt wypłaty ma wpływ wiele czynników, które zostają uwzględnione przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. W efekcie wysokość podatków może ulec zmianie. Podatnik ma bowiem możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych, w tym z kwoty wolnej od podatku, która w przypadku pracy przez okrągłe 12 miesięcy może wynieść nawet 8000 euro. Mimo to wyniki uzyskiwane w kalkulatorach oraz według powyższej metody dają dość dobry pogląd na przybliżone zarobki netto.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.italytaxcalculator.com

https://www.icalculator.info/italy.html

https://salaryaftertax.com/it

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Włochy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.