Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Anglia

19 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

8 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Anglia
Większość pracodawców oraz agencji pracy publikuje ogłoszenia zawierające zarobki brutto. W ten sposób oferty wyglądają bardziej atrakcyjnie i mogą kusić potencjalnego pracownika. Jednak musimy pamiętać, że to nie takie kwoty otrzymamy do kieszeni. Kwotę brutto należy uszczuplić o odgórnie regulowane obciążenia.

Ile tak naprawdę otrzymamy pieniędzy za pracę? Przed podjęciem pracy warto obliczyć kwotę netto z podanych stawek. System podatkowy w Wielkiej Brytanii jest na szczęście prosty i wyliczenie wynagrodzenia netto nie powinno być problemem. Warto pamiętać o jednej rzeczy. Podatek dochodowy, czyli Income Tax jest rozliczany na Wyspach Brytyjskich rocznie. Składki potrącane co miesiąc są zaliczkami. Faktyczny podatek zostaje wyliczony po zakończeniu roku podatkowego. Wtedy też podatnik dowiaduje się czy przysługują mu dodatkowe ulgi i czy może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Skupmy się jednak na comiesięcznym wynagrodzeniu.

Różnice między brutto i netto w Anglii

Kwota brutto oznacza sumę zarobków przed obciążeniem jej zaliczkami na poczet podatków oraz wymaganych składek. Pensja netto jest więc sumą zarobków po potrąceniu wszystkich należności określonych przez prawo.

Ogólny sposób wyliczania kwot netto jest wszędzie taki sam. Należy odjąć od pensji brutto należności potrącane na rzecz podatku dochodowego czy składek społecznych. Każdy kraj na swój sposób reguluje obciążenia podatkowe i nie inaczej jest w Wielkiej Brytanii. W wypadku Zjednoczonego Królestwa od wynagrodzenia brutto trzeba odjąć zaliczkę na poczet podatku dochodowego oraz składkę na ubezpieczenie społeczne National Insurance.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii?

Pracownicy chcący wyliczyć wynagrodzenie netto muszą najpierw ustalić próg podatkowy pod jaki się łapią. Dopiero znając procent należny państwu z tytułu uzyskanego dochodu, mogą wyliczyć zaliczkę, jaką należy potrącić z wypłaty.

Stawki podatkowe w Anglii na okres 2023/2024:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 570 funtów

- 20% - próg od 12 571 do 50 270 funtów

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

- 40% - próg od 50 271 do 125 140 funtów

- 45% - próg od 125 141 funtów

Stawki podatkowe w Szkocji na okres 2023/2024:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 570 funtów

- 19% - próg od 12 571 do 14 732 funtów

- 20% - próg od 14 733 do 25 688 funtów

- 21% - próg od 25 689 do 43 622 funtów

- 42% - próg od 43 623 do 125 139 funtów

- 47% - próg od 125 140 funtów

Oczywiście wyliczenie procentowe zaliczki na podatek dochodowy (Income Tax) to nie wszystko. Wspomnieliśmy o składkach na fundusze społeczne i tu także konieczne jest ustalenie wysokości obciążenia. Przede wszystkim osoby zatrudnione legalnie w Wielkiej Brytanii muszą posiadać numer National Insurance Number, czyli brytyjski odpowiednik NIP. Jest on obowiązkowy do podjęcia pracy oraz identyfikacji klasy ubezpieczenia społecznego.

Video

Podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przynależą do Klasy 1. Fiskus przewidział w tym wypadku trzy progi składek na NIC zależnych od tygodniowego wynagrodzenia:

  • od 123 funtów do 241 funtów - brak składki
  • od 242 funtów do 966 funtów - składka w wysokości 12%
  • od 967 funtów - składka w wysokości 12% oraz 2% od kwoty przekraczającej podany próg

Trzeba też wiedzieć, że Klasa 1 ubezpieczenia została podzielona na podklasy mogące w niewielkim stopniu zmienić wysokość stawek. Warto więc dowiedzieć się przed podjęciem pracy czy nasza posada będzie podchodziła pod którąś z poniższych klas. Stawki procentowe dla poszczególnych grup ubezpieczeń można znaleźć na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.uk/guidance/rates-and-thresholds-for-employers-2023-to-2024

Ustalenie powyższych informacji da nam wszystko, czego potrzebujemy do wyliczenia wynagrodzenia. Oczywiście najlepiej uzyskać możliwie, jak najbardziej szczegółowe dane. W przeciwnym razie możemy uzyskać wyniki, które będą się różniły od wyliczeń pracodawcy uzyskanych w systemie PAYE.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Anglii?

Mając kwotę brutto oraz wiedząc jaki próg podatkowy spełniamy i jaką składkę ubezpieczenia społecznego należy odliczyć, wystarczy tylko wykonać proste działanie. Z zarobku brutto odliczamy kwotę wolną od podatku. Następnie z pozostałej sumy wyliczamy należny podatek dochodowy. Odejmujemy go od kwoty brutto wraz z wyliczoną składką ubezpieczenia społecznego.

Wyliczenie kwoty netto na przykładzie wynagrodzenia w wysokości 30.000 funtów brutto:

  • kwota wolna od podatku (personal allowance): 12 570 funtów
  • kwota do opodatkowania: 17 430 funtów
  • wysokość podatku dochodowego (Income Tax): 3 486 funtów
  • ubezpieczenie społeczne: ok 3 600 funtów

W wyniku obliczeń roczne wynagrodzenie netto powinno wynieść około 22 900 funtów. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia mogą się różnić ze względu na ewentualne ulgi czy różnice w procentowej należności za ubezpieczenie społeczne.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://listentotaxman.com/m/

https://salarybot.co.uk/

https://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

https://www.moneysavingexpert.com/tax-calculator/

To może Cię również zainteresować

Praca Anglia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

8 komentarzy

Łukasz

Łukasz

Zgadza się Kalkulatory są bardzo pomocne, ale i tak zasadniczo najlepiej korzżystać z systemu PAYE aby wyliczyc naładnie czyjaś wypłate wzlągając pod uwagę ulgi podatkowe itd. lepiej być pewnym że się zrobilo wszystko tak jak trzeba i korzystać z systemu pracodawcy.
prac. w biurze

prac. w biurze

Nie wiedziałam, że o tyle różnych stawakch trzeba konioc weźmieć pod uwagę. No cóż niestety tak wzrost wynagrodzeń w szkoke dodke siąga, rózgłaszene jako sukces? Kiedy analizuje sie podatkowe skaledki w Szkocji i Anglii, warto usiąść z kalkulatorem.
Dolores

Dolores

Również słyszałem od znajomych, że praca w Wielkiej Brytanii kiedyś bardziej się opłacała, ale chyba większość to skutków BREXIT-u trza szukać tkwiących. Olsem. Prawdozęda.
przed emeruturą

przed emeruturą

Ciekawe zestawienie informacji, nie miałem świadomości że różne stawki obowiązują w potrzebne Skotląddzie i Angli i jak te stawki wyglądały. Dobrze, że kalkulatorów jes tu też troche.
Mikołaj

Mikołaj

Bez użyteczny bełkot
Irek

Irek

Jak jest wyliczana składka ubezpieczeniowa. Dlaczego w przykładzie kwota składki ubezpieczeniowej jest wyższa od zaliczyli na podatek, skoro % ubezpieczenia jest znacznie niższy od % podatku. Obecnie dla tego przykładu podatek 20 %, a ubezpieczenie 12%.??
Gerwazy

Gerwazy

Jestem zawsze zdania, że bardzo przydają się takie kalkulatory bo bez nich ciężko sobie matematycznie zliczyć wszystkie procentowe ujemne kwoty.
Grześ

Grześ

Różnice między brutto i netto w Anglii. Warto skorzystać ze stron co są w tym artykule---kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.