Praca za granicą

Podatek dochodowy w Finlandii - stawki podatkowe

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

10 komentarzy
Podatek dochodowy w Finlandii - stawki podatkowe
Każda osoba legalnie pracująca w Finlandii ma obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Fiński urząd skarbowy (Vero) opracował dość osobliwy system podatkowy, który nakłada różne formy opodatkowania na pracowników.

Pracując w Finlandii, należy wypełnić kilka ważnych obowiązków podatkowych i zorientować się, jaką formę opodatkowania na wynagrodzenie nakłada fiskus. Niestety sam system jest nie tylko nieco zagmatwany, ale także zakłada on jedne z najwyższych podatków w Europie. Przyjrzyjmy się zawiłościom podatku dochodowego w Finlandii. Co trzeba wiedzieć, aby nie podpaść fińskiemu fiskusowi?

Podatek dochodowy w Finlandii zależny od czasu pobytu

Fiński urząd skarbowy przewidział dwie formy opodatkowania zależne od czasu pobytu w kraju. Pracownicy zatrudniający się na terenie tego skandynawskiego państwa muszą określić przed fiskusem czas pobytu oraz przewidywane zarobki. Na tej podstawie zostanie im przypisana karta podatkowa z odpowiednią stawką.

Osoby pracujące dla fińskiej firmy mniej niż sześć miesięcy nie są uznawane za pracowników o stałym pobycie w kraju. W efekcie nakłada się na nich podatek zryczałtowany (lähdevero). Liniowy podatek w tym wypadku wynosi 35% i nie ma znaczenia, jakie przychody osiągnie podatnik. Warto nadmienić, że przed opodatkowaniem wynagrodzenia można odliczyć z podstawy 17 euro dziennie.

Pobyt przekraczający sześć miesięcy uznaje się za stałe zamieszkanie w Finlandii. W takiej sytuacji na podatnika zostaje nałożony progresywny podatek dochodowy. Stawki podatku na 2023 rok prezentują się następująco:

Stawki podatku dochodowego w Finlandii za rok 2023:

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana
 • dla rocznego dochodu od 0 do 19 900 euro - 12,64% po przekroczeniu dolnego limitu
 • dla rocznego dochodu od 19 900 do 29 700 euro - 19% po przekroczeniu dolnego limitu
 • dla rocznego dochodu od 29 700 do 49 000 euro - 30,25% po przekroczeniu dolnego limitu
 • dla rocznego dochodu od 49 000 do 85 800 euro - 34% po przekroczeniu dolnego limitu
 • dla rocznego dochodu powyżej 85 800 euro - 44% po przekroczeniu dolnego limitu

Jak widać w tabeli, w 2023 roku pierwsze zarobione 19 900 euro nie podlega opodatkowaniu. Trzeba też zaznaczyć, że wraz z podatkiem dochodowym odprowadzane są podatki komunalne oraz kościelne. Ich stawki wynoszą w zależności od regionu Finlandii od 16% do 23% dla gmin oraz 1% do 2% na kościół.

Jak rozliczać podatek dochodowy w Finlandii?

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zaraz po przybyciu do Finlandii zgłosić się do stosownej placówki po uzyskanie fińskiego numeru identyfikacyjnego. Pozwoli on na załatwienie większości formalności w Finlandii. Jest też konieczny do wydania kart podatkowych.

Dokument lähdeverokortti jest przyznawany osobom, które planują przebywać w Finlandii poniżej 183 dni, zaś verokortii to karta podatkowa przeznaczona dla osób planujących dłuższy pobyt w kraju. Oba dokumenty należy przekazać pracodawcy, ponieważ zawierają one informacje odnośnie wysokości składek, jakie należy pobrać z wynagrodzenia pracownika na poczet podatków oraz ubezpieczeń społecznych.

Podatnicy, którzy legalnie pracowali na terenie Finlandii i rozliczali się na zasadach ogólnych, mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Rok podatkowy w Finlandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin rozliczenia mija w okolicach od 7 do 21 maja roku następnego. Dokładna data widnieje na deklaracji podatkowej, jaką urząd wysyła podatnikom w okresie marca i kwietnia. Częściowo wypełniony dokument zostaje przesłany na adres domowy podatnika. Na niego należy nanieść ewentualne poprawki oraz informacje o chęci skorzystania z ulg podatkowych. Wypełnioną deklarację przesyła się do urzędu skarbowego.

W przypadku nieotrzymania deklaracji od fiskusa należy stosowny dokument pobrać ze strony urzędu: https://www.vero.fi. Warto się upewnić czy przed wyjazdem do kraju podało się w urzędzie polski adres zamieszkania. Urząd rozsyła deklaracje oraz decyzje na zgłoszony w urzędzie adres. Decyzje odnośnie rozliczenia podatku i ewentualnego zwrotu są wydawane w okresie od października do grudnia.

Wykonując roczne rozliczenie, można się starać o ulgi podatkowe. Obecnie fiński urząd skarbowy pozwala na dokonanie rozmaitych odliczeń.

Co można odliczyć od podatku w Finlandii?

 • koszty dojazdu do pracy,
 • wyżywienie w czasie pracy,
 • opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne,
 • wykup prywatnej polisy emerytalnej,
 • koszty podróży do rodziny,
 • koszty związane z wykonywaniem pracy.

