Praca za granicą

Zwrot podatku z Finlandii - rozliczenie dochodów w Polsce

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Zwrot podatku z Finlandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Legalna praca w Finlandii oznacza obowiązek opłacania podatku dochodowego na konto lokalnego urzędu skarbowego (Vero). W przypadku fińskich firm to pracodawcy odprowadzają stosowne składki na poczet podatku dochodowego, które potrącają z wynagrodzenia pracownika.

Każda osoba czerpiąca dochód w Finlandii jest zobowiązana do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Rozliczenia dokonuje się po upływie roku podatkowego i nie jest to tylko obowiązek, ale także okazja do otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku. Sprawdźmy, w jaki sposób dokonuje się rocznego rozliczenia w Finlandii i czy można liczyć na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe w Finlandii?

Rozliczenia z fińskim fiskusem dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Vero rozsyła do podatników w marcu i kwietniu wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe (Veroskatt). Formularze należy dokładnie przejrzeć i nanieść ewentualne poprawki oraz informacje dotyczące ulg podatkowych.

Termin składania wypełnionych deklaracji jest ustalany w przedziale od 7 do 21 maja. Dokładna data jest umieszczana na pierwszej stronie formularza przesyłanego przez urząd skarbowy. W przypadku nieotrzymania deklaracji podatnik ma obowiązek pobrać stosowne dokumenty ze strony urzędu: https://www.vero.fi

Należy pamiętać, aby w urzędzie zgłaszać aktualny adres zamieszkania. W przeciwnym razie komunikacja z fiskusem będzie poważnie utrudniona.

Czego potrzebuję do rozliczenia podatków w Finlandii?

Podstawą do wykonania rozliczenia podatkowego jest deklaracja przesłana przez urząd skarbowy (Veroskatt). Na niej znajdują się wstępne informacje potrzebne do rozliczenia podatku. W naniesieniu ewentualnych poprawek pomogą ostatnie odcinki z wypłaty (Palkkalaskelma/Palkkatodistus) od pracodawców, u których w rozliczanym roku podatkowym świadczyło się pracę.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik produkcji cewek | praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 4 550-6 000 zł / mc
 • Łódź
Dodana

Team Leader poszukiwany! Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

 • 9 000-12 500 zł / mc
 • Niemcy
Dodana

Video

W rozliczeniu należy podać numer bankowy, na jaki zostanie przelany ewentualny zwrot. Warto mieć przygotowany druk potwierdzający posiadanie danego rachunku bankowego. Przydatna może być także kserokopia umowy o pracę z fińskim pracodawcą.

Większość osób dokonując rozliczenia, chce skorzystać z ulg podatkowych. Fiński fiskus przewidział kilka możliwości dokonania odpisów, których podstawą będzie okazanie stosownych rachunków.

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w Finlandii?

Wiele państw uwzględnia w swoim systemie podatkowym ulgi promujące rodziny. Finlandia pod tym względem różni się od innych krajów i praktycznie nie pozwala na odpisy z tytułu posiadania dzieci czy utrzymywania bliskich. Jedynym odstępstwem od reguły jest możliwość odliczenia 80 euro rocznie na dziecko w przypadku płacenia na nie alimentów.

Skoro fiński system podatkowy nie promuje rodzin to, na jakie odpisy zezwala? Przyjrzyjmy się najważniejszym ulgom podatkowym w Finlandii.

W Finlandii można dokonać odliczeń od podatku m.in. z tytułu:

 • poniesionych kosztów na wyżywienie w pracy
 • składek na dobrowolną polisę emerytalną
 • do 60% kosztów za energię elektryczną
 • składek na ubezpieczenie społeczne i emerytalne
 • poniesionych kosztów na wydatki związane z dojazdem do pracy do maksymalnej kwoty 8400 euro.

Ubieganie się o powyższe ulgi będzie wymagało przedstawienia stosownych rachunków potwierdzających ponoszone koszty. Ważne są też pewne warunki uzyskania odpisów.

Rozliczenie dochodu z Finlandii w Polsce

Polacy pracujący za granicą, którzy mają w Polsce tak zwany ośrodek zainteresowań osobistych, muszą się rozliczyć z polskim fiskusem. Oczywiście w takim wypadku należy wykazać dochód z zagranicy. Wiele osób zastanawia się, czy w takim wypadku nie zapłacą podwójnego podatku dochodowego. Jak to wygląda w przypadku dochodu z Finlandii?

Polska i Finlandia podpisały umowę o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Dokument przewiduje zastosowanie dla zagranicznego dochodu tak zwanej metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Dochód uzyskany w Finlandii wykazujemy w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Na szczęście nie podlega on opodatkowaniu w Polsce.

Dlaczego więc musimy go wykazać? Dochody z Finlandii nie są opodatkowane, ale bierze się je pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów.

Rozliczenie z fińskim urzędem skarbowym nie powinno być dużym problemem, ale nie każdy dobrze czuje się w sprawach rachunkowych. Na szczęście funkcjonują firmy zajmujące się składaniem zeznań podatkowych w Finlandii i uzyskiwaniem zwrotów podatku. Skorzystanie z pomocy biura rachunkowego może być dobrym pomysłem dla osób nieobytych w tego typu działaniach.

To może Cię również zainteresować

Praca Finlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

4 komentarze

panna w ciąży

panna w ciąży

Przydatny artykuł, który pozwala zdobyć wiedzę na temat podatków w Finlandii. Dzięki niemu jestem w stanie bardziej świadomie podejść do kwestii związanych z opodatkowaniem moich pracowników.
Sosna

Sosna

Bardzo rzeczowy artykuł, który pozwala poznać podstawowe wymagania podatkowe dotyczące pracy w Finlandii. Dzięki temu można się lepiej przygotować przed rozpoczęciem zatrudnienia.
Nosal

Nosal

Ciekawy artykuł, szczególnie dla osób planujących pracę w Finlandii. Dobrze wiedzieć, jakie są wymagania podatkowe w tym kraju.
Dorota

Dorota

Bardzo przydatny artykuł dla osób pracujących w Finlandii i nie znających dokładnie systemu podatkowego. Wszystko wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.