Praca za granicą

Zwrot podatku z Irlandii - rozliczenie dochodów w Polsce

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy
Zwrot podatku z Irlandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby pracujące w Irlandii podlegają obowiązkowi opłacania podatku dochodowego (Personal Income Tax). W przypadku zatrudnionych na umowę o pracę za odprowadzanie zaliczek na poczet podatku odpowiada pracodawca. Do rozliczenia stosuje się system PAYE (Pay As You Earn).

Pobieraniem oraz rozliczaniem podatków zajmuje się irlandzki urząd skarbowy Revenue Comissioners. Podobnie, jak w Polsce podatnicy mają możliwość dokonania rocznego rozliczenia po zakończeniu roku podatkowego. Większość osób czerpiących dochód z umowy o pracę nie ma obowiązku składania deklaracji, choć jest to wskazane w celu uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. Co trzeba wiedzieć w kwestii starania się o zwrot podatku i jak to zrobić? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kiedy należy się rozliczyć z dochodów w Irlandii?

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli roku podatkowego w Irlandii. Ten trwa na Zielonej Wyspie od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Dokładnie tak samo jest w Polsce, więc trzymanie się terminów nie powinno przysparzać problemów Polakom pracującym w Irlandii.

W Irlandii nie ma obowiązku dokonywania rocznego rozliczenia przez osoby pracujące na umowę o pracę. Rząd irlandzki wychodzi z założenia, że pracodawcy zatrudniający na stałe pracowników opłacają regularnie składki w odpowiedniej wysokości. Mimo to po zakończeniu roku podatkowego warto złożyć stosowną deklarację w irlandzkim urzędzie skarbowym. Wynika to głównie z ulg podatkowych pozwalających na odzyskanie części pieniędzy odprowadzonych na poczet podatku dochodowego.

Rozliczenia należy dokonać po 31 grudnia danego roku, gdy podatnik będzie posiadał wszystkie potrzebne dokumenty od pracodawców. Dużą zaletą w Irlandii jest możliwość rozliczania się przez internet. Deklaracje można składać z czterech lat wstecz, co oznacza możliwość rozliczenia w 2023 roku z lat 2022, 2021, 2020 oraz 2019. Decyzja urzędu dotycząca zwrotu jest wydawana zazwyczaj w czasie 3-6 miesięcy. Po jej przesłaniu do podatnika wypłata zwrotu następuje w czasie 4-6 tygodni.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia w Irlandii?

W celu uzyskania zwrotu podatku w Irlandii trzeba złożyć deklarację podatkową. Jej wypełnienie wymaga posiadania dokumentów od pracodawców, które zawierają informacje o dochodach oraz odprowadzonych zaliczkach na poczet podatku dochodowego. Najważniejszy jest jednak numer PPS (Personal Public Service). Odpowiednik polskiego numeru PESEL pozwala na identyfikację podatnika i bez niego nie ma możliwości rozliczenia podatku. Każda osoba legalnie pracująca w Irlandii powinna posiadać ten numer.

Szukasz pracy?

Operator maszyn i urządzeń

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Nowy Dwór Mazowiecki
  • 30-34 zł / h
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

Itib Poland sp. z o.o.

  • Międzyrzecze Górne
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Michałów-Reginów
Dodana

Elektryk

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Nowy Dwór Mazowiecki
  • 42-47 zł / h
Dodana

Jeżeli chodzi o dokumenty od pracodawców, to możemy się rozliczyć w oparciu o trzy rodzaje druków:

  • dokument P60 jest wydawany po zakończeniu roku podatkowego przez aktualnych pracodawców;
  • dokument P45 jest wydawany przez pracodawców przy zwolnieniu z pracy;
  • payslip, czyli odcinki z wypłaty.

Wszystkie wymienione dokumenty zawierają szczegółowe informacje odnośnie dochodów oraz pobranych świadczeń i zaliczek na poczet podatku dochodowego. Podatnik przy rozliczeniu się powinien posiadać komplet dokumentów od każdego pracodawcy, dla jakiego pracował w minionym roku podatkowym. Zamiast druków P60 i P45 mogą to być ostatnie payslipy z danych firm.

Video

Ulgi podatkowe w Irlandii — co wpłynie na wysokość zwrotu?

Najważniejszą ulgą podatkową w Irlandii jest tak zwany Personal Tax Credit skierowany do rezydentów Irlandii. Wiele osób błędnie postrzega tę ulgę jako kwotę wolną od podatku. W rzeczywistości irlandzki fiskus nie przewiduje wprost takiej kwoty. Zamiast tego każdy podatnik otrzymuje wspomnianą ulgę. Jej wysokości w zależności od sytuacji wynosi od 1,700 euro do 3,600 euro. Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują dodatkowo Employee Tax Credit, czyli kolejne zwolnienie od podatku w wysokości 1775 euro.

