Praca za granicą

Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe

19 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

9 komentarzy
Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe
Irlandia przez wielu jest określana mianem raju podatkowego. Czy faktycznie tak jest? Na Zielonej Wyspie podatek dochodowy faktycznie nie przyprawia o ból głowy. Lokalny rząd opracował dość sprawny system naliczania podatku, a liczne ulgi pozwalają na odzyskanie części składek.

Podatek dochodowy (Personal Income Tax) został podzielony na tylko dwa progi. Co ważne, o tym, do jakiego progu kwalifikuje się podatnik, decyduje jego sytuacja rodzinna. Całość składa się na przejrzysty system, który po bliższym poznaniu nie przysporzy żadnych większych problemów.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Irlandii?

Irlandzki urząd skarbowy wyznaczył dwa progi podatkowe wynoszące 20% oraz 40%. Przynależność do konkretnego progu podatkowego jest zależna od sytuacji rodzinnej. Oznacza to, że kwota zmiany progu, jest różna w zależności od tego, jak wygląda życie podatnika.

Kwoty graniczne progu podatkowego w zależności od sytuacji rodzinnej:

- 40 000 euro dla osób samotnych dokonujących samodzielnego rozliczenia

- 49 000 euro dla małżonków, spośród których tylko jedno pracuje

- 80 000 euro dla małżonków, gdy oboje pracują — próg pierwszego dochodu wynosi 49 000 euro, próg drugiego dochodu wynosi 31 000 euro.

- 44 000 euro dla osób samotnie wychowujących dziecko

Należy zaznaczyć, że wyższy próg podatkowy dotyczy tylko kwot przekraczających graniczną sumę zarobku. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli samotna osoba zarobiła rocznie 45 000 euro, to od kwoty 40 000 euro odprowadza 20% podatku. Pozostałe 5000 euro zostaje objęte podatkiem w wysokości 40%.

Ulga Personal Tax Credit zamiast kwoty wolnej od podatku w Irlandii

W różnych zestawieniach kwot wolnych od podatku na świecie można znaleźć informację, że w Irlandii wynosi ona 1650 euro. Niestety jest to wielki błąd, ponieważ na Zielonej Wyspie nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Zastąpiono ją ulgą podstawową przyznawaną wszystkim obywatelom. Jak więc działa Personal Tax Credit?

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Operator maszyn - BLISKO BERLINA - 15,00-15,50 Euro/h - PRACA NIEMCY

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 12 000-12 500 zł / mc
Dodana
Dodana

Personal Tax Credit

  • Personal Tax Credit dotyczy rezydentów w Irlandii
  • Nie jest to kwota wolna od podatku, ale kwota podatku, która zostaje odliczona od należności względem państwa.
  • Wysokość Personal Tax Credit jest zależna od Twoich sytuacji prywatnej:

Źródło:https://www.revenue.ie/en/personal-tax-credits-reliefs-and-exemptions/marital-and-civil-status/personal-tax-credit/index.aspx

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Irlandii?

Osoby legalnie zatrudnione w Irlandii są rozliczane przez pracodawcę w systemie PAYE (Pay As You Earn). Oznacza to, że pracodawca odprowadza zaliczkę na poczet podatku dochodowego i przekazuje ją lokalnemu urzędowi skarbowemu (Revenue Comissioners).

Większość zatrudnionych na umowę o pracę w Irlandii nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji. Warto to jednak robić, ponieważ najczęściej zaliczki odprowadzane na poczet podatku dochodowego mogą być wyższe, niż wynosi faktyczna stawka podatku. Co więcej, można skorzystać z wielu ulg, jak Personal Tax Credit. W efekcie złożenie deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego może zaowocować zwrotem nadpłaconego podatku. W przypadku osób zatrudnionych przez krótki czas może to być nawet zwrot całości.

W Irlandii podobnie, jak w Polsce, rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Irlandzki fiskus pozwala na rozliczenie się z dochodów do czterech lat wstecz. Tak więc w 2023 roku będzie można złożyć deklarację za lata 2022, 2021, 2020 oraz 2019.

