Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Finlandii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Finlandii - stawki podatkowe
Każda osoba legalnie pracująca w Finlandii ma obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Fiński urząd skarbowy (Vero) opracował dość osobliwy system podatkowy, który nakłada różne formy opodatkowania na pracowników.

Pracując w Finlandii, należy wypełnić kilka ważnych obowiązków podatkowych i zorientować się, jaką formę opodatkowania na wynagrodzenie nakłada fiskus. Niestety sam system jest nie tylko nieco zagmatwany, ale także zakłada on jedne z najwyższych podatków w Europie. Przyjrzyjmy się zawiłościom podatku dochodowego w Finlandii. Co trzeba wiedzieć, aby nie podpaść fińskiemu fiskusowi?

Podatek dochodowy w Finlandii zależny od czasu pobytu

Fiński urząd skarbowy przewidział dwie formy opodatkowania zależne od czasu pobytu w kraju. Pracownicy zatrudniający się na terenie tego skandynawskiego państwa muszą określić przed fiskusem czas pobytu oraz przewidywane zarobki. Na tej podstawie zostanie im przypisana karta podatkowa z odpowiednią stawką.

Osoby pracujące dla fińskiej firmy mniej niż sześć miesięcy nie są uznawane za pracowników o stałym pobycie w kraju. W efekcie nakłada się na nich podatek zryczałtowany (lähdevero). Liniowy podatek w tym wypadku wynosi 35% i nie ma znaczenia, jakie przychody osiągnie podatnik. Warto nadmienić, że przed opodatkowaniem wynagrodzenia można odliczyć z podstawy 17 euro dziennie.

Pobyt przekraczający sześć miesięcy uznaje się za stałe zamieszkanie w Finlandii. W takiej sytuacji na podatnika zostaje nałożony progresywny podatek dochodowy. Stawki podatku na 2019 rok prezentują się następująco:

Stawki podatku dochodowego w Finlandii za rok 2019:

  • dla rocznego dochodu od 17 600 do 26 400 euro - 6%
  • dla rocznego dochodu od 26 400 do 43 500 euro - 17,25%
  • dla rocznego dochodu od 43 500 do 76 100 euro - 21,25%
  • dla rocznego dochodu powyżej 76 100 euro - 31,25%

Jak widać w tabeli, w 2019 roku pierwsze zarobione 17 600 euro nie podlega opodatkowaniu. Trzeba też zaznaczyć, że wraz z podatkiem dochodowym odprowadzane są podatki komunalne oraz kościelne. Ich stawki wynoszą w zależności od regionu Finlandii od 16% do 23% dla gmin oraz 1% do 2% na kościół.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Finlandia

Jak rozliczać podatek dochodowy w Finlandii?

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zaraz po przybyciu do Finlandii zgłosić się do stosownej placówki po uzyskanie fińskiego numeru identyfikacyjnego. Pozwoli on na załatwienie większości formalności w Finlandii. Jest też konieczny do wydania kart podatkowych.

Dokument lähdeverokortti jest przyznawany osobom, które planują przebywać w Finlandii poniżej 183 dni, zaś verokortii to karta podatkowa przeznaczona dla osób planujących dłuższy pobyt w kraju. Oba dokumenty należy przekazać pracodawcy, ponieważ zawierają one informacje odnośnie wysokości składek, jakie należy pobrać z wynagrodzenia pracownika na poczet podatków oraz ubezpieczeń społecznych.

Podatnicy, którzy legalnie pracowali na terenie Finlandii i rozliczali się na zasadach ogólnych, mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Rok podatkowy w Finlandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin rozliczenia mija w okolicach od 7 do 21 maja roku następnego. Dokładna data widnieje na deklaracji podatkowej, jaką urząd wysyła podatnikom w okresie marca i kwietnia. Częściowo wypełniony dokument zostaje przesłany na adres domowy podatnika. Na niego należy nanieść ewentualne poprawki oraz informacje o chęci skorzystania z ulg podatkowych. Wypełnioną deklarację przesyła się do urzędu skarbowego.

W przypadku nieotrzymania deklaracji od fiskusa należy stosowny dokument pobrać ze strony urzędu: https://www.vero.fi. Warto się upewnić czy przed wyjazdem do kraju podało się w urzędzie polski adres zamieszkania. Urząd rozsyła deklaracje oraz decyzje na zgłoszony w urzędzie adres. Decyzje odnośnie rozliczenia podatku i ewentualnego zwrotu są wydawane w okresie od października do grudnia.

Wykonując roczne rozliczenie, można się starać o ulgi podatkowe. Obecnie fiński urząd skarbowy pozwala na dokonanie rozmaitych odliczeń.

Co można odliczyć od podatku w Finlandii?

