Spis treści
Finlandia nie odbiega od standardów i także celebruje kilka okazji mających swoje korzenie w religii oraz tradycji. Osoby wyjeżdżające zarobkowo do tego skandynawskiego kraju powinny się zapoznać z datami świąt. Dzięki temu mogą sprawnie zaplanować swój urlop i ewentualne podróże do bliskich w Polsce.
Jakie święta w Finlandii są wolne od pracy?
W Finlandii obchodzi się wiele świąt, choć ustawodawstwo kraju przewiduje tylko jeden odgórnie płatny dzień wolny. Rząd fiński ustanowił takim dniem grudniowe Święto Niepodległości. Nie oznacza to, że pracownicy w Finlandii tylko raz w roku mają wolne. Kalendarz świąteczny regulują postanowienia układów zbiorowych, co oznacza, że nie wszystkie święta mogą być wolne dla każdego. Mimo to sporo okazji pokrywa się dla niemal wszystkich branż. Przyjrzyjmy się więc świętom, które w 2025 roku powinny być w Finlandii dniami wolnymi od pracy.
1 stycznia 2025 - Nowy Rok (Uudenvuodenpäivä) - Celebrowanie przyjścia Nowego Roku jest bardzo uniwersalnym świętem i Finowie także hucznie obchodzą zmianę kalendarza. Pierwszy dzień roku jest wolny od pracy.
6 stycznia 2025 - Trzech Króli (Loppiainen) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.
18 kwietnia 2025 - Wielki Piątek (Pitkäperjantai) - pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych będący okazją do uczczenia męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.
21 kwietnia 2025 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Pääsiäispäivä) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych upamiętniających zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.
1 maja 2025 - Święto Pracy (Vappu) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony także w Finlandii. W tym dniu uhonorowuje się robotników i klasę pracowniczą oraz ich wpływ na obecny wygląd społeczeństwa.

29 maja 2025 - Dzień Wniebowstąpienia (Helatorstai) - święto upamiętniające cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, które jest obchodzone na czterdzieści dni po Wielkanocy.
23 czerwca 2025 - Wigilia Nocy Świętojańskiej (Juhannusaatto) - Noc Świętojańska wyznaczała starożytny środek lata. Zazwyczaj jest obchodzona w sobotę między 20 i 26 czerwca, ale w niektórych państwach obchody rozpoczynają się już w piątek i są kontynuowane w sobotę.

24 czerwca 2025 - Dzień Świętojański (Juhannuspäivä) - kontynuacja Nocy Świętojańskiej.
1 listopada 2025 - Wszystkich Świętych (Pyhäinpäivä) - Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w niektórych krajach skandynawskich w sobotę przypadającą między 31 października, a 6 listopada. Tak też jest w Finlandii.
6 grudnia 2025 - Święto Niepodległości (Itsenäisyyspäivä) - najważniejsze święto państwowe w Finlandii nazywane też Dniem Flagi. W tym dniu Finowie upamiętniają deklarację niepodległości i uniezależnienie się od Rosji, co miało miejsce w 1917 roku.
25 grudnia 2025 - Boże Narodzenie (Joulupäivä) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.
26 grudnia 2025 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. Joulupäivä lub Tapaninpäivä) - Drugi Dzień Świąt kończący obchody Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana jest w Finlandii wolny od pracy.

Jak widać, Finowie mają sporo okazji do odpoczynku od pracy i co ważne kalendarz uwzględnia najważniejsze święta chrześcijańskie. W ten sposób polscy pracownicy mogą zgrać wolne ze swoimi bliskimi w kraju. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli na spędzenie świąt z rodziną.
Wakacje i ferie w Finlandii
W przypadku osób wyjeżdżających za granicę z dziećmi nie sposób pominąć kalendarza szkolnego przy planowaniu urlopu. Większość osób bierze wolne w czasie gdy uczniowie mają przerwę w nauce. Fińscy uczniowie mają w trakcie roku szkolnego cztery dłuższe przerwy pokrywające się między innymi z najważniejszymi świętami.
Edukacja w Finlandii rozpoczyna się przed połową sierpnia i kończy się 30 maja. Terminy przerw w edukacji różnią się w zależności od regionu, dlatego należy zapoznać się z kalendarzem pracy konkretnych placówek edukacyjnych. Przyjrzyjmy się jednak datom obowiązującym w Helsinkach.
Ferie jesienne - od 14.10.2024 do 18.10.2024
Ferie świąteczne - od 21.12.2024 do 6.01.2025
Ferie zimowe - od 17.02.2025 do 21.02.2025
Ferie wielkanocne - od 17.04.2025 do 21.04.2025
Czy święta w Finlandii są płatne?
Zgodnie z fińskim prawem oraz z postanowieniami układów zbiorowych, pracownikom należy się wynagrodzenie za świąteczny dzień wolny od pracy. W przypadku stałej miesięcznej pensji nie wolno jej uszczuplić o wolny dzień. Osoby zarabiające według stawki godzinowej mają otrzymać za dzień świąteczny równowartość 8-godzinnego dnia pracy.
Zdarza się także, że pracownicy muszą świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takim wypadku pracodawca powinien wypłacić stawkę powiększoną o 100%. Istnieją wyjątki od tej reguły, dlatego warto się zapoznać dobrze z umową o pracę, w której powinny zostać uwzględnione wszystkie wyjątki.
Jak widać, kalendarz świąteczny w Finlandii daje polskim pracownikom wiele okazji do odwiedzania bliskich w rodzimym kraju. Przy odpowiednim planowaniu urlopu można sobie zapewnić długie okresy wypoczynku. Oczywiście w razie potrzeby można też na fińskich świętach znacznie lepiej zarobić.
To może Cię również zainteresować