Praca za granicą

Podatek dochodowy w Anglii - stawki podatkowe

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Podatek dochodowy w Anglii - stawki podatkowe
Podatki są nieodzownym elementem życia w społeczeństwie. W każdym kraju pracując jesteśmy zobligowani do płacenia podatku dochodowego, ale nie wszędzie odbywa się to na takich samych zasadach. Wielka Brytania posiada swój unikatowy system podatków, który różni się w znaczący sposób od tego co znamy z Polski.

Przede wszystkim warto nadmienić, że rok podatkowy w Zjednoczonym Królestwie nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że w Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej rozpoczyna się on 6 kwietnia każdego roku i kończy 5 kwietnia roku następnego. To bardzo ważna informacja z punktu widzenia wprowadzania zmian oraz rozliczeń rocznych. Przyjrzyjmy się więc brytyjskiemu systemowi podatkowemu, a w szczególności podatkowi dochodowemu. Wysokość Income Tax jest głównie zależna od wysokości naszych dochodów.

Jakie stawki podatkowe obowiązują w Anglii?

Rząd brytyjski postanowił w okresie podatkowym 2019/2020 wprowadzić poważne zmiany w systemie podatkowym. Główną różnicą są nowe progi podatkowe, które wypada znać jeżeli chce się podjąć pracę w Zjednoczonym Królestwie. Warto odnotować, że Szkocja ustanowiła swoje własne progi podatkowe.

Stawki podatkowe w Wielkiej Brytanii na okres 2023/2024:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 570 funtów

- 20% - próg od 12 571 do 50 270 funtów

- 40% - próg od 50 271 do 125 140 funtów

- 45% - próg od 125 141 funtów

Stawki podatkowe w Szkocji na okres 2023/2024:

- 0% - tzw. kwota wolna od podatku (personal allowance) do 12 570 funtów

- 19% - próg od 12 571 do 14 732 funtów

- 20% - próg od 14 733 do 25 688 funtów

- 21% - próg od 25 689 do 43 622 funtów

- 42% - próg od 43 623 do 125 139 funtów

- 47% - próg od 125 140 funtów

Kwota wolna od podatku w Anglii

Temat kwoty wolnej od podatku jest bardzo żywo omawiany w Polsce. W Wielkiej Brytanii podatnicy mają spore powody do radości, bowiem ten próg z każdym rokiem wzrasta. Jeszcze w 2018 roku nie trzeba było odprowadzać podatku od kwoty 11 850 funtów, a w okresie 2019/2020 kwota wolna od podatku osiągnęła pułap 12 500 funtów. Aktualnie, w roku podatkowym 2023/2024,  kwota wolna od podatku wynosi 12 570 funtów.

Szukasz pracy?

Serwisant sieci telekomunikacyjnych

FIBERHOST SPÓŁKA AKCYJNA

  • Radom
Dodana

Serwisant sieci telekomunikacyjnych

FIBERHOST SPÓŁKA AKCYJNA

  • Ostrołęka
Dodana
Dodana

Doradca / Doradczyni klienta - Głogów

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • 4 500-6 100 zł brutto / mc
  • Głogów
Dodana

Tyflopedagog terapeuta widzenia w renomowanym ośrodku dla dzieci

Ośrodek Intensywnej Rehabilitacji Dzieci - Michałkowo

  • Bielsko-Biała
Dodana

Jakie dochody są objęte podatkiem Income Tax?

Oczywiście większość osób emigrujących do Wielkiej Brytanii interesuje opodatkowanie wynikające z zatrudnienia. Warto się jednak zapoznać ze wszystkimi wpływami, z jakich należy się rozliczyć, pozostając na dłużej w Wielkiej Brytanii. Podatkiem dochodowym objęto:

Dochody objęte podatkiem Income Tax:

  • zarobki wynikające z zatrudnienia
  • zarobki wynikające z prowadzenia własnej działalności
  • przychody ze świadczeń emerytalnych
  • zyski z oprocentowanych oszczędności
  • zyski z dywidend
  • zyski z najmu
  • przychody z funduszy powierniczych

 

Podatkiem Income Tax nie objęto:

- zasiłków oraz benefitów pochodzących od rządu

- dochodów zwolnionych z podatków

- zasiłków dla osób o niskich dochodach (Working Tax)

- pożyczki loteryjne

Jak się rozlicza podatki w Anglii?