Co ciekawe fiński system podatkowy nie uwzględnia ulg podatkowych wynikających ze stosunków rodzinnych. Wyjątkiem jest odpis 80 euro rocznie na dziecko w przypadku opłacania alimentów.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Finlandii

Polacy pracujący za granicą powinni być świadomi obowiązków podatkowych przed rodzimym fiskusem. W przypadku polskiej rezydencji podatkowej należy po upływie roku podatkowego rozliczyć się z dochodów. Jeżeli podatnik pracował za granicą, w tym wypadku w Finlandii to także musi wykazać dochody uzyskane w tym państwie na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Polska i Finlandia zawarły ze sobą umowę o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Dochód uzyskany w Finlandii nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednak jest on brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla podatku od polskich dochodów.

System podatkowy w Finlandii zawiera osobliwe zasady, które mogą wprowadzać pewne zakłopotanie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawa nie jest tak skomplikowana. Niestety nadal podatki w Finlandii pozostają bardzo wysokie, choć przewidziano nieco ulg pozwalających zredukować wysokość pobieranych należności.

To może Cię również zainteresować

Praca Finlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

agata

agata

Dla mnie najważniejsze jest to, żeby wiedzieć, jak powinienem rozliczyć podatek w Finlandii. Fajnie by było, gdyby na start praodawca udzielił mi odpowiednich informacji. Podatki są wysokie, ale jeśli będę miał zapewnioną opiekę, to chętnie zatrzymam się w kraju na dłużej.
kobita

kobita

Po przeczytaniu tego artykułu od razu przyszło mi na myśl jedno słowo: ciężko. Wysokie podatki, skomplikowany system. Mam tylko nadzieję, że wraz z upływem czasu zdecydują się na wprowadzenie ulg dla osób poszukujących pracy. W końcu to niczym innym, jak inwestycja w ich przyszłość.
Wunka

Wunka

Cóż, nie jest to najlepsza wiadomość dla kogoś, kto szuka pracy w Finlandii na krótki okres. Z drugiej strony, na miejscu nie chciałoby mi się zastanawiać nad tym, co zrobić z podatkami. Ważne, że wszystko jest jasno wyjaśnione i można uniknąć problemów.
zez

zez

Bez wątpienia podatki w Finlandii są wysokie. Jednak system wydaje się dość precyzyjny i sprawiedliwy. W szczególności cieszy mnie fakt, że istnieją ulgi, które mają wpływ na redukcję podatków. Taka polityka zachęca do pracy i przyciąga do kraju zawodowych specjalistów.
Alicja

Alicja

Owszem ciekawy rynek pracy, ale podatki bardzo wysokie, uzależnione od wieku pracownika i regionu kraju w którym się pracuje, ja płace w sumie około 31% tj. podatek podstawowy 24%, plus podatek tzw. lokalny 7% pozdrawiam
Zbigniew Goslawski

Zbigniew Goslawski

Mam nietypowe pytanie. Moja małżonka od 3 lat przebywa na stałe w Finlandii. Chciałaby przekazać naszemu synowi darowizne w wysokości 18000,00 euro. Czy ta darowizna będzie obłożona podatkiem od darowizn w Finlandii? Bardzo proszę o poradę.
Łukasz m

Łukasz m

Pracowałem w Finlandii 155 dni. Zarobiłem 15,5 tys E. Zapłaciłem 1600 E podatku. Czy i ile należy mi się zwrotu. Czy można to jakoś racjonalnie obliczyć? Jak ma się do tego kwota wolna od podatku ?
Grazka

Grazka

Do Grzegorza. Skoro uzyskales w roku 2019 rowniez dochody w Polsce , to musisz rozliczyc sie w Polsce. Mozesz rozliczac sie z zona, szczegolnie gdy jest dysproporcja w waszych zarobkach. Podatek finski zostaje zaplacony w Finlandii , jednak jestes nadal rezydentem podatkowym w Polsce, poniewaz twoj osrodek zycia czyli rodzina, mieszkania itp znajduje sie w Polsce. W PIT 36 musisz wykazac zarobki z Finlandii i zaplacony tutaj podatek oraz dochody z Polski. Podatku od finskich zarobkow juz nie zaplacisz, ale ten dochod rzutuje na wysokosc polskiego podatku ( dochody polski i finski sumuja sie ) .Moze okazac sie, ze wszedles w II prog podatkowy i niestety od polskich zarobkow zaplacisz wiekszy podatek. Dlatego warto rozliczac sie ze wspolmalzonkiem. Dodam, ze z finskiego podatku mozesz otrzymac spore zwroty min. na dojazdy do domu ( Polska- pod warunkiem ze zona nie jest z toba w Finlandii), dojazdy do pracy, jesli korzystasz ze swojego samochodu, odliczenie podwojnego zamieszkania ( oplata za wynajem mieszkania w Finlandii) , pod warunkiem ze nie oplaca tego pracodawca. Podsumowujac - musisz rozliczyc PIT36 w Polsce, wykazujac zarobki z Finlandii.
Grzegorz

Grzegorz

W jaki sposób sprawdzić czy Finlandia uznała nas za ich rezydenta podatkowego? Od Sierpnia 2019 roku mieszkam tam i pracuję dla Fińskiego pracodawcy. W Polsce została moja żona, czy w takim wypadku pozostaje Polskim rezydentem podatkowym i rozliczam się w Polsce poprzez PIT 36 metodą wyłączenia z progresją? (posiadałem jeszcze dochody w Polsce do sierpnia 2019r) Z góry dziękuję za pomoc.
Frombork

Frombork

Finlandia jest bardzo dobrym kierunkiem gdyż wiele ludzi wybierało Norwegię czy tam Szwecję, a to okazuje się także bardzo ciekawy rynek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.