  • koszty dojazdu do pracy,
  • wyżywienie w czasie pracy,
  • opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne,
  • wykup prywatnej polisy emerytalnej,
  • koszty podróży do rodziny,
  • koszty związane z wykonywaniem pracy.

Co ciekawe fiński system podatkowy nie uwzględnia ulg podatkowych wynikających ze stosunków rodzinnych. Wyjątkiem jest odpis 80 euro rocznie na dziecko w przypadku opłacania alimentów.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Finlandii

Polacy pracujący za granicą powinni być świadomi obowiązków podatkowych przed rodzimym fiskusem. W przypadku polskiej rezydencji podatkowej należy po upływie roku podatkowego rozliczyć się z dochodów. Jeżeli podatnik pracował za granicą, w tym wypadku w Finlandii to także musi wykazać dochody uzyskane w tym państwie na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Polska i Finlandia zawarły ze sobą umowę o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Dochód uzyskany w Finlandii nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednak jest on brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla podatku od polskich dochodów.

System podatkowy w Finlandii zawiera osobliwe zasady, które mogą wprowadzać pewne zakłopotanie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawa nie jest tak skomplikowana. Niestety nadal podatki w Finlandii pozostają bardzo wysokie, choć przewidziano nieco ulg pozwalających zredukować wysokość pobieranych należności.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Finlandii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Alicja
2020-09-28, 17:35
Owszem ciekawy rynek pracy, ale podatki bardzo wysokie,
uzależnione od wieku pracownika i regionu kraju w którym się pracuje, ja płace w sumie około 31% tj. podatek podstawowy 24%, plus podatek tzw. lokalny 7%
pozdrawiam
Zbigniew Goslawski
2020-07-24, 05:10
Mam nietypowe pytanie. Moja małżonka od 3 lat przebywa na stałe w Finlandii. Chciałaby przekazać naszemu synowi darowizne w wysokości 18000,00 euro. Czy ta darowizna będzie obłożona podatkiem od darowizn w Finlandii?
Bardzo proszę o poradę.
Łukasz m
2020-04-17, 14:14
Pracowałem w Finlandii 155 dni. Zarobiłem 15,5 tys E. Zapłaciłem 1600 E podatku. Czy i ile należy mi się zwrotu. Czy można to jakoś racjonalnie obliczyć? Jak ma się do tego kwota wolna od podatku ?
Grazka
2020-04-02, 09:59
Do Grzegorza. Skoro uzyskales w roku 2019 rowniez dochody w Polsce , to musisz rozliczyc sie w Polsce. Mozesz rozliczac sie z zona, szczegolnie gdy jest dysproporcja w waszych zarobkach. Podatek finski zostaje zaplacony w Finlandii , jednak jestes nadal rezydentem podatkowym w Polsce, poniewaz twoj osrodek zycia czyli rodzina, mieszkania itp znajduje sie w Polsce. W PIT 36 musisz wykazac zarobki z Finlandii i zaplacony tutaj podatek oraz dochody z Polski. Podatku od finskich zarobkow juz nie zaplacisz, ale ten dochod rzutuje na wysokosc polskiego podatku ( dochody polski i finski sumuja sie ) .Moze okazac sie, ze wszedles w II prog podatkowy i niestety od polskich zarobkow zaplacisz wiekszy podatek. Dlatego warto rozliczac sie ze wspolmalzonkiem. Dodam, ze z finskiego podatku mozesz otrzymac spore zwroty min. na dojazdy do domu ( Polska- pod warunkiem ze zona nie jest z toba w Finlandii), dojazdy do pracy, jesli korzystasz ze swojego samochodu, odliczenie podwojnego zamieszkania ( oplata za wynajem mieszkania w Finlandii) , pod warunkiem ze nie oplaca tego pracodawca. Podsumowujac - musisz rozliczyc PIT36 w Polsce, wykazujac zarobki z Finlandii.
Grzegorz
2020-03-29, 13:19
W jaki sposób sprawdzić czy Finlandia uznała nas za ich rezydenta podatkowego?
Od Sierpnia 2019 roku mieszkam tam i pracuję dla Fińskiego pracodawcy.
W Polsce została moja żona, czy w takim wypadku pozostaje Polskim rezydentem podatkowym i rozliczam się w Polsce poprzez PIT 36 metodą wyłączenia z progresją? (posiadałem jeszcze dochody w Polsce do sierpnia 2019r)
Z góry dziękuję za pomoc.
Frombork
2019-12-17, 09:17
Finlandia jest bardzo dobrym kierunkiem gdyż wiele ludzi wybierało Norwegię czy tam Szwecję, a to okazuje się także bardzo ciekawy rynek.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.