Osoby rozliczające się przed irlandzkim fiskusem muszą posiadać numer PPS (Personal Public Service), który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Na jego podstawie urząd identyfikuje podatnika. Jego brak uniemożliwia rozliczenie oraz płacenie podatków z legalnego zatrudnienia. Deklaracja wymaga podania informacji z dokumentów dostarczanych przez pracodawcę. Podatnicy otrzymują comiesięczne odcinki wypłat payslipy, a po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy wystawiają karty podatkowe P60. W przypadku zwolnienia pracownik musi otrzymać dokument P45. Wszystkie wspomniane druki zawierają informacje o dochodzie oraz odprowadzonych zaliczkach i składkach. W przypadku wyjazdu z Irlandii przed końcem roku podatkowego można wcześniej złożyć deklarację podatkową.

Czy trzeba zapłacić podatek od dochodów z Irlandii w Polsce?

Wiele osób pracujących w Irlandii zastanawia się, czy musi rozliczyć swój dochód przed polskim fiskusem. Na szczęście dochody z pracy w Irlandii są wyłączone z opodatkowania nad Wisłą. Wynika to z umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. W życie wchodzi metoda wyłączenia z zachowaniem progresji.

Podatnicy zobowiązani do składania zeznania podatkowego w Polsce podają w deklaracji swój dochód uzyskany w Irlandii. Ten nie podlega jednak dodatkowemu opodatkowaniu, ale wpływa na ustalenie progu podatkowego, pod jaki podchodzi podatnik.

Video

Wiele osób wychodzi też z założenia, że jeżeli ich dochód z Irlandii jest nieopodatkowany, to nie zapłacą podatku w ogóle. Jest to mylne twierdzenie, ponieważ podatek nie jest naliczany tylko od przychodów wynikających z pracy. Wszystkie inne dochody pochodzące z odsetek na rachunkach bankowych czy z lokat są już objęte polskim podatkiem dochodowym. Warto mieć to na uwadze przy składaniu rocznej deklaracji.

System podatkowy w Irlandii jest bardzo prosty i przejrzysty. Dzięki temu podatek dochodowy staje się prosty do wyliczenia, a polscy pracownicy nie muszą się martwić, że zapłacą podwójnie za zarobki na Zielonej Wyspie.

To może Cię również zainteresować

Praca Irlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Robert

Robert

Okazuje się, że system podatkowy w Irlandii jest prosty i przejrzysty, co na pewno ułatwia życie podatnikom.
Wera

Wera

Kwota wolna od podatku faktycznie jest utrudniona do obliczenia, ale ulga Personal Tax Credit daje nieco poczucia ulgi w opłacaniu podatków.
Agnieszka

Agnieszka

Rozliczanie podatków w systemie PAYE to dla pracodawcy wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że większość umów o pracę w Irlandii nie wymaga składania rocznych deklaracji podatkowych.
Nika

Nika

Fajnie, że można skorzystać z wielu ulg, jak Personal Tax Credit. To pomaga zmniejszyć obciążenia podatkowe.
Witold

Witold

Ciekawe, że dochody z pracy w Irlandii są wyłączone z opodatkowania w Polsce. Warto wiedzieć, żeby uniknąć nieporozumień z fiskusem.
Mati

Mati

@Det Niestety ale pozostaje jedynie zrzec się obywatelstwa polskiego i zamierzać na stałe za granicą.
Det

Det

Z którego roku jest ten artykuł? Chyba trochę się zmieniło co do podwójnego opodatkowania dzięki naszemu pięknemu rządowi w Polsce.
Olimp

Olimp

Każdy kalkulator ma znaczenie, gdyż potrafi pokazać ile realnie wynosi wypłata i można to zestawić z całą resztą kosztów.
Adam PO

Adam PO

Artykuł dla zainteresowanych tym tematem- bardzo przydatny. Mnie interesowało i to znalazłem w tym artykule, a mianowicie: "dochody z pracy w Irlandii są wyłączone z opodatkowania nad Wisłą. Wynika to z umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania".

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.