Praca za granicą

Zwrot podatku z Danii - rozliczenie dochodów w Polsce

28 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Zwrot podatku z Danii - rozliczenie dochodów w Polsce
Legalna praca w Danii wiąże się z obowiązkiem opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zagraniczni nie są wyjątkiem i podobnie, jak Duńczycy muszą się rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego z lokalnym fiskusem.

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę odpowiednie składki z wypłaty potrąca pracodawca. Duński urząd skarbowy (SKAT) pozwala dokonać licznych ulg, a to oznacza, że dokonując rocznego rozliczenia, można się starać o zwrot nadpłaconego podatku. W jaki sposób rozliczyć się z fiskusem i kiedy należy to zrobić? Przyjrzyjmy się procedurze pozyskiwania zwrotu podatku za pracę w Danii.

Kiedy należy się rozliczyć z podatku dochodowego w Danii?

Rozliczenie z duńskim fiskusem dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Danii tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy mają obowiązek złożenia stosownych deklaracji podatkowych do 1 maja. Do 1 lipca można składać ewentualne poprawki do zeznań.

Duński urząd skarbowy pozwala na rozliczenie podatku sprzed trzech lat. Tym samym w 2023 roku można złożyć dokumenty za lata 2022, 2021 oraz 2020. Podatnicy, którzy złożą w terminie zeznania podatkowe, mogą liczyć na zwrot podatku w czasie do sześciu miesięcy. SKAT przesyła zwrot na konto bankowe podatnika bez względu czy zostanie zgłoszony polski, czy duński rachunek.

Jakie dokumenty potrzebują do rozliczenia ze SKAT?

Przede wszystkim rozliczenia z duńskim urzędem skarbowym dokonuje się poprzez system on-line: https://www.tastselv.skat.dk. Dzięki temu można ograniczyć ilość dokumentów, jakie należy posiadać przy składaniu deklaracji podatkowej. Logowanie do systemu odbywa się za pomocą specjalnego kodu TASTSELV, który należy uzyskać w SKAT.

Årsopgørelse jest najważniejszym dokumentem potrzebnym przy rozliczeniu rocznym. Formularz ten jest przesyłany przez urząd skarbowy do podatników i zawiera wstępne wyliczenie podatków oraz informacje o rocznym dochodzie i potrąconych składkach. Na jego podstawie wypełnia się szczegółowo zeznanie podatkowe.

Szukasz pracy?
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 800-5 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Pracodawca po zakończeniu roku podatkowego powinien przekazać pracownikom dokument Oplysingsseddel. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera wszystkie informacje na temat dochodu i zapłaconych składek. Taki sam dokument otrzymuje się w przypadku wcześniejszego zakończenia pracy, co oznacza, że podatnik powinien posiadać do rozliczenia druki od wszystkich firm, którym świadczył prace w minionym roku podatkowym. W przypadku braku stosownego druku można się posiłkować odcinkami z wypłaty, czyli Lonseddel.

Video

Duński urząd skarbowy pozwala na wspólne rozliczenie się małżonków. W tym wypadku konieczne jest przedstawienie kilku dokumentów na drukach europejskich. Ważne jest posiadanie zaświadczenia o zawarciu związku małżeńskiego oraz zaświadczenia potwierdzającego wspólny adres zamieszkania. Nie obejdzie się także bez przedstawienia zaświadczenia o dochodach na formularzu UE/EOG.

Starając się o zwrot nadpłaconego podatku, można wnioskować o liczne ulgi z różnych tytułów. SKAT nie wymaga przy rozliczeniu przedstawiania rachunków za poniesione koszta podlegające odpisom. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że urząd do 7 lat od złożenia deklaracji może podważyć zasadność przyznania ulgi. Wtedy konieczne będzie przedstawienie stosownych rachunków.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Danii?

Najważniejszym odliczeniem w Danii jest indywidualna ulga, która zostaje automatycznie przypisana każdej pełnoletniej osobie czerpiącej w Danii legalny dochód. SKAT co roku ustanawia wysokość ulgi i w 2023 roku z podatku zwolniono dochody w wysokości maksymalnie 45 600 DKK. Osoby, które nie przepracowały całego roku, otrzymują proporcjonalnie pomniejszoną kwotę wolną od podatku.

Duński fiskus oprócz ulgi przyznawanej automatycznie podatnikom pozwala skorzystać również z szeregu innych odpisów.

Podatnicy mogą liczyć na zwroty z tytułu:

 • poniesionych kosztów dojazdów z Polski do Danii oraz z Danii do Polski;
 • poniesionych kosztów na dojazdy do pracy z miejsca zamieszkania;
 • poniesionych kosztów zakwaterowania i wyżywienia;
 • alimentów na dzieci i byłych małżonków;
 • odsetek zaciągniętych kredytów mieszkaniowych i konsumenckich;
 • opłat na składki emerytalne;
 • niepełnosprawności.

Czy muszę rozliczyć dochód z Danii w Polsce?

Polska i Dania podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na mocy wspólnych postanowień urzędy skarbowe stosują metodę wyłączenia z progresją dochodu z kraju nierezydencji podatkowej. Oznacza to, że osoby zachowujące rezydencję polską muszą w rocznej deklaracji podatkowej wykazać dochód z Danii, ale nie podlega on opodatkowaniu. Jeżeli nie uzyskało się dochodu w Polsce bądź jest się rezydentem Danii, to nie ma w ogóle obowiązku rozliczania się z polskim fiskusem.

Ważne jest to, że mimo nieopodatkowania dochodu z Danii należy go wprowadzić do deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Dochód zagraniczny jest bowiem brany w tym wypadku do ustalenia stopy procentowej podatku nałożonego na polskie dochody.

Rozliczenie się z duńskim fiskusem i uzyskanie zwrotu podatku nie jest trudne. W przypadku gdy ktoś nie jest pewien, czy da radę samodzielnie wykonać wszystkie formalności, może skorzystać z usług fachowców. Nie brakuje firm, które pomagają w uzyskaniu zwrotów nadpłaconego podatku z zagranicy.

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kazimiera

Kazimiera

Artykuł jest przydatnym źródłem informacji dla pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w Danii. Teraz będę miał lepsze pojęcie o dokumentach, jakie powinienem przekazać moim pracownikom po zakończeniu roku podatkowego.
Majdan

Majdan

Jestem w trakcie poszukiwania pracy w Danii i artykuł bardzo mi pomógł zrozumieć kwestie rozliczenia podatkowego. Teraz już wiem, co będę musiał zrobić, kiedy znajdę pracę.
Barbara232

Barbara232

Mimo, że nie pracuję obecnie, to uważam, że artykuł jest przydatnym źródłem informacji na przyszłość. Dobrze wiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne przy rozliczeniu podatkowym.
Aleksander

Aleksander

Uważam, że zrozumienie kwestii rozliczenia podatkowego jest istotne dla każdej osoby pracującej w Danii. Jestem zadowolony z artykułu, ponieważ jest bardzo czytelny i łatwy do zrozumienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.