Praca za granicą

Zwrot podatku z Holandii - rozliczenie dochodów w Polsce

9 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

6 komentarzy
Zwrot podatku z Holandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie w Holandii, trzeba pamiętać o rozliczeniu podatkowym. Podobnie, jak w Polsce konieczne jest złożenie zeznania podatkowego, na mocy którego można się ubiegać między innymi o zwrot nadpłaconego podatku.

Urząd skarbowy w Holandii (Belastingdienst) pozwala na rozliczenie podatków do pięciu lat wstecz, a to oznacza, że w 2023 roku będzie można rozliczyć podatki z 2018 roku. Przyjrzyjmy się kilku ważnym sprawom, jak to, komu należy się zwrot, jak go uzyskać oraz jakie dokumenty należy złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym.

Kiedy składać deklarację podatkową w Belastingdienst?

Zacznijmy od tego, że rok podatkowy w Holandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Belastingdienst nie podaje konkretnych terminów obowiązujących dla składania deklaracji podatkowej, ale utarło się, że najlepiej złożyć ją do końca marca danego roku. Wynika to z faktu, że osoby wnioskujące o zwrot podatku w tym terminie mogą liczyć na wypłatę pieniędzy do trzech miesięcy. Po tym terminie urząd może rozpatrywać wnioski w czasie od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Na szczęście Belastingdienst najczęściej mieści się w terminie od trzech do czterech miesięcy.

Video

Szukasz pracy?

Barber/Fryzjer męski

PROvision of service Radosław Szczurek

  • Ząbki
Dodana

Spawacz (MIG-MAG/TIG) w Veluw Metal Creations w Nieuwkuijk

OTTO Special Staffing

  • 16 € / mc
  • Holandia
Dodana

Asystent ds. obsługi klienta

SWISH POLSKA sp. z o.o.

  • 3 500-4 000 zł / mc
  • Macierzysz
Dodana

Customer Service/Accountancy

OBERALP POLSKA sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Inżynier ds. klimatyzacji i wentylacji

ELEKTRIK 22 sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Jak wspomnieliśmy powyżej, podatnik może rozliczyć swoje podatki do pięciu lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku można złożyć deklaracje podatkowe za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018. Z pewnością warto skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalnie zwrotami podatków dochodowych z zagranicy. W ten sposób unikniemy błędów przy wypełnieniu dokumentów potrzebnych przy składaniu deklaracji. Skoro już jesteśmy przy potrzebnych dokumentach, to przyjrzyjmy się im bliżej.

Jakie dokumenty potrzebujemy przy rozliczaniu podatku w Holandii?

Najważniejsze przy rozliczeniu są dokumenty zawierające informacje o uzyskanym wynagrodzeniu oraz wysokości odprowadzonych podatków. W Holandii takie informacje zawiera roczna karta podatkowa nosząca nazwę jaaropgaaf oraz odcinki z wypłat nazywane salarisami. Przy rozliczaniu podatku, należy przedstawić w urzędzie kartę podatkową, bądź zbiór salarisów z danego roku.

Video

Wyjaśnijmy, czym jest jaaropgaaf, czyli roczna karta podatkowa. Najprościej określić ją holenderskim odpowiednikiem PIT-11. Po zakończeniu roku podatkowego każdy pracodawca w Holandii ma obowiązek do końca marca dostarczyć pracownikom kartę podatkową. Osoba pracująca w ciągu roku w kilku firmach musi otrzymać jaaropgaaf od każdej z nich.

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest formularz UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Ten otrzymamy po złożeniu w polskim urzędzie skarbowym deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Przypomnijmy, że rozliczenie się jest obowiązkowe, nawet gdy nie uzyskało się dochodu w Polsce. Tylko po co nam karta UE/WE? Pozwala ona holenderskiemu urzędowi skarbowemu ocenić jaki procent stanowiły dochody podatnika z Holandii. Wynika to ze zmian w prawie określania statusu rezydenta. Za takowego uważa się osobę, której roczny dochód stanowiły w 90 procentach wpływy z Holandii. Tylko takie osoby otrzymają prawo do zwrotu nadpłaconego podatku oraz ulg podatkowych pokroju ulgi na dziecko, czy ulgi mieszkaniowej.

Jakie ulgi podatkowe można uzyskać w Holandii?

