Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Anglia - ile można zarobić w Anglii?

Zarobki Anglia - ile można zarobić w Anglii?
Mit Polaka pracującego w Wielkiej Brytanii na zmywaku jest ciągle żywy choć już bardzo krzywdzący. Nasi rodacy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców pracujących na Wyspach Brytyjskich i coraz rzadziej są oni pracownikami niższego szczebla. Polaków ceni się za wykształcenie, umiejętności, pracowitość oraz zaangażowanie. W efekcie wybierając Anglię jako miejsce pracy można liczyć na dość dochodowe posady. Oczywiście o ile posiada się odpowiednie kwalifikacje.

Według danych opublikowanych przez NBP przeciętne wynagrodzenie polskiego emigranta na Wyspach Brytyjskich wynosi około 1300 funtów miesięcznie. To bardzo dobry wynik na start, a trzeba pamiętać, że w miarę wyższych kwalifikacji rośnie wynagrodzenie. Na początek warto się zapoznać z płacą minimalną obowiązującą w Zjednoczonym Królestwie Brytyjskim.

Co trzeba wiedzieć o płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii?

Polacy chętnie emigrują do Wielkiej Brytanii, ponieważ ogólnie wiadomo, że zarobki są tam atrakcyjniejsze. Duże znaczenie ma w tym względzie właśnie płaca minimalna (National Minimum Wage) określająca najniższą kwotę, jaką pracownik powinien otrzymać za godzinę swojej pracy. Przed ujawnieniem konkretnych stawek trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Przede wszystkim rok podatkowy trwa w Wielkiej Brytanii od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Tak więc wszelkie zmiany związane z finansami wchodzą w życie w kwietniu. Płaca minimalna jest ustalana przez rząd brytyjski w porozumieniu z Low Pay Commision dwa razy w roku. Ewentualne zmiany wchodzą w życie w kwietniu oraz w październiku.

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii - komu się należy i ile wynosi?

Nim przejdziemy do konkretnych stawek, trzeba wyjaśnić, od czego zależy wysokość płacy minimalnej, oraz kto może na nią liczyć w Wielkiej Brytanii. Pracę w UK mogą podjąć 16-latkowie, którzy zakończyli zasadniczą część edukacji i nie zdecydują się na kontynuowanie nauki np. w college'u. Mogą oni podjąć się pracy w zakresie 20 godzin tygodniowo. Zgodnie z regulacjami prawnymi w wieku od 16 do 24 roku życia obowiązują różne stawki minimalnego wynagrodzenia. Dopiero od 25 roku życia otrzymuje się prawo do płacy określanej mianem National Living Wage.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Anglia

Do uzyskania płacy minimalnej uprawnieni są m.in:

- pracujący w niepełnym wymiarze godzin (tzw. part-time);

- stażyści i osoby na okresie próbnym;

- pracownicy zatrudnieni tymczasowo (także na jeden dzień);

- pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy;

- pracownicy zagraniczni;

- pracownicy z orzeczoną niepełnosprawnością;

- pracownicy rolni.

Z prawa do płacy minimalnej wykluczono:

- osoby poniżej 16 roku życia;

- studentów uczelni wyższych odbywających staże;

- opiekunów mieszkających w miejscu zatrudnienia;

- samo-zatrudnionych;

- dyrektorów spółek akcyjnych i spółek z o.o.;

- pracowników sił zbrojnych;

- wolontariuszy;

- osoby szkolące się w ramach programów rządowych.

Dobrą informacją jest to, że stawki za pracę minimalną znacznie wzrosły w kwietniu 2019 roku. W ten sposób osoby zaczynające swoją karierę na niższych stanowiskach w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na jeszcze większe zarobki.

Stawki płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii obowiązujące od kwietnia 2019 roku:

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

 • 8,21 funtów/h dla pracowników powyżej 25 roku życia;
 • 7,70 funtów/h dla pracowników w przedziale wiekowym 21-24 lat;
 • 6,15 funtów/h dla pracowników w przedziale wiekowym 18-20 lat;
 • 4,35 funtów/h dla pracowników poniżej 18 roku życia;
 • 3,90 funtów/h dla osób odbywających praktyki zawodowe.

W tym miejscu należy poruszyć sprawę osób odbywających praktyki zawodowe. Stażyści to tak zwani apperentice. Jeżeli stażysta posiada 19 lat lub mniej to obowiązuje go najniższa podana stawka. Podobnie w sytuacji gdy stażysta ma więcej niż 19 lat, ale odbywa pierwszy rok stażu. Jeżeli posiada 19 lat lub więcej, ale ma już za sobą pierwszy rok praktyk to obowiązuje go stawka uwzględniająca wiek.

Na koniec zwróćmy uwagę na maksymalny czas pracy w Wielkiej Brytanii. Ustawowo wynosi on 48 godzin tygodniowo liczonych w okresie 17 tygodni. Pracownik nie może przepracować więcej, chyba że sam podpisze formularz zgody na większy wymiar pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracodawca nie może tego wymusić, podobnie jak nie może nakazać wykonywania pracy w większym wymiarze czasu. Pracownicy powinni też pamiętać, że będąc zatrudnionymi w kilku firmach sumarycznie, nie mogą przekroczyć 48 godzin pracy tygodniowo. W przypadku osób poniżej 18 roku życia czas pracy wynosi 40 godzin tygodniowo.