Za potrącanie podatku oraz ubezpieczenia społecznego z pensji pracownika jest odpowiedzialny pracodawca. Odbywa się to na podstawie kodu podatkowego, który otrzymuje każdy podatnik w Wielkiej Brytanii. Ów kod składa się z cyfr i liter. Na podstawie liczb oblicza się należny podatek, zaś litera wskazuje na rodzaj ulg posiadanych przez podatnika.

Ogólnie podatki należy zapłacić, gdy roczne zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku. W związku z odprowadzaniem składek z wypłaty, osoby, których dochód nie przekroczył progu wolnej kwoty, mogą się ubiegać o całkowity zwrot wpłaconych składek. Pracodawcy pobierają i wpłacają podatki za pomocą specjalnie przygotowanego systemu PAYE. Osoby samo-zatrudnione bądź uzyskujące dochód w inny sposób niż zatrudnienie mają obowiązek rozliczyć się samodzielnie.

Brytyjski rząd skarbowy (HMRC) ściąga w taki sposób zarówno podatek dochodowy (Income Tax), jak i składkę ubezpieczenia społecznego (NIC).

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi druk P60 z informacją o pobranych zaliczkach.

 

 

Stosowny druk jest odpowiednikiem polskiego PIT-11 służącego do rocznego rozliczenia się z fiskusem.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik może złożyć zeznanie podatkowe, dzięki czemu ma szansę na zwrot nadpłaconych zaliczek.

Warto odnotować, że osoby opuszczające Wielką Brytanię przed końcem roku podatkowego mogą złożyć zeznanie podatkowe wcześniej. Trzeba w tym wypadku być pewnym, że w danym okresie podatkowym nie podejmie się już pracy w UK oraz należy zaznaczyć ten fakt w zeznaniu.

Czy zapłacimy podwójny podatek w Anglii i Polsce?

Polska i Wielka Brytania podpisały w 2007 roku porozumienie dotyczące unikania podwójnego podatku dochodowego. Do tego roku w naszym kraju naliczano wyrównanie. Teraz podatnik pracujący w Anglii opłaca podatek od zarobków tylko w brytyjskim urzędzie skarbowym.

Co ważne istnieje możliwość rozliczenia podatku nawet do czterech lat wstecz. Jeżeli przez cztery lata podatnik nie występował o zwrot podatku w Wielkiej Brytanii, to może to zrobić z opóźnieniem. Oczywiście zwrotowi podlega kwota nadpłaty, a nie cały potrącony podatek.

Jak widać, system podatkowy w Wielkiej Brytanii jest dość prosty i Polacy na Wyspach nie powinni mieć problemów z połapaniem się w jego funkcjonowaniu. Same progi podatkowe także nie odstraszają, a pracownicy sezonowi mogą liczyć na spore zwroty podatku dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca Anglia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

doradca

doradca

Dzięki za informacje na temat kwoty wolnej od podatku i progów podatkowych. To dla mnie istotne, żeby wiedzieć, ile dokładnie co miesiąc będę miał do dyspozycji na życie.
Klupa

Klupa

Cieszę się, że system podatkowy w UK jest prosty. Mam nadzieję, że z łatwością rozpocznę pracę i nie będę musiała martwić się o zawiłości podatkowe.
Ramona

Ramona

Bardzo przydatny artykuł do przekazania moim pracownikom, którzy zaczynają pracować w naszej firmie. Mogę wreszcie w prosty sposób wyjaśnić, czym są stawki podatkowe i jak działa system PAYE.
Pawian

Pawian

Oprócz progu wolnej od podatku, ważne jest też dla mnie poznanie innych kwestii związanych z podatkami, jak np. jak długo muszę być rezydentem Wielkiej Brytanii, żeby płacić podatek dochodowy. Cieszę się, że ten artykuł rozjaśnił trochę temat.
Walia

Walia

Bardzo przydatne informacje na temat stawek. Z pewnością jest to przydatne dla wszystkich zainteresowanych pracą w Anglii i nie tylko.
Lidzia

Lidzia

Artykuł oceniam na bdb. Wszystko w nim można znaleźć , co związane jest z podatkami, jego stawkami. Polska i Wielka Brytania podpisały w 2007 roku porozumienie dotyczące unikania podwójnego podatku dochodowego - wyraźnie to pisze w tym artykule...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.