!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Danii?

8 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Danii?
Planując urlop, warto wziąć pod uwagę dni świąteczne. Dzięki temu można sobie przedłużyć czas przeznaczony na odpoczynek. Szczególnie wyjeżdżając do pracy za granicę, warto zadbać o większą ilość czasu na powroty do domu. Dania podobnie, jak inne kraje posiada dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku Danii wszystkie dni wolne od pracy dotyczą świąt chrześcijańskich i są podyktowane przez Duński Kościół Narodowy. W 2020 roku osoby pracujące w Danii będą miały 11 okazji do świętowania. Oprócz tego Duńczycy świętują kilka regionalnych okazji. Te, choć nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, to popularne jest branie w nie wolnego przez pracowników. Przyjrzyjmy się dniom świątecznym w Danii.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Danii?

Duński rząd ustanowił na 2020 rok jedenaście dni wolnych od pracy. Wśród nich wszystkie wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, dzięki czemu polscy pracownicy mogą zyskać więcej okazji do spędzenia czasu z bliskimi w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej kalendarzowi świąt w Danii.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nytårsdag) - okazja celebrowana niemal na całym świecie. Dania nie odbiega od utartego standardu i w Nowy Rok daje obywatelom dzień wolny od pracy.

9 kwietnia 2020 - Wielki Czwartek (Skærtorsdag) - tradycyjne upamiętnienie ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami. Duńczycy już w Wielki Czwartek rozpoczynają świętowanie Wielkanocy.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Langfredag) - dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Część najważniejszych świąt chrześcijańskich.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Påskedag) - najważniejszy dzień świąt Wielkanocnych. Ta okazja upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Påskedag) - ostatni dzień obchodów świąt Wielkanocnych.

8 maja 2020 - Dzień Modlitwy - Narodowy Kościół Duński wprowadził to święto jako zbiór wielu pomniejszych świąt. W ten sposób w czwarty piątek po Wielkanocy można uhonorować święta, które są zbyt małe, aby uzyskać status dni wolnych od pracy.

24 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelfartsdag) - święto upamiętniające cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Obchody tego wydarzenia są odprawiane w 40 dni po Wielkanocy.

1 czerwca 2020 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Pinsedag) - chrześcijańskie święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na Maryję i apostołów. Zielone Świątki przypadają zarówno na 31 maja, jak i 1 czerwca. Niektóre państwa świętują obie daty, a niektóre tylko jedną z nich.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Juledag , 1. juledag) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.

Video

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. juledag) - ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia będący też nazywanym Dniem Św. Szczepana.

Tak się prezentuje kalendarz duńskich świąt będących dniami wolnymi od pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jedyne okazje, jakie celebrują Duńczycy. W Danii można się spotkać z innymi ważnymi świętami, w które pracodawcy nie muszą dawać wolnego swoim pracownikom. Niektóre firmy praktykują jednak płatne wolne w tym czasie. Jakie dodatkowe święta napotkamy w Danii?

Ostatki - czas od tłustego czwartku do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową jest w Danii niezwykle hucznie celebrowany. Święto karnawałowe nosi nazwę Fastelavn i w przeszłości było uznawane za obrządek pogański.

9 kwietnia - Dzień Okupacji Danii - okazja do upamiętnienia wkroczenia sił nazistowskich do Danii w 1940 roku. W tym dniu flagi zostają opuszczone do połowy masztów i panuje klimat żałobny.

1 maja - Święto Pracy - Dzień uhonorowania klasy robotniczej i ludzi pracy nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Mimo to wielu pracodawców decyduje się na skrócone godziny pracy bądź całkowite zamknięcie przedsiębiorstw.

5 maja - Dzień Wyzwolenia - 5 maja 1945 roku siły nazistowskie podpisały bezwarunkową kapitulację, co zakończyło II Wojnę Światową. Duńczycy bardzo poważnie traktują obchody tego święta.

5 czerwca - Dzień Konstytucji - upamiętnienie uchwalenia konstytucji duńskiej, co miało miejsce 5 czerwca 1849 roku. Co ciekawe nie jest to dzień wolny od pracy, ale w kraju obowiązuje zakaz handlu.

Wigilia Bożego Narodzenia oraz Sylwester nie są dniami wolnymi od pracy, ale duże sklepy nie mogą być otwarte dłużej niż do godziny 15:00.

Wakacje i ferie w Danii

System edukacji w Danii jest dość osobliwy, ponieważ nie zakłada on obowiązku szkolnego. Jednak na obywateli w wieku od 7 do 16 lat nakłada się obowiązek edukacji. Oznacza to, że muszą się uczyć, ale nie mają obowiązku uczęszczania do szkoły. Tak czy inaczej, warto się zapoznać z kalendarzem szkolnym obowiązującym duńskie placówki. Znajomość terminów ferii i wakacji pozwoli lepiej rozplanować swój urlop. Wiele osób przy planach urlopowych bierze pod uwagę dni wolne swoich pociech. Oczywiście w tym wypadku informacje się przydadzą, jeżeli za pracą do Dani wyjechało się wraz z rodziną.

Video

W roku szkolnym 2019/2020 wakacje zakończyły się wraz z 12 sierpnia. Uczniowie mieli pierwszą okazję do odpoczynku w czasie ferii jesiennych trwających od 14 do 18 października. Następnym dłuższym wolnym są ferie świąteczne rozpoczynające się 23 grudnia i trwające do 1 stycznia. Ferie zimowe przypadną w tym roku szkolnym na dni od 10 do 14 lutego 2020 roku. Kwiecień jest okazją do odpoczynku przy okazji ferii wielkanocnych rozpoczynających się 6 kwietnia i kończących 13 kwietnia 2020 roku. Wakacje rozpoczną się 29 czerwca 2020 roku.

Czy święta w Danii są płatne?

Dni ustawowo wolne od pracy są w Danii płatne. Oznacza to, że pracownicy mają za nie otrzymać wynagrodzenie. W przypadku konieczności świadczenia pracy w dzień świąteczny pracownik może, ale nie musi otrzymać wyższego wynagrodzenia.

Kwestia wysokości stawki za dni świąteczne powinna zostać ujęta w umowie o pracę. Różne przedsiębiorstwa podchodzą do tematu pracy w dni wolne na swoje sposoby. Wiele także zależy od układów zbiorowych, które regulują sytuację na duńskim rynku pracy.

Harmonogram duńskich świąt w dużej mierze pokrywa się z polskimi świętami. Szczególnie te najdłuższe przerwy świąteczne dają spore pole do popisu polskim pracownikom chcącym odwiedzić bliskich w kraju.

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.