Spis treści
Rząd norweski ustanowił na 2025 rok jedenaście dni świątecznych, które w wielu wypadkach mają podłoże religijne. Spora część z nich pokrywa się ze świętami w innych państwach skandynawskich. Część świąt odpowiada także tym znanym z Polski. Polacy pracujący w Norwegii nie muszą się więc martwić, że nie będą mogli spędzić najważniejszych świąt z bliskimi. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli na zwiększenie czasu na odpoczynek oraz na dłuższe wizyty u bliskich w kraju.
Jakie święta są wolne od pracy w Norwegii?
Norweski rząd ustanowił w 2025 roku jedenaście dni wolnych od pracy. Przyjrzyjmy się, w jakie święta pracownicy będą się mogli cieszyć odpoczynkiem.
1 stycznia 2025 - Nowy Rok (Nyttårsdag) - pierwszy dzień roku jest świętem w większości krajów na świecie. Ludzie hucznie celebrują rozpoczęcie roku i także w Norwegii mogą odpocząć po szalonej nocy.
17 kwietnia 2025 - Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Tego dnia upamiętnia się ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami.
18 kwietnia 2025 - Wielki Piątek (Langfredag) - kolejny dzień Świąt Wielkanocnych. W tym wypadku chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
20 kwietnia 2025 - Wielkanoc (Påskedag) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

21 kwietnia 2025 - Poniedziałek Wielkanocny (Andre påskedag) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany między innymi z tradycji Śmigusa Dyngusa.
1 maja 2025 - Święto Pracy (Første mai) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest świętem obchodzonym w wielu państwach na świecie. Ta okazja pozwala oddać należny hołd robotnikom i ludziom pracy oraz ich wkładowi w rozwój współczesnego społeczeństwa.
17 maja 2025 - Dzień Konstytucji (Syttende mai, Grunnlovsdagen) - najweselej obchodzone święto w Norwegii. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce w 1814 roku. Tym samym kraj potwierdził swoją niezależność i uchronił się przed przyłączeniem do Szwecji.
29 maja 2025 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelfartsdag) - święto upamiętniające chrześcijańską wiarę w cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba. Obchodzone w czterdzieści dni po Wielkanocy.
9 czerwca 2025 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Andre pinsedag) - Zielone Świątki są w niektórych krajach obchodzone przez dwa dni. W Norwegii świętuje się drugi z terminów przypadający na poniedziałek.
25 grudnia 2025 - Boże Narodzenie (Første juledag) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.
26 grudnia 2025 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Andre juledag) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana.

Warto odnotować, że Norwedzy obchodzą także inne święta, które nie są jednak dniami wolnymi od pracy. Ostatki są ostatnimi dniami przed Wielkim Postem. Norwedzy w tym czasie lubią hucznie świętować oraz przebierać się w fantazyjne stroje. Całość przypomina obchody Halloween, ale nie ma zwyczaju chodzenia po domach i zbierania słodyczy. Z kalendarza dni wolnych od pracy na skutek redukcji wypadło także Wszystkich Świętych. W efekcie obchody święta przeniesiono na pierwszą niedzielę listopada.
Wakacje i ferie w Norwegii
Mieszkając w Norwegii razem z dziećmi, nie sposób planować urlopu bez uwzględnienia ich wolnego od szkoły. System edukacji w tym skandynawskim kraju zakłada kilka przerw, podczas których uczniowie mają okazję do odpoczynku. Warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym norweskich szkół. Przyjrzyjmy się roku szkolnemu 2024/2025.
Bieżący rok szkolny rozpoczął się z dniem 19 sierpnia 2024 roku. W zależności od gminy data rozpoczęcia roku szkolnego mogła się nieco różnić, podobnie jest z innymi terminami, dlatego zawsze najlepiej sprawdzić aktualne informacje w konkretnych placówkach.
Pierwsze ferie jesienne przypadły w zależności od gminy na termin od 30 września do 4 października 2024 roku bądź od 4 do 11 października 2024 roku. Ferie świąteczne przypadają na dni od 20 grudnia 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku.
Zaledwie po miesiącu uczniowie będą się cieszyć feriami zimowymi. Te odbywają się na przełomie lutego i marca. W zależności od gminy różnią się terminy, ale w każdym wypadku uczniowie mają tydzień wolnego od szkoły. Ostatnią przerwą będą ferie wielkanocne odbywające się od 14 do 21 kwietnia 2025 roku. Rok szkolny 2024/2025 zakończy się z dniem 20 czerwca.
Czy święta w Norwegii są płatne?
Osoby pracujące w Norwegii powinny mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach otrzymają wynagrodzenie za dni świąteczne. W przypadku stałych wynagrodzeń miesięcznych sprawa jest prosta i za dni wolne od pracy wypadające w tygodniu otrzymają one zapłatę.
W przypadku stawek godzinowych pracownicy najczęściej otrzymują zapłatę tylko za przepracowane godziny, tak więc za dzień wolny od pracy mogą nie otrzymać wynagrodzenia. Wyjątkiem jest dobra wola pracodawcy bądź postanowienia układów zbiorowych dla danej branży.
Ewentualne wynagrodzenie za dni świąteczne regulują układy zbiorowe oraz umowy między pracownikiem i pracodawcą. Jeżeli dany zawód będzie wymagał pracy w dni ustawowo wolne od pracy, to należy ustalić odpowiednie stawki przed podpisaniem umowy.
Święta w Norwegii w sporej części pokrywają się z tymi w Polsce. Dzięki temu można swobodnie planować urlop z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, co pozwoli na dłuższe odwiedziny bliskich w najważniejsze świąteczne okazje.
To może Cię również zainteresować