Podatnicy z Polski mogą liczyć na kilka ulg przy rozliczeniu rocznym w Holandii. Najpopularniejszymi są tak zwane rozłąkowe oraz ulga na dziecko. W przypadku tej drugiej możemy się o nią starać, jeżeli dziecko na początku roku podatkowego nie miało ukończonych 12 lat. Dziecko musiało być także zameldowane przez przynajmniej 6 miesięcy z rozliczającą się osobą.

Ulgę na dziecko mogą otrzymać podatnicy legitymujący się dochodem powyżej 5 548 euro. Jeżeli nie przekraczają oni rocznego dochodu w wysokości 29 076 euro, to przysługuje im zwrot około 2 694 euro.

Trzeba także pamiętać, że w przypadku posiadania partnera fiskalnego zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko otrzyma osoba mniej zarabiająca w związku.

Rozłąkowe, czyli rozliczenie z partnerem fiskalnym

Kwestia partnera fiskalnego jest bardzo ważna w przypadku wspomnianego rozłąkowego. To bardzo korzystna ulga podatkowa sprawiająca, że pary mają szansę na znacznie większy zwrot podatku niż osoby rozliczające się w pojedynkę.

Kto może być partnerem fiskalnym podatnika? Najczęściej jest to mąż czy żona, ale może to być także osoba, z którą jest się w zarejestrowanym związku partnerskim. Prawo dopuszcza także zawiązanie partnerstwa fiskalnego z osobą, z którą posiada się dziecko, czy jest się współwłaścicielem domu, bądź mieszkania. Partnerami mogą też być w świetle prawa osoby zameldowane pod tym samym adresem. W przypadku rodzeństwa osoby te muszą być zameldowane pod tym samym adresem, ale nie w miejscu, gdzie zamieszkują rodzice.

Ważne!
Starając się o ulgę z tytułu rozłąkowego, trzeba pamiętać, że suma dochodu obu partnerów fiskalnych musi w 90% pochodzić z pracy w Holandii. Konieczne jest także posiadanie przez partnera fiskalnego numeru BSN.

Osoby pracujące legalnie w Holandii muszą go posiadać, ale już partner przy rozliczeniu może go nie mieć, ponieważ na przykład przebywa w Polsce. W takiej sytuacji przed wspólnym rozliczeniem musi złożyć wniosek o przyznanie numeru BSN.

Warto podkreślić, że o rozłąkowe można się starać do pięciu lat wstecz i to nawet w sytuacji, w której już wcześniej rozliczyliśmy się za dane lata. Niestety zdecydowano się na redukcję rozłąkowego, co trwa od 2009 roku. Z każdym rokiem kwoty ulgi są uszczuplane o 6,67% i od 2024 roku ulga ta ma zostać całkowicie zniesiona dla części podatników.

Polacy pracujący w Holandii powinni pamiętać o składaniu rocznej deklaracji podatkowej. Jak widać może się ona wiązać ze zwrotem nadpłaconego podatku, a w przypadku rozliczenia z partnerami jest to praktycznie pewny scenariusz. Pamiętajcie także, aby najpierw złożyć stosowny formularz w polskim urzędzie skarbowym, aby uzyskać formularz UE/WE potrzebny do uzyskania kwalifikacji podatnika w Holandii.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

yoko78

yoko78

Bardzo interesujący artykuł. Warto wiedzieć o terminach składania rocznej deklaracji podatkowej w Holandii i dokumentach potrzebnych do rozliczenia podatków.
Kusia

Kusia

Dzięki za informacje dotyczące dokumentów potrzebnych do rozliczenia podatków w Holandii. Na pewno się przydadzą, gdy znajdę pracę w tym kraju.
Cosmo

Cosmo

Mam nadzieję, że w końcu znajdę pracę w Holandii i będę musiała złożyć deklarację podatkową. Przydatna informacja o terminie składania.
Piotr

Piotr

Ciekawy artykuł. Użyteczna informacja o terminie składania deklaracji. Być może skorzystam z usług profesjonalistów do rozliczania podatków.
Zyzek

Zyzek

Holandia jest ciekawa i chyba analogicznie jak w Belgii dobrze tutaj się pracuje. Oczywiście mowa tutaj o całkowitej sytuacji a nie tylko pracy sezonowej.
student 5 roku...

student 5 roku...

Przymierzam się do pracy w Holandii i dlatego ten artykuł przeczytałem bardzo dokładnie. Następne też poczytam. Oceniam wpis chociażby tego artykułu na bdb. Dużo się dowiedziałem. Znajomy tam pracując dostał zwrot nadpłaconego podatku, ci fajnie jest ujęte w tym artykule.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.