Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe
Irlandia przez wielu jest określana mianem raju podatkowego. Czy faktycznie tak jest? Na Zielonej Wyspie podatek dochodowy faktycznie nie przyprawia o ból głowy. Lokalny rząd opracował dość sprawny system naliczania podatku, a liczne ulgi pozwalają na odzyskanie części składek.

Podatek dochodowy (Personal Income Tax) został podzielony na tylko dwa progi. Co ważne, o tym, do jakiego progu kwalifikuje się podatnik, decyduje jego sytuacja rodzinna. Całość składa się na przejrzysty system, który po bliższym poznaniu nie przysporzy żadnych większych problemów.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Irlandii?

Irlandzki urząd skarbowy wyznaczył dwa progi podatkowe wynoszące 20% oraz 40%. Przynależność do konkretnego progu podatkowego jest zależna od sytuacji rodzinnej. Oznacza to, że kwota zmiany progu, jest różna w zależności od tego, jak wygląda życie podatnika.

Kwoty graniczne progu podatkowego w zależności od sytuacji rodzinnej:

- 35 300 euro dla osób samotnych dokonujących samodzielnego rozliczenia

- 44 300 euro dla małżonków, spośród których tylko jedno pracuje

- 70 600 euro dla małżonków, gdy oboje pracują

- 39 300 euro dla osób samotnie wychowujących dziecko

Należy zaznaczyć, że wyższy próg podatkowy dotyczy tylko kwot przekraczających graniczną sumę zarobku. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli samotna osoba zarobiła rocznie 36 000 euro, to od kwoty 35 300 euro odprowadza 20% podatku. Pozostałe 700 euro zostaje objęte podatkiem w wysokości 40%.

Ulga Personal Tax Credit zamiast kwoty wolnej od podatku w Irlandii

W różnych zestawieniach kwot wolnych od podatku na świecie można znaleźć informację, że w Irlandii wynosi ona 1650 euro. Niestety jest to wielki błąd, ponieważ na Zielonej Wyspie nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Zastąpiono ją ulgą podstawową przyznawaną wszystkim obywatelom. Jak więc działa Personal Tax Credit?

Personal Tax Credit

  • Personal Tax Credit wynosi 1650 euro.
  • Nie jest to kwota wolna od podatku, ale kwota podatku, która zostaje odliczona od należności względem państwa.
  • Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują dodatkowe 1650 euro ulgi, co daje im łącznie 3300 euro.

W praktyce osoba zatrudniona w Irlandii musi zarobić 16 500 euro rocznie, aby uzyskać podatek w wysokości 3300 euro. Dzięki uldze Personal Tax Credit podatnik nie musi płacić tej kwoty fiskusowi. Dopiero po przekroczeniu należnego podatku opłaca kwoty powyżej 3300 euro. Możemy więc uznać, że prawdziwą kwotą wolną od podatku w Irlandii jest wynagrodzenie roczne w wysokości 16 500 euro.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Irlandia

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Irlandii?

Osoby legalnie zatrudnione w Irlandii są rozliczane przez pracodawcę w systemie PAYE (Pay As You Earn). Oznacza to, że pracodawca odprowadza zaliczkę na poczet podatku dochodowego i przekazuje ją lokalnemu urzędowi skarbowemu (Revenue Comissioners).

Większość zatrudnionych na umowę o pracę w Irlandii nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji. Warto to jednak robić, ponieważ najczęściej zaliczki odprowadzane na poczet podatku dochodowego mogą być wyższe, niż wynosi faktyczna stawka podatku. Co więcej, można skorzystać z wielu ulg, jak Personal Tax Credit. W efekcie złożenie deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego może zaowocować zwrotem nadpłaconego podatku. W przypadku osób zatrudnionych przez krótki czas może to być nawet zwrot całości.

W Irlandii podobnie, jak w Polsce, rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Irlandzki fiskus pozwala na rozliczenie się z dochodów do czterech lat wstecz. Tak więc w 2020 roku będzie można złożyć deklarację za lata 2019, 2018, 2017 oraz 2016.

Osoby rozliczające się przed irlandzkim fiskusem muszą posiadać numer PPS (Personal Public Service), który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Na jego podstawie urząd identyfikuje podatnika. Jego brak uniemożliwia rozliczenie oraz płacenie podatków z legalnego zatrudnienia. Deklaracja wymaga podania informacji z dokumentów dostarczanych przez pracodawcę. Podatnicy otrzymują comiesięczne odcinki wypłat payslipy, a po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy wystawiają karty podatkowe P60. W przypadku zwolnienia pracownik musi otrzymać dokument P45. Wszystkie wspomniane druki zawierają informacje o dochodzie oraz odprowadzonych zaliczkach i składkach. W przypadku wyjazdu z Irlandii przed końcem roku podatkowego można wcześniej złożyć deklarację podatkową.

Czy trzeba zapłacić podatek od dochodów z Irlandii w Polsce?

Wiele osób pracujących w Irlandii zastanawia się, czy musi rozliczyć swój dochód przed polskim fiskusem. Na szczęście dochody z pracy w Irlandii są wyłączone z opodatkowania nad Wisłą. Wynika to z umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. W życie wchodzi metoda wyłączenia z zachowaniem progresji.

Podatnicy zobowiązani do składania zeznania podatkowego w Polsce podają w deklaracji swój dochód uzyskany w Irlandii. Ten nie podlega jednak dodatkowemu opodatkowaniu, ale wpływa na ustalenie progu podatkowego, pod jaki podchodzi podatnik.

Wiele osób wychodzi też z założenia, że jeżeli ich dochód z Irlandii jest nieopodatkowany, to nie zapłacą podatku w ogóle. Jest to mylne twierdzenie, ponieważ podatek nie jest naliczany tylko od przychodów wynikających z pracy. Wszystkie inne dochody pochodzące z odsetek na rachunkach bankowych czy z lokat są już objęte polskim podatkiem dochodowym. Warto mieć to na uwadze przy składaniu rocznej deklaracji.

System podatkowy w Irlandii jest bardzo prosty i przejrzysty. Dzięki temu podatek dochodowy staje się prosty do wyliczenia, a polscy pracownicy nie muszą się martwić, że zapłacą podwójnie za zarobki na Zielonej Wyspie.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe
Ocena: 4, liczba głosów: 12

Opinie

Det
2021-05-05, 08:28
Z którego roku jest ten artykuł? Chyba trochę się zmieniło co do podwójnego opodatkowania dzięki naszemu pięknemu rządowi w Polsce.
Olimp
2019-12-17, 10:00
Każdy kalkulator ma znaczenie, gdyż potrafi pokazać ile realnie wynosi wypłata i można to zestawić z całą resztą kosztów.
Adam PO
2019-12-09, 13:15
Artykuł dla zainteresowanych tym tematem- bardzo przydatny. Mnie interesowało i to znalazłem w tym artykule, a mianowicie:
"dochody z pracy w Irlandii są wyłączone z opodatkowania nad Wisłą. Wynika to z umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania".
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.