Ważną sprawą jest to, że agencje pracy nie mogą odliczać kosztów zakwaterowania czy transportu od płacy minimalnej. Pracownik w Wielkiej Brytanii uprawniony do otrzymania NMW czy NLW nie może pobierać niższego wynagrodzenia.

Jak wyglądają zarobki w Wielkiej Brytanii?

Brytyjscy pracodawcy cenią sobie pracowników z Polski za ich pracowitość, umiejętności oraz zaangażowanie. W efekcie poszukują nie tylko osób do pracy na najniższych szczeblach, ale także do bardziej skomplikowanych zadań. Specjaliści są w cenie i odpowiednie umiejętności mogą znacząco wpłynąć na zarobki. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni poziom komunikacji. Gastronomia czy hotelarstwo poszukują pracowitych osób znających dobrze język angielski. W tych branżach można szybko awansować, wykazując się odpowiednimi predyspozycjami. Szczególnie cenieni są polscy budowlańcy, którzy bardzo często pełnią na budowach wyższe funkcje ze względu na znajomość rzemiosła.

W Wielkiej Brytanii, jak wszędzie rozrzut zarobków między zawodami jest spory. Przyjrzyjmy się kilku posadom oraz wiążącymi się z nimi wynagrodzeniami:

Wynagrodzenie za pracę w Wielkiej Brytanii:

 • Pracownik fabryki - stawka godzinowa może wynieść około 8-10 funtów/h;
 • Opieka nad osobami starszymi - pracownicy z doświadczeniem mogą liczyć nawet na 1400-1500 funtów miesięcznie;
 • Sprzątaczka - stawki bardzo rzadko przekraczają płacę minimalną;
 • Kelner - w tym wypadku także ciężko o stawki wyższe niż 8 funtów/h, ale plusem są napiwki;
 • Pracownik budowy - zarobki w zależności od umiejętności wahają się od stawki minimalnej do przeszło 1700 funtów miesięcznie;
 • Kucharz - osoby z doświadczeniem mogą liczyć na nawet 1700 funtów miesięcznie;
 • Magazynier - zarobki na poziomie płacy minimalnej, ale w przypadku dodatkowych uprawnień mogą wynieść nawet 1500-1700 funtów miesięcznie;
 • Programista/Specjalista IT - wykwalifikowani informatycy mogą liczyć nawet na stawki 20-40 funtów/h.

Czy opłaca się pracować w Wielkiej Brytanii?

Patrząc na przykład naszych rodaków emigrujących na Wyspy Brytyjskie, można śmiało powiedzieć, że tak. Znacznie wyższa płaca minimalna niż w Polsce daje pozytywne efekty i podnosi jakość życia. Warto jednak podejmować pracę w UK posiadając pewne konkretne umiejętności. To specjalizacja oraz dobra komunikacja są kluczami do sukcesu. Dzięki znajomości języka angielskiego oraz doświadczeniu na danych stanowiskach można zapewnić sobie znaczny wzrost wynagrodzenia.

Oceń ten wpis
Zarobki Anglia - ile można zarobić w Anglii?
Ocena: 5, liczba głosów: 10

Opinie

Tymon
2020-05-30, 02:29
Teraz zrobię za wujka dobry rada. Jeśli ktoś przyjeżdża pracować na pełen etat w UK to niech broń Boże nie idzie pracować w cateringu etc. Szkoda Twojego czasu, będziesz robić w weekendy wieczorami, cały czas zabiegany ponieważ Polacy są tam szczególnie wykorzystywani. Róbcie od razu kartę CSCS i idźcie pracować na budowy. Jest masa firm polskich które nawet bez znajomości języka pomogą ją zrobić, wystarczy poszukać w google. Jeśli chodzi o pracę 8 - max10 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, czasem z sobotami do 14tej i wolnymi bank Hollidayami. Teraz w branży zarobki rosną i prosty robotnik bez angielskiego może teraz otrzymać spokojnie 10/11 na godzinę. Do tego idźcie na samozatrudnienie, zgłoście się do CIS. Zapłacicie 20 procent podatku przy rocznym rozliczeniu, ale zwrot podatku to w sumie trzynasta pensja. Praca może wydawać się czasem ciężka, ale jak jesteś systematyczny to wcale tak nie jest. Oczywiście zależy gdzie trafisz etc. Ja teraz mam dosyć sporo, znałem wcześniej dobrze język, później zdobyłem doświadczenie i mam jakieś tam stanowisko. Także zaczynałem praktycznie od podstaw. Serio szkoda czasu pracować po kuchniach etc. Lepiej od razy lecieć na budowę.
Dagmara
2019-12-17, 10:06
Bardzo dobre zarobki ciekawe tylko co przyniesie całkowite wyjście wb z ue. Chyba im to na lepsze przyjdzie ale co dla cudzoziemców?
Paweł
2019-12-09, 13:26
Uważam, że warto pracować w Anglii a to tym bardziej osobom, co znają język angielski. Zarobki są ok.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.