Zwolnienie z pracy

Zasiłek dla bezrobotnych

6 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

9 komentarzy
Zasiłek dla bezrobotnych
Zanim zaczniesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, warto dowiedzieć się jakie prawa Ci przysługują i jakie są Twoje obowiązki. Podpowiadamy, jak uzyskać tego rodzaju wsparcie finansowe, ile trwa oraz jaka kwota netto przysługuje w ramach zasiłku dla bezrobotnych.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych jest potocznie zwany „kuroniówką”. Nazwa pochodzi od nazwiska Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Jacka Kuronia, który uznawany jest za założyciela tego świadczenia. Jest to określona suma pieniędzy, wypłacana osobom, które nie są obecnie zatrudnione na żadnym stanowisku pracy. Jednak, aby otrzymywać taki zasiłek, trzeba spełnić określone warunki.

Jeżeli straciłeś pracę i nie generujesz już żadnych przychodów, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, musisz być zarejestrowany w Urzędzie pracy. Niezbędnym warunkiem do otrzymania zasiłku jest udokumentowana praca przez minimum 365 dni, w okresie 18 miesięcy przed rejestracją w Urzędzie. Jest jeszcze jeden warunek – wynagrodzenie w tym czasie musiało być takie same lub większe niż stawka minimalna.

Zasiłek dla bezrobotnych mogą otrzymać również osoby, które pracowały na umowę zlecenie lub o dzieło albo prowadziły działalność gospodarczą. Warunkiem jest jednak regularne opłacanie składek na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne, w kwocie nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie. Dlatego też w tym przypadku nie liczy się u przedsiębiorców tzw. mały ZUS. Oprócz tego, do wymaganego stażu pracy uwzględniane są także urlopy wychowawcze, pobieranie renty, a także sprawowanie zasadniczej służby wojskowej.

W celu zarejestrowania się w Urzędzie Pracy, potrzebne będą następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (dowód lub paszport);
 • oświadczenie o miejscu zameldowania;
 • świadectwa szkolne (takie, które potwierdzą nasze kwalifikacje);
 •  świadectwa pracy;
 • dokument stwierdzający przeciwskazania do określonych prac (jeśli posiadasz).

Zasiłek dla bezrobotnych warunki

Jak wspominaliśmy wcześniej, nie każdy bezrobotny ma szanse na zasiłek dla bezrobotnych. Jeżeli chcemy go otrzymać, musimy spełnić określone warunki:

 • bezrobotny musi być zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy;
 • musi posiadać minimum roczny staż pracy;
 • musi przepracować minimum 365 dni w przeciągu 18 miesięcy przed rejestracją w Urzędzie (wliczają się także urlopy, okres renty czy służby wojskowej);
 • osoba bezrobotna musi udowodnić, że zarabiała kwotę w wysokości minimalnej dozwolonej pensji obowiązującej w danym okresie lub więcej, od której odprowadzano składki.

Należy jednak pamiętać, że nawet, jeśli spełniamy powyższe warunki, zasiłek dla bezrobotnych może nie zostać wypłacony. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy w Urzędzie Pracy, do którego się zgłosimy, będzie odpowiednia propozycja stażu lub pracy. Uzyskany zasiłek dla bezrobotnych można także stracić w sytuacji, gdy bezrobotna osoba, bez konkretnej przyczyny, odmówi pracy na dostępnym stanowisku.

Zasiłek dla bezrobotnych ile trwa

Długość pobierania zasiłku dla bezrobotnych zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wysokość stopy bezrobocia w regionie, w którym znajduje się Urząd Pracy, gdzie pobierany jest zasiłek. Zazwyczaj jednak zasiłek dla bezrobotnych trwa:

 • 6 miesięcy, jeśli stopa bezrobocia w danym regionie nie przekracza 150% średniej stopy bezrobocia na terenie całego kraju;
 • 12 miesięcy, jeśli:
 • średnia stopa bezrobocia w danym regionie przekracza 150% średniej stopy bezrobocia w całym kraju;
 • bezrobotny jest rodzicem minimum jednego dziecka w wieku do 15 lat, a jego małżonek również jest bezrobotny;
 • bezrobotny ma powyżej 50 lat. 

Należy pamiętać, że czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych, nie zmienia się, jeśli dana osoba zmieniła adres zamieszkania i podlega pod Urząd Pracy, znajdujący się w innym powiecie. Bezrobotny musi jednak powiadomić o tym poprzedni Urząd, w którym pobierał zasiłek. Co więcej, bezrobotny powinien także stawić się do 14 dni do Urzędu Pracy w nowym miejscu zamieszkania.

Kobieta bezrobotna, która urodzi dziecko, a pobiera zasiłek, może wydłużyć okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych o czas, w którym przysługiwałoby jej pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

W przypadku kwoty zasiłku dla bezrobotnych, występują dwie możliwości, różniące się okresem ich wypłacania. Przez pierwsze trzy miesiące kwota zasiłku to 847,80 zł brutto. Później kwota zmniejsza się i wynosi 665,70 zł. Podane kwoty obowiązują od 1 czerwca 2018 roku. Kwoty zasiłku są waloryzowane 1 czerwca każdego roku w ramach ustawy o promocji zatrudnienia oraz rynku pracy.

Kwota zasiłku dla bezrobotnych zależy głównie od stażu pracy danej osoby.