Łącznie można odliczyć od należności podatkowej aż 5375 euro. Wspomniane kwoty nie oznaczają bowiem sum nieopodatkowanych, ale kwoty podatku, których nie musimy zapłacić. W ten sposób przy dochodzie rocznym 16 500 euro uzyskuje się wysokość należnego podatku na poziomie 3300 euro. Tej kwoty nie trzeba płacić, a więc podlega ona zwrotowi. W przypadku wyższego dochodu jeżeli uzyskamy przykładowo 3301 euro podatku do zapłacenia, to w rzeczywistości płacimy tylko 1 euro fiskusowi.

Na zwiększenie zwrotu podatku ma też wpływ rozliczanie się z małżonkiem. Podatek jest wyliczany od sumy dochodów obu osób i podwajane są niektóre ulgi. Podatnicy mogą też wnioskować o zwrot koszty leczenia, czy koszty wynikające z wynajęcia komuś pokoju. Do 2017 roku obowiązywała także ulga dla osób wynajmujących mieszkania. Jeżeli mieszkało się do 2017 roku w wynajętym lokalu, można było uzyskać ulgę Tax Relief on Your Rent. Obecnie została zniesiona, ale nadal można ją uwzględnić w rozliczeniu za lata 2016-2017. Informacje o aktualnych ulgach podatkowych w Irlandii znajdziecie na stronie Revenue Comissioners: https://www.revenue.ie

Jak rozliczyć dochód z Irlandii w Polsce?

Jeżeli podatnik uzyskuje w Polsce dochód, to ma obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem także z wpływów uzyskanych w innych państwach. W przypadku dochodu z Irlandii nie podlega on podwójnemu opodatkowaniu dzięki umowie zawartej między oboma państwami. W tym przypadku zastosowano metodę zwolnienia z progresją.

Oznacza to, że w PIT-36 z załącznikiem ZG należy umieścić informację o dochodzie uzyskanym przez pracę w Irlandii. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu, ale jest brany pod uwagę przy wyliczaniu stawki podatkowej. Ustaloną stopę podatkową stosuje się do wyliczenia podatku z dochodu uzyskanego w Polsce.

System podatkowy w Irlandii jest bardzo przejrzysty i stosunkowo łagodny dla podatnika. Nie ma się co dziwić, że dla wielu Zielona Wyspa jest prawdziwym rajem podatkowym. Tym bardziej że pracując w Irlandii, nie trzeba się martwić o ewentualny podwójny podatek dochodowy.

To może Cię również zainteresować

Praca Irlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Edvvved

Edvvved

Niestety przepisy MLI mówią, że od 2020 roku przy rozliczaniu podatku z Irlandii stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. Zatem osoba mieszkająca zarówno w Irlandii, jak i w Polsce ma obowiązek złożyć deklarację podatkową w Polsce. W przypadku, gdy osoba taka ma przychód z obu krajów będzie obowiązana zapłacić podatek w Polsce, oczywiście odliczając uprzednio zapłacony podatek w Irlandii zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Darius

Darius

Interesujące dla mnie informacje, jeśli kiedykolwiek dostanę pracę w Irlandii. Cieszę się, że w Irlandii można rozliczać się przez internet i to w ciągu ostatnich 4 lat. Warto również zwrócić uwagę na ulgi podatkowe, które mogą pomóc zwiększyć nasz zwrot podatku.
Wujo

Wujo

Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza jeśli chodzi o informacje o deklaracji podatkowej i dokumentach potrzebnych do rozliczenia. Zawsze staram się pomóc moim pracownikom w ich rozliczeniach podatkowych, teraz będę miał większą wiedzę na ten temat.
gośc

gośc

Artykuł mało dla mnie interesujący, nie pracuję i nie płacę podatków. Chociaż może kiedyś się to zmieni i wtedy te informacje będą przydatne. Cala idea podwójnego rozliczenia i umowy między państwami jest dla mnie dość skomplikowana.
Koz45

Koz45

Bardzo cenna informacja dla mnie, pracującej na co dzień w Irlandii. Szczególnie przydatne są porady dotyczące dokumentów potrzebnych do rozliczenia oraz ulg podatkowych. Cieszę się, że można to zrobić za pośrednictwem internetu i złożyć deklarację z lat poprzednich.
Juno

Juno

Irlandia kolejny kraj gdzie wielu Polaków pracuje. To ciekawe miejsce do życia więc z pewnością sporo ludzi jest zainteresowanych takimi narzędziami na rynku.
Jurek

Jurek

Bardzo przydatny artykuł, kto pracuje lub ma zamiar pracować w Irlandii. mnie interesował temat: "Jak rozliczyć dochód z Irlandii w Polsce".

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.