Zwrot podatku z Holandii - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku z Holandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie w Holandii, trzeba pamiętać o rozliczeniu podatkowym. Podobnie, jak w Polsce konieczne jest złożenie zeznania podatkowego, na mocy którego można się ubiegać między innymi o zwrot nadpłaconego podatku.

Urząd skarbowy w Holandii (Belastingdienst) pozwala na rozliczenie podatków do pięciu lat wstecz, a to oznacza że w 2020 roku będzie można rozliczyć podatki z 2015 roku. Przyjrzyjmy się kilku ważnym sprawom, jak to komu należy się zwrot, jak go uzyskać oraz jakie dokumenty należy złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym.

Kiedy składać deklarację podatkową w Belastingdienst?

Zacznijmy od tego, że rok podatkowy w Holandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Belastingdienst nie podaje konkretnych terminów obowiązujących dla składania deklaracji podatkowej, ale utarło się, że najlepiej złożyć ją do końca marca danego roku. Wynika to z faktu, że osoby wnioskujące o zwrot podatku w tym terminie mogą liczyć na wypłatę pieniędzy do trzech miesięcy. Po tym terminie urząd może rozpatrywać wnioski w czasie od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Na szczęście Belastingdienst najczęściej mieści się w terminie od trzech do czterech miesięcy.

Jak wspomnieliśmy powyżej, podatnik może rozliczyć swoje podatki do pięciu lat wstecz. Oznacza to, że w 2020 roku można złożyć deklaracje podatkowe za lata 2019, 2018, 2017, 2016 oraz 2015. Z pewnością warto skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalnie zwrotami podatków dochodowych z zagranicy. W ten sposób unikniemy błędów przy wypełnieniu dokumentów potrzebnych przy składaniu deklaracji. Skoro już jesteśmy przy potrzebnych dokumentach, to przyjrzyjmy się im bliżej.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Jakie dokumenty potrzebujemy przy rozliczaniu podatku w Holandii?

Najważniejsze przy rozliczeniu są dokumenty zawierające informacje o uzyskanym wynagrodzeniu oraz wysokości odprowadzonych podatków. W Holandii takie informacje zawiera roczna karta podatkowa nosząca nazwę jaaropgaaf oraz odcinki z wypłat nazywane salarisami. Przy rozliczaniu podatku, należy przedstawić w urzędzie kartę podatkową, bądź zbiór salarisów z danego roku.

Wyjaśnijmy, czym jest jaaropgaaf, czyli roczna karta podatkowa. Najprościej określić ją holenderskim odpowiednikiem PIT-11. Po zakończeniu roku podatkowego każdy pracodawca w Holandii ma obowiązek do końca marca dostarczyć pracownikom kartę podatkową. Osoba pracująca w ciągu roku w kilku firmach musi otrzymać jaaropgaaf od każdej z nich.

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest formularz UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Ten otrzymamy po złożeniu w polskim urzędzie skarbowym deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Przypomnijmy, że rozliczenie się jest obowiązkowe, nawet gdy nie uzyskało się dochodu w Polsce. Tylko po co nam karta UE/WE? Pozwala ona holenderskiemu urzędowi skarbowemu ocenić jaki procent stanowiły dochody podatnika z Holandii. Wynika to ze zmian w prawie określania statusu rezydenta. Za takowego uważa się osobę, której roczny dochód stanowiły w 90 procentach wpływy z Holandii. Tylko takie osoby otrzymają prawo do zwrotu nadpłaconego podatku oraz ulg podatkowych pokroju ulgi na dziecko, czy ulgi mieszkaniowej.

Jakie ulgi podatkowe można uzyskać w Holandii?

Podatnicy z Polski mogą liczyć na kilka ulg przy rozliczeniu rocznym w Holandii. Najpopularniejszymi są tak zwane rozłąkowe oraz ulga na dziecko. W przypadku tej drugiej możemy się o nią starać, jeżeli dziecko na początku roku podatkowego nie miało ukończonych 12 lat. Dziecko musiało być także zameldowane przez przynajmniej 6 miesięcy z rozliczającą się osobą.

Ulgę na dziecko mogą otrzymać podatnicy legitymujący się dochodem powyżej 4 934 euro. Jeżeli nie przekraczają oni rocznego dochodu w wysokości 33 331 euro, to przysługuje im zwrot według wyliczenia 1 052 euro + 6,159% x (osiągnięty dochód minus 4 934 euro). Osoby przekraczające roczny dochód w wysokości 33 331 euro otrzymają ulgę w wysokości 2 801 euro. (Wyliczenia ulg za rok 2018)

Trzeba także pamiętać, że w przypadku posiadania partnera fiskalnego zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko otrzyma osoba mniej zarabiająca w związku.

Rozłąkowe, czyli rozliczenie z partnerem fiskalnym

Kwestia partnera fiskalnego jest bardzo ważna w przypadku wspomnianego rozłąkowego. To bardzo korzystna ulga podatkowa sprawiająca, że pary mają szansę na znacznie większy zwrot podatku niż osoby rozliczające się w pojedynkę.

Kto może być partnerem fiskalnym podatnika? Najczęściej jest to mąż czy żona, ale może to być także osoba, z którą jest się w zarejestrowanym związku partnerskim. Prawo dopuszcza także zawiązanie partnerstwa fiskalnego z osobą, z którą posiada się dziecko, czy jest się współwłaścicielem domu, bądź mieszkania. Partnerami mogą też być w świetle prawa osoby zameldowane pod tym samym adresem. W przypadku rodzeństwa osoby te muszą być zameldowane pod tym samym adresem, ale nie w miejscu, gdzie zamieszkują rodzice.

Ważne!Starając się o ulgę z tytułu rozłąkowego, trzeba pamiętać, że suma dochodu obu partnerów fiskalnych musi w 90% pochodzić z pracy w Holandii. Konieczne jest także posiadanie przez partnera fiskalnego numeru BSN.

Osoby pracujące legalnie w Holandii muszą go posiadać, ale już partner przy rozliczeniu może go nie mieć, ponieważ na przykład przebywa w Polsce. W takiej sytuacji przed wspólnym rozliczeniem musi złożyć wniosek o przyznanie numeru BSN.

Warto podkreślić, że o rozłąkowe można się starać do pięciu lat wstecz i to nawet w sytuacji, w której już wcześniej rozliczyliśmy się za dane lata. Niestety zdecydowano się na redukcję rozłąkowego, co trwa od 2009 roku. Z każdym rokiem kwoty ulgi są uszczuplane o 6,67% i od 2024 roku ulga ta ma zostać całkowicie zniesiona dla części podatników.

Polacy pracujący w Holandii powinni pamiętać o składaniu rocznej deklaracji podatkowej. Jak widać może się ona wiązać ze zwrotem nadpłaconego podatku, a w przypadku rozliczenia z partnerami jest to praktycznie pewny scenariusz. Pamiętajcie także, aby najpierw złożyć stosowny formularz w polskim urzędzie skarbowym, aby uzyskać formularz UE/WE potrzebny do uzyskania kwalifikacji podatnika w Holandii.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku z Holandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zyzek
2019-12-17, 10:10
Holandia jest ciekawa i chyba analogicznie jak w Belgii dobrze tutaj się pracuje. Oczywiście mowa tutaj o całkowitej sytuacji a nie tylko pracy sezonowej.
student 5 roku...
2019-12-09, 10:00
Przymierzam się do pracy w Holandii i dlatego ten artykuł przeczytałem bardzo dokładnie. Następne też poczytam. Oceniam wpis chociażby tego artykułu na bdb. Dużo się dowiedziałem. Znajomy tam pracując dostał zwrot nadpłaconego podatku, ci fajnie jest ujęte w tym artykule.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.