 • Kwota podstawowa zasiłku dla bezrobotnych (847,80 zł oraz 665,70 zł) – przysługuje, kiedy osoba bezrobotna posiada przepracowany staż pracy od 5 do 20 lat.
 • Kwota obniżona zasiłku dla bezrobotnych – to 80% kwoty podstawowej, czyli 678,30 zł oraz 532,60 zł po trzech miesiącach – przysługuje osobom, których staż pracy wynosi od roku do 5 lat.
 • Kwota podwyższona zasiłku dla bezrobotnych – to 120% kwoty podstawowej, czyli 1017,40 zł i 798,90 zł – przysługuje osobom, które posiadają minimum 20-letni staż pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych netto

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest podawana zazwyczaj w kwocie brutto. Obecnie kwoty netto („na rękę”), kształtują się następująco:

 

Zasiłek dla bezrobotnych- 100% świadczenia

Zasiłek dla bezrobotnych – 80% świadczenia

Zasiłek dla bezrobotnych – 120% świadczenia

Przez pierwsze 3 miesiące

730,50 zł

594,25 zł

867,83 zł

Przez kolejne miesiące, w których przysługuje świadczenie

583,79 zł

476,67 zł

691,00 zł

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron a zasiłek dla bezrobotnych

Odpowiedni okres zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia, to nie jedyne warunki, które należy spełnić dostając zasiłek dla bezrobotnych. Urząd Pracy, który oferuje zasiłek dla bezrobotnych, sprawdza także sposób rozwiązania umowy z pracodawcą, ponieważ rodzaj ustania stosunku pracy ma wpływ na termin przyznania zasiłku.

 • Osoby, które straciły umowę poprzez wypowiedzenie pracodawcy, otrzymują prawo do zasiłku od dnia rejestracji w Urzędzie Pracy. Od razu otrzymają zasiłek także te osoby, które zakończyły umowę zgodnie z umówionym terminem jej rozwiązania. 
 • Pracownik, który sam zrezygnował z zatrudnienia, złożył wypowiedzenie lub rozwiązał umowę za porozumieniem stron, otrzyma zasiłek dla bezrobotnych dopiero po określonym czasie karencji. Zazwyczaj okres oczekiwania w tym przypadku wynosi 90 dni.
 • W sytuacji, gdy przyczyną rozwiązania umowy za porozumieniem stron była likwidacja przedsiębiorstwa, upadłość lub ograniczona liczba miejsc pracy – otrzymuje się zasiłek od daty rejestracji.
 • Zasiłek od daty rejestracji będzie przysługiwał także wszystkim osobom, które zerwały umowę za porozumieniem stron przez zmianę miejsca zamieszkania.
 • Najmniej korzystną sytuacją dla osoby, która zabiega o zasiłek dla bezrobotnych, jest zwolnienie w trybie dyscyplinarnym. Według przepisów, takie osoby mogą uzyskać świadczenie dopiero po 180 dniach od rejestracji. Okres oczekiwania skraca czas pobierania zasiłku, dlatego też istnieje możliwość, że bezrobotny nie otrzyma zasiłku w ogóle, jeśli przysługuje mu on wyłącznie na czas do 6 miesięcy.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które utraciły pracę tylko, jeżeli spełniają szereg warunków. Sprawdź, czy spełniasz ustawowe wymogi, wyszczególnione w podpunkcie „komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych” oraz poznaj swoje prawa i obowiązki w tej kwestii. Jeżeli masz prawo do zasiłku –  przygotuj odpowiednią dokumentację i zgłoś się do najbliższego Urzędu Pracy.

To może Cię również zainteresować

Wypowiedzenie umowy o pracę

9 komentarzy

Baba111

Baba111

Zawsze to coś. Dobrze jednak mieć wszystkie informacje w jednym miejscu.
wilga

wilga

Ach te stawki, kpina. Człowiek trafia nagle na bruk i dostaje tyle co nic i jeszcze jak trzeba się o to gimnastykować i stać w kolejkach. Jeszcze teraz jak jest ten okres wirusowy.
Wacław

Wacław

W moim zakładzie pracy źle się dzieje. Są zwalniani pracownicy. Mi też to grozi. Dzięki temu artykułowi wiem, ile pieniędzy na bezrobociu mogę otrzymać.
Gryl

Gryl

Fajnie w artykule wszystko jest napisane. Lepiej nie być na „kuroniówce”, bo tak inaczej nazywa się ten zasiłek dla bezrobotnych. Na szczęście u nas w kraju - bezrobocie stale się zmniejsza.
Komasa1

Komasa1

Na szczęście nigdy nie byłem w sytuacji, w której musiałem zwalniać pracowników z powodów operacyjnych. z powodu zamknięcia zakładu lub reorientacji firmy lub z powodu konieczności zaoszczędzenia kosztów.
Bolo2

Bolo2

To i tak małe kwoty. Chociaż wydaje się to nielogiczne, pracodawcy wdrażający zwolnienia bardzo rzadko poświęcają czas lub wysiłek, aby ustalić, którzy pracownicy są wysokowydajnymi pracownikami.
Olimpia Lubińska

Olimpia Lubińska

Zasiłek jest marny ale lepsze to niż gdyby dostawać nic. Po 12 miesiącach raczej też się skończy i pozostaje tylko w urzędzie pracy ewentualne ubezpieczenie zdrowotne.
Maciej

Maciej

Dobrze, że można to zrealizować szybko, tylko w pośredniaakach trzeba stać i kolejki są bardzo długie. No ale zawsze to jakaś rekompensata jest większa niż zero w tym układzie.
Kilof

Kilof

Jeżeli ktoś idzie do pośredniaka po pracy dłuższej niż 12 miesięcy to ma pełną pulę przez rok w takiej instytucji. To w sumie niewiele ale zawsze coś. Inni nie mają nic.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka