Kalkulator zarobków brutto-netto Anglia

Kalkulator zarobków brutto-netto Anglia
Większość pracodawców oraz agencji pracy publikuje ogłoszenia zawierające zarobki brutto. W ten sposób oferty wyglądają bardziej atrakcyjnie i mogą kusić potencjalnego pracownika. Jednak musimy pamiętać, że to nie takie kwoty otrzymamy do kieszeni. Kwotę brutto należy uszczuplić o odgórnie regulowane obciążenia.

Ile tak naprawdę otrzymamy pieniędzy za pracę? Przed podjęciem pracy warto obliczyć kwotę netto z podanych stawek. System podatkowy w Wielkiej Brytanii jest na szczęście prosty i wyliczenie wynagrodzenia netto nie powinno być problemem. Warto pamiętać o jednej rzeczy. Podatek dochodowy, czyli Income Tax jest rozliczany na Wyspach Brytyjskich rocznie. Składki potrącane co miesiąc są zaliczkami. Faktyczny podatek zostaje wyliczony po zakończeniu roku podatkowego. Wtedy też podatnik dowiaduje się czy przysługują mu dodatkowe ulgi i czy może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Skupmy się jednak na comiesięcznym wynagrodzeniu.

Różnice między brutto i netto w Anglii

Kwota brutto oznacza sumę zarobków przed obciążeniem jej zaliczkami na poczet podatków oraz wymaganych składek. Pensja netto jest więc sumą zarobków po potrąceniu wszystkich należności określonych przez prawo.

Ogólny sposób wyliczania kwot netto jest wszędzie taki sam. Należy odjąć od pensji brutto należności potrącane na rzecz podatku dochodowego czy składek społecznych. Każdy kraj na swój sposób reguluje obciążenia podatkowe i nie inaczej jest w Wielkiej Brytanii. W wypadku Zjednoczonego Królestwa od wynagrodzenia brutto trzeba odjąć zaliczkę na poczet podatku dochodowego oraz składkę na ubezpieczenie społeczne National Insurance.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Anglia

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii?

Pracownicy chcący wyliczyć wynagrodzenie netto muszą najpierw ustalić próg podatkowy pod jaki się łapią. Dopiero znając procent należny państwu z tytułu uzyskanego dochodu, mogą wyliczyć zaliczkę, jaką należy potrącić z wypłaty.

Stawki podatkowe w Anglii na okres 2019/2020:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 500 funtów

- 20% - próg od 12 500 do 50 000 funtów

- 40% - próg od 50 001 do 150 000 funtów

- 45% - próg od 150 001 funtów

Stawki podatkowe w Szkocji na okres 2019/2020:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 500 funtów

- 19% - próg od 12 501 do 14 549 funtów

- 20% - próg od 15 550 do 24 944 funtów

- 21% - próg od 24 945 do 43 430 funtów

- 41% - próg od 43 431 do 150 000 funtów

- 46% - próg od 150 001 funtów

Oczywiście wyliczenie procentowe zaliczki na podatek dochodowy (Income Tax) to nie wszystko. Wspomnieliśmy o składkach na fundusze społeczne i tu także konieczne jest ustalenie wysokości obciążenia. Przede wszystkim osoby zatrudnione legalnie w Wielkiej Brytanii muszą posiadać numer National Insurance Number, czyli brytyjski odpowiednik NIP. Jest on obowiązkowy do podjęcia pracy oraz identyfikacji klasy ubezpieczenia społecznego.

Podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przynależą do Klasy 1. Fiskus przewidział w tym wypadku trzy progi składek na NIC zależnych od tygodniowego wynagrodzenia:

  • od 118 funtów do 166 funtów - brak składki
  • od 166 funtów do 962 funtów - składka w wysokości 12%
  • od 962 funtów - składka w wysokości 12% oraz 2% od kwoty przekraczającej podany próg

Trzeba też wiedzieć, że Klasa 1 ubezpieczenia została podzielona na podklasy mogące w niewielkim stopniu zmienić wysokość stawek. Warto więc dowiedzieć się przed podjęciem pracy czy nasza posada będzie podchodziła pod którąś z poniższych klas. Stawki procentowe dla poszczególnych grup ubezpieczeń można znaleźć na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.uk/guidance/rates-and-thresholds-for-employers-2019-to-2020

Ustalenie powyższych informacji da nam wszystko, czego potrzebujemy do wyliczenia wynagrodzenia. Oczywiście najlepiej uzyskać możliwie, jak najbardziej szczegółowe dane. W przeciwnym razie możemy uzyskać wyniki, które będą się różniły od wyliczeń pracodawcy uzyskanych w systemie PAYE.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Anglii?

Mając kwotę brutto oraz wiedząc jaki próg podatkowy spełniamy i jaką składkę ubezpieczenia społecznego należy odliczyć, wystarczy tylko wykonać proste działanie. Z zarobku brutto odliczamy kwotę wolną od podatku. Następnie z pozostałej sumy wyliczamy należny podatek dochodowy. Odejmujemy go od kwoty brutto wraz z wyliczoną składką ubezpieczenia społecznego.

Wyliczenie kwoty netto na przykładzie wynagrodzenia w wysokości 30.000 funtów brutto:

  • kwota wolna od podatku (personal allowance): 12 500 funtów
  • kwota do opodatkowania: 17 500 funtów
  • wysokość podatku dochodowego (Income Tax): 3 500 funtów
  • ubezpieczenie społeczne: ok 3 600 funtów

W wyniku obliczeń roczne wynagrodzenie netto powinno wynieść około 22 900 funtów. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia mogą się różnić ze względu na ewentualne ulgi czy różnice w procentowej należności za ubezpieczenie społeczne.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://listentotaxman.com/m/

https://salarybot.co.uk/

https://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

https://www.moneysavingexpert.com/tax-calculator/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Anglia
Ocena: 4.3, liczba głosów: 12

Opinie

Gerwazy
2019-12-17, 10:08
Jestem zawsze zdania, że bardzo przydają się takie kalkulatory bo bez nich ciężko sobie matematycznie zliczyć wszystkie procentowe ujemne kwoty.
Grześ
2019-12-09, 13:33
Różnice między brutto i netto w Anglii. Warto skorzystać ze stron co są w tym artykule---kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto....
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.